Ubuntu 8.04 DNS Sorunu

Başlatan mthn06, 06 Haziran 2008 - 01:50:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mthn06

8.04 Hardy Heron da web sayfalarına bağlanmakta sorun yaşıyorum.
LAN üzerinden internete bağlanıyorum, web-sayfalarını görüntülüyemiyorum. Adres çubuğuna IP girdiğimde siteye bağlanabiliyorum. Internet bağlantısında bir  problem yok, amsn ve synaptic paket sorunsuz çalışıyor. Ubuntuda açamadığım web sayfası görüntüleme sorununun internet bağlantım ile ilgili olduğunu sınamak adına sistemi Vista ile başlatıyorum, Vista da bağlantı ile ilgili hiç bir sorun çıkmıyor.
IP ile giripte ISIM ile girmemesini sorunun DNS ile ilgili olduğunu gösteriyor. Firefox dan giremediğim siteye ping atabiliyorum, OPEN-DNS adreslerini Elle yapılandırmada ekliyorum ancak gene sorun çözülmüyor.
Sorunun en anlamadık kısmı ise, web sayfalarını görüntülememe durumu her zaman olmuyor, arada çok da nadir olsa bazı sitelere erişebiliyorum, ancak belli bir zamana yada etkiye maruz kalmadan sayfalarını görünteleme sorunum yeniden başlıyor.
Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum

heartsmagic

Güzel de neden ikinci kullanıcı ismi ile kayıt olup , aynı soruyu farklı bir başlık altında soruyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mthn06

2. kullanıcı değilim, diğer başlığıda açtıktan sonra fark ettim

heartsmagic

cgty kullanıcısı sen değil misin?

mthn06

heartsmagic

IP'leriniz nasıl aynı oluyor peki?

mthn06

okuldan bağlanıyorum internete bu ip yi benden başka 500 kişi daha kullanıyor belkide ondandır, bu arada saol hocam konu ile ilgili çok yardımcı oldun

heartsmagic

Önce aynı sorunu dakika farkıyla foruma geçen kullanıcıların kontrolünü yapmalıyız ki forum çöplüğe dönmesin. Kaldı ki orada da bir başlık açılmış durumdaydı. Serzenişten önce bunu düşünmek lazım. Okuldan bağlandığını düşünsem bile bu ihtimali sormadan edemezdim. Okuldan ziyade bu saatte ancak yurttan bağlanılabilir.

Probleme gelince. Eğer DNS değiştirmene rağmen hala bağlantı sorunu yaşıyorsan IPV6 meselesine bakabilirsin, forumda bir yerlerde izah ettiğimi hatırlıyorum.

mthn06

hocam anlattığın seçeneğide denedim, herhangi bi değişiklik yok,

heartsmagic

Konsoldan

ping google.com

cevap veriyor mu?

mthn06

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Haziran 2008 - 19:41:15
Konsoldan

ping google.com

cevap veriyor mu?

evet, ping attığım sitelerden cevap alıyorum, adres çubuğuna IP adresini yazdığım zamanda siteye erişebiliyorum. İsim olarak yazdığım zaman, bekleyip duruyor, site gelmiyor bi türlü

heartsmagic

Firefox haricinde başka bir gezginle denedin mi?
Açıkçası çözüm üretemiyoruz zira garip bir durum. Diğer başlıkta @erginemr'in verdiği bir tavsiye var ancak o USB Modem ile yapılan bağlantılar için. Sen okuldan LAN üzerinden bağlanıyorum diyorsun. Bu durumda o da geçersiz oluyor. Benim aklıma gelen iki şeyi de uyguladım işe yaramadı diyorsun, bu nedenle bende tavsiyeler tükeniyor.

mthn06

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Haziran 2008 - 03:11:19
Firefox haricinde başka bir gezginle denedin mi?
Açıkçası çözüm üretemiyoruz zira garip bir durum. Diğer başlıkta @erginemr'in verdiği bir tavsiye var ancak o USB Modem ile yapılan bağlantılar için. Sen okuldan LAN üzerinden bağlanıyorum diyorsun. Bu durumda o da geçersiz oluyor. Benim aklıma gelen iki şeyi de uyguladım işe yaramadı diyorsun, bu nedenle bende tavsiyeler tükeniyor.

evet hocam operadada denedim,
çok tuhaf bir durum zaten, şu an ip yi elle yapılandırdım, ip mi kendim girdim, ve siteye adres ile erişebiliyorum, ama daha öncesinde bu şekildede denememe rağmen sorunu çözememiştim,
fedora yada başka bir dağıtım ile denicem artık
saolasın yardımların için

ufuk_k

Fedora'ya karşı özel bir ilgin yoksa,  daha hafif ve yeni kullanıcılar arasında yaygın olan dağıtımlardan birini denemeni öneririm. PClinuxOS, Mandriva gibi dağıtımları deneyebilirsin.