İkon hazırlamak için yazılım var mı?

Başlatan BayboraKaan, 19 Şubat 2010 - 20:41:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BayboraKaan

Arkadaşlar son zamanlarda simgelerimi kendim hazırlamaya merak sardım :D
Gimp ile resmin arkasını sidiğim zaman az çok istediğimi elde edebiliyorum. Ama bu simgeleri yapmak için daha basit bir yol vardır. Yapmasını bilen arkadaşların deneyimlerini buradan benimle paylaşırsa çok sevinirim :D

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: DevilTUX - 19 Şubat 2010 - 20:41:51
simgeleri yapmak için daha basit bir yol vardır.
Yol = Yöntem'mi.?
Başlangıç olarak yüklü olan simgelerin üzerinde değişiklik/işlem yaparak deneyiniz.
Yol = Uygulama'mı.?
Inkscape'in araçları bu tip işlemler için daha müsait.
:)

sema

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=ZG74PwAY4E4&feature=player_embedded[/youtube]

Gimp ile logo yapımı videosu buldum. Belki işine yarar..
susema

BayboraKaan

Alıntı yapılan: pa - 19 Şubat 2010 - 21:39:44
http://userbase.kde.org/KIconEdit
Depoda var.
Evet bunu yükledim ama KDE uygulaması çok kasıyor ve yine bir resimde ki arka planı silmem gerekiyor. Gimp ile arasında ki fark ise pixelleri daha rahat görmem ama bir simge hazırlamak en azından 1 günümü alır :D

ufuk_k

Ikon hazirlamak icin bir cok program kullanilabilir ancak en uygun uygulamalar vektor cizim uygulamalaridir. Inkscape, Ubuntu ve Windows uzerinde rahatca kurup kullanabilecegin bir vektor cizim uygulamasidir. Bu tip bir programla hem daha kolay cizersin, hem de cizdigin ikonu istedigin cozunurlukte kalitesini bozmadan export edebilirsin. Yardimci olacak bazi kaynaklar vereyim:

Inkscape.org - Yazilimin resmi sitesi, bilgi alabilirsin.

Screencasters.heathenx.org - En kapsamli video dersi sitesi, yalniza Inkscape uzerine. Buradan "microsodes" kismindaki dersleri ilk olarak izleyip uygularsan programin kullanimini ana hatlariyla ogrenirsin. Sonra ilk episodedan baslayabilirsin.

Bunlar da Inkscape'te icon yapimi ile ilgili kaynaklar:

Ampul ikonu yapimi video dersi

RSS ikonu yapimi video dersi

Klasor ikonu yapimi

Son olarak bunlar da benim hazirladigim ikonlar:

Inkscape ile ikon ve duvar kagidi calismalarim
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Sherlock Holmes

Freehand kullanmış olan birisi,
Inkscape aşinası olabilir.  ;)