ASUS A3E pil problemi

Başlatan bandito, 16 Şubat 2010 - 23:58:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bandito

Ubuntu 9.10 kullanıyorum. Bilgisayar pil ile çalışmaya başladığında 8-9 dakika içerisinde kapanıyor. Sistemde windowsta kurulu ve pilim 3 saat çalıştırabiliyor.

heartsmagic

Biraz bakındım ancak A3e için böyle bir problem göremedim etrafta. Hani 1-1,5 saat gitse pili kullanma sorunu derdim, ancak 8-9 dakikada tükenmesi çok garip geldi bana.

Panele sağ tıklayarak "İşlemci Frekansı Seviyesi İzleyicisi" eklediğinde ne diyor sistem sana?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bandito

"cat /proc/cpuinfo | grep MHz" verdiğimde 798.000 okuyorum. Cario-dock'da system monitor applet'i var, sürekli işlemciyi gözlüyorum ancak aşırı bir yüklenme söz konusu değil.

erginemr

Ben de ona bakıyordum. Şöyle bir güncel hata raporuna rastladım:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/devicekit-power/+bug/403303

Buna göre, ASUS eeePC'lerde buna benzer bir sorun varmış. Sorunun kaynağı, Asus'un pil seviyesini ACPI standartlarına uygun raporlamaması ve sistemi, pilin bittiği şeklinde yanlış bilgilendirmesiymiş. Gerçi sizin bilgisayar eeePC değil ama benzer bir sorun olabilir. Sistemi (çekirdeği) güncellemek bir çözüm olabilir.

bandito

Bende öyle tahmin ediyorum büyük ihtimalle raporlama ile ilgili bir sorun ama windowsta neden hata vermiyor?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Şubat 2010 - 00:19:03

ubuntuforums.org'da da buldum bi kaç konu ama sonuç yok. İlk mesajımda yazmayı unuttum açıldığında pilin bozuk olabileceğini raporluyor. "Battery maybe broken or low capacity" uyarısı veriyor.

heartsmagic

Hani sadece raporlama olsa önemseme derdim ancak sistem kapanıyorsa ortada bariz bir şekilde pilin bitme durumu var demektir. Windows tarafında pili sorunsuz kullanırken bizde sorunlu pil uyarısı geliyorsa ne yazık ki o uyarıya da bel bağlamamak gerekir. Başka meselelerde olsa -örneğin disk sorunları- bel bağlayalım derdim, fakat pil meselesi böyle değil. Eğer sorunlu olsa ve bu nedenle hemen bitiyorsa Windows'ta da böyle olmalıydı diye düşünüyorum.

@erginemr'in dediği gibi kernel güncellemesi deneyebilirsin. Forumda bir iki yerde 2.6.32 sürümü için anlatım mevcuttu. Tabii bir de imkân varsa BIOS güncellemesi yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.