[Çözüldü] Kinit: Nd resume image, doing normal boot

Başlatan gaskiney, 08 Haziran 2008 - 03:03:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gaskiney

Bilgisayar açıldığında başlıktaki hatayı alıyorum. Dün grubda bulunan eski kernelleri silerken mi hata yaptım?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gaskiney

Bilgisayar acılıyor gibi oluyor kullanıcı adımı ve şifremi yazacağım ekran gelmeden konsola  düşüyor orda benden kullanıcı adımı ve şifremi istiyor  ve yine dün forumda bir başlık vardı sizinde katıldığınız bashrc ile ilgili ordaki işlimleri yapmıştım

kullanıcı adını ve şifre girince -bash: unction: command not found
arama en az bir arama terimi sağlamalısınız
-bash:'home'kullanıcı adım'.bashrc: line 3: syntax error near unexpected token

yazan yerde kalıyorum

heartsmagic

Sen kernelleri mi sildin?
En son hangi kerneli kullanıyorsan Grub ile açabilmen lazım, tabi hepsini silmediysen. Grub menüsündeyken e tuşuna bas ve imaj yolunun doğru olup olmadığını bir kontrol et bakalım. Hiç olmadı Çalışan CD ile sisteme girer chroot ile yine kurarsın kerneli, ancak sen önce bir menüden kontrol et.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

/dev/disk/by-uuid ya da UUID geçen bir mesaj alıyor musun hata geldiğinde?

gaskiney

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Haziran 2008 - 03:21:25
Sen kernelleri mi sildin?
En son hangi kerneli kullanıyorsan Grub ile açabilmen lazım, tabi hepsini silmediysen. Grub menüsündeyken e tuşuna bas ve imaj yolunun doğru olup olmadığını bir kontrol et bakalım. Hiç olmadı Çalışan CD ile sisteme girer chroot ile yine kurarsın kerneli, ancak sen önce bir menüden kontrol et.

en son güncel kernel duruyor grub da

gaskiney

Alıntı yapılan: ufuk_k - 08 Haziran 2008 - 03:24:31
/dev/disk/by-uuid ya da UUID geçen bir mesaj alıyor musun hata geldiğinde?

Evet bu hatayı alıyorum

ufuk_k

Live cd'den sistemi aç. Konsoldan şu komutu ver:
sudo mkdir /media/Ubuntu/ daha sonra Ubuntu hangi bölümde kurulu onu bilmen lazım /dev/sda1, /devsda2 gibi
sudo mount /dev/sda2 /media/Ubuntu burada /dev/sda2 yerine ubuntu kurulu olan bölümün numarasını yazman gerek, yukarda belirttiğim gibi.
sudo ls -l /dev/disk/by-uuid
burada her disk için çeşitli numaralar olacak, yani UUIDler. Bu numaralar açık dursun, başka bir konsol ya da tab aç. Orada da şu komutu vererek dosyayı aç:
sudo gedit /media/Ubuntu/etc/fstab

Şimdi burada, Ubuntu kurulu olan bölüm ve swap yazan bölümün her ikisinin de ayrı ayrı UUID numarası var. Bunları önce listelediğin açık olan numaralar ile karşılaştır. Bunu yaparken dikkatli karşılaştır, doğru olan ilk açtığımız liste, oradan doğru numaraları alıp, son açtığın /etc/fstab dosyasındakilerle değiştir, farklı olan varsa. Ama dediğim gibi hangi bölüme kurulu olduğundan emin ol, çünkü doğru UUID ile değiştirmen gerekiyor. Sonra dosyayı kaydet, ve sistemi normal başlat.Anlaşılmayan bir yer var mı?

gaskiney

ufuk_k

Yanlış yazmıştım düzelttim sudo gedit /media/Ubuntu/etc/fstab olacak.

gaskiney

Alıntı yapılan: ufuk_k - 08 Haziran 2008 - 03:48:44
Yanlış yazmıştım düzelttim sudo gedit /media/Ubuntu/etc/fstab olacak.

Tamam

ufuk_k

Bu arada, sorun farklı bi yerde de olabilir. Eğer dikkatli karşılaştırdığında UUIDler aynı ise (listedeki ve dosyadaki), o zaman şu komutu ver.

sudo gedit /media/Ubuntu/boot/grub/menu.lst

Şimdi burada menu.lst dosyasında, sistemi başlattığın title yazan Ubuntu satırında da root= UUID gibi bir ifade olacak. Bu UUID kısmı silinmiş ya da yanlış ise de sistem başlamaz. Bunun için buradaki UUID değerinin Ubuntu'yu kurduğun az önce yazdığım UUID değeriyle aynı olması gerekir. Örnek:

kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-18-rt root=UUID=0d58ceb0-550b-4e38-a23b-01fb5c73f9e7 ro quiet splash aynen bu şekilde, kendine uygun UUID değeri olması gerekiyor.

gaskiney

Alıntı yapılan: ufuk_k - 08 Haziran 2008 - 03:41:35
Live cd'den sistemi aç. Konsoldan şu komutu ver:
sudo mkdir /media/Ubuntu/ daha sonra Ubuntu hangi bölümde kurulu onu bilmen lazım /dev/sda1, /devsda2 gibi
sudo mount /dev/sda2 /media/Ubuntu burada /dev/sda2 yerine ubuntu kurulu olan bölümün numarasını yazman gerek, yukarda belirttiğim gibi.
burada her disk için çeşitli numaralar olacak, yani UUIDler. Bu numaralar açık dursun, başka bir konsol ya da tab aç. Orada da şu komutu vererek dosyayı aç:
sudo gedit /media/Ubuntu/etc/fstab

Şimdi burada, Ubuntu kurulu olan bölüm ve swap yazan bölümün her ikisinin de ayrı ayrı UUID numarası var. Bunları önce listelediğin açık olan numaralar ile karşılaştır. Bunu yaparken dikkatli karşılaştır, doğru olan ilk açtığımız liste, oradan doğru numaraları alıp, son açtığın /etc/fstab dosyasındakilerle değiştir, farklı olan varsa. Ama dediğim gibi hangi bölüme kurulu olduğundan emin ol, çünkü doğru UUID ile değiştirmen
gerekiyor. Sonra dosyayı kaydet, ve sistemi normal başlat.Anlaşılmayan bir yer var mı?
Denedim ancak verdiğiniz komutları yazınca komut satırında birşey dönmüyor.

ufuk_k

Dönmesi gerekiyor. Bölüm bağlarken (ilk komutlar) zaten bir şey dönmez. Bence yeterince uğraşmamışsın, ikinci mesajımda belirttiğim soruna bile bakmamışsın.

gaskiney

komutu ile aldigim cikti http://img357.imageshack.us/my.php?image=screenshotterminalie7.png
Ve sudo gedit /media/Ubuntu/etc/fstab komutuyla aldigim cikti bu
http://img357.imageshack.us/my.php?image=screenshotfstabmediaubunp7.png

Anladigim kadariyla sorun burda degil ancak 2.verdiginiz komutla karsilastirdigim sorun orda gibi
komut sudo gedit /media/Ubuntu/boot/grub/menu.lst
cikti http://img413.imageshack.us/my.php?image=screenshotmenulstmediauve7.png
burada karistiriyorum iste

munirekinci

Çıktıları resim olarak değilde, yazı olarak koysanız daha iyi olur.

ufuk_k

Aslına /boot/grub.menu.lst dosyan da doğru, hiç birinde sorun yok gibi. Ubuntu root=UUID= şeklinde kernelin olduğu bölümü belirtir, diğer dağıtımlar pek kullanmazlar bu UUID leri. Fakat gördüğüm kadarıyla senin dağıtımın da Mint'miş, o da UUID kullanmıyor boot ederken. Şunu bir dene istersen.

menu.lst dosyasındaki kernel satırında:
root=/dev/sda6 yerine root=UUID=0d58ceb0-550b-4e38-a23b-01fb5c73f9e7 şeklinde UUID yaz. Bu benim UUID, sen kendi /dev/sda6 kısmı için diğer açtığın 2 dosyada da bulunan UUIDyi yazacaksın.
Ama sorun başka bir yerde ise sorununu çözmeyebilir. Çünkü 1 satırdan başka bir bilgi vermemişsin. Sistemi recovery mode ile açarsan daha ayrıntılı nerede takıldığını görebilirsin.

gaskiney

Alıntı yapılan: munirekinci - 08 Haziran 2008 - 20:02:58
Çıktıları resim olarak değilde, yazı olarak koysanız daha iyi olur.
Dikkat edecegim

gaskiney

Tam olarak aldığım hata ;

root (hd0,5)
Filesystem type is ext2fs,partition type 0x83
Kernel    /boot/vmlinuz-2.6.24-18-qeneric  root=/dev/sda6 roquiet splash
[linux-6zImage,setup=0x2a00,size=@x1d25f8]
initrd   /boot/initrd.imq-2.6.24-18-generic
[linux-initrd@0x1f802000,0x7ed558bytes]
43.915162 pnp: PnPACPI:METHOD_NAME__CRS failure for PNPOC2
Loaing,please wait.....

Kinit: name_to_dev_t(/dev/disk/by-uuid/ca766663-ab63-45a0-8a7d-bfdfaeee5396)=sda5 8,5

Kinit: trying to resume from /dev/disk/by-uuid/ca766663-ab63-45a0-8a7d-bfdfaeee55396

Kinit: no resume image,doing normal boot...
Linux Mint 5 Elyssa kullanıcı adı  tty1
kullanıcı adı login :

gaskiney

ufuk_k

gaskiney

Evet yeni sürüm yükledim ne yaptıysam olmadı yinede format atmayacaktım uğraşacaktım ama yeni sürüm çıkınca yükledim hem eski sürümde disk alanını küçük bırakmıştım yeni sürümde onuda ayarlamış oldum