Ubuntu'da şarjım az dayanıyor?

Başlatan sebian, 16 Şubat 2010 - 12:40:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sebian

Merhaba, işletim sistemim Ubuntu 9.10. Laptopumun şarjı dolu haldeyken ve Ubuntu kullanırken yaklaşık 1 saat dayanıyor. Windows XP'de bu süre 2-2.30 saati buluyor. Sizce neden Ubuntu kullanırken şarjım daha az dayanıyor ? Yardım ederseniz sevinirim arkadaşlar...

Model        HP-Compaq 6735s
işlemci        AMD Turion 64 X2
Ekran kartı   ATI Mobility Radeon HD 3200 ( 256 MB ve RAM'den kullanıyor)
RAM              3GB
HDD              320GB

heartsmagic

Panele sağ tıklayıp İşlemci Frekans İzleyici isimli uygulamacığı eklediğinde ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sebian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Şubat 2010 - 17:36:56
Panele sağ tıklayıp İşlemci Frekans İzleyici isimli uygulamacığı eklediğinde ne diyor?

Sadece internette sörf yaptığım halde sürekli %25 ile %100 arasında gidip geliyor dostum.

heartsmagic

Bir önceki iletimde dediğim şeyi denedin mi?

kozanibo

aklıma ilk gelen şey ekran parlaklığı oldu. baya bir fark ediyor çünkü pil ömründe. tavsiyem

tavsiyeleri sırası ile sabırla yapınız :)

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: sebian - 16 Şubat 2010 - 12:40:19
Sizce neden Ubuntu kullanırken şarjım daha az dayanıyor ?

Birçok sebep olabilir, Compiz etkinken bile her pencerelerin açıp kapanma canlandırması bile %0,5 etkisi olabilir.
Panelinize Parlaklık uygulamacığı ekleyip, ekran aydınlığınızın düşürmenizde %20 gibi bir tasarruf etmiş olursunuz.
Gnome Mplayer, Vlc kadar yormuyor işlemciyi film izlerken.
Ses seviyesi bende 85% geçmez pil ile çalışıyorken ve müzik dinliyorken.
Bu gibi etkenler pil dayanıklılığı artırıyor ve bunlara benzer birçok örnek vardır kesin.

ikspi'de dayanıyor ise Ubuntu'da da dayanır, tamamen sizin elinizde.  ;)
Sörfünüzde Video izleme dahil'mi.?
sudo apt-get install htop
ve sonrasında
htop
komutları ile sisteminizin işlem durumunu buraya aktarırmısınız.?
:)

kozanibo

ben tecrübelerime dayanarak bilgisayarı kullanış tarzı da çok etkilediğini söyleyebilirim. örneğin cihazı hareket eden bir ortamda kullanıyorsanız tren olabilir bu, şarjın daha az gittiğini gözlemledim. bu aynen kucakta veya masaüstü gibi sabit biyerde kullanma arasındaki fark için de geçerli

ebubekirs

Eğer eşit şartlarda kullanımda daha az gidiyorsa (ki burada yarı yarıya fark var), işlemci frekansınızı ve pil göstergesinde pilinizin doğru tanımlanıp tanımlanmadığını bir kontrol edin. 
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

sebian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Şubat 2010 - 03:49:53
Bir önceki iletimde dediğim şeyi denedin mi?
İlk başta teşekkür ediyorum yanıtlayan tüm arkadaşlara. Evet dediğini yaptım dostum. CPU 0  - Ondemand yazıyor. Ayrıca gösterge 500 Mhz ile 2 Ghz arasında gidip geliyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Şubat 2010 - 14:08:32

Alıntı yapılan: ğnome - 22 Şubat 2010 - 04:37:30
Alıntı yapılan: sebian - 16 Şubat 2010 - 12:40:19
Sizce neden Ubuntu kullanırken şarjım daha az dayanıyor ?

Birçok sebep olabilir, Compiz etkinken bile her pencerelerin açıp kapanma canlandırması bile %0,5 etkisi olabilir.
Panelinize Parlaklık uygulamacığı ekleyip, ekran aydınlığınızın düşürmenizde %20 gibi bir tasarruf etmiş olursunuz.
Gnome Mplayer, Vlc kadar yormuyor işlemciyi film izlerken.
Ses seviyesi bende 85% geçmez pil ile çalışıyorken ve müzik dinliyorken.
Bu gibi etkenler pil dayanıklılığı artırıyor ve bunlara benzer birçok örnek vardır kesin.

ikspi'de dayanıyor ise Ubuntu'da da dayanır, tamamen sizin elinizde.  ;)
Sörfünüzde Video izleme dahil'mi.?
sudo apt-get install htop
ve sonrasında
htop
komutları ile sisteminizin işlem durumunu buraya aktarırmısınız.?
Slm arkadaşım compiz etkin durumda değil dediğim gibi sadece sörf yaparken 1 saat civarı dayanıyor işlemler daha ağırlaşınca şarjım daha az dayanıyor. Sörfüme de video izleme dahil değil :) Ama ekran parlaklığım sonuna kadar açık ki xp'de de  durum böyleydi. Dediğiniz gibi "xp'de bu kadar dayanıyorsa Ubuntu'da da dayanması lazım" bende bunun için sizden yardım bekliyorum :)

htop'un çıktısı :

heartsmagic

İşlemci seviyesi sürekli gidip geliyor mu? Sabitlendiğini hiç görmüyor musun yani?

sebian

Alıntı yapılan: ibokozan - 22 Şubat 2010 - 05:43:14
ben tecrübelerime dayanarak bilgisayarı kullanış tarzı da çok etkilediğini söyleyebilirim. örneğin cihazı hareket eden bir ortamda kullanıyorsanız tren olabilir bu, şarjın daha az gittiğini gözlemledim. bu aynen kucakta veya masaüstü gibi sabit biyerde kullanma arasındaki fark için de geçerli
Ben de bu konuda cok hassasım. Kucağıma almam zaten söz konusu olamaz :) Genelde laptopum masaüstünde durur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Şubat 2010 - 14:17:01

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Şubat 2010 - 14:09:11
İşlemci seviyesi sürekli gidip geliyor mu? Sabitlendiğini hiç görmüyor musun yani?

Evet surekli oynuyor birkaç saniye sabit kalıyor. 2-3 saniye civarında.

BayboraKaan

Karmic'in Toshiba pilleri ile bir sorunu var :D
Daha önce eski Toshiba'mda Jaunty ile 2 saatlik bir filmi doya doya izliyor ve üstüne rahat bir 15 dakikam kalıyordu. Kamic ile bu süre 1 saate kadar düştü.

Şu anda yeni Toshiba pil ömrü daha uzun olduğu halde 1 saat 30 dakika dayanıyor. Tabi ki Windows ile bu süre hiç test etmedim. Ama Jaunty kullanırken de Compiz açıktı şimdi de açık yine de gözle görülür bir fark var.
Ve genelde 1.2 Ghz ile çalışıyor işlemci bu da yarısı demek işlemcimde flash'li bi sayfa açamdığım sürece %4-%50 arası değişiyor. Bu değişimde tabi ki yaptığım işleme bakıyor.

Ben umudumu Lucid'e taşıyorum. :D

sebian

acpi çıktımıda vereyim belki sizlere yardımı dokunur. Şarjımın daha az dayanmasına herhalde çok ısınması da yardımcı oluyor  :(
root@LNX:/home/lenny# acpi -V
Battery 0: Charging, 39%, 00:33:26 until charged
Battery 0: design capacity 1717 mAh, last full capacity 1717 mAh = 100%
Adapter 0: on-line
Thermal 0: active, 83.0 degrees C
Thermal 0: trip point 0 switches to mode critical at temperature 105.0 degrees C
Thermal 0: trip point 1 switches to mode passive at temperature 100.0 degrees C
Thermal 0: trip point 2 switches to mode active at temperature 75.0 degrees C
Thermal 0: trip point 3 switches to mode active at temperature 65.0 degrees C
Thermal 0: trip point 4 switches to mode active at temperature 55.0 degrees C
Cooling 0: LCD 0 of 10
Cooling 1: Processor 0 of 3
Cooling 2: Processor 0 of 10
Cooling 3: Fan 1 of 1
Cooling 4: Fan 1 of 1
Cooling 5: Fan 1 of 1
Cooling 6: Fan 1 of 1

bsod1

lenovo thinkpad'lerde de aynı sorun yaşanıyormuş

Sherlock Holmes

Htop çıktınıza bakılırsa;
Firefox ile işlemciniz, farklı bir lisanda anlaşmaya çalışıyorlarmış gibi görünüyor.
Ve bu durumunuzdan Piliniz nasibini alıyor.
Bu başlıklara bir göz atınız;
Firefox'ta yüksek Cpu sorunu
Online Film izlerken Cpu 95% gösteriyor
Cpu'yu fazla kullanan programlar otomatik ölsün (kill)
Mozilla işlemciyi 100% kullanıyor
Firefox takılıyor
size yardımı olmadığı taktirde bu başlıktan devam edelim.

sebian

Alıntı yapılan: ğnome - 23 Şubat 2010 - 14:52:45
Htop çıktınıza bakılırsa;
Firefox ile işlemciniz, farklı bir lisanda anlaşmaya çalışıyorlarmış gibi görünüyor.
Ve bu durumunuzdan Piliniz nasibini alıyor.
Bu başlıklara bir göz atınız;
Firefox'ta yüksek Cpu sorunu
Online Film izlerken Cpu 95% gösteriyor
Cpu'yu fazla kullanan programlar otomatik ölsün (kill)
Mozilla işlemciyi 100% kullanıyor
Firefox takılıyor
size yardımı olmadığı taktirde bu başlıktan devam edelim.
Teşekkürler dostum verdiğin linklere bakacağım. Şuan Chrome kullanıyorum firefox'a oranla bilgisayar biraz daha az kasılıyor.

Felâsife

Madem şarj probleminiz var naçizane olarak size Operayı tavsiye ederim.

Neden derseniz Chrome her sekme için ayrı cpu kullanmaya ayarlanmış durumda, bu bir kere daha fazla enerji demek.
Öte yandan burada kendi çapımda bir test yapmıştım Opera Chrome arasında.
Evet Chrome hızlı ama bir o kadar fazla ram kullanıyor + Falshplugin'ini elle tanıtsamda Debian altında Java sorunu da vardı, java'yı tanımıyor tabii bu da ekstra kasmak demek, Ubuntu da nasıldır bilemiyorum ama geçen bir yazıda galiba Ubuntuda da Chrome'nin java sorunu var diye okumuştum.

Hasılı iyi optimize edilmiş QT3'lü bir Opera daha az enerji sorunu verir diye düşünüyorum.

Tabii tercih sizin, benimkisi kendi gözlelerim, deneme yanılma ile "sisteminize göre" en iyisini siz bulacaksınız.:)

Kolay gelsin.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

janparey

Selam, benimde birkaç lafım var bu konuda.konuyu başlatan arkadaşım sadece sörf yapıyorum demiş muhtemelende flashlı sitelerde geziyor ve bizde biliyoruz ki Adobe Flash'ın Linux sürümüne fazla özen göstermemiş ve optimizasyon yapmamış örnek vermek gerekirse ben windoz altında 8-10 flash site açınca hafif kasıntılar başlarken Ubuntu'da bu 1-2 ve flash siteler açıkken işlemcimin tavan yaptığını da söylemiyorum bile ek olarak sen XP yüklediğinde acpi sürücülerini de yüklüyorsun dolayısıyla orda max pil ömrü için hp her şeyi optimize etmiş oluyor.
Umarım işine yarar cevaplar almışsındır :)