[Nasıl] Çekirdek Derleme - Resimli

Başlatan CWKursad, 21 Şubat 2010 - 22:16:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Elle düzenlemek yerine @if'in verdiği gibi normal dosyayı da:

make menuconfig

şeklinde düzenleyebilirsin. Hatta bir iki kde kütüphanesinin kurulması canımı sıkmaz diyorsan:

make xconfig

ile de düzenleyebilirsin. Bu xconfig aracı zamanında güzeldi, açıklamalar vardı neyin ne olduğuna dair. Öteki türlü boğulup gidiyor insan yapılandırma dosyası içinde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mayıs 2013 - 23:17:52
Bu xconfig aracı zamanında güzeldi, açıklamalar vardı neyin ne olduğuna dair. Öteki türlü boğulup gidiyor insan yapılandırma dosyası içinde.

Hâlâ öyle @heartsmagic. xconfig gibisi yok.

BrainPaid

Konu için çok teşekkürler güzel bir uğraş içine girip bu muazzam anlatımı ortaya çıkarmışsınız.

Kerneli derledikten sonra X server kursak sonrasında istediğimiz paketleri kursak ve ISO çıkarsak kendi dağıtımımızı ortaya çıkarmış olur muyuz?

heartsmagic

@BrainPaid, bu işlemleri nerede yapmayı düşünüyorsun? Çekirdek her dağıtımda derlenebilir, şu an kullandığın dağıtım üzerinde bile. Senin sormak istediğin şey biraz muğlak kalıyor. Sıfırdan bir dağıtım için sadece çekirdek ve X yetmez elbette. Merakın varsa LFS konusuna bakabilirsin. Forumda da yarım kalan bir projemiz var bu konuda:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33771.5
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33772.0

Ancak LFS bile dağıtım demek için yeterli değildir. Dağıtım dendiğinde eğer son kullanıcıyı uygulama kurmak için derleme ile baş başa bırakmak istemiyorsan bir paket yöneticisi sağlamalısın. Bu bile gerekliliklerden sadece biri. Donanım desteği için yapılandırma, ek uygulamalar vs. gibi bir sürü şey söz konusu dağıtım oluşturmak için. İşte bu tür sıkıntılardan ötürü genelde insanlar diğer büyük dağıtımları temel olarak kullanmaktalar.

BrainPaid

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Haziran 2013 - 22:23:03
@BrainPaid, bu işlemleri nerede yapmayı düşünüyorsun? Çekirdek her dağıtımda derlenebilir, şu an kullandığın dağıtım üzerinde bile. Senin sormak istediğin şey biraz muğlak kalıyor. Sıfırdan bir dağıtım için sadece çekirdek ve X yetmez elbette. Merakın varsa LFS konusuna bakabilirsin. Forumda da yarım kalan bir projemiz var bu konuda:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33771.5
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33772.0

Ancak LFS bile dağıtım demek için yeterli değildir. Dağıtım dendiğinde eğer son kullanıcıyı uygulama kurmak için derleme ile baş başa bırakmak istemiyorsan bir paket yöneticisi sağlamalısın. Bu bile gerekliliklerden sadece biri. Donanım desteği için yapılandırma, ek uygulamalar vs. gibi bir sürü şey söz konusu dağıtım oluşturmak için. İşte bu tür sıkıntılardan ötürü genelde insanlar diğer büyük dağıtımları temel olarak kullanmaktalar.

Biz en baştan, repo kurma olayından kaybediyoruz :) Linux Mint benim çok dikkatimi çeken bir dağıtım oldu. 14 sürümünde tanıştım ve Xubuntu ile birlikte güzel bir deneyim sağlıyor. Ubuntu üzerine olduğunu biliyorum ama bu kadar değiştirebilmeleri çok dikkatimi çekti, gerçekten beni heveslendirdi. Nadia 14'ü gördüğümden beri kendi dağıtımımı kurabilir miyim diye kafamda yoğuruyorum. Ama şu anki teknik bilgimle bir yere varamam sanırım.

Ubuntu üzerine bir dağıtım yapmak kolay olur mu? Pek bir şey değiştirmesek dağıtım olarak kabul edilir mi?

matrax_41

Kendine bir dağıtım yapmaktaki amacın nedir ? Farklı bir dağıtım çıkarmak için programlama bilmeniz gerekiyor. Tabi amaç tema değiştirip dağıtım yaptım demek değilse.

heartsmagic

Alıntı yapılan: BrainPaid - 28 Haziran 2013 - 18:07:51
Ubuntu üzerine bir dağıtım yapmak kolay olur mu? Pek bir şey değiştirmesek dağıtım olarak kabul edilir mi?

Olaya nereden baktığına bağlı. İsim olarak dağıtım olur elbette fakat taban aldığı dağıtımdan ne farkı var diye irdelenir. @matrax_41'in işaret ettiği üzere tema değiştirip yaptım diyen de oldu bu taraflarda :) Fakat tüm sistem genelindeki temaları en beğendiğin şekle getirir, son kullanıcının veya X grubuna ait kullanıcıların ihtiyaç duyacağı tüm uygulamaları kurar, varsayılan uygulamaları kendine göre şekillendirir, Ubuntu'da yasal nedenlerle bulunmayan çözücüleri kurar, yararlı uygulamaları ekler, var olanları belki güncelleriyle değiştirirsin sonra da ISO yapar dağıtırsın. Olur sana Ubuntu temelli, Ubuntu depolarını kullanan bir X dağıtımı. Tabi bu sadece birilerinin senin yaptığın işlemleri elle yapmaktansa hazır bulmasını tercih etmesi ile ilgili bir olaydır.

Ancak esas anlamda dağıtım demek belki daha köklü değişiklikler gerektirir. Ne bileyim sürücü kurulumlarını kolaylaştırırsın, kendiliğinden tanınıp kuracak hâle getirirsin. Alt yapıda bazı değişikliklere gidersin, başlangıç betiklerini daha iyi olduğunu düşündüğün bir tanesi ile değiştirirsin, bash değil de zshell tercih edersin, masaüstünü değiştirirsin üst tarafta vb. Bunları yapmak da elbette biraz tecrübe isteyecektir. Kaldı ki yine bu dağıtım ana akım dağıtımların birine dayanmış olur.

Dağıtım çıkartmak için programlama belki şart değildir ancak olması büyük bir artıdır. Sadece senin dağıtımına özel yararlı uygulamalar yazdığında bu da büyük bir fark sağlayacaktır diğerleri arasında.

kypdk

make menuconfig ile device seçeneğinde kendi donanımlarınız dışında herşeyi iptal mi ediyorsunuz ?
birde i386 veya i686 derlemek için ne yapmaliyim fark nedir
güvenlik kısmında apparmor ve selinux ikiside secili acaba bunu sadece apparmor mu seciyorsunuz ?

en optimize çekirdek derlemesi için daha neler yapılmalı?

biraz tecrübelerinizi ve bilgi birikimini yazarsaniz sevinirim

heartsmagic

Teorik olarak kendi donanımın dışındaki her şeyi iptal edebilirsin, fakat güzelce anlaman ve okuman lazım. Yoksa kapattığın bir modül X aygıtının veya özelliğinin çalışmasını engelleyebilir.
i386 ve i686 farkını Google'dan öğrenebilirsin. Senin bir şey yapman gerekmiyor, işlemcin hangisine giriyorsa derlediğin şey ona ait olacaktır.

En "Optimize" derleme sanırım "kullanmadığın her şeyi çıkart" yöntemidir. Bunun haricinde başka ne yapılabilir bilemiyorum. "Optimize"den kastın nedir? Ne olsun istiyorsun kısacası. İyi şekilde kullanmak kişiden kişiye göre değişir. Sen hafif olsun istersin de ben bunu düşünmem, taktığım şey çalışsın isterim.

kypdk

Açılış süresini ve daha performansli calismasini gereksiz donanımı cıkarmak sağlıyorsa buna optimize diyelim, hafif olmasini istiyorum :)

aslında calisma zamani etkileyen konfigürasyon var mi ? mesela şöyle şöyle yaparsan üstünde apache2 mysql vs daha iyi çalışır gibi bir çekirdek düzenlemesi mevcut mu?

birde ben uğraşamadım ama datacenter da calistigim dönemler güvenlik için kernel derlerlerdi. Tabi bu linux 2.x.x zamani idi şimdi işler değişmiş olabilir.

kernel içersinde hangi işlemci ailesine ait olacağına dair bölümü gördüm. İntel oldugu için amd supportları çıkardım, gereksiz donanım modullerinide cikardim şuan 3.8.13 üzerinde sorunsuz calisiyor

kernel hack bölümünde neler yapilabilir Türkçe döküman olsaymis cok iyi olurmus bu aralar kernel'a sardım neler öğrenebilirim bakıyorum.

heartsmagic

Farklı başlıklarda da konuştuk aslında bu durumu. Açılıştır, başarımdır vs. gibi konularda derleme aşırı derecede gözle görülür katkı sağlamaz. Hele hele sistemin başarımında (performans) çok fazla katkısı olacağını sanmıyorum. Elbette ufak tefek etkileri vardır fakat bizlerin bunu ne kadar hissedeceğinden şüpheliyim. Apache olsun, mysql olsun bunların çalışmasını da çok fazla etkilemeyecektir. Elbette şöyle bir şey olabilir, çekirdeği o kadar kırparsın o kadar kırparsın ki çok az donanım, özellik desteği sağladığı hâlde senin amaçların doğrultusunda çalışan bir şey olur. Fakat amaç bu mu?

Eğer günlük kullanımdaki bir makine üzerinde yapılacaksa bu işler ve çok zahmet çekilmek istenmiyorsa oturup her bir yerini kurcalamak makul değil. Kurcalamak istersen de inan çok zahmete girmen lazım. Türkçe kaynak yok ne yazık ki. Yine bir başka çekirdek başlığında konuştuğumuz üzere eğer yapılandırma dosyasını menuconfig yerine xconfig ile ayarlamayı denersen İngilizce açıklamaları görebilirsin (qt bağımlılığı vardır). Zamanında oraları okur, kendimce yorumlamaya çalışırdım. Bazıları anlaşılıyor rahatlıkla ve o donanıma, özelliği sahip olup olmadığın belli oluyor. Fakat bazı yerlerde arada kalıyor insan ve araştırmaya eriniyor bir süre sonra.

Eğer makinen eskiyse ve başarım peşindeysen daha hafif dağıtımlara yönelebilirsin. Eğer uğraşırım ederim diyorsan Arch ve ötesinde Gentoo'ya bakabilirsin.