Dünyanın ilk Ubuntu mangası Ubunchu yayında

Başlatan techworld, 09 Şubat 2010 - 22:33:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

techworld

Geçen gün tesadüfen rastladım.Ubuntu artık kendi mangasına sahip.Manga 3 ögrencinin ubuntuyu keşfetme maceralarını anlatıyor.Şu an 4 sayı yayıNnandı.
Proje açık kaynak felsefesine uygun geliştiriliyor.Ticari çıkar gözetmeden bagışlarla ilerliyor.
manga ilk olarak ingilizceye çevrildi ve kaynak dosyaları sitede çeviri yapmak isteyenler için yayınlandı.20ye yakın dile çevrildi.Maalesef türkçe çevirisi henüz yok.
Yinede  ingilizceniz varsa mutlaka indirmenizi öneririm.
İŞTE İLK 4 SAYI VE KONULARI HAKKINDA GENEL BİLGİLER
   *  Ubunchu! Episode 04: The Three Bunnies(açık kaynak hukuk savaşı)
   * Ubunchu! Episode 03: Time for the Forums to Debut!?(ubuntu için forumlardan destek alma)
   * Ubunchu! Episode 02: CLI with gnomes!(kod satırlarının gnome için önemi)
   * Ubunchu! Episode 01: "Ubunchu" has come along(ilk tanışma)
siteye buradan ulaşabilirsiniz

badhero

Tayfamız bunu Türkçe'ye çevirebilirse tadından yenmez.

ırmak

Gördüğüm/indirdiğim kadarıyla gayet saçma bir şey olmuş.
İsmi güzel ama.
Bir de saçma dedim diye topa tutulurum şimdi kesin:)

Alquimista

Çok güzel görünüyor, ilk sayıyı okumaya başladım çok keyifli bence; teşekkürler haberdar ettiğiniz için. Vakit ve fırsat bulursam Türkçe çevirisine yardımcı olmayı isterim. Sanıyorum ki forumumuzda da çok kişi çeviriler için gönüllü olacaktır.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Yiğit Ateş

Tamam bu da çevrilebilir ama öncelik Ubuntu 10.04'ün daha iyi bir Türkçe ile kullanılması. Hazır uygun başlığı yakalamışken herkesi Lucid çevirilerine davet edelim :P

erginemr

Haber için teşekkürler. Çalışkan Japonlar bu işe de el atmış. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.  8)

Düşünce güzel ama uygulama sanki biraz fazla didaktik olmuş.

heartsmagic

Alıntı yapılan: erginemr - 09 Şubat 2010 - 23:26:45
Haber için teşekkürler. Çalışkan Japonlar bu işe de el atmış. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.  8)

Amacı o gibi görünmekte :) Aşırıya kaçıldığı aşikar ancak klasik manga tadını hissettirdi yine de bana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

susema

XRumer

Bu mangalar elle mi çizilmiş yoksa depoda manga ve çizgi roman çizimi ile ilgili yazılım vardı o mu kullanılmış.

sema

Alıntı yapılan: XRumer - 09 Şubat 2010 - 23:58:42
Bu mangalar elle mi çizilmiş yoksa depoda manga ve çizgi roman çizimi ile ilgili yazılım vardı o mu kullanılmış.

Var..
susema

techworld

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Şubat 2010 - 23:41:40
Alıntı yapılan: erginemr - 09 Şubat 2010 - 23:26:45

Amacı o gibi görünmekte :) Aşırıya kaçıldığı aşikar ancak klasik manga tadını hissettirdi yine de bana.
Evet amaç anime kullanıcılarını ubuntuyla tanıştırmak olarak belirlenmiş.Linux fonu tarafından destekleniyor.Şu an derginin basılı sürümü için bagış topluyorlar.
Bu arada ubunchu bu sene anime boston denen etkinlikte yarışacak.Ubunchu kullanıcıları kendini desteklemeye davet ediyor.
Anime boston 2-4 nisan arası yarışacak.

anime boston hakkında detaylı bilgi için >>

Fidel

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 09 Şubat 2010 - 23:12:39
Tamam bu da çevrilebilir ama öncelik Ubuntu 10.04'ün daha iyi bir Türkçe ile kullanılması. Hazır uygun başlığı yakalamışken herkesi Lucid çevirilerine davet edelim :P

Evet, Lucid çevirisini başarıyla tamamlayalım hele, bunu da kutlamalar için çeviririz...  ;)

zeitgeist

Fazlasıyla benimsetme amaçlı olsa da manga olunca okuması keyifli oluyor.)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

xrhymer

Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

Sherlock Holmes

Karakter seçimleri sabitleşti'mi.?
Artık Manga denilince gözümün önüne öğrenci kıyafetli bir kız öğrencisi geliyor,
o kadar çok varki, concept olarak benimsemişler herhalde.
Bir'de grub Manga var tabi.  :P

Darısı diğer dağıtımların başına.  :)

Alquimista

Alıntı yapılan: ğnome - 14 Şubat 2010 - 19:18:50
Artık Manga denilince gözümün önüne öğrenci kıyafetli bir kız öğrencisi geliyor,

hakikatten benim içinde aynı şekilde, neden böyle acaba =D
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Sherlock Holmes

XRumer

Alıntı yapılan: ğnome - 14 Şubat 2010 - 19:29:53
Alıntı yapılan: AlmaMorena - 14 Şubat 2010 - 19:26:36
neden böyle acaba =D
Gözümüzü Japon kız öğrencileriyle boyamışlar.  :D

Manga deyince midem kalkıyor nedense. Herhalde bazılarının hentai denilen iğrençliği icat olmasından kaynaklanıyor. Bende bir ön yargı oluşmasına neden oldu, ama Ubunchu sayesinde bunu kırmaya çalışacağım.

inspector

Alıntı yapılan: XRumer - 15 Şubat 2010 - 00:59:25
Alıntı yapılan: ğnome - 14 Şubat 2010 - 19:29:53
Alıntı yapılan: AlmaMorena - 14 Şubat 2010 - 19:26:36
neden böyle acaba =D
Gözümüzü Japon kız öğrencileriyle boyamışlar.  :D

Manga deyince midem kalkıyor nedense. Herhalde bazılarının hentai denilen iğrençliği icat olmasından kaynaklanıyor. Bende bir ön yargı oluşmasına neden oldu, ama Ubunchu sayesinde bunu kırmaya çalışacağım.

Aynen katılıyorum. Japon işlerinden hatta Japon teknolojisinden nefret eder oldum.

afterlife

Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri
Dare ni mo jama saseru wake ni wa ikanai kara
Kajitsu ga tsugeta mirai
Yume, risou ni kaeru
Dare mo ga nozonda "owaru" wo...
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri
Dare ni mo jama saseru wake ni wa ikanai
Itsuka boku ga misete ageru
Hikari kagayaku sekai wo...

XRumer

İlk sayısı Türkçe'ye kazandırılmıştır, çevren arkadaşa destek olmak gerek. Diğer başlık altında linki paylaştığı için Omergex'e teşekkürler. Aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

http://sites.google.com/site/erdemeguven/ubunchu-episode-01-tr.pdf?attredirects=1

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2010 - 03:28:38

Bir de orjinaline baktım 5. sayıdan itibaren yeni sayı hiç çıkmamış, proje son mu buldu anlamadım. Google grubuna baktım 6 ve 7. sayılar yazılıyor diye belirtilmiş ama 1 Haziran'dan beri ses seda yok. Umarım son bulmamıştır, eğer öyle de olsa 5 sayının çevirisi pek zaman almasa gerek.

neneki

ne güzel mangaymış bu ya baya eğlenceli geldi. bir anime sever olarak otomatikman manga severde olarak devamını bekliyorum resmen :D

Afken

6 yıl önceki konu ama uplanması gerek yeni konu açılmasındansa bence. ilk bölümün çevrilmiş halini bir gruptan arkadaş attı, fakat diğer bölümleri çevrilmemiş. çevirecek olan olursa yükleyeyim onu da :)) ..

http://www102.zippyshare.com/v/x9C4cJ33/file.html
"biz istedikten sonra bize barış mı yok"