Linux için ücretli oyun alır mıydınız?

Başlatan BayboraKaan, 15 Şubat 2010 - 20:59:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

100 TL'lik bir Linux oyunu olsa (PES, EE, CoD gibi) alırmıydınız?

Kesinlikle alırdım
49 (16.2%)
Oyuna bağlı
116 (38.4%)
Kesinlikle almazdım
55 (18.2%)
Olabilir
22 (7.3%)
Sanmam
60 (19.9%)

Toplam Oy Verenler: 302

Sherlock Holmes

Belli başlı şirketlerin mesela EA games gibi bir şirketin,
yayınladığı ilk Linux oynunu alırdım.
Ücretin önemi alacağım haz kadar bir değeri olamaz.

gelturi

eğer pc de oyun oynamak gibi bir alışkanlığım olsaydı kesinlikle linux oyunu satın alırdım bunu şu maksatla yapardım... bizi win esaretinden kurtaran ve bize yeni ufuklar açan bir ideolijiye destek amaçlı alırdım...

BayboraKaan

Alıntı yapılan: ertangungor - 05 Nisan 2010 - 02:37:07
eğer pc de oyun oynamak gibi bir alışkanlığım olsaydı kesinlikle linux oyunu satın alırdım bunu şu maksatla yapardım... bizi win esaretinden kurtaran ve bize yeni ufuklar açan bir ideolijiye destek amaçlı alırdım...

+1

Aybek

İlgimi çeken bir oyunsa alırdım. Ancak oyunun bilgisayarda değil konsollarda oynanması taraftarıyım, en azından bana bilgisayarda oynadığımdan çok daha fazla zevk veriyor. :) Ancak yine de, linux için çıkarsalardı da, alırdım destek olma amaçlı. Sonuçta alınmalı ki, yeni oyunlar, yeni yazılımlar yapılsın.
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

kahraman masa esat

world of goo' yu kampanya yaptıklarında ( sanırım oyunun yıldonümüydü ) hediye almıştım. Menejerlik oyunları bence iş yapar, ben de alırım.

badhero

Seçeneklerin bu şekilde olması çok saçma. Kimse bir oyunu sırf oyun olduğu için almaz. Yani alacak olan bir kişinin oyunu alması elbetteki "oyuna bağlıdır." Lütfen düzenlenebilir mi?

"Kesinlikle alırdım" ya da "oyuna bağlı" seçeneklerinden biri çıkarılmalı.

heartsmagic

@bethiro, bazı yorumlarda görülebileceği üzere "sırf destek olsun diye alırdım" diyenler çıkabiliyor. Yoksa da olması muhtemel. Bu nedenle gözüm kapalı alırdım ihtimalini de göz önünde bulundurmak için ilk seçenek eklenmiş. Sonuçta anket seçeneklerine bazen müdahale etsek da uygun bulunan durumlarda doğrudan ekleyebiliyoruz bu seçenekleri. Kaldı ki kesinlikle alırdım diyen 15 kişi çıkmış :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrepinarbasi

Kişisel fikrim; bilgisayar oyun oynamak için bir makine değil. Oyun için konsollar var. Bu gibi cihazları kulanmakla amaca yönelik iş yapılmış olur. Ben evimde iş için Ubuntu ve Macosx kullanıyorum ve oyun için PS2 kullanıyorum (Ekran kartı az geldi, aman ram yetmedi vs.. derdi yok en azından)

Olaya başka bir açıdan bakarsak, ankete KESİNLİKLE ALIRIM dedim, Neden?

Eğer benim satın aldığım oyundan elde edilen gelir;  Linux'un gelişimine ve yaygınlaşmasına destek olacaksa, Microsoft gibi sıkıntılı bir yazılım devine çok daha popüler bir rakip olacaksa; GÖZÜMÜ KIRPMADAN ALIRIM.

Özgür yazılıma, açık kaynak koda her zaman destek fakat; emek sarfedilerek amaç uğruna satılan ürünlere de kişisel desteğimi her zaman sunarım.
Öğr.Gör.Emre PINARBAŞI / Neyzen
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Devlet Konservatuarı

Chimentoo

Kesinlikle alırdım. Oyunun ne olduğuna bile bakmadan.(Daha fazla ve kaliteli oyun çıkarmaları için tabii ki de :D)

screenshot

Oyundan sayılırsa şimdiye kadar tek ogame oynadım. Birde bilgisayarda kurulu gelen kağıt oyunları filan.

Bunun dışında şimdiye kadar bilgisayarda oyun oynamışlığım yok. Kesinlikle almazdım.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

screenshot

Linux server tercih ettiğinizde diğer işletim sistemine ödeyeceğiniz lisans ücreti ödememiş 1 tane daha fazladan server makina alabilme imkanı yakalıyorsunuz. Daha az kaynak kullandığı için eksradan donanıma para ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Daha kararlı olması nedeni ile her zaman web sunucu tarafında linux 1 adım önde.

Oyun tarafına bakarsak. Öncelikle oyun yazan firmaların linux için ayrı bir ekip oluşturması gerekir. Buda ekstra bir maliyet demek. Çıkardıkları oyunu satabilmek isterler. Kar yapabileceklerinden emin olsalar bence oyun yazmamak için geçerli bir nedenleri yok.

Bana kalırsa linux önemi anlaşıldıkça kullanıcı sayısı arttıkça win satışları düşecektir. Buda bazı firmaların linux tarafını ciddi ciddi düşünmeye itecektir.

Aybek

Bu biraz da bir firmanın özverisini gerektiren bir durum sanırım. Crysis örneğinde, oyunu Türkçe olarak oynayabilmemizin tek sebebi, Türk yapımcıların, EA Games kabul etmemesine rağmen kendi ceplerinden ödeyerek oyuna Türkçe desteği sağlamalarıydı. Bunun karşılığında da oyun Türkiye'de beklenenden fazla bir satış gösterdi. Bunun üzerine CM 2010 da tamamen Türkçe destekli olarak çıktı...

Benzer şekilde, Linux için de birilerinin özveride bulunup riske girmesi, ve Linux kullanıcılarının da bu özveriye karşılık vermesi gerekiyor. Sonuçta tüm bunlar arz-talep meselesi.
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

XRumer

Star Wars - Force Unleashed, Linux için çıkarılsın, 500 lira bile veririm. George Lucas'ın 40 yıl kölesi bile olurum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2010 - 23:47:53

Şu oyunu her türlü oyun konsolu için çıkardılar. hatta iPod ve cep telefonları için de çıktı. Bilgisayarlarda ise sadece Windows için değil, aynı zamanda Mac için de çıktı. Bir Linux için üretmediniz, yazıklar olsun.

Ha belki Wine ile çalışır ama yeterince verim alınmaz. Hele hele böyle sistem gereksinimleri isteyen bir oyunda hiç verim alınmaz. O nasıl sistem gereksinimleridir ya. :D

garafatma

Alıntı yapılan: XRumer - 22 Nisan 2010 - 23:25:56
Star Wars - Force Unleashed, Linux için çıkarılsın, 500 lira bile veririm. George Lucas'ın 40 yıl kölesi bile olurum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2010 - 23:47:53

Şu oyunu her türlü oyun konsolu için çıkardılar. hatta iPod ve cep telefonları için de çıktı. Bilgisayarlarda ise sadece Windows için değil, aynı zamanda Mac için de çıktı. Bir Linux için üretmediniz, yazıklar olsun.

Ha belki Wine ile çalışır ama yeterince verim alınmaz. Hele hele böyle sistem gereksinimleri isteyen bir oyunda hiç verim alınmaz. O nasıl sistem gereksinimleridir ya. :D

Ama normal o oyunun bu kadar fazla sistem özellikleri istemesi :) Gerçekten çok başarılı olmuş bu arada oyun :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

marjinal1st

Bad Company 2'yi çıkartsınlar GNU/Linux'a, canımı yesinler  :P 100 lira olsa bile alırım  :D
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

silvester

İyi bir oyun olursa alırım demiştim bir önceki mesajımda.
Hani biraz açayım "iyi oyun" ' dan kastım nedir.
Bence iyi oyun, benim sevdiğim oyundur tabi ki  :D
Age of Empire , Settlers gibi medeniyet kurup savaş yapılan oyunlar.
Başka tür bir linux oyunu çıkarda satılmazsa kapımı çalmayın aman :P

raskolnikov

command and conquer ve red alert serisini kesinlikler alırdım  :D
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

XRumer

İşim, Sudo için oyun incelemek olduğundan Linux oyunlarınu araştırıyorum. Her ne kadar Windows'daki kadar çok olmasa da ve aradığım Force Unleashed, Call of Duty, Sims 3, Pes 2010, Nba 2K10, NFS Most Wanted ayarında oyunlar bulunmasa da son derece kaliteli oyunlara rastladım, üstelik hepsi ücretsiz. Şu oyunları mutlaka öneririm:

Warzone 2100
Freeciv
Newerts on Battle
Glest
Battle of Wesnoth
Yo Frankie!
Nexuiz
0 A.D.
Speed Dream
Flight Gear
Opencity
Lincity-NG
Frets on Fire
Extreme Tux Racer

Bunlar bence Windowsdakiler kadar kaliteli, aklıma gelmeyen başka bir sürü kaliteli oyun var. Ayrıca Second Life oyununa göz atabilirsiniz. Linux sürümü olan bazı ticari oyunlar da var. Eğer bunlardan denemedikleriniz varsa mutlaka deneyin.

screenshot

Ubuntuda lagno, satranç ve tavla oyununa takıldım bu günlerde. Bu oyunları yazan nasıl bir zeka anlamam mümkün değil :D
Lagnoyu çözdüm en üst seviyede bir şekilde bilgisayarı yenebiliyorum.
Tavla ise işin içinde bi bit yeniği var gibi. Kesinlikle bilgisayar zar tutuyor :) Oyunu katlamaya başladığında bilki kesin yenileceksin. Katlama uyarısı geliyor kabul ediyorum ve mümkünatı yok ne yaparsan yap bilgisayar oyunu alıyor. Özellikle attığı zarlara bakarsan kesin ben zar tutuyor diyorum. Oyunu yazan vatandaşa buradan hürmetlerimi sunuyorum. Oyundan soğumam için elinden geleni yapmış görünüyor :D
Satranç ise çok zoruma gidiyor. En üst seviyede oynayıpda mat ettiğim tek bir el bile olmadı. Zaman zaman sıkılıp açıyorum mat olup kapatıyorum :)

XRumer

Bir de Çin Satrancı var onu da denemelisin, Ubuntu Tweak ile deposunu ekleyebilirsin.

screenshot

Alıntı yapılan: XRumer - 27 Nisan 2010 - 02:57:17
Bir de Çin Satrancı var onu da denemelisin, Ubuntu Tweak ile deposunu ekleyebilirsin.

İlginç bir oyuna benziyor. Kaynak bulamadım. Oyundaki help kısmı çalışmıyor. İlk denememde oyunu aldım :) Nasıl oynandığını çözmeye çalışıyorum.

badhero

Alıntı yapılan: XRumer - 27 Nisan 2010 - 02:43:47
İşim, Sudo için oyun incelemek olduğundan Linux oyunlarınu araştırıyorum. Her ne kadar Windows'daki kadar çok olmasa da ve aradığım Force Unleashed, Call of Duty, Sims 3, Pes 2010, Nba 2K10, NFS Most Wanted ayarında oyunlar bulunmasa da son derece kaliteli oyunlara rastladım, üstelik hepsi ücretsiz. Şu oyunları mutlaka öneririm:

Warzone 2100
Freeciv
Newerts on Battle
Glest
Battle of Wesnoth
Yo Frankie!
Nexuiz
0 A.D.
Speed Dream
Flight Gear
Opencity
Lincity-NG
Frets on Fire
Extreme Tux Racer

Bunlar bence Windowsdakiler kadar kaliteli, aklıma gelmeyen başka bir sürü kaliteli oyun var. Ayrıca Second Life oyununa göz atabilirsiniz. Linux sürümü olan bazı ticari oyunlar da var. Eğer bunlardan denemedikleriniz varsa mutlaka deneyin.

Bence değiller. İyi bir bilgisayar toplar Windows yüklerseniz birçok oyunu Ps3 kalitesinde oynayabilirsiniz. Ama Linux'taki oyunlar ne yazık ki böyle değil. Henüz Windows'takilerle yarışabilecek bir oyun çıkmadı karşıma. Kimse Linux için oyun geliştirmiyor.

Hem Linux hem de oyun bağımlılığınız varsa bir yolunu bulup Ps3 alın. :) :)

sireno52

windows veya ps3 Xbox veya nintendo wii  için  150-200 tl`yi millet gözden cıkarıyorsa   hatta  3-4 çeşit oyun birden alıyorsa  neden linux için alınması  herkez cebinden  çıkan paraya bakar  ben kaç sefer bimekste teknosada vs.vs   gördüm 150 tl lik  oyunlarda   adam 2 tane veya  3 tane birden alıyor  toplam da 450 tl para sayılıyor   senin  benim gibi insan lar için  çok büyük bir mebla  ama cebinde parası olan için küçük bir mebla beyendiğim bir  oyun ise   windows ihtiyaç duymadan rahatlıkla linux ta oynıya bileceksem  ben 100 değil 150 de vermeye razıyım ben  öyle hertürlü   oyunu oynamam  bildiğim bir oyun ise   ben hiçacımadan o parayı   veririm
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

aperon

steam mac'lere geldi linuxada gelecek,bi linux steam projesi vardı ama onu çalıştıramadım,gerçi wine çalıştırıyor w32 platformu için olan steam'i...
linuxa geldiği gün kurtuluşu yok steam'den epey oyun alacam,halflife serileri en başta:)
steamde olmadığı için starcraft da alınır tabi...
ve redalerd serisi...

kaansef

Kesinlikle almazdım.Çünkü bilgisayarların en fazla sadece %10'u limux kullanıyor.Alıcam arkadaşıma gidicem cd yüklenmicek çünkü windows kullanıyo :D Ama eğer linux yaygınlaşsaydı alabilirdim(Maddi gücüm yetseydi tabi).Onun yerine aynı oyunun windows'unu alıp wineyle oynardım(Bazı oyunları tabi.)
# 28065