[Çözüldü] Perl Kodlarını Nasıl Çalıştırabilirim?

Başlatan barış, 27 Şubat 2010 - 19:21:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barış

Arkadşalar Perl diline heves ettim. Ancak bir türlü çıkamadım işin içinden. Forumda ilgili konuyu da okudum ama beceremedim. Bana tane tane ne yapılması gerektiğini açık ve net bir şekilde anlatırmısınız? Çalıştırmam için örnek bir Perl kodu verirseniz çok iyi olacaktır.
Teşekkür ederim :)

mce

sudo apt-get install perl

Yükleme bittikten sonra, aşağıdaki kodu pl uzantılı olarak bir dosyaya kaydedin:

#!/usr/bin/perl
print ("İlk perl programı");

Terminalden dosyayı bulunduğunuz dizine geçin ve dosyayı çalıştılabilir hale getirin:
chmod +x dosyaisminiz.pl

Çalıştırmak için:
./dosyaisminiz.pl

Buradan alıntı yaptım, denemedim hata olabilir.

barış

teşekkürler mce ama denedim olmadı. Perl zaten yüklü geliyor.

Geany

Merhaba perl dilini bilmiyorum ama bir de şunu deneyebilir misin?

Yine yukarıdaki örneğin aynısını sadece ufak bir değişiklik ile ;

#!/usr/bin/perl
print ("İlk perl programı");

İçerikli bir dosya oluşturup .pl olarak kaydet. Daha sonra dosyanın bulunduğu dizine geçip ;

chmod 777 dosyaismi.pl

Ardından da son olarak ;

perl dosyaismi.pl

Olarak deneyebilirmisin? Mantık olarak arkadaşın verdiği ile aynı ama azda olsa bazı aracılarda değişiklik gösterebiliyor. Windowsta olduğum ve perl kurulu olmadığı için deneyemedim kusura bakma. Umarım çalışır ?

# Ufak bir not olarak perl dizininin dosya içeriğinde gösterdiğin yolda olduğundan emin ol.

barış

terminalde sadece imleç yanıp sönüyor o zaman da.

mce

ubuntu'ya geçip denedim, bende çalıştı. Eksik yaptığınız bir şey olabilir mi?

heartsmagic

Şöyle dene bakalım:

#!/usr/bin/perl
print ("İlk perl programı\n");

Alt satıra inip istenen şeyi basıyordur muhtemelen. Senin gözünden kaçmıştır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Hatta uçbirim çıktılarını buraya aktarırsan neler verip neler almış olduğunu  bizler de görebiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

f9wizard

Bir gedit dosyası açıp içine kodlarınızı yazıp .pl şeklinde kaydetmelisiniz.Mesela bir gedit dosyası açın ve içine

#!/usr/bin/perl
print "Perl programim\n";

Yazın ve farklı kaydet diyerek mesela program.pl olarak kaydedin.program.pl'nin olduğu dizine konsol açın ve
perl program.pl     komutu verin.Konsolda
Perl programim

Yazması lazım.

heartsmagic

Hazır ileti geçilmişken biz de @barış'tan sonucu iletmesini rica edelim. Zira konular bu şekilde açık kalsın istemiyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Gedit ile yeni bir sayfa aç.   

print "Benim adım Ekrem";

yaz ve herhangi bir isim altında kullanıcı dizinine kayıt et. Örnek olarak " ali " olsun. Şimdi Uçbirimi açıyoruz ve " perl ali " yazıyoruz ve Program'ımız başlıyor.
ali dosyası kullanıcı dizininde değilde başka bir dizindeyse, önce o dizine giriş yapman gerekiyor. Örnek olarak: "cd /home/ekrem/perl-programlarım" gibi, ve aynı işlemi o dizin'in içinden yapabilirsin.

"ali" Program'ının adını "ali.pl" olarak değiştirip, ilk satır olarak:" #! /usr/bin/perl" ekledikten sonra, aynı dosyayı sağ tıklayıp, özelliklerden "permisions" seçip," execute" isimli kutucukları işaretlersen, "ali.pl" dosyasını tıkladığında " göster veya çalıştır" seçenekleri sunan bir pencere açılacaktır."uçbirimde çalıştır" seçersen, "ali.pl" dosyası, bir program olarak çalışacaktır. "göster" seçersen, gedit ile açılacaktır ve yeniden düzenlenmesi veya hata giderilmesi mümkün olacaktır.(NOT: print satırında kullandığım dışındaki tırnak işaretlerini kullanmıyorsun.)

Perl'in kendi web sitesinden online anlatımlar bulabilirsin (bildiğim kadar).

barış

Evet @heartsmagic, alt satıra inip istenen şeyi basıyor. \n ifadesini koyunca verdi çıktıyı ekrana.
Kısacası:
nano deneme.pl yazıp içeriye:
#!/usr/bin/perl
print ("ilk perl programim[b]\n[/b]");
yazdığımda çalıştı.
perl deneme.pl olarak çalıştırdım.