Wine ile oyun kurulumu

Başlatan xwes, 06 Haziran 2008 - 16:15:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

İyi günler,
ben ubuntu 7.10 üzerinde wine kurdum (synaptic ile), ama henüz hiç bir oyunu çaliştirabilmiş değilim. (basit bir tavla oyunu dışında)
Acaba ben mi yanliş yapıyorum? Mesela counter'i denedim oyun arayüzü açılmıştı ama oyun başlayamamıştı. PES denedim oyunu kurdu yarım saatte ama o da açılmadı. NFS Carbon denedim, Age of empire denedim hiç biri olmadı...
Aranızda wine aracılığıyla ubuntu 7.10 üzerinde herhangi bir windows oyunu kurabilen var mı?

munirekinci

Bu söylediklerinin hemen hepsi Wine ile çalışıyor.

Senin Ubuntu sürümü biraz eski olduğu için dolayısı ile kullandığın depolarda eski, bu da yüklediğin Wine sürümünün eski olduğu anlamına gelir, Wine sürümünün eski olmasıda oyun desteğinin daha az olması anlamına gelir.

Wine'ın hangi oyunları ne performansta çalıştırdığını (veya çalıştıramadığını) şuradan görebilirsiniz;
http://appdb.winehq.org/

xwes

yanitiniz için teşekkurler. ubuntu surumumun eski oldugunu soylemissiniz fakat 7.10 dan sonraki tek surum nisan ayinda cikan 8.04 degil mi zaten? wine surumume gelince; surumum wine 0.9.46 olarak gorunuyor. ben bu surumu dedigim gibi Synaptic araciligiyla kurdum. sorunun sebebi bu mu sizce? biraz bilgilendirirseniz memnun olurum. siz hangi ubuntu surumunu kullniyorsunuz, hangi wine'i nasil kurdunuz mesela?

heartsmagic

Forumda sabit bir Wine başlığı var, göz atabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

evet benim wine surumu eskiymis. kendi sitesinden en  yeni dapper surumunu indirdim. simdilik bir kac kucuk oyun icin denedim, çalişti. ama buyuk oyunlari daha denemedim.
tekrar teşekkurler..

hasansahin

Aslında şu an wine 1.0 rc4 var ama 6 ay önceki wine sürümünü kullansanız bile çok fark etmez. Sonuç olarak wine altında directx kurulumunu eksiksiz yapmanız gerekir. (forumda aratma yapın daha önce anlattık) Elbetteki 3D sürücüleriniz de halihazırda kurulmuş olmalıdır. (bunuda forumda bulabilirsiniz)

Wine 0.9.51 ile (tam hatırlamıyorum ama 5-6 oldu sanırım) Call of Duty4 ve Pes2008 ' i çok iyi sonuçlar alarak oynayabilmiştim. Zaten wine 1.0 sürümüne yaklaşıyoruz ama  kararlı sürüm olacak olan 1.0'dan devrimsel yenilikler beklemeyin. Sadece hata düzeltmeler ile gelecek.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

cihank

Alıntı YapWine'ın hangi oyunları ne performansta çalıştırdığını (veya çalıştıramadığını) şuradan görebilirsiniz;
http://appdb.winehq.org/

bu verdiğin sitede gördüğüm oyunlarrı çalıştırabilir anlamına mı geliyor. eğer açıklarsan sevinirim site ingilizce olduğu için pek anlamdım. daha doğrusu öğrenmek istediğim silkroad online linuux ubuntu üzerinden oynanabilirmi?

munirekinci

http://appdb.winehq.org/appview.php?iAppId=3195

Platinum yazıyor, yani Wine ile çok uyumlu biçimde çalışıyormuş.

xwes

Sozgelimi ben şu an age of 2'yi indirdim. sanirim 20 MB kadar ve .exe dosyasi şeklinde. Ben bunu wine ile çalistirmayi denedigimde soyle oldu;
çift tikladim wine ile acildi ve 'exract' dedi, ben de tamam dedi ve dosyalari çikarmaya başladi, exract işlemi bittikten sonraysa kendiliginden kapandi. Iki defa denedim ise yaramadi. Wine menusune filan baktim orda da kisayolu filan yok, exract yaptihi yer de de kisayol gibisinden birsey oluşturmamis, sorun nedir aaba?

XemreG

Kurulumlar için kesinlikle PlayOnLinux oneririm depolarda olması gerekli. Amacı oyun kurmanıza yardımcı olmak wine ile birlikte çalısıyor ve desteklediği oyunlar direk olarak kendi deposunda güncelleniyor boylece hangisi çalısır hangisi çalısmaz zaten program ustunde goruyosunuz. Wine surumunu PlayOnLinux uzerinden gorebiliyosunuz * ya da değiştirebliyosunuz. Örenğin eski surumlerde daha iyi çalısan bir oyun için wine eski surumune ayarlayıp kullanabiliyosunuz. Sistemdeki wine den bağımsız kuruyor ve çalıstırıyor. Denemenizde yarar var umarım yardımım dokunmuştur..

maxspacemax

Biraz uğraş lazım. Araştırma yapmak lazım. Arkadaşa WOW kurdum. Mükemmel bir performans gösteriyor. En başta kuramamıştım.

heartsmagic

Tabi çift tıklamak yerine konsoldan wine program_adı.exe şeklinde çalıştırılıp, çıkan hataya göre bir araştırma da yapılabilir.

ufuk_k

Playonlinux işleri çok otomatikleştiriyor. Bu bana çok yaramıyor, wine ile komut vermeye çok alışmışım, zaten bir de kısayol yapınca komuttan yine tıklama ile çalıştırabiliyorum. Playonlinux ve Cedega'yı denedim, ikisinde de yalnızca wine kullandığım zamandan daha yüksek bir performans alamadım. Üstelik Playonlinux dizinleri bir garip düzenliyor, alışamadım. Bence gerekli dosyalar biraz zahmetli de olsa elle yüklenince (dll, font, directx vb.) wine ile çok da bir fark yaratmadıklarını düşünüyorum.

DeFacto

Alıntı yapılan: maxspacemax - 01 Temmuz 2008 - 11:04:53
Biraz uğraş lazım. Araştırma yapmak lazım. Arkadaşa WOW kurdum. Mükemmel bir performans gösteriyor. En başta kuramamıştım.

WoW evet şu son konfigürasyonlar ile müthiş..

fallenangel

ya çok özür dilerim ama ben forumdaki sabit wine başlığını bulamadım :'(
ben bir arch linux özürlüsüyüm lütfen üstüme gelmeyin :(

heartsmagic

Alıntı yapılan: firefox - 28 Temmuz 2008 - 12:46:04
ya çok özür dilerim ama ben forumdaki sabit wine başlığını bulamadım :'(

Ben özür dilerim, sabit değilmiş demek ki :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=347.0

Yalnız Gutsy için diyor, Hardy üzerinde durum nedir bilemiyorum.

fallenangel

teşekkür ederim yararlı olacak sanırım
ben bir arch linux özürlüsüyüm lütfen üstüme gelmeyin :(