Envy ile Ati HD 4650 Ekran Kartı Kurulumu

Başlatan BayboraKaan, 17 Şubat 2010 - 20:52:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BayboraKaan

@Heartsmagic arkadaşımız ATI HD ekran kartlarının Envy ile kurulumunun olacağını söyledi ve bende denedim. Sonuç mükemmel.
Daha önceden Nvidia ekran kartım vardı ve hep Envy ile kurdum ve hep sorunsuz kullandım.

Ve artık sıra ATI'ye geldi nedense ben bu kartı hiç sevmemiştim ve halen sevmiyorum ama sorunum kalmadı (gibi gelecek ne gösterir bilmiyorum) Neden aldığıma gelince mecburiyetten (İsteyerek almadım :D ) Fazla sözü uzatmadan kuruluma geçelim;

NOT: 64 Bit Ubuntu'da Envy ile kurulum sorunsuz oluyor. Ama anlatacağım şekilde denemedim ;)

Ubuntu'yu yeni kurduk ilk yapmamız gereken otomatik olarak gelen güncellemeleri yüklemek (Ubuntu bir kendine gelsin :D ) Sistemi tekrar başlatın ve 32 Bit için burdan 64 Bit için ise burdan tüm .deb uzantılı paketleri indirin. Bakınız.

İndirdiğimiz paketleri tek tek kurun. Uyarı gelecek yazılım kanalarında daha eski bir sürümleri olduğuna dair önemsemeyin ve kurun indirdiğiniz paketleri.

Sıra geldi Envy ile ATI ekran kartımızı kurmaya;
Bakınız Wiki  Adres yenilenmiştir.

Sistemimizi yeniden başlatıktan sonra göreceksiniz ki 3D desteğinizin sorunsuz ve kasmadan çalıştığını.

Artık istediğinizi kurabilirsiniz Ubuntu'ya :D

umurcan

3D desteğinin olup olmadığını nasıl anlarız? Ben bir sürücü kurdum Sistem>Yönetim>Donanım sürücüleri bölümünden ama bilmiyorum oldu mu? Yeniden başlatıp tekrar oraya girdiğimde sürücü etkin diyor. Heralde tekrar envy le uğraşmanın bir gereği yoktur?

BayboraKaan

glxinfo | grep render

Çıktısı;
direct rendering: Yes

olursa 3D desteği var demektir.

umurcan

Evvvvet var:D Çok teşekkür ediyorum. Bu arada pencere sürüklenmesi efekti süper olmuş :D

ahmetcank

Merhaba bendede aynı ekran kartı var donanım sürücülerinden kurulu yaparken hata alıyorum ama yüklemeyi yapıyor uygulamalar bölümünün altında diğer diye bir bölüm daha açılıyor, Ati catalyst control center ve ati catalyst control center (administrative) orada görünüyor fakat Ati CCC ye tıklayınca

uyarısını alıyorum, administrative olanı tıklayınca

uyarılarını alıyorum.
glxinfo | grep render
sonucu:
ergin@ekullu:~$ glxinfo | grep render
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  135 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  16
  Current serial number in output stream:  16

yarımcı olabilirseniz çok sevinirim

hitokiri

Önceikle bilgisayarı yeniden başlatıp dene ;
sudo apt-get install   fglrx-amdcccle fglrx-kernel-source xorg-driver-fglrx
sürüceler kurulumu diye bir kontrol et ve yine açılmazsa ayar yönetim ekranı şu komutla
env LANG="en_US.UTF-8" amdxdg-su -c amdcccle
açmayı dene ,

ahmetcank

İlk kodu yazınca:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
fglrx-amdcccle zaten en yeni sürümde.
fglrx-kernel-source zaten en yeni sürümde.
fglrx-kernel-source elle yüklenmiş olarak ayarlı.
xorg-driver-fglrx zaten en yeni sürümde.
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.

dedi diğerinde
env: amdxdg-su: No such file or directory
diyor maalesef:(

BayboraKaan

İlk önce donanım sürücülerinden kurmuş olduğunuz ekran kartını kaldırın ve sistemi tekrar başlatın ve ardından Envy ile kurulum yapın ilk iletimde ki yolu takip edin.

ahmetcank

Alıntı yapılan: DevilTUX - 03 Nisan 2010 - 12:54:56
İlk önce donanım sürücülerinden kurmuş olduğunuz ekran kartını kaldırın ve sistemi tekrar başlatın ve ardından Envy ile kurulum yapın ilk iletimde ki yolu takip edin.
İlk iletinizde verdiğiniz indirme linklerindekileri indirdim fakat
xserver-common_1.6.4-2ubuntu4.1+backclear1_all
xserver-xorg-core_1.6.4-2ubuntu4.1+backclear1_i386
xserver-xorg-core-dbg_1.6.4-2ubuntu4.1+backclear1_i386
dosyaları kurulamadı ilk ikisinde daha güncel versiyonları zaten kurulu diğerinde ise
Hata: Bağımlılık sağlanamadı: xserver-xorg-core (= 2:1.6.4-2ubuntu4.1+backclear1) diye hata verdi dostum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Nisan 2010 - 14:13:28

Birde ilk iletinizde Envy ile kurulum için vediğiniz link Wiki'nin ana sayfasına gidiyor orda aratınca tam kurulumu bulamadım envyi açınca ekranda ekran kartım seçili olarak gözüküyor apply deyince birşey olmuyor acaba options bölümünden sürücüyü indirip buraya gösterikten sonramı kurmaya başlayacak?

ahmetcank

Alıntı yapılan: DevilTUX - 03 Nisan 2010 - 14:15:51
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/EnvyNG_ile_Ekran_Kart%C4%B1_S%C3%BCr%C3%BCc%C3%BCs%C3%BC_Kurulumu

Envy için kurulum adresi
Dostum yardımın için sağol fakat o bağlantıyı denedim ben benim kurduğum envy ile orda resimde gösterilenin arayüzleri farklı bendeki eklediğimdeki gibi ordan bir şey yapamıyorum görüntüdeki gibiyken apply deyince herhengi bir şey olmuyor. Ati'nin sitesinden driveri indirdim options bölümünden göstermeye çalıştım indirdiğim driveri ama onuda görmedi

BayboraKaan

sudo envyng -t

Uçbirimden bu komutu vererek tekrar Envy ile kurmayı dener misiniz?

ahmetcank

Çıkan seçeneklerden ati driver yükleyi(3) seçince yükleme işlemleri yaptı sonra restart atıp atmayacağımı sordu attım şimdi bu sayfayi bile aşağı yukarı oynatınca dalgalanmalar oluyor

heartsmagic

@ahmetcank, birden fazla başlıkta sorununu dile getirdiğin için neyi nerede sorduğumuzu unutuyoruz. Açıkçası tek bir başlıktan devam etmek en güzeli.

Envy'den önce kendin elle veya Envy ile eski sürücüleri temizlemiş miydin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

msek

Selam arkadaşlar. Olayı baştan anlatayım size, Ubuntu 10.04 kullanıcısıyım. VGA out ile daha geniş bir monitör kullanmak istiyorum. Görüntü alabiliyodum fakat çözünürlük hiç iyi değildi. Benim istediğim 1920x1080 ama monitör ayarlarından en fazla 1280x720 alabiliyordum. Bende sürücü güncellemeye karar verdim. Fakat daha sonra fglrx de bir sorun çıktı ve sanırım sildim onu. Nasıl olduğunu bilmiyorum :S Şimdi güncelleştirme yapmaya çalıştığımda fglrx'i yüklemem gerektiğini söylüyor. Onu yapmaya çalışırken sistemimde iki broken file olduğunu ve onları "Broken" diye bişeyle düzeltmemi söylüyor ama onu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Envy'i kullanmaya çalıştım ama onu yüklemek istediğimdede şu aşağıdaki kodu verdi : 

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
You might want to run `apt-get -f install' to correct these:
The following packages have unmet dependencies:
  envyng-qt: Depends: envyng-core (>= 1.1.0) but it is not going to be installed
             Depends: kdesudo-kde4 but it is not going to be installed
             Depends: python (< 2.6) but 2.6.5-0ubuntu1 is to be installed
  fglrx-amdcccle: Depends: fglrx but it is not going to be installed
  fglrx-dev: Depends: fglrx but it is not going to be installed
E: Unmet dependencies. Try 'apt-get -f install' with no packages (or specify a solution)

Sorunun çözümüne yönelik alternatif tekliflerinizi bekliyorum.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

msek

stratovarius

Benim bu hatada analamdığım birşeyde kde nin ne alaksı var ? Kde masaüstünüdemi kurmaya çalıştınız ?

İlk olarak synaptici açınız süzgeçlerden bozuk kısmındaki dosyaları kaldırınız, sonra envy ile ilgili kurulu olan programları kaldırınız.

Envyi kaldırdıktan sonra sistemdeki bütün ekran kartı sürücülerini kaldıralım,

sudo /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Sonra sistemi yeniden başlatınız. Açılınca ek sürücler yoluyla ekran kartınızı tanıtınız.

Ekran kartınızı tanıttıktan sonra güncel sürücüleri alabilmek için şu başlıktaki depoyu kurulum işlemini yapınız;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23151.0.html

msek

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim fakat neden olmuyor anlayamıyorum. Öncelikle sorunuza  cevap vereyim. KDE ile hiç bir alakam yok.

stratovarius verdiğiniz kodu çalıştırmadan önce synaptic'e girdim ve edit'ten fix broken packages yapmaya çalıştım fakat başarılı olamadım. Aldığım hata raporu şu şekilde :
E: /var/cache/apt/archives/fglrx_2%3a8.783-0ubuntu1~xup1~lucid_i386.deb: subprocess new pre-installation script returned error exit status 1
Daha sonra verdiğiniz kodu çalıştırım fakat Hardware Driver's kısmından ekran kartımı activate etmeye çalıştığımda
SystemError: Failed to lock /var/cache/apt/archives/lock
hatasını aldım.

Sizce ne olabilir ?

stratovarius

O bozuk paketleri kurmaya çalışmayınız sağ tıklayıp tamamen kaldır deyiniz.

Şayet yine olmazsa şu komutu verip dediklerimi yeniden deneyiniz;

sudo apt-get clean

İnen deb paketi sorunlu inmiş anlaşılan, en kötü tukarıda komutla inen deb dosyalarını temizleyebilirsiniz.

synapticle işiniz bitince kapatıp yukarıdaki işlemleri yapınız, synaptic açıkken işlemleri yapamazsınız.

msek

clean komutunu daha öncede denemiştim. fakat aynen şu hatayı alıyorum ( az önceki denememde de aldım )

E: Could not get lock /var/cache/apt/archives/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the download directory

Synaptic'den paketleri yüklemeye değil, zaten dediğiniz gibi kaldırmaya çalışıyorum. Denemeye devam edicem. Bir kez de restart yapıp doğruca clean komutunun ardından verdiğiniz kodu uygulayacağım.

stratovarius

Yazılım merkezi veya güncelleme yöneticiside açıksa bu sorun normal, yeniden başlatıp sadece synaptici açınız. Synaptic işlemleri bitince kapatıp ,öyle konsoldan komutlarla işleme geçiniz.

bytan

Alıntı yapılan: msek - 07 Aralık 2010 - 14:51:04
Alıntı yapılan: bytan - 07 Aralık 2010 - 14:01:02
Önerdiği gibi:

sudo apt-get -f install

maalesef o işe yaramadı :(

Çıktısı ne oldu? Çıktıyı bize aktarmazsan neler olduğunu anlayamayız. Hele ki alttaki gibi bir çıktıysa:

Alıntı yapılan: msek - 07 Aralık 2010 - 15:42:28
E: Could not get lock /var/cache/apt/archives/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the download directory

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

msek

bytan birazdan komutu tekrar çalıştırıp çıktıyı sizinle paylaşırım fakat bu arada yeniden başlattıktan sonra synaptic'de broken filter ile çıkan dosyaları kaldırmaya çalışırken aldığım hata mesajı oldukça enteresan :

W: GPG error: http://ppa.launchpad.net lucid Release: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 3B22AB97AF1CDFA9

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Aralık 2010 - 15:56:45

@bytan

terminalden tekrar çalıştırdım komutu ve bu sefer sanırım sorun yok. mesaj şu şekilde :

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following packages were automatically installed and are no longer required:
  linux-headers-2.6.32-21 linux-headers-2.6.32-25
  linux-headers-2.6.32-25-generic-pae dkms
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 10 not upgraded.

sanırım önerdiği gibi apt-get autoremove komutunu kullanmalıyım ?

bytan

Evet kullanabilirsin. Ayrıca NO_PUBKEY hatası için de Acemiler bölümüne bakabilirsin. Çözümü mevcut.

PF @ ST