Screenlets 0.1.2

Başlatan servet ümmetoğlu, 06 Haziran 2008 - 16:45:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

servet ümmetoğlu

Bilmeyenler için söyleyeyim screenlets programı çok güzel masaüstü dock'lar ve işlevsel küçük şeyler barındırır içinde. Yeni versiyornda daha fazla dock eklenmiş ve hataları giderilmiş.

İndirmek için : http://www.getdeb.net/app/Screenlets

Örnek ekran görüntüsü : [IMG]http://img529.imageshack.us/img529/9140/26618131sz7.th.jpg[/img]
"Şeytanımı öldürdüm bebeğimi büyütücem
   Yandığım dünyayıda kalbimde küçültücem
     Denizleri taşırdım bulutları delicem
       Şişedeki küllerimi topraklara serpicem" (Düş Sokağı Sakinleri)

heartsmagic

Oldukça hoş olmuş son screenlets. Kolayca her şey hallediliyor.
Teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sedefsiz_masrapa

teşekkürler gerçekten güzelmiş.

yanlız şöyle birşey var. mesela programda bir dock seçiyoruz, yerleştiriyoruz. ardından install ve auto start on login diyoruz. fakat bir dahaki açılışta sadece program otomatik başlıyor. program sağ üst köşeye yerleşiyor ama seçtiğimiz dock ortada yok. dock un da otomatik açılması için yapabileceğim birşey var mı? menülerde falan gözden kaçırdım birşey mi var benim?

fiko273

tesekkurler.
bunu ariyordum.

dubluwe

Alıntı yapılan: sedefsiz_masrapa - 09 Haziran 2008 - 10:45:01
teşekkürler gerçekten güzelmiş.

yanlız şöyle birşey var. mesela programda bir dock seçiyoruz, yerleştiriyoruz. ardından install ve auto start on login diyoruz. fakat bir dahaki açılışta sadece program otomatik başlıyor. program sağ üst köşeye yerleşiyor ama seçtiğimiz dock ortada yok. dock un da otomatik açılması için yapabileceğim birşey var mı? menülerde falan gözden kaçırdım birşey mi var benim?

programi acarsan ve istedigin screenlet i sectikten sonra programin sag alt kisminda acilista aktif yap secenegi var, ordan istedigin screenlet i acilista aktif yaparsin.
Allah boş duranı değil, koşturanı sever.

sedefsiz_masrapa

[IMG]http://img29.picoodle.com/img/img29/4/6/9/t_ScreenshotSm_91af961.png[/img]

Alıntı Yapprogrami acarsan ve istedigin screenlet i sectikten sonra programin sag alt kisminda acilista aktif yap secenegi var, ordan istedigin screenlet i acilista aktif yaparsin.

programın sağ altı derken??

Granma

peki sistemi yavaşlatıyor mu? sistem performansı ne alemde?

dubluwe

sürüm farki bende sag altta özür dilerim, auto start on login secenegi zaten secili o screenletleri aktif yapmak icin acilista, bu sekilde olmasi gerek aslinda.

Olmazsa acilista aktif olan programlar arasina eklemeyi dene bakalim.

Sistem > Ayarlar > sesion

dubluwe

Alıntı yapılan: Çetin - 09 Haziran 2008 - 22:46:22
peki sistemi yavaşlatıyor mu? sistem performansı ne alemde?

Sistemi yavaslatmiyor aslinda ama ben pek begenmiyorum screenlets yada gDesklets tipi programlari, cunku masaüstü sadeleigime zarar veriyor :) zevk meselesi tabii.

sedefsiz_masrapa

Alıntı YapOlmazsa acilista aktif olan programlar arasina eklemeyi dene bakalim.

ilk olarak denediğim buydu zaten. sonra farkettim programda autostart on login seçeneğinin olduğunu.
ama ikisinde de sonuç aynı. program açılışta otomatik başlıyor ama dock lar gelmiyor. neyse, teşekkürler yine de..

dubluwe

rica ederim ama olmadi bak, kafam takildi, sisteme yeniden kaldirip yüklesen yada hangi sürüm sendeki su anda, eksi sürüm ise yenilesen.

http://ppa.launchpad.net/gilir/ubuntu/pool/main/s/screenlets/

burda paketler var.

sedefsiz_masrapa

yo son sürüm. zaten senin sayende öğrendim, yükledim bu programı. ama sıkıntı değil. ben de senin gibi sade masaüstü seviyorum aslında.. dert değil yani.

dubluwe

komikimben

Ben bu programı dün kurdum ancak bilgisayarımı mahvetti desem yeridir. Sırf masaüstüne postit şeklinde notlardan koyabildiğim için güzeldi. Ancak daha sonra farkettim ki video oynatamıyor ve müzik çalamıyorum. Sorun programı kaldırınca geçti. Bu neden kaynaklanıyor?

komikimben

Screenlet 'de bazı sorunlar var. Mesela notlar her açılışta otomatik masaüstüne geliyor ama diğer şeyler gelmiyor?

Bu sorunu artık çözebilecek bir baba yiğit arkadaş yok mu? :(

heartsmagic

http://forum.linux-sevenler.org/gallery/6_06_06_08_10_25_30.png

Bana pek basit görünmüyor eski masaüstüm. Ufak tefek sorunları olduğu doğrudur ancak biraz uğraşla güzel şeyler elde edilebilir. Fakat ne olursa olsun bu tarz uygulamalar sistemi haddinden fazla yorar. SuperKaramba ne alemde bilemiyorum ama o da yoruyordu.

Daha hafif bir şey arıyorsan Conky deneyebilirsin. O daha basittir fakat sistemi pek kasmaz. Forumda da anlatımı mevcut.

erginemr

Alıntı yapılan: esrama - 01 Aralık 2008 - 18:59:34
screenlets'ten daha iyi bir program önerebilecek olan varmı ? Bunda çok çok eksikler var. ve olan özelliklerdede zaten pek ayar yapılamıyor . çok çok basit ve klasik şeyler var sadece ....

Widgets tarzı uygulamaların sistemi yorduğu konusunda @heartsmagic'e katılmakla birlikte, alternatif arayışı içinde iseniz, depolarda bulunan gdesklets programını deneyebilirsiniz:
sudo apt-get install gdesklets gdesklets-data

btermeli

Merak ettiğim, screenlets skype'da görütüntülü görüşme yaparken CPU kullanımını %54 gösteriyor fakat ubuntu'nun kendi göstergesi %100 olduğunu gösteriyor. Acaba screenletslerde hata olma olasılığı var mı?? Hangisine güvenmeli?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

screenlets gibi uygulamalar anlık okumazlar olayları. Senin baktığın zamanlarda farklı şekilde sömürüyor olmasınlar işlemciyi?

btermeli

ubuntu'nun kendi ölçeri hiç %42'den aşağı inmiyor.çalışanlar da ;

PID USER      PR  NI  VIRT  RES  SHR S %CPU %MEM    TIME+  COMMAND                 
5418 root      20   0  423m  70m 9.8m S  4.0  4.7  10:59.29 Xorg                   
6632 kbt       20   0  339m 126m  32m R  1.7  8.4  16:20.74 firefox                 
6002 kbt       20   0 22996  14m 5772 S  1.0  0.9   1:04.68 compiz.real             
5714 kbt       20   0 39964  18m  13m S  0.7  1.2   0:25.62 gnome-panel             
6781 kbt       20   0 88184  49m 8012 R  0.7  3.3   1:57.45 wish8.5                 
14713 kbt       20   0 39100  20m  11m S  0.7  1.3   0:28.96 python                 
14722 kbt       20   0 75600  27m  14m S  0.7  1.8   0:01.76 python                 
14732 kbt       20   0 41024  22m  11m S  0.7  1.5   0:52.31 python         

ama screenlet %15-%27 arası gösteriyor

heartsmagic

Ubuntu'nun kendi ölçeri neresi? Ben bir uptime'a bir de top'a güvenirim :)

btermeli

Panel'e CPU monitor diye birşey ekledim.
Ekran  görüntüsü;

Ekran Görüntüsü

heartsmagic

Paneldeki eklenti işlemcinin sistemin durumuna göre ne kadarını kullandığını gösterir. Sistemin işlemci yüküyle ilgili değildir orası. Örneğin senin resmi aldığın anda sistemde işlemciyi zirve yapacak bir durum yok, kısacası işlemcin dinleniyor o anda. "CPU Scaling" deniyor bu olaya ve işlemcini sürekli çalışmaktan koruyor.

btermeli

@heartsmagic, anlamadım valla :)

heartsmagic

Şöyle ki, CPU Scaling denen olay bu desteği veren işlemciler için gerekmediğinde bize işlemciyi farklı hızlarda çalıştırabilme imkanı sunar. Sende muhtemelen "on demand" seçilidir. O eklentiye bir kere tıklarsan seçenekleri görürsün. Bu şu demektir: "Ey işlemci, eğer sistemde seni kasacak bir olay yapmıyorsam paşa paşa en düşük hızda seyret. Ne zamanki seni zorlayacak bir uygulama çalıştırırsam o zaman en yüksek seviyeye çık". O eklentiye sağ tıklayıp Tercihler'e gelip, Görüntü ayarlarından "İşlemci frekansını frekans olarak göster" ve altındaki "Frekans birimlerini göster" bölümlerini işaretlersen işlemcinin hızını da görürsün. Kısacası bu sistemdeki uygulamaların işlemciyi ne kadar sömürdüğü ile ilgili değildir, o anda senin işlemcinin çalışma hızıyla alakalıdır.