[Nasıl] Compiz Nasıl Yüklenir? (Yeniler İçin)

Başlatan demir, 13 Mart 2008 - 23:31:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cafein

:( ne yaptımsa olmadı masa üstü arka planı degiştir bölümünde görsel efektlerde custom seceneği gelmiyor ne yapmalıyım :(:(:(

erokay

Alıntı yapılan: cafein - 19 Ekim 2008 - 01:43:32
:( ne yaptımsa olmadı * masaüstü arka planı degiştir bölümünde görsel efektlerde custom seceneği gelmiyor ne yapmalıyım :(:(:(

Merak etme o kadar önemli bişey değil o, bende de o seçenek yok ama Compiz sorunsuz şekilde çalışıyor. Compiz Setting Manager i açıp istediğin ayarlamaları yapabilirsin ordan.
Semer seçilirken eşeğin fikri değil ölçüsü alınır!!!

xwes

Anlatildigi gibi kurdum compizi, ekran kartim da kurulu, compiz settings manager da açiliyor. Buradan ayarlari yapabiliyorum ama pratikte degişen birşey yok. Ubuntuda c.ompizi ço.k kullandim. Masaustune sag tiklayip ozellikler sekmesinden efektleri extra yapiyorduk o zaman aktifleşiyordu compiz. Şu an ise kubunru 8.10 kullaniyorum her şey tamam oldugu halde pratikte bir dedişim yok. Acaba kubuntuda da bir yerlerden exstra'yi mi seçmemiz gerekiyor?

ironic

Ekstra bölümünü seçerseniz basit efektler etkinleşir. Masaüstü duvarı etkin olduğu için kübü kullanamazsınız. O bölümden gelişmiş compiz efektleri için hiçbir değeri seçmeyin.  Kubuntu kullanmadığımdan tam bilmiyorum ama onda da standart kurulumla compiz geliyor galiba. Yapmanız gereken compiz ayar yöneticisini  (ccsm) yüklemek. Sistem>Tercihler bölümüne eklenen compiz ayar yöneticisini açarak istediğiniz efektleri etkinleştirebilirsiniz.

xwes

Alıntı yapılan: ironic - 01 Kasım 2008 - 20:15:01
Ekstra bölümünü seçerseniz basit efektler etkinleşir.
Kubuntuda böyle bir seçim var mı? varsa nerede?
Dedigim gibi burada anlatıldıgı gibi yukledim compizi. Compiz settings managerı da yükledim. Bu ccsm de efekt ayarlarını yapıyorum (daha önce ubuntuda çok yapardım) ama yine de küp ve diğer efektler akrifleşmiyor. Dediğiniz gibi masaüstü duvarı engelliyor olabilir, şayet öyle ise sözkonusu duvarı nasıl inaktif edbilirim?

yunusunal4

Alıntı yapılan: demir - 13 Mart 2008 - 23:31:52
Linux' e gelen dostlar hoş geldiniz.

Compiz Fusion ya da Beryl'ı duyup linux yüklemiş olabilirsiniz. Ama compiz'in sadece bir başlangıç olduğunu Linux'te daha birçok harikalar bulunduğunu göreceksiniz. Sadece unutmayın "Özgürlük bedel ister." O bedel öğrenmek... Bu kadar basit! :)

Ben de hiç bir şey bilmiyordum. Ama o kadar zor olmadığını garanti ederim.

(Anlatım K/Ubuntu'nun Gutsy Gibbon 7.10 sürümü içindir.. )
(Hatalarım olursa yönetici arkadaşların düzeltmesini rica ederim...)

Compiz yükleceksek önce ekran kartımızın sürücülerini (driver) Linux'e tanıtmalıyız.

Eğer ATI ya da Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız sürücüleri tanıtmak için Envy en iyisi...

Şu adresten indirin:

http://albertomilone.com/ubuntu/nvidia/scripts/legacy/envy_0.9.10-0ubuntu6_all.debhttp://albertomilone.com/ubuntu/nvidia/scripts/legacy/envy_0.9.10-0ubuntu6_all.deb

İndirdiğiniz paketin üzerine gelip sağ tuşa basın. "Gdebi Package Installer" seçeneğini seçerek kurulum yapın. Karşınıza çıkacak ilk pencereye kapat deyin. Sonra oturum şifrenizi girin. Kurulum otomatik olarak tamamlanacaktır. "Kapat" seçeneğini görene kadar bekleyin.

Daha sonra konsolu, uç birimi yani  terminali açın,

Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim

açılan ekrana şunu yazın:

sudo envy -t

burada 9 a basıp ENTER deyin.

Sonra Uygulamalar > Sistem Araçları >  arasında Envy 'yi göreceksiniz.

Envy'yi tıklayın. Ve ekran kartınız ne ise onu seçip yükleyin.

Yükleme işlemi uzun sürecek bir kahve yapın. :)

Şimdi gelelim Compiz'e...

Şu kodu konsola yazın:

sudo aptitude install compiz compizconfig-settings-manager

işlemin bitmesini bekleyin.

Ubuntu kullanıyorsanız şunu:

sudo aptitude install compiz-gnome compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra compizconfig-settings-manager emerald librsvg2-common

Kubuntu kullanıyorsanız şunu:

sudo aptitude install compiz-kde compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra compizconfig-settings-manager emerald librsvg2-common

Bu kodları girdikten sonra Compiz yüklenmiştir.

Compiz'i çalıştırmak için Ubuntu'da masaüstüne sağ tuşla tıklayın.

Açılan menüde "Masaüstü Artalanını Değiştir" i tıklayın.

Oradan efektler sekmesine gelin.. En alttaki sekmeyi işaretleyin.

Çıkan uyarılara tamam deyin.

Ya da alt-f2 yazın.. gelen kutuya

compiz --replace

yazın.

Sonra Compiz' in genel ayarlarını açmak için;

alt-f2 yazın. Gelen kutuya:

ccsm

deyin. Sonra "General"i tıklayıp, masaüstü sayısını kontrol edin. Masaüstü sayısı ikinin üzerinde değilse çok dönmelerden bir şey anlaşılmaz.

Buradan ayarlarınızı yapın. İstediğiniz efektleri aktifleştirin.

Bir sorun varsa yazın. Umarım yardımcı oluru/m/z...

Not: Acemilere göre hazırladım. Eksik noktalar varsa arkadaşlar ekleme yaparsa sevinirim.

sudo envy -t
burada 9 a basıp ENTER deyin.
bu yazı geliyor ve hiç bişi yazamıyorum.
[sudo] password for yunus:

ubuntu8.10 yüklü

erginemr

immortal

8.04 LTS için kurulum örneği var mı acaba?

heartsmagic

Alıntı yapılan: immortal - 07 Kasım 2008 - 23:41:23
8.04 LTS için kurulum örneği var mı acaba?

8.04 için de çok farklı olmasa gerek. Senin yapacağın grafik kartının sürücülerini kurup, eğer kurulu değilse ekstra eklentileri ve compiz yöneticisini kurmak. Belki bir de fusion-icon.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

immortal

Compiz manager'ı yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlattım ve Firefox'u açtım. Fakat Mozilla'da Dosya-Düzen v.s. olan menülerin üzerindeki çubuk kayboldu. Ve Firefox açık durumda iken üstteki ve alttaki görev çubukları kayboluyor. F11 ile yapılan tam ekran modu gibi değil ve tam ekran modu da değil zaten. Bu bir problem mi acaba?

erginemr

Alıntı yapılan: immortal - 16 Kasım 2008 - 15:07:44
Compiz manager'ı yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlattım ve Firefox'u açtım. Fakat Mozilla'da Dosya-Düzen v.s. olan menülerin üzerindeki çubuk kayboldu. Ve Firefox açık durumda iken üstteki ve alttaki görev çubukları kayboluyor. F11 ile yapılan tam ekran modu gibi değil ve tam ekran modu da değil zaten. Bu bir problem mi acaba?

Ccsm'de Window Decoration eklentisinin seçili olduğundan emin olun. Ayrıca şu başlıkta yazılanlar da yardımcı olabilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1397

Linuxman.

There was an error in the installation process. You can see the log file /var/log/envy-installer.log
Dosyanin icerigindede ;
python pulse.py nvidia latest
root@linuxman-desktop:/usr/share/envy# python pulse.py nvidia latest
Envy - Version 0.9.10
ENVY ERROR: Your Operating System does not seem to be supported by Envy

Dagitim :  Ubuntu 8.04
Herhalde versiyondan kaynaklaniyor ?
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

OKAN

Alıntı yapılan: Linuxman. - 03 Ocak 2009 - 13:16:14
There was an error in the installation process. You can see the log file /var/log/envy-installer.log
Dosyanin icerigindede ;
python pulse.py nvidia latest
root@linuxman-desktop:/usr/share/envy# python pulse.py nvidia latest
Envy - Version 0.9.10
ENVY ERROR: Your Operating System does not seem to be supported by Envy

Dagitim :  Ubuntu 8.04
Herhalde versiyondan kaynaklaniyor ?
envyng -t komutuyla uçbirimden kurmayı deneyin.

heartsmagic

Hardy üzerinde Envy çalışmasının sorun olduğu durumlara şahit oldum. -t ile de yapsak değişmiyordu sonuç. Kaldı ki bu sorun kurulum aşamasında bile olabiliyordu.

@Linuxman. depolardan mı kurmaya çalışıyorsun Envy'yi?

takara34

merhaba.
ben compiz fusion u eksiksiz kurdum.  tüm paketleri indirdim,  ccsm  ile yönetim paneline ulaşıyorum ancak küp  ü göremiorum.
iki boyutlu olarak .çıkıyor tam küpü göremiyorum ne yapmam lazım yardımlarınız için teşekkürler..

coldchris

Alıntı yapılan: takara34 - 06 Mart 2009 - 13:48:25
merhaba.
ben compiz fusion u eksiksiz kurdum.  tüm paketleri indirdim,  ccsm  ile yönetim paneline ulaşıyorum ancak küp  ü göremiorum.
iki boyutlu olarak .çıkıyor tam küpü göremiyorum ne yapmam lazım yardımlarınız için teşekkürler..

Ccsm'den "Genel Ayarlar" ya da "General Options"a girip "Desktop Size" ya da "Masaüstü Boyutu" sekmesini seç. "Horizontal Virtual Size"ı 4'e çıkart.
A memory to carry on,
Story's over when the crowds are gone

takara34

Alıntı yapılan: coldchris - 06 Mart 2009 - 13:54:08
Alıntı yapılan: takara34 - 06 Mart 2009 - 13:48:25
merhaba.

Ccsm'den "Genel Ayarlar" ya da "General Options"a girip "Desktop Size" ya da "Masaüstü Boyutu" sekmesini seç. "Horizontal Virtual Size"ı 4'e çıkart.

teşekkürler çözdüm..  :D

soneday

3D masaüstünü yapamadım,alt+f2'ye ccsm yazıyorum komutu bulamıyor.Denilen herşeyi yaptım.

edit: tamam hallettim.
Varsa bir kalbin,bırak seviversin.

HJ-Jacks

Nvidia ekran kartım var Kubuntu 8.10 tanıdı ve kuruldu... Compiz kurmak istiyorum verdiğin ilk komutu konsola yazdım fakat hiçirşey olmadı neden??? sadece konsol dondu..._???
LiNuX TAqıLIyoM ArTıq ...  (Kubuntu 9.04)

AbkHaZiaN

sudo komutu olduğundan dolayı senden şifre istemiştir. Şifreni girdin mi?

HJ-Jacks

Hyr Şİfre Girmedim komutların Başına Mı Yazcam ....

heartsmagic

Alıntı yapılan: HJ-Jacks - 25 Nisan 2009 - 14:31:27
Hyr Şİfre Girmedim komutların Başına Mı Yazcam ....

Öncelikli ricam lütfen Türkçe kullanımına özen göster. Aksi takdirde yazdıklarını okumak çok güçleşiyor.

Compiz zaten kurulu gelir son sürümlerde. Aşağıdaki başlık Jaunty için de geçerlidir muhtemelen:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6194.0.html

HJ-Jacks

Tamam bunu biliyordum zaten de burdaki komutlarda da sudo yazıyo buda şifre ister nere nasıl yazcam bu şifreyi _?

NOT: Türkçe Olayı Tamamdır...

AbkHaZiaN

Başında sudo olan komutu verdiğinde alt satırda şifreni ister. sen şifreni yazssanda yazıyor olarak orada *, . vb şeyler çıkmaz fakat şifreni yazar.

CaNCeyLaN

"sudo envy -t" yazdığımda aşağıdaki hatayı alıyorum ne yapmalıyım ?

Traceback (most recent call last):
  File "interface.py", line 8, in <module>
    from Envy import main
ImportError: No module named Envy