[Çözüldü] Ubuntu Studio Ses Sorunsalı...

Başlatan n3ver, 07 Haziran 2008 - 04:58:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

n3ver

Öncelikle Merhabalar...

Kısa bir süre önce Linux ile tanıştım...
Hardy Heron ile başlayan bu tanışıklık daimi olucak gibi,XP'nin yüzünü görmek istemiyorum artık.
Ama ufak tefek sorunlarda olmuyor değil,olsun bunlarda öğrenmenin ve ilerlemenin sancıları.

Lafı dolandırmadan sorunuma geleyim;
Hardy Heron'dan sonra Ubuntu Studio'yu denemeye meylettim.
Kurdum,Grafik ve ses araçlarını inceledim,bu tura bi şarkı eşlik etsin derken sorun orataya çıktı.
Ses sürekli tekrarlıyordu.X'i yeniden başlatmış olsam bile kitlenme devam ediyordu. Sistemi yeniden başlatmadığım sürecede düzelmiyordu.

IRC'den yardım alırmıyım diye düşündüm ki sagolsun sorularıma hemen yanıt geldi. ( oytun'a tekrar teşekkürler.. )
Benden yapmamı istediği düzenlemeler Ses Tercihleri kısmından Ses Çalma atamalarını OSS'ye almamdı.
Çözüm etkilide oldu,sorun düzeldi...
Ama nedense ertesi gün sorun tekrar ortaya çıktı.
Herhangi bir mp3'ü dinlerken bazen uzun süre ses hata vermezken bir anda kitleniyor ve sürekli tekrarlıyor.
Bazen kendi kendine yitiyor ve geri planda ufak bir tıkırdı kalıyor,şarkılarda milisaniyelik takılmalar yaşatıyor...

Şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkürler.

Ses Kartı Modeli

ozgur@Lynx:~$  lspci | grep audio
00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60)

n3ver

Çözüm çokta zor değilmiş,tabi insan bunu öğrendikten sonra anlıyor...

ufuk_k'nın yardımlarıyla çözdüğüm sorunu,bu sorunu yaşayan diğer kullacılarında faydalanması için ifade etmeye çalışağım.

Sorunu tekrar anımsatıyorum ; mp3 dinlemek istediğimde ses takılıyor ve tekrarlıyordu ve arka planda sürekli tekrarlayan bir tıkırtı duyuluyordu.

1.Adım : Sistem / Tercihler / Ses <- kısmından Ses Olayları, Müzik ve Filmler, Ses Konferansı sekmelerindeki "Ses Çalma" ataması PulseAudio Ses Sunucusu seçeneğine alındı.

2.Adım :
sudo su -c 'echo @audio - rtprio 99 >> /etc/security/limits.conf'
sudo su -c 'echo @audio - nice -10 >> /etc/security/limits.conf'
sudo su -c 'echo @audio - memlock 250000 >> /etc/security/limits.conf'

kodları konsoldan girildi.

3.Adım : Sistem yeniden başlatıldı ve Sistem / Yönetim / Kullanıcılar ve Grublar sekmesinden Grub Yönet aşamasına geçilip "pulse, pulse-access, pulse-rt" işlemleri için kullanıcı adımıza yetki verildi.

4.Adım :
alsamixer -V all

ile ses düzeyi seçenekleri açıldı,düzenlemeler tekrar yapıldı ve

sudo alsactl store

ilede geçerli ses düzenlemeleri kaydedildi.

Sonuç ; Sabahın 6'sında kesintisiz ve pürüzsüz müzik keyfi :)
Yardımların için tekrar teşekkürler ufuk.
Kimsenin bu sorunu yaşamaması,yaşayanlarada bu konunun yardımcı olması dileğiyle.

ufuk_k

Çözümü foruma aktardığın için teşekkür ederim.