Dikkat : Ubuntu 8.04 LTS İçerisinde Kernel Zayıflığı

Başlatan özgürubuntu, 05 Haziran 2008 - 17:57:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alıntı yapılan: linux_cu - 07 Haziran 2008 - 02:10:50
Evt hocam çok şık olurdu ve x.com'un ile ubuntu türkiyenin beraber olması insanları dahada motive ederdi :)

İşte ona biz (en azından kendi adıma ben) yetişemeyiz. Aslında benim sorumda biraz kinaye vardı. Ben bu forumda verilen bir yazı için kaynak sorarım, sonra da eleştiririm. Sen buna eleştiri yapıp, icraat yapmamak adını koyabilirsin, senin fikrindir. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum işte. Birlik olmadan önce "bir" olmak lazım. Herkes kendi yaptığı işi şöyle bir gözden geçirmeli. Yazı geçilir, kaynak gösterilir. Bu kadar basittir yani mesele, sağdan soldan yorum yapılmasına hacet yoktur bunun için. "Bir" olduktan sonra elbette birlik olunabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cxerpw57

ufuk demissinki  "Açıkçası (tamamen kendi fikrim), işin gerçekten içinde olanların yaptığı işler böyle baştan savma olmaz."  Burdan cıkarılacak sonuc o sitede calisan emek veren kisilerin bu isi savsakladığı, ve işin içinde olmadığı.

sence bu bir siteyi karamalakmıdır değilmidir evet yada hayır diye bir cevap bekliyorum.
Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha fenadır (1922). M.Kemal ATATÜRK
http://canerblt.wordpress.com
twitter : cabulut

ufuk_k

Siteyi karalamak mıdır, sitenin yaptığı diğer işler nedir, ne değildir hiç bir fikrim yok. Ama bu haber hakkında aynen o belirttiğin şekilde düşünüyorum, haber, haberin kaynağı ve konuluşu ile ilgili.

eren

Alıntı yapılan: linux_cu - 07 Haziran 2008 - 03:50:01
sence bu bir siteyi karamalakmıdır değilmidir?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1576.0

Bağlantılar kısmımızda uzun süredir Linux Masasına link veriyoruz. Eleştiri yapıyoruz, karalamıyoruz. Gerektiği zamanda arkalarında olur, destekleriz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

potasyumsiyanur

arkadaşlar
bu konuyu burada görüp,dün akşam linuxmasasına yorum bıraktım
yoruma karşılık olarak da cevap yazmışlar...aynen yayınlıyorum...

Arkadaşlar merhaba
Bu haberin kaynağı ile ilgili sorunlar oluştuğunu öğrendik. Eğer bir haberin kaynağını merak ediyorsanız ve haberimizde bulamamış iseniz lütfen bizden kaynak bilgilerini bir yorum ile yada mail ile isteyiniz. Linuxmasasi.com kimseyi yanlış yönlendirmek istemeyen aksine doğru adımları atmanızda linuxseverlerin her zaman yanında olan bir sitedir.

Bu haberin kaynağına aşağıdaki adresten erişebilirsiniz.
http://news.softpedia.com/news/Kernel-Vulnerability-in-Ubuntu-8-04-LTS-Upgrade-Now-87195.shtml

Teşekkürler.

olması gereken de budur sanırım...iletişim...
eğer kendi aramızda iletişim kuramazsak, iletişimsizlik iletişimin kendisi olur.
linux_cu arkadaşımızın vurgulamak istediği nokta budur tahminimce.
linux ile ilgili her site benim için altın değerindedir.burada önemli olan benim gibi linux acemilerinin aynı fikirde olması değil,fakat bu işi bilenlerin(site yöneticileri,deneyimli kullanıcılar,linux haber siteleri...v.s) ortak zeminde buluşmalarıdır.

teşekkürler...sevgilerle
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

heartsmagic

Arkadaşlar sanırım hala anlaşılamadık biz. Bakınız defalarca anlattığım şeyi bir daha tekrar edeyim.

Bir haber yapılırken kaynak gösterilir, böylece hem okuyucularınız hem de diğer insanlar güven duyarlar. Buna ilaveten alıntı yaptığınız yerin de hakkını vermiş olursunuz, neresi olursa olsun.

"Eğer bir haberin kaynağını merak ediyorsanız ve haberimizde bulamamış iseniz lütfen bizden kaynak bilgilerini bir yorum ile yada mail ile isteyiniz."

Bu doğru bir yaklaşım değildir. Düşüncemiz budur, bunu izah etmeye çalışıyoruz. Mesele iletişim meselesi değil. Güzel o zaman, her haber sitesi yazı koysun ama kaynak vermesin. Okuyucuları da gitsin ya e-postayla ya da yorumla kaynak sorsunlar? Mantıklı olan bu mudur? Yoksa mantıklı olan o hazırlanan/çevrilen yazının hemen altına bir satır kaynağı kimse sormadan önce koymak, böylece etrafa güven aşılamak mıdır?

Kaldı ki benim eleştirim sadece kaynak yönündeydi. Bir de o kaynaktan alınan yazının, rafine edilip verilmesi var ki o da başka bir durum. Eğer ciddi anlamda katkı istiyorsak doğru bir şekilde açıklama çok daha güzel olmaz mı?

"Şöyle böyle yapılması lazım, böylece şu giderilir, şuna dikkat edilmesi gerekir."

Şimdi, lütfen bizi iletişimsizlik veya kimseyi karalamayla suçlamayın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

potasyumsiyanur

@hearstmagic arkadaşım
sanırım yanlış anlaşıldım

ben bir haber yapıyorsam ve bu haberi daha önce sunanların emeğine saygısızlık yapmak istemem(kaba tabiri ile millete kendi haberimmiş gibi yutturmuş olurum...etik midir? değildir tabi ki)
eğer haberin kaynağı kendi sitemse o zaman rahatca yayınlarım ama değilsem ve bir yerlerden alıntı yapıyorsam mutlaka ama mutlaka haberin kaynağını yayınlarım...olması gereken budur
mesela kendi açımdan yorumlarsam uzun süredir severek takip ettiğim doctus.org da dün pidginle alakalı yazınızı haber yaptım ve ilk link i konu olarak konunun ayrıntıları(kaynak) olarakda burayı gösterdim.

burada ne bir suçlama var nede karalama...kesinlikle yanlış anlaşılmasın
iletişim kısmına gelince tam da senin söylediğin gibi ''şöyle yapsak daha iyi olur,seçenekleri dogru yönden nasıl verebiliriz''şeklindeki cümleleri biz acemi kullanıcılar değil sizlerin söylemesi gerekmektedir diye düşünmekteyim.şunu da diyebilirsin ''şimdi ye kadar bir site kaynak vermeyi öğrenememişse buna biz ne yapabiliriz ki'' ona da hak veriririm ama biz acemiler için herbiriniz altın değerindesiniz, linux a destek için kendi aranızdaki iletişim, bizlere yardım etmekten daha önemlidir diye düşünmekteyim
işallah tekrar yanlış anlaşılmam :S
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

erginemr

Arkadaşlar,

Ben de bu konu hakkında düşüncelerimi bildirmek istiyorum. Şu ana kadarki tartışmanın özeti şu:

Kaynağı belirtilmeden ve doğru yönlendirici bilgiler eklenmeden başka bir sitede verilmiş bir haberi bir arkadaşımız foruma aktardı, bu haberi uygulayan başka bir arkadaşımız sisteminde sorun yaşadı, haberi foruma aktaran arkadaş içtenlikle özür diledi, sonra foruma yeni katılan ancak Linux'ta deneyimli bir arkadaşımız diğer forumlardaki karalamaların bizde de olmasından endişe etti, yöneticilerimiz ise bu endişenin yersiz olduğunu, forumun demokratik olarak yönetildiğini, kimsenin keyfi kararlar almadığını ve alamayacağını ifade etti. Ve bütün bu süreçte kimse kimseye saygısızlık ve hakaret etmedi.

Sonuç olarak; kaynak belirtilmeden ve yeni kullanıcılara yönelik açıklayıcı bilgi verilmeden haber aktarmanın sakıncalarını herkes anladı, @jawes kendi problemini çözdü ve @linux_cu ile forum yönetimi arasındaki yanlış anlama durumu ortadan kalktı. Kesinlikle ortada üzülecek, alınacak hiç bir durum yok. Ben bunu birbirine değer veren arkadaşlar arasındaki tatlıya bağlanan, yapıcı bir tartışma olarak görüyorum.

@linux_cu'ya naçizane tavsiyem, Ubuntu Türkiye forumuna katkı yapmaya devam etmesi. Ubuntu Türkiye forumu hepimizin ihtiyacı olan kalite seviyesini ve arkadaşlık ortamını tutturmuş az sayıda forumlardan biri; ki buna geçmişteki bir kaç anlaşmazlıkta bizzat şahit oldum. Ancak kullanıcı sayısı çok olmadığı için kullanıcı problemlerini çözmede yöneticilerimizin sırtına çok yük biniyor. Bu bağlamda, sizin gibi Linux konusunda bilgili insanların desteğine ihtiyacımız var.

eren

Alıntı yapılan: erginemr - 07 Haziran 2008 - 16:25:53
Arkadaşlar,

Ben de bu konu hakkında düşüncelerimi bildirmek istiyorum. Şu ana kadarki tartışmanın özeti şu:

Kaynağı belirtilmeden ve doğru yönlendirici bilgiler eklenmeden başka bir sitede verilmiş bir haberi bir arkadaşımız foruma aktardı, bu haberi uygulayan başka bir arkadaşımız sisteminde sorun yaşadı, haberi foruma aktaran arkadaş içtenlikle özür diledi, sonra foruma yeni katılan ancak Linux'ta deneyimli bir arkadaşımız diğer forumlardaki karalamaların bizde de olmasından endişe etti, yöneticilerimiz ise bu endişenin yersiz olduğunu, forumun demokratik olarak yönetildiğini, kimsenin keyfi kararlar almadığını ve alamayacağını ifade etti. Ve bütün bu süreçte kimse kimseye saygısızlık ve hakaret etmedi.

Sonuç olarak; kaynak belirtilmeden ve yeni kullanıcılara yönelik açıklayıcı bilgi verilmeden haber aktarmanın sakıncalarını herkes anladı, @jawes kendi problemini çözdü ve @linux_cu ile forum yönetimi arasındaki yanlış anlama durumu ortadan kalktı. Kesinlikle ortada üzülecek, alınacak hiç bir durum yok. Ben bunu birbirine değer veren arkadaşlar arasındaki tatlıya bağlanan, yapıcı bir tartışma olarak görüyorum.

@linux_cu'ya naçizane tavsiyem, Ubuntu Türkiye forumuna katkı yapmaya devam etmesi. Ubuntu Türkiye forumu hepimizin ihtiyacı olan kalite seviyesini ve arkadaşlık ortamını tutturmuş bir az sayıda forumlardan biri; ki buna geçmişteki bir kaç anlaşmazlıkta bizzat şahit oldum. Ancak kullanıcı sayısı çok olmadığı için kullanıcı problemlerini çözmede yöneticilerimizin sırtına çok yük biniyor. Bu bağlamda, sizin gibi Linux konusunda bilgili insanların desteğine ihtiyacımız var.

Çok doğru bir yorum olmuş. Zaten böyle bir mesele için kimsenin darılıp küseceğini sanmıyorum. Hepimizin amacı Linux'a bir şeyler katmak ve insanlara yarar sağlamak olduğu için ortak bir paydada bulaşabiliyoruz.

Türkiye Tayfası içinde bile zaman zaman anlaşmazlıklar, restleşmeler oluyor ama bunun hiç bir zaman uzadığını görmedim. Tüm yaşanan sorunlar tatlıya bağlandı. Üyelerimizinde bizimle aynı hassasiyeti paylaştığının farkındayız. Dikkat ettiyseniz her zaman diyorum burada asla yöneticilerin ağırlığı hissedilmez, çünkü yöneticilerde forumda paylaşım yaparken normal birer üyedir. Bir önceki sayfada bu sebeple en demokratik forumuz iddiasında bulundum, buna da canı gönülden inanıyorum.

Olay tatlıya bağlandığına göre uzatmanında bir anlamı kalmadı. Linux Masası sitesine de başarılar diliyoruz, doğru işlere imza attıklarında her zaman arkalarındayız.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.