Bu kadar elektrik nereye gidiyor?

Başlatan umurcan, 17 Şubat 2010 - 20:17:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umurcan

Dün ilk defa ubuntu kullandım ama yarım saat kadar bir süre pilden çalıştırmam gerekti bilgisayarı, vistayla bile 3, 3.5 saat giden pil elli dakika gibi bi sürede bitti. Süreden tam emin değilim ama sadece vlc ve amarok kurdum başka da bişey yapamadan pile bir baktım ki 20 dakika kalmış diyor :D Pil tam olarak doluydu ama nasıl olduysa hüp diye gitti
vgn-fw41et kullanıyorum bu arada
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

By_Mihni

Açışıta çalışan programlardan bazılarını kaldırarak pil kullanımını düşürebilirsiniz.
Forum'da arama yaparak yazılım kaldırmanıza yardımcı olucak konular bulabilirsiniz.

agritux

Açılışta çalışan programlardan ziyade, servislerin de çok faydası olacağını düşünüyorum. Bunun için boot up manager'i kullanabilirsiniz.

Kurulum için;

sudo apt-get install bum

heartsmagic

Açılıştaki programlar veya servisler, bu sorunu bence hiçbiri çözemez. Zira ya pil kullanım meselesi çok uygun değil senin makinenle ya da farklı bir sorunun var.

Panele sağ tıklayarak Panele ekle de, ardından İşlemci Frekans İzleyici ekle. Bakalım neler olacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umurcan

Genelde 1.20 ile çalışıyor. Ama ara sıra 2.00 olduğu da oldu

eribol

Şöyle bir şey de var. Bazen göstergeler yanlış gösterebiliyor. Bende bazen fişi çekiyorum bana mısın demiyor takılı farzediyor. Tabii bir müddet sonra pil uyarı veriyor. Belki sizin sorunda da göstergelerdendir. 20 dakika diyor ama acaba 20dk sonra biter mi?

BayboraKaan

Burada ki yöntemi dener misiniz?
Bakalım piliniz de arıza var mı?

umurcan

Yönlendirdiği sitede kendi bilgisayarımın pilini bulamadım ama pek de ihtimal vermiyorum çünkü iyi de bakarım. Şarjda çalışırken pili çıkartıp kullanırım hep. Ayrıca ayda bir kere %10'dan az bir miktar kalana kadar bitirip baştan şarj ederim

BayboraKaan

Maksat verdiğim linkte Ubuntu ne diyor görüyor mu pilini verdiği komutları denedin mi?

umurcan

heartsmagic

Peki herhangi bir uyarı veriyor mu sistem? Bozuk pil gibi?
Ayrıca Çalışan CD ile deneme imkânın var mı, bakalım orada da aynı problem mevcut mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umurcan

yaa orda pil kısmına non-chargeable diyor ama bilmiyorum. Pile dair bişey yazmıyordu sadece bilgileri.
çalışan cd ile deneyebilirim ama pazartesi falan olması lazım önce çünkü ödev yetiştirmeliyim pazar gecesine

GAREZ

notebooklar bataryasız kullanılacak cihazlar değildir Li-ion bataryalar güç kaybına uğrar bunu engelleyemezsin kullanılmadı diye performansı azamıyor diye kendini kandırma 0 derecede %2 25 dereceden itibaren %25 ve üzeri kayıp olur satış için rafta bekleyen bataryalardada bu geçerli... elektrikle kullanırkende batarya takılı olsun...

barış

Netbookların kullanma kılavuzlarında da yazar, bataryayı elektrikle kullanırken takmayınız diye. Mesela ben takmıyorum bataryamı elektrikte kullanırken hala %100 gösteriyor şarj olabilme kapasitesini. Ancak bir arkadaşım bataryayı hiç çıkartmamış, sürekli elektrik-batarya kullanıyor %97.7 gösteriyor maximum şarj olabilmeyi.
Aynı zamanda @GAREZ, senin dediğin olay için de ayda 1kere full bitirip yeniden şarj edin diyorlar. Elektrikte kullanırken bataryanın takılı olmaması daha iyidir. Kendi tecrübem ve kullanma kılavuzuna göre konuşuyorum.

GAREZ

Alıntı yapılan: barışubuntu - 01 Ekim 2010 - 23:49:11
Netbookların kullanma kılavuzlarında da yazar, bataryayı elektrikle kullanırken takmayınız diye. Mesela ben takmıyorum bataryamı elektrikte kullanırken hala %100 gösteriyor şarj olabilme kapasitesini. Ancak bir arkadaşım bataryayı hiç çıkartmamış, sürekli elektrik-batarya kullanıyor %97.7 gösteriyor maximum şarj olabilmeyi.
Aynı zamanda @GAREZ, senin dediğin olay için de ayda 1kere full bitirip yeniden şarj edin diyorlar. Elektrikte kullanırken bataryanın takılı olmaması daha iyidir. Kendi tecrübem ve kullanma kılavuzuna göre konuşuyorum.

msi ise sakın çıkartma bataryasız kullanma demiş... VR601-049 modelini kullanıyorum bataryasız kullanma arıza olursa garanti dışıdır imasıda vardı... güç kontrol devresi yok o batary olmadan sistemi nasıl koruyor o netbook? her marka farklı yapıyor... kullanım kılavuzuna bakmadan kullanmamak gerekir...

barış

Alıntı yapılan: GAREZ - 02 Ekim 2010 - 00:04:06

msi ise sakın çıkartma bataryasız kullanma demiş... VR601-049 modelini kullanıyorum bataryasız kullanma arıza olursa garanti dışıdır imasıda vardı... güç kontrol devresi yok o batary olmadan sistemi nasıl koruyor o netbook? her marka farklı yapıyor... kullanım kılavuzuna bakmadan kullanmamak gerekir...
Evet katılıyorum bu yoruma. Mobee ve Acer çıkartın demiş :D

sem

Benim dizüstü bilgisayarda 4.7 gibi uyarı alıyorum... Bazen %33 gibi bir değer veriyor ama genelde 4.7 diyor... Ubuntunun yalancıyısım ben de... Ama çok da yalan değil gibi, masaüstü gibi oldu bu da, 5 dakika gitmiyor fişten çekersem... Arkadaşın bir an önce önlemini alsın derim...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

barış

@sem, söyledim ancak takmıyor pek :D

GAREZ

yedek batarya almak dışında 2-3 hafta şarj deşarj etsin %100 olunca deşarj etsin düzelir... ( bazılarına göre bataryayı dondurunca düzelir gibi iddia görürsen sakın uygulama bataryanın içinde hassas elektronik devre var o buz tutarsa bozulur batarya kullanımını idare eden bozuk parçayı dondurarak onarmak sadece rüyalarda olur gerçekte olmaz...)