E-beyanname

Başlatan erdembayraktar, 09 Şubat 2010 - 20:28:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdembayraktar

Arkadaşlar aşağıdaki siteden  önce j2re-1_4_2_14-linux-i586.bin dosyasını Downloads klasörüme indirip sh komutuyla kurdum.
https://ebeyanname.gib.gov.tr/download.html
Sonra beyanname programı olan ebyn_pardus.tar.gz dosyasını indirip klasöre açtım. İçindeki bdp.sh dosyasına
sh bdp.sh  girdiğimde aşağıdaki  hatayı alıyorum
erdem@erdem-desktop:~/Downloads/ebyn_pardus$ sh bdp.sh
Exception in thread "main" java.util.NoSuchElementException: Hashtable Enumerator
  at java.util.Hashtable$EntryEnumerator.nextElement(libgcj.so.10)
  at java.util.Hashtable$KeyEnumerator.nextElement(libgcj.so.10)
  at javax.swing.UIManager$MultiplexUIDefaults$MultiplexEnumeration.nextElement(libgcj.so.10)
  at com.cs.uid.renderer.java.runtime.UIRunTime.setGlobalFont(UIRunTime.java:93)
  at com.cs.uid.renderer.java.runtime.UIRunTime.runAsStandAlone(UIRunTime.java:39)
  at bdp_mf.main(bdp_mf.java:344)
Ardından java -version  dediğimde
java version "1.5.0"
gij (GNU libgcj) version 4.4.1  cevabı ve
sudo update-java-alternatives -l  dediğimde
basename: extra operand `/usr/lib/jvm/java-gcj'
Try `basename --help' for more information.
awk: cannot open /usr/lib/jvm/*.jinfo (No such file or directory)
/usr/lib/jvm/

Henüz 4 günlük linux ve Ubuntu kullanıcısıyım, yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

update-alternatives --list java ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erdembayraktar

Yiğit Ateş

Java'yı depodan niye kurmuyorsunuz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 09 Şubat 2010 - 23:19:42
Java'yı depodan niye kurmuyorsunuz?

Katılıyorum. Kaldı ki şu an doğru JRE kurulmamış gibi görünmekte.

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras ile JRE dahil birçok gerekli paketi kurabilirsin. Java kurulumunda senden lisansı onaylamanı isteyecektir. Tab tuşu ile yapabilirsin bunu.

erdembayraktar

restricted extras sistemimde kurulu, depodan en son sürümü JRE'yi de kurdum.
Sanırım sistemimde bir problem var çünkü java --version komutuna hala
java version "1.5.0"
gij (GNU libgcj) version 4.4.1 yanıtı alıyorum.
Zannedersem bu 1.6.0.15 olmalıydı. :(

heartsmagic

Eğer JRE restricted-extras ile kurulsaydı listede görünürdü.

dpkg -l | grep ubuntu-restricted ne diyor?

localhost

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Şubat 2010 - 00:44:20
Eğer JRE restricted-extras ile kurulsaydı listede görünürdü.

dpkg -l | grep ubuntu-restricted ne diyor?

Düzeltme yapayim.

dpkg -l | grep ubuntu-restricted-extras
Linux LPIC1 - MCSA

erdembayraktar

ii  ubuntu-restricted-extras              36                                         Commonly used restricted packages

NOT: Çıktı ve belgeleri için lütfen kod etiketi kullanınız. Bakınız.

heartsmagic

Düzeltmesiz de olur :) Benim verdiğim şekilde de listeliyor, yeter ki başı düzgün yazılsın.

@erdembayraktar, ilginçtir ki dediğin üzere paket kurulmuş görünüyor. Peki Java için lisans onayı vermiş miydin?

dpkg -l | grep jre ne diyor?

erdembayraktar

ii  gcj-4.4-jre                           4.4.1-5ubuntu2                             Java runtime environment using GIJ/classpath
ii  gcj-4.4-jre-headless                  4.4.1-5ubuntu2                             Java runtime environment using GIJ/classpath
ii  gcj-4.4-jre-lib                       4.4.1-5ubuntu2                             Java runtime library for use with gcj (jar f
ii  gcj-jre                               4:4.4.1-1ubuntu2                           Java runtime environment using GIJ/classpath
ii  gcj-jre-headless                      4:4.4.1-1ubuntu2                           Java runtime environment using GIJ/classpath
ii  sun-java6-jre                         6-15-1                                     Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (ar

NOT: Çıktı ve belgeleri için lütfen kod etiketi kullanınız. Bakınız.

heartsmagic

sudo update-alternatives --config java dediğinde ne diyor sana?

erdembayraktar

There are 2 choices for the alternative java (providing /usr/bin/java).

Selection    Path                                  Priority   Status
------------------------------------------------------------
* 0            /usr/bin/gij-4.4                       1044      auto mode
 1            /usr/bin/gij-4.4                       1044      manual mode
 2            /usr/lib/jvm/java-6-sun/jre/bin/java   63        manual mode

Press enter to keep the current choice[*], or type selection number:

heartsmagic

Tamam tekrar bu komutu çalıştır ve 2'yi seç. Ardından tekrar dene Ebeyanname'yi.

erdembayraktar

2'yi seçtim ve ebeyanname program penceresi açıldı fakat program ekranı boş.İşin ilginci close ile kapatamadım. Ctrl-C ile konsoldan kapattım.

heartsmagic

Program açıldıktan sonra mesele bu başlıktan kayar. Java sorunu aşılmış durumda şu anda, program en azından açılmış. Sorunu programın geliştiricilerine iletmeyi deneyebilirsin. Başlığımız açık kalabilir. Bir ara müsait olduğumda ben de denerim.

Not: Az önce denedim bende de aynı problemi yaptı. No hosts diyor uçbirimde. Dediğim gibi sanırım oradan bir hata bildirimi yapmak gerekecek. Gerçi bundan önce Pardus'un forumlarına da bakabilirsin. Eğer orada çalışıyorsa sorunu bizim irdelememiz gerekir. Zira görüğüm o ki paket yeni güncellenmiş sitesinde: 04.02.2010

erdembayraktar

Sanırım proglamla ilgili sorun Java'nın versiyonuyla ilgili.Program her ay güncellenmesine rağmen neden sadece Java 1.4 platformda çalışıyor kesinlikle sorulması gereken bir soru. Win XP kullandığım zamanda da Java otomatik güncelleme yapıp yeni versiyonu yüklediğinde aynı şekilde boş ekran çıkmıştı.Orada eski versiyon 1.4..'ü tekrar yükledikten sonra Java jontrol panelinden ekle deyip bu eski versiyonu da ekleyip hem yeni hem eski versiyonları seçili hale getirdiğimde program tekrar çalıştı.
Ben de Ubuntu'da da benzerini yapmayı denedim (Sun Java 6 Plugin Control Panel)ama çalıştıramadım.Şimdi merak ettiğim ben bu 1.4 versiyonu yükledim.Ama geçen gün sizin yardımınızla baktığımızda seçenekler arasında bu versiyon yoktu.Dolayısıyla hatalı bir yükleme mi yaptım, yüklemeyi belirli bir klasörün altında mı yapmam gerekirdi (ben Downloads klasöründe açtım) gibi soru işaretleri oluştu.Ama şunu da hemen eklemem gerek Java kontrol panelinde java sekmesi/göster dediğimde JRE Settings penceresinde User sekmesini seçtiğimde kurduğum bu 1.4 versiyonu oraya ekleyebiliyorum.Yine de ebyn çalışmıyor.Ancak System sekmesini seçtiğimde root olarak giriş yapmış olsam bile ( x terminal'den) herhangi birşey eklemeye izin vermiyor.Tabi bunu zaten yapmamalı mıyım hiçbir fikrim yok inanın :)

Program Pardus'ta çalışıyor bildiğim kadarıyla.Pardus forumlarına da bakacağım.Dediğiniz gibi pisi paketiyle kurulum yapıyorlar ve bu program her ay güncelleme gerektiriyor. Tembellik etmek anlamında değil tabii ki linux ve Ubuntu öğreneceğim ama bizim de bir paketimiz olsaydı çok güzel olurdu.
İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Bu süre içinde bir şekilde çalıştırmayı başarırsam buradan bilgi geri dönüşü yapacağım.İyi akşamlar

heartsmagic

@erdembayraktar, ben 1.4'ü de kurdum ama yine de aynı sonucu verdi program:

Alıntı YapSeçim       Yol                                       Öncelik   Durum
------------------------------------------------------------
  0            /usr/lib/jvm/java-6-openjdk/jre/bin/java   1061      Otomatik Mod
  1            /opt/java/64/jre1.6.0_17/bin/java          1         El modu
* 2            /opt/java/j2re1.4.2_14/bin/java            2         El modu
  3            /usr/lib/jvm/java-6-openjdk/jre/bin/java   1061      El modu
  4            /usr/lib/jvm/java-6-sun/jre/bin/java       63        El modu

Gördüğün gibi 1.4 kurulu ve sistem için ayarlı durumda. Fakat sorun devam ediyor.
Pardus forumlarında da bir bakın sen, hangi JRE sürümü ile nasıl çalışıyormuş diye. Eğer orada 1.4 ile çalışıyorsa ya ben bir şeyleri yanlış yapıyorum ya da gözümüzden kaçan başka bir şey var demektir.

Fidel

Merhaba,

Ben de E-Beyanname programını bir gün içinde kullanır hale gelmeliyim. İlk mesajdaki linkten ben de ilgili paketleri indirmiştim. Sonra bu sayfadaki yazıları görüp restricted extras'ı kurdum. Ubuntu yazılım merkezinden baktım; Java 6 Runtime mevcut. JRE bundan başka * bir şey mi yoksa aynısı mı?

Bu soruya alacağım cevaba göre diğer adımlara geçebileceğim.

EK MESAJ: Az önce JRE'yi depodan kurdum. Yani yukarıdaki ilk sorum ortadan kalktı. Devamına geliyorum:

ebyn_pardus.tar.gz olarak indirdiğim şeyin içinden e-beyanname programını kurmam lazım. tar.gz içinde readme ya da info gibi birşey maalesef bulunmuyor. Kurulumu nasıl yapabilirim?

heartsmagic

Alıntı YapPardus için Beyanname Düzenleme Programı Kurulum Kılavuzu

www.gib.gov.tr sitesinden Pardus işletim sistemi için Beyanname Düzenleme Programı Kurulumu linki üzerinde mouse sağ tıklanarak gelen menüden Save Target As... seçilerek dosya kaydedilir.
Kaydedilen kurulum programı gunzip ve tar komutları ile açılıp, /opt/ebyn dizini altına dosyalar oluşturulur. Program mutlaka /opt/ebyn dizinine açılmalıdır, aksi halde program çalışmaz.

Programın yüklenmesi ve çalıştırma haklarının verilmesi için aşağıdaki komutlar sırasıyla çalıştırılabilir:

mkdir /opt/ebyn
mv ebyn_pardus.tar.gz /opt/ebyn
cd /opt/ebyn
gunzip ebyn_pardus.tar.gz
tar –xvf ebyn_pardus.tar
chmod 744 *

Komut isteminde /opt/ebyn dizini altına geçilip dizindeki bdp.sh dosyası çalıştırılarak program başlatılır. Bunun için aşağıdaki komutlar kullanılabilir:

cd /opt/ebyn
./bdp.sh

Bir başka anlatım:
http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=335&t=9461

Fidel

Çok basit birşeyi soruyorum sanırım ama kafam durdu artık:
Kaydedilen kurulum programı gunzip ve tar komutları ile açılıp, /opt/ebyn dizini altına dosyalar oluşturulur. Program mutlaka /opt/ebyn dizinine açılmalıdır, aksi halde program çalışmaz.

Bunu bir türlü yapamadım. opt içine girip klasör mü açıyorum dedim ama sağ tıklayınca klasör oluştur seçeneği aktif değil. Bu sorunu çözemezsem eşimin ubuntu bilgisayarı windowsa geçmek zorunda kalacak. :(

heartsmagic

Şu komutları uygularsan aslında istediğin olacak:

sudo mkdir /opt/ebyn
sudo mv ebyn_pardus.tar.gz /opt/ebyn
cd /opt/ebyn
sudo gunzip ebyn_pardus.tar.gz
sudo tar –xvf ebyn_pardus.tar
sudo chmod 744 *
cd /opt/ebyn
./bdp.sh

Dikkat edeceğin tek şey, komutu uygulamaya başlayacağın dizin ebyn_pardus.tar.gz dosyasının olduğu dizin olsun.

Senin yolunla yapacaksan eğer, /opt altına yazabilmen için root yetkilerine ihtiyacın var.

gksudo nautilus ile dosya yöneticisini açıp, kapatmadan /opt dizinine gidebilirsin.

Fidel

Bu programı wine sayesinde windows sürümü ile çalıştırabilir miyim acaba?

sadan

Linux uzmanı değilim. Ubuntu, Peppermint Seven kullanıyorum. Yazılanları izleyerek E-beyannameyi kurdum. Programı çalıştırıyorum, tüm pencereler açılıyor ancak, giriş yapmam gereken bazı satırlar açılmıyor. Ne yapmalıyım, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Yüklerken izlediğim yol aşağıdaki gibi;

Depodan JRE yi kurdum,

sudo mkdir /opt/ebyn
sudo mv ebyn_pardus.tar.gz /opt/ebyn
cd /opt/ebyn
sudo gunzip ebyn_pardus.tar.gz
sudo tar –xvf ebyn_pardus.tar
sudo chmod 744 *

Yukarıdaki yöntemle j2re-1_4_2_14-linux-i586.bin dosyasını da /opt/ebyn ye taşıdım ki gereklimiydi bilmiyorum bu arada.
chmod +x j2re-1_4_2_14-linux-i586.bin
./j2re-1_4_2_14-linux-i586.bin

cd /opt/ebyn
sudo chmod -R 777 /opt/ebyn
./bdp.sh