Gönderen Konu: Özgür Yazılım Depoları Büyüyor  (Okunma sayısı 1181 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

Avrupa Komisyonu'na bağlı bir yapı olan Açık Kaynak Gözlemevi ve Yazılım Depoları (OSOR.eu), Avrupa'da kamu yararı sağlayabilecek 2.000'in üzerinde özgür yazılıma ev sahipliği yaptığını duyurdu.

Avrupa Komisyonu bilişim bölümü yöneticisi Francisco García MORÁN, "2000'inci açık kaynak projesi federasyonu, OSOR için önemli bir kilometre taşı ve öneminin kanıtı" dedi ve ardından “OSOR Kamu İdareleri arasında işbirliği için yeni yollar açtı ve bu gelişme geleceğimiz için önemli bir dönüm noktasıdır.” diye ekledi.

OSOR.eu, proje barındırma ve federasyon platformlarının birleşiminden meydana gelen bir oluşum. Federasyon yapısının olması, Avrupa'daki ulusal ya da bölgesel yönetimler tarafından işletilen 10 benzer siteye daha erişim sağlamasına olanak sağlıyor. Unutmadan söyleyelim, bu 2.000 projeye Forja de Rediris'de (İspanya) barındırılan 561 ve Addulact'da (Fransa) barındırılan 455 ücretsiz yazılım projesi de dâhil.

OSOR deposuna en son eklenen projeler, açık kaynak ağ izleme aracı olan Nagios için Zorb isimli bir eklenti ve XML dosyaları için bir dönüştürücü olan Genricoder. Coğrafi analiz yapan Java kütüphanesi Sextante, OpenOffice.org şablonu Wollmux ve coğrafi bilgi yönetim uygulaması GvSig de OSOR yazılım depolarında barındırılan popüler yazılımlardan.

Kaynak: The H Online

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma