Linux için ücretli oyun alır mıydınız?

Başlatan BayboraKaan, 15 Şubat 2010 - 20:59:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

100 TL'lik bir Linux oyunu olsa (PES, EE, CoD gibi) alırmıydınız?

Kesinlikle alırdım
49 (16.2%)
Oyuna bağlı
116 (38.4%)
Kesinlikle almazdım
55 (18.2%)
Olabilir
22 (7.3%)
Sanmam
60 (19.9%)

Toplam Oy Verenler: 302

ekullu

Keşke oyunların (özelliklede bazı programların) linux sürümleri çıksada windows için olanlardan farklı fiyata satılsa her türlü  değerdi zira artık (bazı driver sorunlarını saymazsak) windowsla linuxun tek kıyaslanma noktaları bu bazı programların kendilerinin veya benzerlerinini linuxta bulunmaması

noktakom

Açıkçası windows için bile oyuna para veren bir insan değilim .fiyat uygun olsa destek amacıyla alırım diyecektim ama 100 tl 'ye KESİNLİKLE HAYIR diyorum .

sem

Bir üstümdeki mesaja +1 diyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

gio

http://2dboy.com/2009/10/26/pay-what-you-want-birthday-sale-wrap-up/

bu ankete yukarki link çok yakışıyor maalesef.

bence internet bağımlığı olan oyunlar linux için de yapılabilirse gerisi gelir. misal blizzard oyunları.

steam linux platformu için de olacak diyorlar. bu da kapıları açabilir.

spike

100 liralık oyun yerine 100 liralık bağışla özgür yazılıma destek olurdum sanırım. önemli olan o 100 lirayı vermek değil, amacı...

heartsmagic

Alıntı yapılan: spike - 07 Mart 2012 - 22:08:05
100 liralık oyun yerine 100 liralık bağışla özgür yazılıma destek olurdum sanırım. önemli olan o 100 lirayı vermek değil, amacı...

Aslında bu olayın temeli diğer başlıkta tartışılacak gibi. Fakat bu başlıkta şu cevabı vermek istiyorum: Eğer oyunlar beğenildiğinde satın alınmazlarsa, hiçbirimizin "Linux'a güzel oyunlar yazılmıyor" sözünü sarf etmeye hakkı yok. Neden Linux için bir oyun yazılıp satılmasın? Dediğim gibi bu mesele asıl diğer ankette tartışılacaktır fakat özgür yazılım = beleş yazılım anlamını bence bir an önce kafandan silmen lazım. Öyle bir şey yok çünkü.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

spike

beleş yazılım olarak anladığımı düşünmen senin çıkarımın. böyle bir çıkarımda bulunan biriyle pazar oluşumlarında sermayenin egemenleşme ve kötüye doğru evrilme sürecini konuşmak içimden gelmez.

if

Alıntı yapılan: spike - 08 Mart 2012 - 06:22:43
böyle bir çıkarımda bulunan biriyle pazar oluşumlarında sermayenin egemenleşme ve kötüye doğru evrilme sürecini konuşmak içimden gelmez.

İyiki konuşmuyorsunuz. Ciddiyim.

bilgisever

Oyun sevmediğim için hiçbir platformun oyununa para vermem.
Yönetim notu: İmzalarda da hakaret içerikli ifadeler kullanmak yasaktır.

heartsmagic

Alıntı yapılan: spike - 08 Mart 2012 - 06:22:43
beleş yazılım olarak anladığımı düşünmen senin çıkarımın. böyle bir çıkarımda bulunan biriyle pazar oluşumlarında sermayenin egemenleşme ve kötüye doğru evrilme sürecini konuşmak içimden gelmez.

Diğer başlıktan alıntı: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=16523.msg388467#msg388467
Alıntı yapılan: spike - 07 Mart 2012 - 22:13:48
özgür yazılım... ücret... ironik olmuş.

Bence de konuşmayalım, zira karşılıklı konuşacağım kişilerin tutarlı olmasını beklerim.

TDK'den alıntılar yapalım.
Alıntı Yapironik:
1. sıfat İroniye dayalı

Alıntı Yapironi:
1. isim, edebiyat Gülmece
2. Söylenen sözün tersini kastederek kişiyle veya olayla alay etme

Hangi anlamda kullandığını bilmiyorum, sen neden kullandın o kelimeyi biliyor musun onu da bilmiyorum fakat özgür yazılım ve ücret kelimelerini ironik bulan, yani tersini düşünen, hatta alaya alan bir kişinin benimle zaten pazar oluşumlarını falan konuşmasını istemem. Önce turarlı olsun isterim, ilk hedefim budur kısacası.

Çıkarım değil benim yaptığım şey, bildiğin yazılanı okumak.

spike

heartsmagic

spike

tdk'dan ironinin anlamına da bakıyorum.

heartsmagic

@spike, amacını gayet iyi biliyorum da o yola girmek istemiyorum. Ortalığı sulandırarak yaptığın eleştirideki, söylemlerindeki tutarsızlığı kapatamazsın. Karşındaki insanları "ahmak" sanma lütfen. Ya kabul et bu hatayı (nedense çok söylemeye başladım bunu son zamanlarda) ya da uzatma lütfen artık meseleyi, tadı kaçacak yoksa.

Bana özgür yazılım ve ücret dendiğinde "Ne ironi" dedikten sonra tutup, "bilmem neyi tartışmam şunu bunu bilmem neyi yapan biriyle" diyerek, ardından da kapı gibi cevap alınca salağa yatmak pek akıllıca bir tutum değil. Salağa yatma da ayrı bir sahne yeteneği istiyor onu da belirtmiş olayım.

spike

yahu sen ironinin anlamını tdk'dan bakıp alıntılayarak kendi haklılığını desteklemeye çalışacak kadar uçmuş birisin. hala kapı gibi diyor...

peki, dediğin olsun. bu başlık altına daha fazla yorum girmeyeceğim.

eribol

Alıntı yapılan: spike - 07 Mart 2012 - 22:13:48
özgür yazılım... ücret... ironik olmuş.
Şu cümlenizi bir zahmet açıklayın da sizin nöronlarınızda dolaşan kavram karmaşalarını biz de anlayalım. Zira bildiğimiz ironi, bildiğimiz özgür yazılım kavramlarıyla uzaktan yakından bir alakası yok bu cümlenizin. Siz kendinizce bunlara yeni anlamlar yüklemişseniz bir zahmet bize de açıklayın bilelim.

heartsmagic

@spike, inan artık karar verdim ki, seninle ne tartışmanın ne de konuşmanın bir anlamı yok. "ironi" kelimesini kullanmışsın. Dediğim gibi ya anlamını bilmiyorsun ya da özgür yazılımın "beleş" olduğunu düşünüyorsun. İkisinden birini kabul et de rahatla artık bence. Bırak benim ne yaptığımı ettiğimi, söylediğin sözün arkasında bile duramıyorsan senin ve benim değerli vaktimizi harcamaya cidden gerek yok.

Yorum girme bence zaten, girdikçe dibe doğru sürükleniyorsun.

berat01

FPS, strateji ve spor oyunları olursa kesin alırdım.(COD, Manager, AoE gibi) Yani oyununa bağlı.

travego0403

Hayatında iki satır kod yazmamış insanlar bir programın ücretsiz dağıtılmasının değerini anlayamayabilirler. Hele birde bu program bir oyun ise harcanan emeğin mutlaka bir getirisi olmalıdır programcısına, modelcisine vs. Bir bilgisayar programını yazarken hemen hemen aynı kategoride çalışan insanlar bir araya gelirler ve takım halinde programı yazarlar. Fakat oyunlarda birbiri ile hiç alakası olmayan meslek gruplarından insanlar bir araya gelip bir bütün oluşturmak zorundadırlar. Örneğin oyunun senaryosunu yazacak olan senaristin ne işi var kodlarla. Oyunun müziklerini yapacak insanın ne işi olur kodlarla. Yine model ve grafikleri yapacak insanlar içinde durum aynı. Bu yüzden kimse Linux için neden COD, Crysis ... gibi oyunlar çıkmıyor diye yakınmasın.

Benim gözümde oyunlar çok farklı bir kategoride olduğu için de bu anket hoşuma gitti. Merak edenler için oyumuda Oyununa bağlı seçeneğine attım.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

nasilolcekbuisler

eğer türkçe desteği varsa,görsel kalite olarak ve senaryo kalitesi olarak belli bir çizgiyi aşmışsa tabi ki.

aldığım oyunlarda türkçe altyazı veya türkçe seslendirme desteği olmasına dikkat ediyorum.beni oyuncu olarak,müşteri olarak ciddiye almayan bir üreticiye asla para yatırmam,mümkün mertebe sizlerde uyun.elin almanı,fransızı ,italyanı kendi dilinde rahat oynarken,bizim ekran başında kıvranmamızın bir anlamı yok.

hesin

Ben herhangi bir oyun almayacak olanlardanım, oyumu bu yönde kullandım.
Bunun sebeplerine gelecek olursak (1) ben hiçbir zaman bilgisayarda oyun oynama taraftarlarından değilim ve hiç olmadım (2) bu oyunların linux versiyonlarının olması linux'un yaygınlaşması açısından güzel bir durum olabilir(ki bu durum için desteklenir), ama linux'un oyun şirketleriyle böyle içiçe olması felsefesiyle çelişir görüntüsü verir.(bu da benim düşüncem.)
Eğer arkadaşlar sırf linux'un yaygınlaşması için oyun satın almayı düşünüyorlarsa bu konuda bir şey demem.Ki zaten bu durum linux'un lehinedir.Ama dediğim gibi oyun şirketlerini bu durum için işletim sistemi dağıtımlarıyla olan ilişkileri de göz ardı edilmemelidir.
Bu konunun belki tartışabilirliğini artıran durum da biraz yukarda bahsettiğim durumdan kaynaklanıyor.Zaten arkadaşlarmızın çoğu linux'un lehine olabileceğini düşündüğü için oyunu bu yönde kullandılar. Bu forumda herkesin zaten linux'un kullanım alanının artmasını istediği için çabaladığı da hepimizin malumudur.

heartsmagic

@hesin, hani meseleyi tartışabiliriz tabi de Linux'un felsefesi olduğundan da şüpheliyim ben. Oyun şirketleri ile içe içe olacak şey de Linux değildir, kendisi bir çekirdektir sadece. İç içe olması ne gibi bir zarar verir o da başka bir konu.

bera

yani sevdiğim oyun olursa neden olmasın. diablo 3 mesela koşa koşa giderim (oyunun çıkacağı yok orası ayrı)
ama oyundan ziyade adobe ürünlerinde kesinlikle harcardım. adobe premier in muadilini bulamadım henüz linuxta. ama jahshakadan ümitliyim

İsmail Caner NAZ

Bilgisayar oyun için değildir. Oyun isteyen gitsin Commodore, Nintendo, PS alsın...

bilgisever

Alıntı yapılan: İsmail Caner NAZ - 13 Mart 2012 - 22:35:12
Bilgisayar oyun için değildir. Oyun isteyen gitsin Commodore, Nintendo, PS alsın...
Aynen katılıyorum
Yönetim notu: İmzalarda da hakaret içerikli ifadeler kullanmak yasaktır.