Kaynak koddan yazılım kurmak

Başlatan heartsmagic, 06 Haziran 2008 - 01:30:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Öğrenmek, öğretme, paylaşmak hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Yaşasın Özgür Yazılım :)

Ubuntu'lu olmaktan, aranızda olmaktan o kadar mutluyum ki, anlatamam yani :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 26 Ağustos 2008 - 23:10:27
Öğrenmek, öğretme, paylaşmak hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Yaşasın Özgür Yazılım :)

O mutluluğu hep beraber paylaşıyoruz @ihtiyar Said :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Bir ara Debian'a geçmeyi düşündüm. debianturkiye.org'a şöyle bir göz attım. Ne bilim, böyle bir ortam göremedim -ki başka bir yerde böyle bir ortama, sizler kadar değerli arkadaşlara sahip olacağımı sanmıyorum-, bende vazgeçtim :)

ihtiyar said

Ama ben sizlerin yardımlarını istiyorum :)

@heartsmagic, @munirekinci, @Eren -seni unuttuğum için kızmazsın umarım :) -, ...

Eren

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 26 Ağustos 2008 - 23:10:27

Bizde sizin aramızda olmanızdan mutluyuz :D

oxfuego

Teşekkürler.

Not: Lütfen Türkçeyi doğru kullanalım.
No Limit

Eren

Not: Ubuntu 8.10 kullananların burada yazılanları yapmasına gerek yok. Artık Ubuntu bir kere bağlandığı ağı hatırlıyor ve tekrar otomatik olarak bağlanıyor.

heartsmagic

@oxfuego, beğendiğin başlıkları takdir etmen son derece doğal. Ancak diğer forumlarda olduğu üzere her zaman klasik +1, tşk, sğl gibi ifadeleri bu kadar sık kullanmak pek hoş olmuyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Eren - 09 Eylül 2008 - 05:07:19
Not: Ubuntu 8.10 kullananların burada yazılanları yapmasına gerek yok. Artık Ubuntu bir kere bağlandığı ağı hatırlıyor ve tekrar otomatik olarak bağlanıyor.

8.10 kullanıyorum. Her açılışta tekrar bağlanmaya çalışıyorum. Başlık ilgimi çekti ve denilenleri yaptım. Hiç bir şey yapmasaydım da hâlâ nasıl doğru şekilde çalıştırabilirdim acep? Varsa bir çaresi yaptıklarımı geri almak isterim -nasıl geri alacağım, bilmiyorum-.

atomkarinca

sudo rm /etc/init.d/wireless-network.sh

ihtiyar said

@tanzer; teşekkür ederim. Bu kadar zamandır uğraşıyorum kodlarla. Bunu bilmem gerekirdi. rm'nin silmek için kullanıldığını biliyordum da, bir anda dosya oluşturduğum kodu algılayamadım galiba :(

atomkarinca

Rica ederim. Söylediklerin zaman zaman hepimize oluyor aslında. Bu konuda yanlız değilsin yani. :)

erginemr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2008 - 05:07:42
@oxfuego, beğendiğin başlıkları takdir etmen son derece doğal. Ancak diğer forumlarda olduğu üzere her zaman klasik +1, tşk, sğl gibi ifadeleri bu kadar sık kullanmak pek hoş olmuyor.

Bu benim de dikkatimi çekti. @oxfuego, 30 mesaj sınırını doldurmaya çalışıyor olabilir. :)

btermeli

ben niye tar.gz veya tar.bz2 dosyalarinda ./configure diyince basarili olamiyorum :(
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

atomkarinca

Alıntı yapılan: btermeli - 28 Ekim 2008 - 10:17:38
ben niye tar.gz veya tar.bz2 dosyalarinda ./configure diyince basarili olamiyorum :(

Bu dosyaları öncelikle

tar xvzf dosya.tar.gz

komutuyla açıyorsunuz değil mi?

btermeli

@ atomkarinca; yok elle, sag tik ardindan masaustune aciyorum. Komutla mi acmam gerekiyor?

atomkarinca

Farketmez, ben sadece "tar.gz dosyalarında ./configure yapamıyorum" deyince acaba sıkıştırılmış dosyalarda mı yapıyorsunuz diye merak etmiştim.

heartsmagic

Wikideki değil ancak forumdaki yazıyı güncelledim. O dosyayı açtıktan sonra dizine düşmen gerekiyor. Örnek

cd ~/Desktop/foo
cd ~/Masaüstü/foo

Forumdaki sabit başlığa tekrar göz atarsan daha iyi anlarsın.

btermeli

yok ondan sonra dizine de giriyorum ama dizin icinde ./configure yaptigimda, hep boyle bir yol veya klasor yok diye hata veriyor. Bu thunderbird.tar.bz2de de amarok.tar.bz2de de oldu. bu yuzden tar uzantili dosya kurmak benim korkulu ruyam :P

heartsmagic

Programlar kendi içinde değişebilir. Örneğin Thunderbird'ü derlemek gerekmez zaten sen derlenmişini indiriyorsunuzdur zira o büyük bir proje ve ham olarak ayrıca dağıtılır. (Ki bu sabit başlıkta da anlatılıyor)

Amarok'u nereden nasıl indirdin bilemiyorum ancak hemen her program kendi içinde bir README ve/veya INSTALL dosyası içerir. Onlara göz atman fayda verecektir.

matafleur

Şu sıralar pek sık olmamakla beraber madde ekledikçe buraya yazarım.Siz de herhangi bir ihtimale karşı kontrol ederseniz ve eklemeleriniz/düzeltmeleriniz varsa eklerseniz sevinirim.

Bedreddin

Bu başlığın adını "Eklediklerimiz" diye değiştirip, herkesin eklediklerini yazmasını sağlarsak. Hangi metinlerin kontrol edileceğini de öğrenmiş oluruz :) Ben de heartsmagic'in Resmi Ubuntu Wiki'sinden çevirdiği Samba metnini ekledim. Başlık sıralamaları, alt-üst başlık olayında bir kaç düzenleme daha yapacağım. Aklınıza gelen bir şeyler varsa siz de düzeltin.

http://wiki.ubuntu-tr.net/Samba
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Exodus

Arch Linux FTW!

matafleur

koenig

OmegaT Çeviri İşi İle Uğraşanlara Büyük Kolaylık Sağlayan Bir CAT ( Computer Adedd Translation) Bilgisayar Destekli Çeviri aracıdır;

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/OmegaT_(OmegaT_Kısaca_Tanıtımı_ve_Ayarları)
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU