Sadece Ubuntu Yüklü makinaya xp de kurmak ?

Başlatan netbookremix, 10 Şubat 2010 - 01:34:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

netbookremix

Selam Arkadaşlar..
160 Gb hdd var.Daha önceden xp ve ubuntu yanyana kullandım fakat hdd sildim :( ve ubuntu 9.10 karmic  kurdum.Şu an sadece ubuntu var ve hdd baska bölüm yok!
Şimdi ben eskiden olduğu gibi yanyana (hem xp hem ubuntu) kullanmak istiyorum.
Bölümleme yapabilirmiyim ?
Xp yi nasıl kuracağım ?
Yardımcı olan arkadaslara şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Forumda çokça konuştuğumuz bir mesele bu.
Canlı CD ile sistemi açar, Gparted ile diskin sonundan küçültme yaparak yer açar, ardından Windows için bölüm oluşturursun. Windows'u kurarsın, ardından Grub2'yi yeniden kurarsın. Malum Windows MBR'yi sıfırlıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yamco

merhaba.. peki windows un üstüne nasıl ubuntu yükliyebiliriz benim harddisk im ayrı böldüm zaten.. yardım olursanız sevinirim..

heartsmagic

@yamco, hem Wiki'de hem de forumda kurulum meselesi defalarca anlatıldı. Zaten ayrı bir bölümün varsa kurulum çok kolay olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mutimuti

tekrar olabilir ama bir soru da benden. vista ve karmic koala yi beraber kullaniyorum. simdi vista yerine windows 7 kurmak istiyorum. ucurmayalim tum sistemi korukuyorum . bir yardim lutfen.

ırmak

Alıntı yapılan: mutimuti - 22 Şubat 2010 - 13:47:56
tekrar olabilir ama bir soru da benden. vista ve karmic koala yi beraber kullaniyorum. simdi vista yerine windows 7 kurmak istiyorum. ucurmayalim tum sistemi korukuyorum . bir yardim lutfen.

Sisteminizi komple uçurun ve Windows 7'nizi kurun.
Dilerseniz daha sonra Kurulum sayfamızda anlatılanları takip ederek yanına bir Ubuntu kurabilirsiniz.

BayboraKaan

Bu soru Windows kısmına giriyor :D
Win7 kurarken Vistanın olduğu bölümü seçmeniz yeterli olacaktır. ardından;

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Şubat 2010 - 02:09:22
Forumda çokça konuştuğumuz bir mesele bu.
Canlı CD ile sistemi açar, Gparted ile diskin sonundan küçültme yaparak yer açar, ardından Windows için bölüm oluşturursun. Windows'u kurarsın, ardından Grub2'yi yeniden kurarsın. Malum Windows MBR'yi sıfırlıyor.

frtxyz

Benimde benzer bir sorum var, Şuanda ubuntu 10.10 x86 ve Window7 x64 tek harddiskte yanyana yüklü. Windowsu genelde kullanmama rağmen bazı iş ile ilgili programlar için gerekli olabiliyor, ubuntuyu sonradan kurmuştum ve ubuntuyu kurduğum sıralarda windowsun durumu oldukça kötüydü, makina iyice şişmişti. Şimdi ben o windowsu kaldırıp yeniden Window7 x86 kurulumu yapmak istiyorum fakat bu esnada ubuntumun gitmemesi lazım. Malum ubuntuyu yeni öğreniyorum ve bilgisayarı şuanki haline getirmem 3gece 3 gün sürdü. Aynı savaşı tekrar vermek istemiyorum.
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

zeitgeist

Windows kurulumu sırasında ubuntu yüklü disk alanlarına müdehale etmezsen sorun çıkmaz. Windows kurulumu sonrası yeniden grub2 yi kurman gerekir. Nasıl kurulacağıyla ilgili sabit bir başlığımız var, oradan takip edebilirsin. Ayrıca bu başlıktaki diğer mesajlardan da anlaşılacağı üzere hem forumda hem de Wiki sayfamızda bu tür sorularla ilgili bir çok belgemiz var.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

mesudsaglam

Bu konuda cok acil yardım istesem...
Samsung N150 serisi netbook var ve sadece ubuntu yukledim bi kac hata yaptım her halde kaldırıp xp yuklemek istiyorum.
Arkadaşımın netbook ve yapamazsam cok kotu olacak cok acil yardım edermisiniz?
bilindiiği gibi cd rom yok flash bellek ile ubuntuya format atıp makineye tamamıyla XP kurmak istiyorum.
Elimde XP SP3 var flash bellekte var 4GB ama ne yapacagımı en kolay yoluyla anlatırsanız beni bu dertten kurtarırsanız cok minnettar olacağım

bytan

Açtığın başlıktan devam edelim @mesudsaglam.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST