VLC 1.0.5: Video uzmanının yeni sürümü

Başlatan ozan2680, 10 Şubat 2010 - 14:29:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozan2680

VideoLAN geliştirici grubu "VLC media player" yazılımının 1.0.5 nolu sürümünü yayımladı. Yeni sürüm SSA ve SVG çözücülerindeki çökmeye neden olabilecek hataları düzeltiyor. Aynı zamanda altyazı gösterimi de optimize edildi.

Vido uzmanı artık Windows işletim sistemleri altında daha hızlı çalışacak. Yazılımın Mac sürümünde ayriyeten Apple Remote 2009 desteği iyileştirildi. Yazılımda yapılan diğer değişiklikleri resmi sürüm notlarından öğrenebilirsiniz.

Geliştirici grubu bu sürümün, VLC 1.1.0'a atlamadan önceki son sürüm olacağını varsayıyor. VLC 1.1.0 öncelikle The Luggage kod adı altında ön izleme sürümü olarak yayımlanacak. 5 Şubattan itibaren ise yeni özellikler eklenmeyecek ve sadece mevcut hatalar düzeltilecek.
Kaynak

Speed

Yiğit Ateş

Smplayer'ın son zamanlardaki donma sorunlarından dolayı şu anda kullandığım bir yazılım. İnşallah altyazı kalitesini geliştirirler biraz.

xwes

Hayırlı olsun.
VLC derya gibi, geçenlerde vlc ile masaüstü vidyomu ve webcamımdan vidyo çektim. Allah bilir daha ne yetenekleri vardır. (sanırım vidyo formatlarını da dönüştürebiliyor)
Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 10 Şubat 2010 - 14:34:11
Smplayer'ın son zamanlardaki donma sorunlarından dolayı şu anda kullandığım bir yazılım. İnşallah altyazı kalitesini geliştirirler biraz.
Video ve Ses çıktılarını değiştirirseniz çok büyük olasıkla çözülür.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2010 - 14:49:26

Sitesine göre saniyede 7.6 defa indiriliyormuş.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: xwes - 10 Şubat 2010 - 14:41:24
Hayırlı olsun.
VLC derya gibi, geçenlerde vlc ile masaüstü vidyomu ve webcamımdan vidyo çektim. Allah bilir daha ne yetenekleri vardır. (sanırım vidyo formatlarını da dönüştürebiliyor)
Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 10 Şubat 2010 - 14:34:11
Video ve Ses çıktılarını değiştirirseniz çok büyük olasıkla çözülür.
Değiştirmiştim ama fayda etmedi, pulseaudio ile pek iyi anlaşamıyor sorun o yüzdenmiş.

xwes

Yeni başlık açarsanız belki çözüm bulunr, tabi istiyorsanız.
Bu arada vlc'nin son sürümü ubuntuda nasıl kurulur acaba. Depoda 1.0.0 var, bunu ekleyince 1.0.3 oluyor ama 1.0.5 nasıl kurulur bilmiyorum:deb http://ppa.launchpad.net/c-korn/vlc/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/c-korn/vlc/ubuntu karmic main

techworld

Bende sm player kullanıyorum da durdurma olayı sinirimi bozuyor.Durdurduktan sonra başlatada bassam durdura  da bassam video kaldıgı yerden devam etmiyor.Aynı videonun zaman çubugundan seçmek zorunda kalıyom.Onun dışında sm divx izlemek için ilk tercihim.Artık durdurma olayınada alıştım :)

ironic

Alıntı yapılan: xwes - 10 Şubat 2010 - 14:58:29
Yeni başlık açarsanız belki çözüm bulunr, tabi istiyorsanız.
Bu arada vlc'nin son sürümü ubuntuda nasıl kurulur acaba. Depoda 1.0.0 var, bunu ekleyince 1.0.3 oluyor ama 1.0.5 nasıl kurulur bilmiyorum:deb http://ppa.launchpad.net/c-korn/vlc/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/c-korn/vlc/ubuntu karmic main

O  depo Getdeb katkıcılarından birine ait. Sanırım artık o depoyu güncellemiyor. Son sürüm 1.0.5 Getdeb' de mevcut.

http://www.getdeb.net/software/VLC

xwes

@ironic, teşekkur ederim nedense vlc kendi sitesinde benim verdiğim depoyu vermiş.

kalender

peki şimdi getdeb deki paketi indirip internet olmayan pc ye kurmaya kalksak eskisini kaldırıptamı kurmalıyız yoksa üstünemi kurmalıyız nelere dikkat etmeliyiz
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

ironic

Alıntı yapılan: xwes - 10 Şubat 2010 - 16:18:42
@ironic, teşekkur ederim nedense vlc kendi sitesinde benim verdiğim depoyu vermiş.

@xwes; videolan,  sitesindeki indirme bilgilerini zaten çok sık güncellemiyor.  Genelde dağıtımın kendi deposuna yönlendiriyorlar.

Alıntı yapılan: kalender - 10 Şubat 2010 - 16:48:33
peki şimdi getdeb deki paketi indirip internet olmayan pc ye kurmaya kalksak eskisini kaldırıptamı kurmalıyız yoksa üstünemi kurmalıyız nelere dikkat etmeliyiz

Evet eskisini kaldırman daha sağlıklı olur. Yeni kuracağın bazı bileşenler eskisiyle çakışabilir.

sudo aptitude purge vlc && sudo apt-get autoremove

komutu ile kaldırabilirsin.

Paketleri indirmek için : http://archive.getdeb.net/getdeb/ubuntu/pool/apps/v/vlc/

kalender

@ironic bilgi için teşekkürler fakat bu işlemi şu an yapmamaya karar verdim gözüm korktu :) ama yinede şunuda sormak istiyorum linkteki paketlerin hepsini indirdik diyelim kurulum aşaması nasıl olmalı yani vlc-data paketini paket yükleyici ile açarak mı yoksa başka bir yol ilemi yüklemeliyiz teşekkürler
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

xwes

@kalender hepsini bir klasöre koyup terminalden bu klasöre gidip bu komut vereceksin ve hepsi otomatik kurulacak:
sudo dpkg -i *.deb

ironic

@kalender, bağlantıdaki paketler öncelikle hem 64 hem de 32 bit Ubuntu için. Eğer 32bit Ubuntu kullanıyorsan uzantısı i386.deb olanları ; 64 bit ise amd64.deb olanları.

Ayrıca

-dbg (Hata ayıklama)
-dev (geliştirme)
ve plugin paketlerinin hepsini

kurmana  gerek yok.

Şu an Lucid kullandığım için deneyemiyorum. Hangisi zorunlu plugin ler.

Kuran bir arkadaş

dpkg -l | grep vlc

komutunun çıktısını verirse daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

xrhymer

Hiçbir şekilde ihtimal vermiyorum ama yine de sorayım. Bu sürümünde altyazıyı overlay de gösterme seçeneği var mı? Yoksa umutlar diğer sürüme mi kaldı? :(
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

maydin95

xwes vlc 1.05 duyurusunda ekran videosu çektim vlc ile demişsiniz bunu nasıl yaptınız öğrenebilir miyim.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

xwes

Alıntı yapılan: maydin95 - 11 Şubat 2010 - 22:01:54
xwes vlc 1.05 duyurusunda ekran videosu çektim vlc ile demişsiniz bunu nasıl yaptınız öğrenebilir miyim.
Media>Convert and Save>Capture Device'ten Capture Mod'u Desktop yapiyoruz, sonra Convert and Save'e basiyoruz. Çikan ekranda vidyonun nereye kaydedileceğini seçiyoruz. Daha sonra start'a bastıgımızda kaydetmeye başlıyor. Ancak şimdi deneyince hata verdi. Dün vlc'nin yeni sürümünü kurdum belki ondandır, ancak sonuçta bu şekilde çalışıyor. Bir de eğer yukarıda Desktop'u seçiyoruz dediğim yerde Video for Linux 2'yi seçerseniz bu kez webcam'inizden kaydediyor.

maydin95

sonsuza giden pencereler gördüm ama biraz daha bir kurcalayayım.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

xwes

Evet o işte. Sizin masaustunuzu gosteriyor, ama masaustunde zaten yine masaustunuzun videosu var bu şekilde sonsuza gidiyor surekli bakarsaniz :)

maydin95

Yoo bir kere öyle yaptıktan sonra bir daha denedim bir daha yapamadım ama internette bir araştırayım.

Masaüstünüzü gösteriyor diyorsunda açtım VLC yi gördüm sonra olacakları tahmin edip bir kaç program açtım. Panelden kapattıktan sonra baktım video aynıydı.

galot

http://www.getdeb.net/software/VLC adresinden vlc'yi indirdim ama 1.0.3 sürümü kuruldu! 1.0.5 sürümünü başka nereden bulabilirim?

ironic

Alıntı yapılan: galot - 15 Şubat 2010 - 10:10:00
http://www.getdeb.net/software/VLC adresinden vlc'yi indirdim ama 1.0.3 sürümü kuruldu! 1.0.5 sürümünü başka nereden bulabilirim?

Jaunty' mi kullanıyorsunuz ?

galot

ironic

Alıntı yapılan: galot - 15 Şubat 2010 - 10:14:20
@ironic, karmic kullanıyorum.

Getdeb deposu eklenmemiş ve VLC' yi başka depodan alıyorsun galiba.

ŞU paketi yükleyip tekrar denermisin. Bir önceki sayfada verilen vlc deposu ekliyse de  kaynak listenden kaldır.

galot

Alıntı yapılan: ironic - 15 Şubat 2010 - 10:25:04
Alıntı yapılan: galot - 15 Şubat 2010 - 10:14:20
@ironic, karmic kullanıyorum.

Getdeb deposu eklenmemiş ve VLC' yi başka depodan alıyorsun galiba.

ŞU paketi yükleyip tekrar denermisin. Bir önceki sayfada verilen vlc deposu ekliyse de  kaynak listenden kaldır.
Bu şekilde kuruldu, teşekkürler.

Yusuff

Peki Jaunty'e nasıl kuracağım bunu. 0.9 küsur olarak geldi. Getdeb'dekini kurdum ama hala eski sürüm. Aslında oynatmada bir sorun yok ama iki pencere şeklinde olması can sıkıcı.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068