Gönderen Konu: Pardus Projesi, BİLMÖK'10'da  (Okunma sayısı 1583 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

Pardus, 26 - 28 Şubat’ta Konya Selçuk Üniversitesi’nde "bilişim için gel" temasıyla gerçekleştirilecek BİLMÖK’10 Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi'nin Altın Sponsoru olarak, geleceğin bilgisayar mühendisleri ile Pardus ve özgür yazılım temalı seminerler ve atölye çalışmaları gerçekleştirecek.

TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen Linux temelli, bir özgür yazılım ürünü olan Pardus, her yıl farklı bir üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümü ve ilgili bilişim kulübü tarafından organize edilen ve bu yıl 26 - 28 Şubat 2010 tarihleri arasında "bilişim için gel" temasıyla Konya Selçuk Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan BİLMÖK’10 etkinliğine Altın Sponsor olarak destek veriyor.

Pardus, bu sponsorluk desteğinin yanı sıra BİLMÖK etkinliği kapsamında bir dizi seminer ve atölye çalışmalarıyla da geleceğin bilişimcileri ile interaktif olarak buluşuyor. Etkinliğe Pardus’u temsilen Pardus Geliştiricileri Gökçen ERASLAN, Bahadır KANDEMİR ve Pardus İş Geliştirme Biriminden Işıl POYRAZ, TÜBİTAK UEKAE' yi temsilen İş Geliştirme Birimi'nden Alper AY ve Özgürlükİçin Topluluk Yöneticileri Ali IŞINGÖR ve Gizem BELEN katılıyor olacaklar.

BİLMÖK, bilgisayar mühendisleri arasındaki etkileşimi ve iletişimi artırırken mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, toplamda ülkenin bilişim alanındaki yönelimlerini belirlemek ve bu alanda gelişimine destek vermek amacıyla mesleki ve sosyal toplantılar olarak düzenleniyor.

Pardus, BİLMÖK’10 Etkinlik Ajandası

Bilmök 2010 süresince Pardus Projesi bir dizi etkinlik çerçevesinde meraklıları ile buluşuyor olacak. Bunun yanında açılacak stand alanında geliştiricilere sorularını yöneltme şansı yakalayacak olan geleceğin bilişimcileri, aynı zamanda Pardus'un son sürümü olan Pardus 2009.1 Anthropoides virgo kurulum CD'sini edinebilecekler. Gerçekleştirilecek olan etkinlik programı ise şu şekilde:

    * Seminer Tarihi: 27.02.2010 - Cumartesi
      Seminer Saati: Sabah 09:15 - 10:00 / 15 dk ara / 10:15 - 11:00
      Seminer Mekanı: Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi 30 Ağustos Konferans Salonu
      Seminer Konuşmacıları: Gökçen ERASLAN, Bahadır KANDEMİR

1. Seminer Başlığı: Özgür Yazılım ve Pardus

Seminerde, özgür yazılım hareketinin çıkışı, tarihçe ve felsefesi, Linux çekirdeğinin bu sürece dâhil olması, açık kaynak kod mimarisi gibi Pardus için temel teşkil edecek konuların yanında, Pardus Projesi'nin tarihçe ve hedefleri, Türkiye'de ve dünyada Pardus'un yankıları ve metrikleri, ülkemizde Pardus diyenler ve şuan hali hazırda yürütülmekte olan projelerden bahsedilecek. Ayrıca “Özgürlük İçin” topluluk yapısı ve etkinliklerinden söz edilecek olan seminerde, Pardus'a katkı vermek isteyenler için Pardus'un sunduğu olanaklar ve başvuru kaynakları hakkında da bilgilendirmelerde bulunulacak.

2. Seminer: Nasıl Pardus Geliştiricisi Olunur?

Bu seminerde, öncelikle Pardus teknolojileri ve bu teknolojilerin alternatiflerine göre nasıl avantajlar sağladığı konusunda katılımcılara bilgi verilecek. Katılımcılar, Pardus'a özgü olan teknolojilerin (ÇOMAR, PiSi, YALI vb) temel özellikleri, arayüz kullanımları, paket kavramı ve Pardus'ta yazılım geliştirmek konularında fikir sahibi olacaklar. Pardus projesine geliştirici ve katkıcı olarak destek verme süreçlerinin detaylı olarak anlatılacağı seminerde, Pardus'ta staj ve her yıl önemli başarılar elde edilen Pardus GSoC Projeleri'ne başvuru süreçlerinin nasıl gerçekleştiğinden bahsedilecek.

ÇOMÜ 64 Bit Pardus Geliştirici Semineri

Seminer Tarihi: 27.02.2010 Cumartesi
Seminer Saati: Günün son oturumu
Seminer Mekanı: Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi 30 Ağustos Konferans Salonu
Seminer Konuşmacıları: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 64 Bit Pardus Geliştiricileri
Seminer Başlığı: 64 Bit Pardus

Seminer Konusu: Bu seminerde, Pardus işletim sisteminin x86_64 işlemci mimarisinde çalışacak sürümünün hazırlanmasında izlenilen yol ve stratejilerden bahsedilirken, bu özgür yazılım projesinin nasıl ortaya çıktığı ve geliştirilme süreçleri katılımcılar ile paylaşılacak. Sürecin teknik detaylarıyla beraber üniversitelerin Bilgisayar Mühendislik bölümlerinin aktif olarak benzeri projelerde yer alabilmeleri için üniversite yetkilileri ve öğrenciler olarak neler yapılması gerektiği ortaya konacak.

Pardus Özgür Yazılım Atölyesi: Pardus'ta Yazılım Geliştirmek

Atölye çalışmasıyla, seminerler boyunca anlatılan Pardus ve Özgür Yazılım geliştirme ortam ve teknolojilerinin katılımcılara uygulamalı olarak gösterilmesi hedefleniyor. Atölye süresince gerçekleştirilecek uygulamalar ile Pardus'ta sıklıkla kullanılan programlama dilleri ve araçlarının yanında, PiSİ, ÇOMAR, YALI, Müdür gibi Pardus teknolojilerinin geliştirme ortamlarında nasıl kullanılacağı örnekler üzerinden katılımcılarla paylaşılacak.

1. Atölye Tarihi: 27.02.2010 Cumartesi
Saat: 12:00~13:20
2. Atölye Tarihi: 28.02.2010 Pazar
Saat: 11:15~12:45
Atölye Mekânı: Selçuk Üniversitesi merkez kampüsünde yer alan Sakıp Sabancı Bilgisayar Merkezi'ndeki (Bilmer) Bilgisayar Laboratuvarı

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma