[Nasıl] Çekirdek Derleme - Resimli

Başlatan CWKursad, 21 Şubat 2010 - 22:16:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

@xxx3, bu cxt1e1'in ne olduğunu anlamadım. Bununla ilgili bir şey seçtiyseniz eksik seçmiş olabilirsiniz. Seçmediyseniz bununla ilgili ne varsa kaldırabilirsiniz. make xconfig ile açılacak pencerede arama bölümü olacak. Oraya ismi yazıp arama yapabilirsiniz.

xxx3

Teşekkürler sorunlu yeri derlemeden çıkarınca sıkıntı kalmadı derledim ve kurdum şimdilik bir sıkıntı yok gibi sanki programlar daha hızlı başlatılıyor gibi geldi bana gerçi o kadar detaylı bir derleme yapmadım ama anladığım kadarıyla gereksiz bazı şeyleri kaldırdım zamanla öğreneceğim artık.  :D

if

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xxx3

ravendark

arkadaslar ben biyerde takıldım yardım eder misiniz

root@meric-pc:/usr/src# cd linux-3.3.1/
bash: cd: linux-3.3.1/: Böyle bir dosya ya da dizin yok

böyle bi hata alıyorum orda tıkandım gerisi yok

heartsmagic

@ravendark, neden çekirdek derlemek istiyorsun?

Çekirdeği nereye indirdin, hangi dizine yani? Daha doğrusu /usr/src altına alıp açtın mı? İsmi linux-3.3.1 mi?

ravendark

açıkçası bilgisayar incelemeye meraklıyım ubuntuyuda son 2 senedir aralıklarla kullanıyorum bilgisayarımda birazcık kasıyo neden oldugunu anlamıs değilim çekirdek derleyince daha rahatladıgını ögrendim

dosyayı usr/src klasörüne indigini düşünüyorum yukarıdaki bütün işlemleri yaptım oraya o kısma gelinceye kadar ve sürüm linux-3.3.1 olduguna eminim

heartsmagic

Kasılmanın nedeni çekirdek olmayabilir, derleme işi ise sandığın rahatlığı sana sağlamayabilir. Hatta bunun ötesinde doğru yapılandırmayı kullanamazsan başka sıkıntılar da çıkabilir karşına. Yine de derlemek istiyorsan önce ne yaptığından emin olmalısın. /usr/src altına doğrudan indirmemişsindir, eğer tarayıcı ile denediysen zaten oraya yazamazsın normal şartlar altında. Bir yerlere indirip oraya taşımış olman lazım çekirdeği. Şu şekilde dizindeki dosyalara, dizinlere bakabilirsin:

ls -l /usr/src

ravendark

yardımın ve söylediklerin için teşekkür ederim başlamışken bitirmek istiyorum tabi yardım ederseniz.yazdıgın komutu yazdım
root@meric-pc:/usr/src# ls -l /usr/src
toplam 77136
-rw-r--r--  1 root root 78954301 2012-04-08 18:50 linux-3.3.1.tar.bz2
drwxr-xr-x 24 root root     4096 2011-10-12 17:30 linux-headers-3.0.0-12
drwxr-xr-x  7 root root     4096 2011-10-12 17:30 linux-headers-3.0.0-12-generic
drwxr-xr-x 24 root root     4096 2012-04-05 06:09 linux-headers-3.0.0-17
drwxr-xr-x  7 root root     4096 2012-04-05 06:09 linux-headers-3.0.0-17-generic
drwxr-xr-x  3 root root     4096 2012-04-05 13:11 nvidia-173-173.14.30
drwxr-xr-x  3 root root     4096 2012-04-08 18:02 nvidia-173-updates-173.14.30
drwxr-xr-x  3 root root     4096 2012-04-08 18:59 yeni

bu çıktıyı aldım ne yapmam gerekiyo şimdi

Düzenleme: Kod Etiketi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Nisan 2012 - 23:00:41

tamamdır yaptım ''cd yeni'' komutunu verip girmem gerekiyomuş teşekkür ederim heartsmagic

meda

Arkadaşlar bu çekirdek derlemeyi Windows uzerinden de yapabilir miyiz? Yapabilirsek bildiğiniz bir  kaynak var mı ?

Düzenleme Notu: Lütfen imlâ kurallarına uyunuz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

meda

Heartmagic.
Kernel derlemek için Ubuntuya bazı paketlerin kurulumu yapılıyor.Benzer şekilde  Windows üzerinde kernel derleme olayını bi program yardımı ile yapılabiliyor mu ? Yapılabiliyorsa  program veya bildiğiniz bi yöntem varsa yazarsanız sevinirim.İyi çalışmalar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ağustos 2012, 22:15:17

Arkadaşlar önceki iletimdeki (kernel derleme) sözcükleri için düzeltiyorum:çekirdek derleme olarak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ağustos 2012, 22:27:33

Derlenmiş olan çekirdek yeniden düzenlenerek ya da bilmiyorum tekrardan derlenebilir mi ? Mesela http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/ adresinden  indirdiğimiz çekirdekteki bazı driver(modül) çıkarılabilir mi ?Bluetooth,ağ vb...
Eğer yanlışım varsa acemiliğime verin.Konuyla ilgili bigisi olan arkadaşlar varsa bana yardımcı olursa makbule geçer.En azından teşekkür ederim kendisine.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

matrax_41

@shadow, Windows'ta çekirdek derlemek derken Windows'un çekirdeğini kastediyorsan bu mümkün değil. Eğer Windows'ta linux çekirdeği diyorsun o konuda fikrim yok.

Verdiğin ppa linkindeki çekirdekler, derlenmiş çekirdekler. Haliyle onlar üstünde böyle bir işlem yapamazsın. Ama kaynak kodu indirip dediğin işlemi yapabilirsin.

meda

Windows'ta linux çekirdeğini kastetmiştim.Matrax bilgi verdiğin teşekür ederim.

Sametkk

Burada anlatıldığı şekilde 3.6.5'i derleyebilir miyim?

bytan

Farklı bir şey isterse zaten uyarı verir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

guopx

Donanımıma göre çekirdek derlemek bilgisayarın açılış hızını ve batarya kullanımını olumlu etkiler mi? Ya da ne kadar etkiler acaba?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

heartsmagic

Açılış hızını etkiler, fakat detaylıca ilgilenebileceksen. Zira sana nelerin yarayıp, nelerin yaramadığını belirleyebilirsen elbette sana yaramayanları çıkartarak açılışı hızlandırabilirsin. Ancak bu hız senin beklediğin ölçüde olur mu, bu uğraşa değer mi düşünmek lazım. Böyle bir uğraşa girmek yerine daha hafif dağıtımlara yönelebilirsin, bence daha güzel bir seçenek olur.

Çekirdek derleyerek pil kullanımını daha verimli hâle getirmek sanırım mümkün olmaz. Hani çok özel bir durum vardır da, senin piline/donanımına özgü bir şeydir nokta atışı derleme gerekiyordur falan. Öteki türlü pil kullanımı çekirdeğin kendisiyle, onu nasıl kullandığıyla falan alakalı. Tabi işin içinde grafik kartı sürücüleri gibi başka oyuncular da var.

guopx

@ heartsmagic
Anladım cevap için teşekkürler :) Boş bir zamanımda deneyeceğim.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

meda

Arkadaşlar kernel derlemek istiyorum.Fakat kafamdaki soru.Ubuntu için iki farklı yöntem var bunlar:
1.Sistemdeki ayarlar doğrultusunda yani .config dosyasıyla falan.Bunda Ubuntu gibi birçok modül ve sürücüyü için çekirdek içine dahil ediyor mu ? Yoksa benim sahip olduğum donanıma göre mi derleme işlemini yapıyor ?
2.Modül,sürücü... gibi seçenekleri bizim seçip derlediğimiz çekirdek yapısından oluşuyor.Doğru mu ?
Bilgisi olan arkadaş detaylandırabilir mi ?

heartsmagic

@shadow., iki farklı yöntem yok. Sonuç olarak çekirdeği nasıl derlersen derle bir config dosyası üzerinden derleyeceksin. Mesele senin bu config dosyasını nasıl yapılandıracağın. Eğer Ubuntu tarafından çekirdek kaynağını indirirsen muhtemelen Ubuntu için ayarlanmış dosya ile karşılaşırsın. Yine onu düzenleyip istediğin şeyleri kapatıp istediğin şeyleri açabilirsin. Eğer çekirdek kaynağını kernel.org'dan çekeceksen bu "vanilla" diye geçer, üzerinde başka kimse oynamamıştır. Varsayılan olarak gelen birçok şey belki senin için yine gereksizdir. Bunları senin tespit edip yapılandırman lazım.

meda

heartsmagic Çekirdek config dosyasını düzenlemek daha kolay geldi.Config dosyası /boot/grub dizininin altında bulunan config-3.9.0-030900-generic isimli  dosyayı düzenlemem gerekiyor.Yanlış biliyorsam düzeltin.Config dosyasındaki mesela CONFIG_MICROCODE_AMD=y satırı # CONFIG_MICROCODE_AMD=y şeklinde düzenlersek özelliği kapatmış oluyoruz.Doğru mu ?
Ayrıca konuyla ilgili tavsiyesi olacak arkadaş varsa yazabilir.

if

@shadow, /boot altında bulunan dosya paket yöneticisiyle yüklediğiniz çekirdeklere aittir. İndirdiğiniz çekirdek kaynağında ayrı bir dosya bulunur ki onu değiştirmeniz gerek. /boot altındaki dosyayı kullanmak için make oldconfig kullanabilirsiniz. Mevcut çekirdekteki ayarların dışında derlemek istediğiniz çekirdekte yeni bir özellik varsa bunların kullanmayı isteyip istemediğinizi sorar.

meda

Sanırım anladım.