kernel güncelleme

Başlatan metehan66, 16 Mart 2010 - 19:10:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

metehan66

kernel güncellemesi yapmak istiyorum.bunun komutu ve eklemem gereken deposu nedir?

ironic

Hangi kernel sürümünden , hangi sürüme yükseltmek istiyorsun?

Kernelleri resmi depodan alman daha sağlıklı olur. Eğer üst ana  bir seri denemek istiyorsan paketleri elle indirip kurmak daha iyi olur kanımca.

metehan66

depodaki en son sürüm olan 2.6.31.20 kurulu.en son sürümü denemek istiyorum.ne yapmalıyım acaba?

ironic

2.6.33 sürümü için ekran kartı sürücüsü kerneli destekler mi bilmiyorum. Ben .32 serisini denemeni öneririm.

http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.32/

adresinden 32 bit için  i386.deb, 64 bit için amd64.deb headers ve image paketlerini ve  her iki mimari için ortak linux-headers..all.deb paketini indir. Linux-source paketi gerekli değil.

İndirilenlerin hepsini bir dizine koy. Uçbirimden dizine gir.

sudo dpkg -i *.deb

komutunu ver. Yüklendikten sonra sistemi yeniden başlat.

heartsmagic

Alıntı yapılan: metehan66 - 16 Mart 2010 - 19:42:05
depodaki en son sürüm olan 2.6.31.20 kurulu.en son sürümü denemek istiyorum.ne yapmalıyım acaba?

Eğer benden önce yazan @ironic'in alternatifini de istemem diyorsan son sürümü elle derlemen lazım. Yeni kullanıcılar pek tavsiye edilmeyen bir durum bu. Ancak illa denemek isterim diyorsan @erginemr'in forumda güzel bir anlatımı mevcut. @CWKursad'ın da var ancak o biraz daha Ubuntu dışı, standart derleme aşamalarını içeriyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karmic0

@ironic,

Verdiğiniz talimatlar doğrultusunda eski 2.6.31 karneli 2.6.32'ye güncelledim. Biraz daha hızlandı sanki :) Teşekkürler...

Birkaç sorum var;

Yeni karnel güncellemesi geldiği zaman ne olacak? 2.6.32 mi güncellenecek yoksa eski karnel mi güncellenecek? Bu durumda eski karneli kaldırmam bir sorun çıkartır mı?

Belki enter'la ilgili sorunuma bir çare olur diye yükseltmiştim ama tesadüf ki bunu yazarken de çöktü...

ironic

Yeni gelen güncellemelerle 2.6.31 serisi kernel güncellenecek. Bu kernel eski seriden  bağımsız bir kernel. Yalnız kernel temizliğini Ubuntu Tweak ile ya da elle yaparsan çok iyi olur. Ubucleaner kullanımda olmayan kerneli uçuruyor. Ubuntu Tweak' de seçim mevcut.  İstediklerini seçip,  kaldırma işlemi yapabilirsin.

metehan66

2.6.33 ü yükledim.mükemmel oldu.teşekkür ederim

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.