Dolphin

Başlatan setare, 10 Şubat 2010 - 17:58:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

setare

bugün ilk kez dolphin kurdum
*KDE yi henüz yüklemedim yani Gnomedeyim ve Dolphin'i kurdum ve dolphin açılıyor bu durum normal mi? Yani KDE yi yüklemeden olmayacağını düşünmüştüm

*Dolphin ile dizinlerde dolaşıyorum Resimlerin önizlemesi yapılıyor ama videoların önizlemesi yapılmıyor bunun sebebi nedir, çözümü var mıdır?

*dolphin'i yüklerken sebepsiz yere yüklemeyi durdurdum synaptic işlem yarım kaldı dedi daha sonra synaptik'i takrar açarak dolphin'i yükledim bu bir sorun teşkil eder mi? Şu an Dolphin normal çalışıyor görünüyor gene de sorayım dedim...

*bir film dosyasına tıkladığım anda film oynamaya başlıyor bunu çift tıklama olarak nasıl ayarlarım

*Gnome'de dizin içindeki dosyalar liste halinde dizilmiş iken birden fazla dosyayı klavye yardımı olmadan mouse ile seçemiyorum. Bu gnomenin özelliği midir?
Oysa şimdi kurduğum dolphin'de dosyalar liste(ayrıntılar) halinde de olsa klavye yardımı olmadan mouse ile seçilebiliyor

*İlk kez Dolphin kullanan birisine faydalı bilgiler verebilir misiniz

agritux

1- Normal. KDE kitaplıkları ile birlikte gelip kurulmuştur.
2- Ayarlarına göz atın. Sanırım onun için dragonplayer gerekli. Ama değiştirebilip değiştiremediğinize bakın.
3- Ayarlardan yapabilirsiniz yine.
4- Dolphinin özelliği bu söylediğiniz.
5- KDE'yi deneyin :D

ironic

Evet açılması normal. Kendisi de nihayetinde bir dosya yöneticisi. Yalnız çalışması için gerekli  KDE kütüphanelerini de yüklemiştir.

Dolphin önizleme  ayarlarında video biçemleri için seçenek görmedim. Galiba bu özellik yok.

Eğer paketleri indirme aşamasında durdurursan bir sorun olmaz.

Çift tıklama öntanımlı olrak seçili geliyordu.  Dolphin penceresinden Ayarlar >> Dolaşma (Navigation) bölümünden Fare ile ilgili bölümden çift tık ile açılmasını sağlayabilirsin.

Dolphin' e yeni eklenen bir özellik bu sanırım KDE 4.3 ile geldi. Dosya üzerine imleci getirdiğimnizde + ve - sembolleri çıkıyor. Bu sembolleri kullnarak dosya seçimi/seçimden çıkarılması yapılabiliyor.

agritux

Alıntı yapılan: ironic - 10 Şubat 2010 - 18:19:48
Eğer paketleri indirme aşamasında durdurursan bir sorun olmaz.

Bunu atlamışım :D

xwes

1) Dolphin'i kde olmadan da kullanabilirsinizî tipki amarok, kdenlive, kaffeini kullanabildiğiniz gibi, yani normal.
2) Vidyo önzilemesi için depodan mplayerthumbs paketini kullanmalısınız. Hatta bunu kurdugunuzda önizlemeyi slayt gösterisi şeklinde yapıyor.
3) Sorun teşkil etmez.
4) Çift tıklama için ayarlar>dolphini yapılandır>navigationdan çift tıklamayı seçin (türkçeye böyle mi çevrilmiştir bilmiyorum, türkçe kullanmıyorum çünkü. Siz tahmin edersiniz ama)
5) KDE kullandığım için bir şey diyemeyeceğim ancak dolphinde dosyanın sol üst köiesindeki yeşil artı işaretine tıklayarak çoklu dosya seçebileceğinizi hatırlatayım.
6) Dolphin bence en gelişmiş dosya yöneticisidir. En iyisi özellikle KDE üzerinde kullanıp keşfetmektir ama bir iki ipucu vereyim aklıma gelmişken;
a) Sol taraftaki yerler öğelerinden herhangi birine sağ tıklarak saklanmasını sağlayabilirsiniz.
b) Ayarlardan durum çubuğuna içinde bulunduğun dizinin boyutunu ve bpş hafızayı gösteren bir gösterge koyabilirsin
c) Ayarlardan aktifleştirisen bir dosyaya sağ tıklayarak onu bigisayarın istediğiniz herhangi bir yerine tek tıkla taşıyabilir ya da kopyalayabilirsiniz.
d) Dosya görünüm tipleri nautilus ve windowsun explorer'ının aksine çok özelleştirilebilir. İyice kurcalayınca çok güzel görünümler elde edebileceğinizi göreceksiniz.
e) F4 tuşuna basarak dolphin penceresi içinde bir terminal açabilirsiniz, ve terminalde kendinizi olduğunuz dizinde bulursunuz. Bu şekilde terminalde artık cd /bilmem/neresi filan yazmanız gerekmez.
Gerisini siz keşfedersiniz artık :)

heartsmagic

Hadi ben de şu Nautilus'ta liste görünümündeyken fare ile seçilememe meselesi için bir şey söyleyeyim. Benim de görmek istediğim bir özellik bu ancak ne yazık ki şu an mümkün değil. Fakat Gnome geliştiricileri haberdar olaydan:
https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=138931
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

reis33

mFatOS 1.4 x86_64 (10.04 tabanlı) üzerine Kubuntu masaüstü yüklemiştim.
KDE 4.4.5 sürümü yüklenmişti ve hiç sorun yoktu.

Ubuntu dağıtım yükseltimi yaparak 10.10 sürümüne geçince Dolphin skandalı ortaya çıktı..
KDE sürümü 4.5.4 oldu fakat Dolphin açılmamakta inat ederek KDE kalitesine gölge düşürüyor
Başkaca hiç sorun yok, böyle giderse KDE sevdiğim halde Gnome kullanmak zorunda kalacağım.

Dolphin sorununu çözüme ulaştıran var mıdır ?

eribol

Öyle bir sorun çok mu sık yaşanıyor? Ben de çok nadir durumlarda donduğu oluyor ama öyle aman aman bir sorun olarak görmüyorum.

reis33

Alıntı yapılan: eribol - 20 Ocak 2011 - 01:52:51
Öyle bir sorun çok mu sık yaşanıyor? Ben de çok nadir durumlarda donduğu oluyor ama öyle aman aman bir sorun olarak görmüyorum.
Daha önce aynı sorunu değişik kurulumlarda defalarca yaşadım.
KDE den soğutan tek sorun olarak karşıma dikiliyor..
İlk açılışta Dolphin tıkladıysam veya bir klasör kısayoluna tıkladıysam usanç verecek bir süre sonra açılıyor, sonra da kapanmamak için ayak diretiyor.

Kısaca Dolphin benim için dert demek.

eribol

Nepomuk diyeceğim ama kapatmışsınızdır siz onu. Yine de kde içerisinde ki bir sürecin görevini yerine getirememesinden kaynaklı olabilir. Terminalden çalıştırdığınızda herhangi bir çıktı üretmez mi acaba? Krunner benim için her zaman baş şüpheli çünkü.

reis33

Çözüm için bütün yolları deniyorum, deneyeceğim,
Bu arada Pardus 2011 e de hemen gözatacağım.

En kötü ihtimal KDE 4.4.5 sürümünü tekrar gündeme alacağım.

eribol

Özür, burası ayrıca Dolphin'in tanıtımı gibi bir başlık imiş.

1. Alt+. ile gizli dosyalar gösterilir lakin bu komut sadece o an ki dizin için geçerli olur. Başka bir dizine gidildiğinde yine gizli klasör veya dosyalar gizli kalır veya en sona nasıl ayarlanmış ise.
2. Araç çubuğunda sütun görünümünü seçtiğimizde dosya yöneticisi parçalanır ama bu nautilusta ki F3 gibi değil. F3 ayrıca Dolphin de var ama bu ise seçili olduğunda bir dizine tıklandığında dizini o alanda açmaz bir yan daki alanda açar ve bu süreç dizin açtıkça bir yana doğru açılır gider. Resim daha iyi açıklar.
3. Dolphin eklentilerini depodan kurduğunuzda içinde bir de güzel araç var. Diff aracı, seçili iki dosyayı karşılaştırır.
4. Önizleme hem mplayerthumbs, hem de ffmpegthumbs ile yapılabilir. Ekelntiler ve ihtiyaçları karşılanmış ise  Dolphin Seçeneklerinden(Ayarlar->Yapılandır->Genel-> Önizleme seçeneğinden hangi dosya türlerinin, hangi boyutta olanların önizlemeye dahil edileceğini seçebiliriz.

guestwho

Alıntı yapılan: reis33 - 20 Ocak 2011 - 01:57:43
...İlk açılışta Dolphin tıkladıysam veya bir klasör kısayoluna tıkladıysam usanç verecek bir süre sonra açılıyor, sonra da kapanmamak için ayak diretiyor.

"KDE 4.2.x" sürümünden bu yana Dolphin 'de dizinlerin, ikonların ve önizleme dosyalarının (thumbnail) yüklenmesi ayrı bir iş parçacığı (thread) içerisinde gerçekleşiyor; yani Dolphin 'i konsoldan başlatıp "thread" çıktılarına göz atarsan sorunun çözümüne faydası olabilir.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

stratovarius

@Reis33 şu başlığı incelediniz mi ?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22962.0.html

Nepomuk kde 4.5 serinin baş belası , hemen hemen birçok kde dağıtımında nepomuk ve dolphin sorunu mevcut.

reis33

Ubuntu yu az önce açtım
Nepomuk ile ilgili çözümleri uygulayınca dert-keder bitti :)
Mübarek sadece 1 sn. de açılıyor; bu hızı Dolphin' de gördüm gerçekten şaşırdım :)
İlgilendiğiniz için teşekkürler.

eribol

Alıntı yapılan: eribol - 20 Ocak 2011 - 02:14:24
Nepomuk diyeceğim ama kapatmışsınızdır siz onu.
Demek söyleyip geçmemek lazımmış :) Çok aradım ama bulamadım deyince siz, ben de mutlaka nepomuk kapatılmıştır diye düşünmüştüm.

reis33

Teşekkürler, o çözümü uygulamamıştım daha önce
Sorunu yazdığım saatlerde başka bilgisayarda bulunuyordum.
Onun için çözümleri az önce uyguladım..

Neyse hepsi geride kaldı, şimdi bir de Natty penceresinden bakayım KDE ve Dolphin' e

laser1999

Meğerse sorun nepomuk taymış. ;D ;D ;D ;D
dolphinin hızına yetişemedim.