Harici HDD ve Ubuntu

Başlatan sober, 19 Mart 2010 - 17:50:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sober

Merhaba arkadaşlar bu ilk mesajım bende artık linux dunyasına girmek isriyorum :)  sormak istediğim ben harici bir disk alıp bu harici diske ubuntu kurmak istiyorum  bu mümkün mü?  eğer mümkünse  ubuntu sabit diskte stabil çalışabilir mi?    sistemde xp kalacak  ve ben xpyi sadece grafik işlerimde kullanmak istiyorum  diğer işlerimde  sorf,kodlama,ftp transfer işlemlerinde  bu harici diske kuruduğum ubuntu ile kullanacağım  birde bu alacağım diski neye göre almalıyım ubuntu disk seçer mi ?

eribol

Forum ve wikideki kurulum yönergelerini dikkatlice takip edersen hiçbir sorun olacağını zannetmiyorum.

sober

hocam kusura bakma zaten burayı hatim etmeyi düşünüyorum direk konu açmamın sebebi  birazdan dışarı çıkıp harici disk alacağımda  sırf bu işi için   

eribol

Kusur yok ortada :). Diskin fiyat-performansı iyi ise sorun olmaz.

sober

teşekkürler hocam    birde buradaki bilgiler  bana yeterli olurmu kitap falan alayımmı   linuxun  L sini bilmiyorum :(

eribol

Öncelikle yazım kurallarına dikkat ederseniz sevinirim :). Kitap için acele etmeyin bence. Forum fazlasıyla iş görür. Daha sonra herhangi bir konuda ihtiyaç duyduğunuz bir kitap alırsınız.

sober

Hocam kurulum aşamasında sanırım yanlış birşeyler yaptım. Bilgisayarımı açtığımda "Grub  error 22  please wait" diye bir hata mesajı alıyorum. Sanırım bilgisayarım çöktü :(

heartsmagic

@sober, konuları birleştirdim. Daha önce açmış olduğun başlıkları kullanalım lütfen.
Grub'u nereye kurdun? Normal diskine mi, harici diske mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sober

Özür dilerim.  Hocam harici diske kurdum ilk önce sıfırdan xp kurulumu daha sonra harici diski taktım ve Ubuntu kurulumunu tamamladım sistem kendini yeniden başlattı ve o hatayı verdi

Bu arada kurulum yaparken iki işletim sistemi yan yana çalışsın diye bir seçenek vardı  o seçeneği seçerek kurulumu tamamladım.

Edit : Ben gurub diye birşey kurmadım  :-[

heartsmagic

Özür dileyecek bir şey yok, hatta ben özür dilerim :) Zira yeni konuyu açan sen değilmişsin.

Sen kurulumu harici diske yaptıysan neden yan yana kur dedin? Harici diskinde kurulu bir şey var mı?
Şimdi, şu aşamada yapacağın şu bence.XP CD'si ile önce MBR'yi düzelt. fixmbr ile yapabiliyorsun bunu sanırım. Ardından USB diskini takıp Ubuntu'yu tekrar kur, fakat Grub'u normal diskine değil, harici diskine kuracaksın.

Forumda USB diske kurulum hakkında birçok başlık var. Hani kendim bizzat tecrübeli değilim bu konuda. Ancak o başlıklara bakarsan daha detaylı fikir edinebilirsin.

sober

Peki hocam çok teşekkür ederim, önerdiğiniz konu başlıklarını inceleyeceğim. Yan yana çalışsın seçeneğini, açlışta bana hangi işletim sistemini kullanmak istediğimi soran bir seçenek çıkar diye düşünerek işaretledim.   Hocam bu grub dediğiniz ek bir yazılım mı ?

eribol

Kurulum aşamasında karşınıza çıkar. Ek bir yazılım derken zaten kurulum yaparken grub'ta kurulur. Grub kurulurken size grubun nereye kurulacağını soran bir ekran gelir. Sizde bu ekranda harici diski seçersiniz.

heartsmagic

@sober, aman dikkat et harici diskin diye dahili diskine kurma. Bölümleri siler, eğer kritik dosyaların varsa da kaybedersin.

Şimdi, aslında normalde Ubuntu kurulumunda bize Grub'u nereye kurayım diye soruyor muydu hatırlamıyorum. Ama sormuyor gibi geliyor bana. Peki bu durumda harici diske kuran arkadaşlar Grub'u oraya nasıl kuruyorlar?

sober

Hocam ben grub diye bir seçenek görmedim ama,  belki gözümden kaçmıştır.

heartsmagic

Normal kurulumda sanırım olmuyordu. En son Ubuntu kuralı oldu bayağı, ha bire kurulum da yapmadığım için unutup duruyorum :)
Buradan harici diske kuran arkadaşlara seslenelim o zaman, Grub işini nasıl hallediyorlar?

sober

Hocam fixmbr yaparak sistemi kurtarabildim. Sanırım hevesim kursağımda kalacak  :)

heartsmagic

Kalmaz @sober, emin ol. Forumda harici diskinde Ubuntu taşıyan birçok arkadaşımız var. Sen önce forumdaki başlıkları bir tara. Kurulum işlemlerini nasıl yapmışlar bir bak bakalım. Zaten kullanan birileri de bu başlığa yorum yapacaktır illa ki.