gParted (Live -Canlı- CD ile) ile Sabit Disk Nasıl Bölümlendirilir?

Başlatan Tutunamayan, 10 Mayıs 2009 - 00:58:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilasadar

Çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz.
Umarım en kısa zamanda ubuntu'yu öğrenirim.
İyi geceler

cenkeroge

uykusuz uzun araştırmadan sonra bulabildiğim en faydalı bilgi, teşekkür ederim. şimdi soruya geliyorum :) 1 tb hard diskimiz var diyelim, 500 gb/500 gb ayırıp birinde windows diğerinde ubuntu kullanabiliyor muyuz? (tabi bölüp ntfs olarak biçimlendirdikten sonra)
acemilik dönemide bitecek :)

siberoloji

Evet, kurabiliyoruz ancak sırasına dikkat etmek lazım. 1 TB lik HDD aşağıdaki örneğe yakın olarak biçimlendirilebilir.

A(sda1)                           B (sda2)                         C  (sda4)                            Ç (sda5)                                  D(sda7)
200 GB Win  (NTFS)  - 400 GB Depo (NTFS)  - 100 GB Linux Root / (EXT4) -  300 GB Linux /Home  (EXT4) - 4 GB Takas Alanı (Swap) 

A: Windowsun kurulacağı alandır. İlk önce bu işletim sistemi kurulmalıdır. Önce linux kurup sonra win kurarsanız, win başlatıcı Linux işletim sisteminizi tanımaz.
B: Hem A işletim sistemi hem de C işletim sisteminin görebileceği ortak alandır. Buradaki örneğin MP3 dosyalarınızı iki işl.sis. ile de dinleyebilirsiniz.
C: Linux işletim sistemini kurabileceğiniz alandır. Dikkat edin, işletim sisteminin kullanıcı dosyalarını /Home ayrı bir alanda gösterdim.
Ç: Linux işletim sistemlerinin kullanıcı dosyalarını bulundurabileceğiniz ayrı disk alanı. Ayrı yapmazsanız zaten C bölümünde bir adet oluşturulacaktır. İlerde C bölümündeki Ubuntu yu kaldırıp Mint kurarsanız kurulum esnasında /Home dosyalarım diskin Ç bölümünde diye gösterdiğiniz takdirde kullanıcı dosyalarınız aynen dururken yeni bir işletim sistemi kurmuş olabiliryorsunuz.
D: RAM gibi kullanılan Fiziksel Hafıza alanıdır. Bilgisayarınızın RAM i ne kadar ise onun 2 katı olması genel tavsiyedir.

cenkeroge

Alıntı yapılan: korucu77 - 20 Haziran 2013 - 09:39:07
Evet, kurabiliyoruz ancak sırasına dikkat etmek lazım. 1 TB lik HDD aşağıdaki örneğe yakın olarak biçimlendirilebilir.

A(sda1)                           B (sda2)                         C  (sda4)                            Ç (sda5)                                  D(sda7)
200 GB Win  (NTFS)  - 400 GB Depo (NTFS)  - 100 GB Linux Root / (EXT4) -  300 GB Linux /Home  (EXT4) - 4 GB Takas Alanı (Swap) 

A: Windowsun kurulacağı alandır. İlk önce bu işletim sistemi kurulmalıdır. Önce linux kurup sonra win kurarsanız, win başlatıcı Linux işletim sisteminizi tanımaz.
B: Hem A işletim sistemi hem de C işletim sisteminin görebileceği ortak alandır. Buradaki örneğin MP3 dosyalarınızı iki işl.sis. ile de dinleyebilirsiniz.
C: Linux işletim sistemini kurabileceğiniz alandır. Dikkat edin, işletim sisteminin kullanıcı dosyalarını /Home ayrı bir alanda gösterdim.
Ç: Linux işletim sistemlerinin kullanıcı dosyalarını bulundurabileceğiniz ayrı disk alanı. Ayrı yapmazsanız zaten C bölümünde bir adet oluşturulacaktır. İlerde C bölümündeki Ubuntu yu kaldırıp Mint kurarsanız kurulum esnasında /Home dosyalarım diskin Ç bölümünde diye gösterdiğiniz takdirde kullanıcı dosyalarınız aynen dururken yeni bir işletim sistemi kurmuş olabiliryorsunuz.
D: RAM gibi kullanılan Fiziksel Hafıza alanıdır. Bilgisayarınızın RAM i ne kadar ise onun 2 katı olması genel tavsiyedir.

Çok teşekkür ederim bu aklımın bir köşesinde olacak. Yani bu durumda hala windows kuramıyorum :) aslında birçok anlatımı olmasına rağmen wine ile kurmaya çalışmaktan sıkıldığım "League of Legends" oyununu kurmak için windows işletim sistemini kurmak istedim. Virtualbox vs. hiçbirini düzgün bir biçimde çalıştıramadım.
acemilik dönemide bitecek :)

siberoloji

Windowsun mutlaka hard diskin ilk bölümüne kurulması gerekli.
Şu an linux kurulu bilgisayarınızın ilk disk bölümüme isterseniz win kurarsınız ve boot sektörüne win boot manager adı verilen program kurulur. Bu program da linux bölümünü görmediğinden sadece win başlatılır. Ancak bilgisayarı canlı linux cd-usb ile açıp boot-repair programı ile düzeltme şansınız yine var.