[Nasıl] Gentoo kurulumu- Resimli

Başlatan CWKursad, 02 Mart 2010 - 00:35:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CWKursad

Gentoo Kurulumu;

Gento kurulumu zor ve meşakkatli bir iştir. Fakat kurulum tamamı ile bitip sisteme giriş yaptığınızda kurulumda çektiğiniz bütün sıkıntılara değdiğini göreceksiniz. Lafı fazla uzatmadan kurulum hazırlıklarına başlayalım...

İlk olarak http://www.gentoo.org/main/en/where.xml adresine gidip install minimal cd kalıplarından bilgisayarımızın mimarisine uygun olanı indiriyoruz. İndirme işlemi bittikten sonra mümkün olan en düşük hızda kalıp dosyamızı cd ye yazdırıyoruz. Yazdırma işlemi bittikten  sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Boot ayarlarında başlangıç seçeneğimizi cd/dvd room yapıyoruz.

Not: Ağdan kurulum yapacağımız için internete bağlı olmamız gerekmekte. Ethern

Cd 'yi boot ettikten sonra ;

gentoo dopcmcia

yazıp enterlıyoruz.

Ağ bağlantımızı etkinleştirmemiz gerekiyor. Ama öncesinde;

/sbin/ifconfig

komutunu veriyoruz. Eğer hata almazsak zaten ağa bağlanmışız demektir. Bağlantımızı kontrol etmek için;

ping -c 3 www.allosplatform.com

komutunu veriyoruz. Cevap alırsak bağlantımız sorunsuz şekilde çalışıyor demektir.

Eğer yukarıdaki çıktıda sonuç alamazsanız belirtirseniz diğer yollarıda anlatmaya çalışırım.

Sıra geldi disk bölümlemeye. Diskimizin türüne göre eğer sAta disk ise;

fdisk /dev/sda

komutunu veriyoruz. Diskimiz Ata ise;

fdisk /dev/hda

Diskim ata olduğu için hda ile anlatım devam edecek.

Bazı komutları verelim ilk olarak;

"p" diskteki bölümleri listeler. Ayrıca "n" komutundan sonra primary (birincil) disk bölümü oluşturmak için vereceğimiz komut.
"n" bölüm oluşturmak için vereceğimiz komut.
"d" Oluşturduğumuz bir bölümü silmek için verilen komut.
"w" disk tablosunu kaydeder.
"a" önyüklenebilir etiketi eklemek.
"t" bölüm tipi değiştirmek.

Genel olarak işimize yarayacak olanlar bunlar.

Şimdi ilk yapmamız gerek boot bölümü oluşturmak.

"n" tuşuna bastıktan sonra "p" tuşuna basıyoruz. Arkasından 1.cil bölüm olmasını sağlamak için "1" yazıp enterlıyoruz. Arkasından tekrar enter yapıyoruz. Sonrasında kaç MB olmasını istediğimizi yazıyoruz. boot için +35 mb ayırdım.

Şimdi önyüklenebilir etiketini ekliyoruz;

"a" tuşuna basıyoruz, bölüm numarası yani 1'i girip enterlıyoruz. "p" tuşu ile kontrol ediyoruz.

Sıra geldi swap alanı oluşturmaya;

"n" tuşuna basıyoruz, arkasından "p" tuşu, bölüm numarasını giriyoruz "2" , tekrar enter yapıyoruz, daha sonra ram miktarımızın 1bucuk yada 2 katı bir boyut oluşturuyoruz. Sonrasında "t" tuşuna basıyoruz değiştirmek istediğimiz bölüm numarasını giriyoruz ve swap alanı tipi olan "82" ü giriyoruz. "p" tuşu ile kontrol ediyoruz.

Şimdi ise kök dizinimizi oluşturuyoruz. İşlemlerimiz aynı şekilde;

"n" sonrasında "p" sonrasında bölüm numarası 3, tekrar enter, oluşturmak istediğimiz boyut. Kontrol için "p".

"w" tuşu ile yaptığımız değişiklikleri kaydediyoruz.

Şimdi dosyalama sistemini bölümlere uyguluyoruz.

boot bölümü ext2 olacak şekilde;

mke2fs /dev/hda1

kök dizinimizi;

mke2fs -j /dev/hda3

swap alanımızı biçimliyoruz;

mkswap /dev/hda2

Sıra geldi disk bölümlerimizi bağlamaya;

mount /dev/hda3 /mnt/gentoo

mkdir /mnt/gentoo/boot
mount /dev/hda1 /mnt/gentoo/boot

Saati kontrol ediyoruz;

date

Eğer yanlış ise date ay/gün/saat/dakika/yıl şeklinde düzeltiyoruz.

Sıra geldi yukarıda oluşturduğumuz gentoo dizinine girmeye. Yavaş yavaş kuruluma geçiyoruz.

cd /mnt/gentoo

"links http://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xml" yazarak mirror yani stage arşivini indireceğimiz bağlantıyı seçiyoruz. Ben Türkiye sunucusu LKD yi seçiyorum. Gayet hızlıdır. Seçtikten sonra releases/x86(sizin mimariniz)/autobuilds dizinine gidip, güncel stage arşivini indiriyoruz. "d" tuşu ile indirmeye başlıyoruz. İndirme işlemi bittikten sonra "q" tuşu ile çıkış yapıyoruz.

Arşivimizi açıyoruz;

tar xvjpf stage(tab tuşuna basarsanız kendisi tamamlayacaktır.)

Portage ağacını indiriyoruz;

Yine aynı şekilde yukarıda yaptığımız gibi "links http://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xml" adresine gidip mirror umuzu seçiyoruz. Oradan "snapshots" dizinine gidip en güncel olan (latest) portage i indiriyoruz.

İndirdiğimiz portage i "tar xvjf portage-latest.tar.bz2 -C /mnt/gentoo/usr" komutu ile /usr dizinine çıkartıyoruz.

Şimdi ise "make.conf" dosyamızı oluşturuyoruz. Burada dikkat etmemiz gerekenler;

CHOST değerine dokunmuyoruz.

MAKEOPTS bu değişken işlemci sayınızın 1 fazlasını giriyoruz. çift çekirdek ise 3 giriyoruz.

CFLAGS değeri için çift çekirdek intel işlemciye ait bir pc de şu şekilde olması gerekiyor. CFLAGS="-march=prescott -O2 -pipe -fomit-frame-pointer".

CXXFLAGS değeri için "${CFLAGS}" bu ayarı kullanmanız gerekiyor. CFLAGS ile aynı olması gerek.

Sisteminize bakmak için;

cat /proc/cpuinfo

Ayrıca make.conf dosyasının bir örneği açıklamalı olarak burada duruyor. Buraya göz atarak sisteminize uygun olan bilgileri girmeniz gerekmekte.

USE  değişkenlerini şuan için belirlememize gerek yok.

/mnt/gentoo/usr/share/portage/config/make.conf.example

Make.conf dosyamızı düzenlemek için;

nano -w /mnt/gentoo/etc/make.conf

Ayarlamaları yaptıktan sonra ctrl+x sonrasında "y" ve enter ile kaydediyoruz.

Temel sistemi kurmaya geldi sıra. Yavaş yavaş gentoo nun içine giriyoruz (:

mirrorselect -i -o >> /mnt/gentoo/etc/make.conf

komutu ile hızlı olan yansıları seçiyoruz. LKD baya hızlıdır. Ayrıca almanya ve fıransa sunucularıda. space (boşluk) tuşu ile seçimleri yapıyoruz. OK ile kaydediyoruz.

SYNC için; mirrorselect -i -r -o >> /mnt/gentoo/etc/make.conf default olanı seçiyoruz.

DNS bilgisini kopyalıyoruz.

cp -L /etc/resolv.conf /mnt/gentoo/etc/

Şimdi ise çekirdeğimiz için gerekli olan proc dizini bağlıyoruz. Arkasından donanımlarımız için /dev dizini bağlıyoruz.

mount -t proc none /mnt/gentoo/proc
mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev

Ve işte chroot olarak sisteme giriş yapıyoruz.

chroot /mnt/gentoo /bin/bash

Ortam değişkenlerini oluşturuyoruz ;

env-update

Değişkenleri belleğe yüklüyoruz.

source /etc/profile

export PS1="(chroot) $PS1"

Portage i güncelliyoruz ;

emerge --sync

Sıra geldi profilimizi ayarlamaya ;

eselect profile list

profil listesine bakıyoruz ve profili;

eselect profile set 2

ile seçiyoruz.

Kernelimizi indiriyoruz ;

emerge gentoo-sources

İşlem tamamlandıktan sonra bağlantı oluşturuyoruz;

ls -l /usr/src/linux

Şimdi kerneli derleme işlemine geldik. Fakat ondan önce donanımlarımızı iyi bilmemiz gerekiyor. bununiçin donanımlarımıza bakmamız lazım ;

emerge pciutils

Sonrasında ;

lspci

komutu ile donanıma bakıyoruz.

lsmod ile cd yüklenirkenki modüllere bakıyoruz.

Kerneli derlemeye geçelim;

cd /usr/src/linux

ile kaynak kodun bulunduğu dizine gidiyoruz.

make menuconfig

ile seçimlerimizi yapacağımız ekrana ulaşıyoruz. Kernel derleme de dikkat etmeniz gereken hususlar pc donanımızı iyi seçmeniz gerekmekte. Dosya sistemleri, bağlantı seçenekleri, usb bağlantılarınız vs. bunlara dikkat etmeniz gerekmekte. Uzun uzadıya anlatım yapmayacağım. Gentoo kuruyorsanız kernel derlemeyide bilmeniz gerekmekte. Kernel derlemeyi bilmeden Gentoo kurulumu ile uğraşmayın.

Seçim işlemi bittikten sonra;

make && make modules_install

komutu ile kuruyoruz. Sonrasında oluşturduğumuz bzimage dosyasını "boot" dizinine kopyalıyoruz;

cp arch/i386/boot/bzImage /boot/kernel-2.6.31-gentoo-r10

Tabi birde "genkernel" var. Otomatik kernel derlemesi yapması için. Bunun size sağladığı tek avantaj kernel derleme ile uğraşmıyorsunuz (: Tabi bununla yaparsanız Gentoo kurdum demeyin. Kısaca nası olduğunu gösterip kapatalım genkerli.

emerge genkernel

cd yüklenirkenki ayarları kopyalıyoruz.

zcat /proc/config.gz > /usr/share/genkernel/arch/x86/kernel-config

genkernel all Genkernelin hepsi bu kadar.

Şimdi kernel modüllerinin configurasyonlarına geldik. Bunun için "find" komutunu kullanacağız. Otomatik yüklenmesini istediğimiz modülleri kernele yazacağız. Bunun için modülleri arıyoruz;

find /lib/modules/tab tuşuna basıyoruz/ -type f -iname '*.o' -or -iname '*.ko'

yüklemek istediğimiz modülü ;

nano -w /etc/modules.autoload.d/kernel2.6

Sonrasında eklemek istediğimiz modülü yazıp kaydedip kapatıyoruz.

Sıra geldi sistem ayarlarımıza.

İlk olarak fstab dosyamızı ayarlıyoruz. Fstab sabit disk bölümlerimizin bağlantı noktalarını ayarlayacağız.

nano -w /etc/fstab

Kaydetmek için ctrl+x , y, enter. Ayarlar resimde gördüğünüz gibi. Resme baktığınızda neyin ne olduğunu anlarsınız.

Şimdi ağ bilgilerimizi giriyoruz;

nano -w /etc/conf.d/hostname Bilgisayarımızın adı

HOSTNAME kısmına isminizi yazıyorsunuz;

HOSTNAME="cwkursad"

Alan ismini koyuyoruz ;

nano -w /etc/conf.d/net

dns_domain_lo="cwkursad"

Daha sonra kaydetmeden önce, ağımızın biçimlemesinide yapıyoruz. ethernet bağlantısı ve "dhcp" ile otomatik bağlanacağımız için;

config_eth0=( "dhcp" ) yazıp kaydediyoruz.

Daha sonra boot esnasında ağın otomatik başlaması için ;

rc-update add net.eth0 default

hosts ayarları ile oynamaya gerek yok ama yinede verelim;

nano -w /etc/hosts Göz atmanız iyidir.

PCMCIA kullanıcları için ;

emerge pcmciautils

Sıra geldi root şifremizi ayarlamaya;

passwd

Şimdi ise rc.conf dosyasına göz atıyoruz. Sistemimiz için gerekli olan bütün değişkenler bu dosyanın içinde.

Saat ayarları için;

nano -w /etc/conf.d/clock

Buradaki ayarlarda değişiklik yapmaya gerek yok fakat; TIMEZONE kısmını GMT olarak değiştirebilirsiniz. CLOCK kısmınıda "local" olarak ayarlayabilirsiniz.

Şimdi sistem kayıtcısını kuruyoruz. Bu bize sistemde olan biteni kayıt altına alarak sunuyor;

emerge syslog-ng
rc-update add syslog-ng default

Crın daemon u kuruyoruz. Bu belirli zamanlar için belirlediğiniz komutları çalıştırmaya yarar.

emerge vixie-cron
rc-update add vixie-cron default

Dosya indexlemesi için olan programımızı kuruyoruz;

emerge slocate

Yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz (:

emerge dhcpcd dhcpcd yi kuruyoruz.

Sıra geldi grubı kurmaya.

emerge grub

ve sonrasında grub ı düzenlemeye başlıyoruz;

nano -w /boot/grub/grub.conf

Ayarları bu şekilde yapıyoruz. "/boot" dizinindeki kernel versiyonumuzu yazıyoruz. Oraya dikkat etmeniz gerekmekte.

Genkernel ile kernel derlemesi yapanlar "initrd" kısmınıda eklemeleri gerekmekte.

Arkasından ;

grep -v rootfs /proc/mounts > /etc/mtab

grub-install /dev/hda

Ve işte eğlence başlıyor (: Çıkış yapıyoruz, bağladığımız bölümleri ayırıp yeniden başlatıyoruz.

exit
cd
umount /mnt/gentoo/boot /mnt/gentoo/dev /mnt/gentoo/proc /mnt/gentoo
reboot

Açıldıktan sonra kullanıcı ismi ; root
ve sizin şifreniz...

Şimdi kullanıcı oluşturalım;

useradd -m -G users,wheel,audio -s /bin/bash cwkursad

passwd cwkursad komutu ile de şifre atıyoruz.

Kurulum sadece ve sadece bu kadar (: Konsole ekranına düşmek için tabi (: bundan sonrasıda var...

Hangi  masaüstü yöneticisini kullanmak istiyorsanız ilk olarak onu yüklüyoruz. Daha sonra rc.conf ayarlarını yüklediğimiz masaüstü yöneticisine göre ayarlıyoruz. Onlarıda artık sizler yaparsınız (:

Benden bu kadar.

"Kısacıcık" Gentoo kurulumunu başarı ile tamamladık...

Haberci Grup || CWKürşad

BayboraKaan

Sherlock Holmes

Inanılmaz bir anlatım ve harika bir emek sarfetmişsiniz.
Teşekkürler @CWKursad......  :D  :)

CWKursad

Dns'lerle alakalı bi problem var sanırım. Bazan bende giremiyorum (: Uzun zamandır düşündüğüm fakat yeni açtığım bir site. Daha tam oturmadı.

Makaleyi İlk olarak kendi sitem de yayınladım. Daha sonra bünyesinde bulunduğum Cyber-Warrior'da yayınladım.  Ve daha çok Linux camiasına ulaşabilmesi için burada Ubuntu-Tr'de yayınladım.

Not: Site isimlerini veriyorum umarım bi sakıncası yoktur. Eğer var ise kaldırabilirim site isimlerini.

ğnome;
Teşekkür ederim. Faydası oldu ise ne mutlu bana (:

BayboraKaan

Teşekkür ederiz paylaşımının için

CWKursad

Sağolun...

Bazı yerlerde eksiklikler olmuş konuyu açarken farkedememişim. BB kodlarında bu yüzden de bi kısım çıkmamış... Eksik yerleri düzelttim.

ebubekirs

Teşekkür ederiz anlatımınız için. Elinize sağlık. Konuyu taşıyıp sabitledim.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

qunti

Şimdi bu program ile ben yanlış bağlama noktası seçtiğim bölümleri format atmadan düzenliyebilir miyim? Misal; windows ubuntu ikisini bir kullanayım dedim ama yanlış bağlama noktası seçtim depo yaptım onuda /windowstan bağladım tamamen karıştı bu programla veri kaybı yaşamadan düzeltebilir miyim?

heartsmagic

@qunti, sanırım bir şeyi yanlış anladın. Burada anlatılan şey bir program değil, bir Linux dağıtımının kurulum (daha doğrusu derleme) aşaması ki bu dağıtım Gentoo'dur.

Sorununu forumun ilgili bir bölümünde yeni başlık açarak aktarırsan daha güzel yardım alırsın. Fakat hemen söylemeliyim ki, istediğin şey aslında çok kolay. Forumda örnekleri de mevcuttur. Her şey, bağlamak istediğin yerde yeni bir dizin açarak /etc/fstab dosyasında yapacağın bir düzenlemeye bakıyor. Ancak dediğim gibi lütfen buradan devam etmeyelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linuxman.

Gentoo'nun kurulumuda Arch gibi oldukça manuelmiş.Her iki dağıtımıda denemek istiyorum(hızları hakkında çok şey duydum) ama daha kernel bile derlemediğim için denemeye cesaret bulamıyorum.Bu yüzden galiba,bu sefer Sabayon'u deneyeceğim.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

reis33

Sabayon 5.5 sürümünü ben de yükleyip bakacağım, biraz önce indirmeye başlamıştım :)

Linuxman.

Alıntı yapılan: reis33 - 02 Şubat 2011 - 00:20:40
Sabayon 5.5 sürümünü ben de yükleyip bakacağım, biraz önce indirmeye başlamıştım :)

Sabayon'a istenilen sistemi baktım.Benim sistem,minimum listesine girdiği için Sabayon'u denemekten vazgeçtim.Bu yüzden,ne olursa olsun bu sefer Debian'da kararlıyım :)
Bu arada Gentoo'nun Python ile yazıldığını okuduğumu hatırlıyorum? Olabilir mi? Ve dağıtımların hangı dilde yazıldıklarını öğrenebileceğim bir site var mı ?
Forever Linux....

heartsmagic

Dağıtım ve bir dil ile yazılması?

reis33

Dağıtım değil de Linux için Assembly ve C kullanılmış.
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux

Alıntı YapCompany / developer    GNU Project, Linus Torvalds and many others
Programmed in    Assembly language, C
OS family    Unix-like
Working state    Current
Source model    Free and open source software
Latest stable release    GAYYTYY2.6.37  (January 5, 2011; 32 days ago (2011-01-05))[1] [+/−]
Latest unstable release    2.6.38-rc3  (February 1, 2011; 5 days ago (2011-02-01))[2] [+/−]
Marketing target    Desktops, servers, embedded devices
Available language(s)    Multi-lingual
Available programming languages(s)    Many
Supported platforms    DEC Alpha, ARM, AVR32, Blackfin, ETRAX CRIS, FR-V, H8/300, Itanium, M32R, m68k, Microblaze, MIPS, mn10300, PA-RISC, PowerPC, s390, S+core, SuperH, SPARC, TILE64, x86, Xtensa
Kernel type    Monolithic
Userland    GNU and others
Default user interface    Graphical (X Window System) and command-line interface
License    Various including GNU General Public License, BSD License, Apache License, MIT License, and others[3]
Official website    kernel.org

Linuxman.

Forever Linux....

heartsmagic

Dağıtımlara ait araçaları soruyor olabilir misin? :)

Linuxman.

@heartsmagic;

Aslında benim kafamı karıştıran şu.Masaüstü olmayan bir arch ile linux çekirdeği arasındaki fark ne? Arch'ın paket yöneticisi dışında özelliği nedir? Sadece Linux çekirdeği ile neler yapılabilir? İşte bu kısımda,paket yöneticisi ve onunda dışındaki özellikler(ne olacağı hakkında pek bilgim yok) hangi dilde yazılmış? Gentoo'nun paket yöneticisi Python ile,Arch'ın C ile yazıldı diye biliyorum.
Umarım anlatabilmişimdir :)
Forever Linux....

DoGuKaN

Gentoo'nun kendi sitesinde çook daha uzun bir "el kitabı" var. Kuracak olanlar orayı da inceleyebilir. Yalnız Türkçe bölümü uzun zamandır güncellenmemiş, ben sitenin İngilizce bölümünden kurmuştum.

heartsmagic

@Linuxman., çok derinleştirdin meseleyi :) Uzmanı olmadığım için ancak kabaca fikir beyan edebilirim bu konuda. Çekirdekler işletim sistemlerinin en temel parçalarıdır, adı üzerinde çekirdek. Kendisi donanımları yönetmek ve uygulama katmanı ile iletiş kurmakla sorumludur. Haliyle sen saf çekirdekle bir şey yapamazsın son kullanıcı olarak.

Masaüstü olmayan bir Arch, masaüstü olmasa da bir Linux dağıtımıdır :) Üzerinde çekirdekle beraber bir dünya uygulama da kuruludur. En temel anlamda init, bash,bash üzerindeki uygulamalar ve diğer başka temel seviyedeki uygulamalar aslında kuruludur. Bu temel seviyediki uygulamalar ve çekirdek bir araya gelerek son kullanıcı olan bizlere masaüstleri olmasa da bir çalışma alanı sağlar. Aksi takdirde sadece çekirdek hiçbir işimize yaramaz bizim.

Asıl konumuza dönecek olursak, sorduğun soru dağıtımdan dağıtıma fark edecektir. Arch'ın paket yöneticisi söylediğin üzere C ile, Gentoo'nunki Python ile yazılmıştır mesela. dpkg da C ile yazılmıştır. Synaptic ise GTK giydirilmiş bir uygulamadır... Uzar gider bu liste kısacası. Değişiklik gösterecektir dağıtımdan dağıtıma sorduğun şey.

Gabriel

ethernet kartınızı tanımadı ise

net-setup eth0 yazın ve sorulan sorulara cevap verin.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

Gabriel

http://sehidcan.wordpress.com/gkb/ adresinde harika bir kurulum betiği var. Nasıl yapacağınız anlatılmış. Profil dosyasını kendinize göre özelleştirip, hiç uğraşmadan minimal kurulum yapabilirsiniz. Genkernel ile otomatik derleniyor.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

experotux

Şimdi bu Gentoo yu kurmak istesem DVD den kurabilir miyim acaba?
Minimal iso kurulumu çok can yakıcı görünüyor
Wine ile oyunlarda yüksek performans alabiliyormuşuz sanırım Gentoo ile
İnternette ve Wine sitesinde oyunlarda genel olarak 64 bit Gentoo kullanılıyor dikkatimi çekti
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

Gesko

http://www.gentoo.org/main/en/where.xml
arkadaşlar bunlardan hangisini indircem ?

Ayrıca arkadaşlar gentoo nun diğer sürümlere göre avantajı nedir ?

Kurmak istediğim laptop özellikleri biraz düşük acaba bir sıkıntı yaşarmıyım . Cevaplarsanız sevinirim.
"Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.''

M.Kemal ATATÜRK

if

@Gesko, işlemci mimarinize uygun olanı tabi ki. Bu adımda bunu soruyorsanız bence Gentoo'ya hiç bulaşmayın. Hemen hemen aynı sistemi Ubuntu minimal cd ile de elde edebilirsiniz.

Gesko

Alıntı yapılan: if - 19 Ocak 2013 - 21:03:43
@Gesko, işlemci mimarinize uygun olanı tabi ki. Bu adımda bunu soruyorsanız bence Gentoo'ya hiç bulaşmayın. Hemen hemen aynı sistemi Ubuntu minimal cd ile de elde edebilirsiniz.
teşekkür ederi cevabınız için.
Hocam ubuntu bilmiyorum ama hoşuma gitmiyor .Belkide kurabilirim ubuntu ?

Başka önereceğiniz sürüm varmı ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ocak 2013 - 22:00:04

Hocam peki puppy linux nasıl bunu harddiske kurabilirmiyim. Çünkü sitesinde cd üzerinden çalışıyormuş sanırım ?
"Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.''

M.Kemal ATATÜRK