Ubuntu en baştan ücret karşılığı dağıtılsaydı kullanır mıydınız?

Başlatan heartsmagic, 16 Şubat 2010 - 16:08:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu en baştan itibaren ücret karşılığı (25-50 TL) dağıtılsaydı kullanır mıydınız?

Evet, seve seve alır ve kullanırdım
106 (27.5%)
Hayır, kullanmazdım
184 (47.7%)
Düşünürdüm
96 (24.9%)

Toplam Oy Verenler: 386

mert_yılmaz

Ben alırdım ancak ucuz olursa, 20-25 TL neden olmasın. Ubbuntu'nun ticari politikaları birçok kişinin hoşuna gitmiyor olabilir. Ama eğer bu işletim sisteminin gelişimi için fayda sağlayacaksa neden olmasın. Bu gün eğer Linux istediğimiz seviyede değilse hep bu ücretsiz olmasından. Sağolsun Ubuntu kısmi olarak işi şirkete dökmüş ve Linux'u bu seviyeye getirmiştir. Çalışan yoksa şirket yoksa topluluk bir yere kadar götürebilir. Bağış meselesine gelince bin kişi konuşu ama cebinden en fazla on kişi para çıkarır ama mecbur kalırsa işin rengi değişir tabi. Sözlerim yanlış anlaşılmasın özgür yazılım arkasındayım ve yaz aylarında Pardus'la başlayan macerama 3-4 aydır Ubuntu ile devam ediyorum ve bırakmaya da niyetim yok.

tasarimshow

Evet, seve seve alır ve kullanırdım çünkü ücreti alınan iş zevk ile yapılır ücretsiz bir işten ne kadar birşey bekleyebilirsinizki güncellemeler olsun verim olsun belki ücretli olsa daha çok kişi kullanır güven hitap edebilir belki ücretsiz oldumu güvensizlik olabilir bende yeniyim zaten 5 gündür kullanıyorum arkadaşımdan gördüm beğendim ve çok güzel ama güven problemi olmadığını düşünmek beni rahat hissettiriyor.

alquirel

@tasarimshow, biraz bilgi eksiğiniz var gibi.

Ubuntu ücretli çalışanlar tarafından geliştirilmektedir. Ücretleri Canonical şirketi tarafından ve yapılan bağışlardan sağlanmaktadır. Ücretsiz oluşu, yani bizim ücret vermeden elde ediyor oluşumuz Ubuntu'nun ücretsiz bir şekilde geliştirildiği manasına gelmiyor.

Ubuntu logolu ürün satın alarak yardımda bulunmak isterseniz: http://shop.canonical.com/
Bağışta bulunmak isterseniz : http://www.ubuntu.com/community/get-involved/donate

sem

Alıntı yapılan: tasarimshow - 19 Haziran 2012 - 16:26:23
Evet, seve seve alır ve kullanırdım çünkü ücreti alınan iş zevk ile yapılır ücretsiz bir işten ne kadar * bir şey bekleyebilirsinizki güncellemeler olsun verim olsun belki ücretli olsa daha çok kişi kullanır güven hitap edebilir belki ücretsiz oldumu güvensizlik olabilir bende yeniyim zaten 5 gündür kullanıyorum arkadaşımdan gördüm beğendim ve çok güzel ama güven problemi olmadığını düşünmek beni rahat hissettiriyor.

Benim geldiğim yerden geldiyseniz (Windows), daha güvende olduğunuza emin olabilirsiniz.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ofluapo

evet ama makul bi ücret karşılığı mesela 20 tl gibi ,bence olmalıda çünkü buişte kafa patlatanlara destek olmak lazım windws 100-200$ satış yapıyor çökebiliyor hata verebiliyor çeşitli virüslerin tehdidi altında ek yazılımlarla korunması gerekiyor maliyeti hayli yüksek oysa ,(evvelALLAH) abiler bize bu imkanı sundular isterlersede hakları  bence.

empax

Alıntı yapılan: alquirel - 19 Haziran 2012 - 16:50:05
@tasarimshow, biraz bilgi eksiğiniz var gibi.

Ubuntu ücretli çalışanlar tarafından geliştirilmektedir. Ücretleri Canonical şirketi tarafından ve yapılan bağışlardan sağlanmaktadır. Ücretsiz oluşu, yani bizim ücret vermeden elde ediyor oluşumuz Ubuntu'nun ücretsiz bir şekilde geliştirildiği manasına gelmiyor.

Ubuntu logolu ürün satın alarak yardımda bulunmak isterseniz: http://shop.canonical.com/
Bağışta bulunmak isterseniz : http://www.ubuntu.com/community/get-involved/donate

Alıntı yapılan: ofluapo - 01 Eylül 2012 - 23:27:44
evet ama makul bi ücret karşılığı mesela 20 tl gibi ,bence olmalıda çünkü buişte kafa patlatanlara destek olmak lazım windws 100-200$ satış yapıyor çökebiliyor hata verebiliyor çeşitli virüslerin tehdidi altında ek yazılımlarla korunması gerekiyor maliyeti hayli yüksek oysa ,(evvelALLAH) abiler bize bu imkanı sundular isterlersede hakları  bence.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Aequitas

Bu yönde görüş bildiren oldu mu bilmiyorum ama şöyle de bir durum var. Aldığı dizüstü bilgisayar ile hazır kurulu gelenler haricinde masaüstü bilgisayarları olan kaç tane kullanıcı Windows'u lisanslı kullanıyordur ki? Kaldı ki pek çok dizüstü kullanıcısının da üzerinde lisanslı gelen Windows'u lisanssız "Ultimate" sürümler ile değiştirdiğini düşünüyorum. Dolayısıyla eğer en başından beri Ubuntu da lisanslı olsaydı durum bundan farklı olmazdı muhtemelen. Her yeni sürüm çıktığında yeni lisans kırma metodları türerdi ve pek çok kullanıcı Ubuntu'yu da bu şekilde kullanırdı. Hatta bu seçeneğin de ankete eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer gerçekten samimi olunursa en çok işaretlenen seçenek bile olabilir.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

krwlng

Başından beri sözü çok önemli burada, en baştan ücretli olsaydı elbette ubuntu kullanmazdım, Fedora, Opensuse, BSD, Arch varken Ubuntu'yu hiç denememiş olurdum zaten. "Ubuntu şuan paralı olsa alır kullanır mısınız?" Gibi bir soru olsa daha farklı cevap verebilirdim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

bytan

@Aequitas,

Lisans GPL olduğu sürece lisans kırma metotları ve Windows sistemleri ile karşılaştırarak çıkarım yapamayız. Anket ile sorulan işin lisans tarafı değil ücret tarafı. Ki önceki sayfalara göz gezdirebilme imkanın olursa bahsettiğin olasılığı da içeren sohbetler geçmiş.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Aequitas

@bytan, benim lisans ile kast ettiğim GPL/EULA değil, lisans için ödenen ya da ödenmesi gerekirken bir şekilde ödenmeyen ücretti. Lisans kırmaktan kastım da Windows'un nasıl lisanssız iken çeşitli metodlar ile lisanslı hale getirilmesi. Kaldı ki zaten en başından beri Ubuntu ücrete tabi olsaydı GPL lisansı ile çıkması biraz mantıksız olurdu. Onlar da EULA gibi buna uygun bir lisans oluştururlardı.
Ayrıca 7 sayfalık yorumları incelemeye üşendiğim için böyle bir yorum yapmıştım. Tekrar olduysa özür dilerim.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

bytan

Özürlük bir durum yok @Aequitas. Hani vaktin olursa zaten benzer şeyleri önceki sayfalarda da görebileceğini belirtmek istedim.

Dediğin gibi biraz düşünüp bakınca mantıksız geliyor, ancak GPL etmenini sabit tutup sadece ücrete odaklanarak anket oluşturulmaya çalışılmış. Hem GPL olması hem de ücretli olması zaten pratikte çok bir anlam ifade etmiyor. Canonical'den ücretli alan birisi rahatlıkla kendi sitesinde ücretsiz olarak paylaşma hakkına sahip olduğu için tamamen hayali bir durum üzerine gidiyor anket.

Ayrıca, çoğu kullanıcı da ücretsiz olduğundan değil, GPL olduğu için, bir şeyleri kırmadan ve yasal olarak kullanabilme dürtüsü nedeniyle de GNU/Linux sistemleri tercih ediyor. Şimdi diğer tarafta bir şeyleri kırıp kullanmak istemeyen biri bu tarafı da kırmak istemez. Tek kriterin ücretsiz olmaması konusuna satır aralarında sen de değiniyorsun, zira örneklendirdiğin durum kapsamında EULA da "ücretsiz" oluyor. :)

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Aequitas

Alıntı yapılan: bytan - 02 Eylül 2012 - 13:27:14
...zira örneklendirdiğin durum kapsamında EULA da "ücretsiz" oluyor. :)
Hehe, evet.. Aynen öyle bir sonuca çıkıyor :)
Sanırım anketin asıl sorduğu şey şu: Ubuntu'yu sırf ücretsiz olduğu için mi kullanıyorsunuz yoksa sevdiğiniz, beğendiğiniz için mi kullanıyorsunuz. 25-50 liralık bir limit de sanırım çok fazla caydırıcı olmasın diye konulmuş :)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Barış Can

Ücretli olsaydı şu an microsoft şirketine daha güçlü bir rakip olabilirdi kanımca. Destek artardı, gerek kullanıcıların gerek büyük şirketlerin desteği. Birçok program linux desteği ile de sürülürdü, bu yüzden seve seve windowsun mavi çubuğunu görmektense ubuntu kullanırdım.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

bytan

Alıntı yapılan: Aequitas - 02 Eylül 2012 - 13:49:18
25-50 liralık bir limit de sanırım çok fazla caydırıcı olmasın diye konulmuş :)

Hehe :) Kullanıcıyı korkutmamak lazım. :)

PF @ ST

heartsmagic

Anket kaç defa evrildi ben bile hatırlamıyorum :) Ayrıca aynı şeyleri kaç defa konuştuk yine hatırlamıyorum ancak @bytan'ın söylediği gibi anket zaten hayali bir anket. Canonical, Ubuntu'nun asla ücretli olmayacağını söylemiş bir kere, öyle de olacaktır. Hani bizim anket açma sebebimiz belli, etrafı bir yoklayalım istemişiz. Gerçi o zamanlar anketlere sebep ekleme huyumuz yokmuş, keşke en başta yapsaymışız. Kim istedi, neden açtık ben de bilmiyorum :) Fakat anketin sayfalarında konuştuğumuz ve insanların aslında yanlış bildiği şeyleri düzeltmiş olmamız birer artı bizler için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cesurata

Vallahi açıkçası parayla olan hiçbir şeyi kullanmıyorum.
Ubuntuyuda parasız olduğu için ve benim gibi İnsanlar kullandığı için kullanmaya çalışıyorum.
Benimgibi İnsandan demekteki amacım Mali problem yaşayan demektir.

Ubuntu sever

Tabi ama para ödemezdim 8)

Lütfen imzama bak!

heartsmagic

Bu kadar "trollük" yeter. Kendisi başka başka mecralarda, başka başka "troller"e kayabilir. Ne hikmetse artmaya başladı bu meseleler, ne hikmetse.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

maxwell

Paralı olsaydı bu kadar güzel olmazdı. İnsanlar para verdiği için -madem para veriyorum,niye şurda sorun var niye burda sorun var- diyeceği için üstüne düşülür ve daha basit olurdu.

UykusuzBizon

25-50 TL alternatif bir işletim sistemini denemek için gayet makul. Alır, dener ve bu kadar memnun kaldığım için iyiki almışım derdim.
Beni doyurmuyor ne para ne sistemin masalı.