Sizce wiki projesi gerekli mi?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:29:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizce wiki projesi gerekli mi?

Sorunlarımı wiki ile çözdüğüm oldu, gerekli olduğunu düşünüyorum
44 (62%)
Wiki ile hiç sorun çözdüğüm olmadı, bence forum yeterli, bence gereksiz
7 (9.9%)
Faydalanmadım ama gerekli olduğunu düşünüyorum.
20 (28.2%)

Toplam Oy Verenler: 71

agritux

Şok şok şok 7 kişiden biri benmişim. Buyrun cenaze namazına :) Can engelleme beni :)

kaansef

:D Bide açık açık söylüyorsunuz benim diye :D.
# 28065

rick

Wiki'ye hiç bir kere bile bakmadım ama yine de forumdaki bilgilerin düzenli olarak dizimi olarak görüyorum orayı. Ayrıca çok lüzumsuz olsa bile bence kalmalı.

agritux

Alıntı yapılan: kaansef - 25 Eylül 2010 - 23:51:21
:D Bide açık açık söylüyorsunuz benim diye :D.
Dur dur daha neler yapacağım :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: xwes - 25 Eylül 2010 - 20:35:56
Wiki ile forumda çözülmüş meselelerin düzenli bir şekilde sunulması kulağa hoş gelen bir düşünce olsa da insanlar forumları her zaman daha fazla tercih edeceklerdir çünkü sürekli kafalara takılan sorular insanları forumdaki ilgili başlığın altında soru sormaya, sorun bildirmeye zorlayacaktır.

@xwes, bakış açını sadece "acemi" veya "yeni" kullanıcıları düşünerek sınırlıyor, daraltıyorsun. Ubuntu hakkında eğer bir şeye ihtiyacım oluyorsa ilk bakacağım yer kendi Wiki veya Help bölümüdür. Asla önce foruma bakmam. Zira forumlar ne kadar düzenli olurlarsa olsunlar daha çok veri madenciliği gerektiriyorlar. Wiki'ler öyle değil. Adım adım her şey çok da temiz bir şekilde anlatılmakta. Ben neden forumu alt üst edeyim ki?

Burada gözden kaçan bir konu var ve ben üzerine basa basa bunu söylüyorum. Anketin açılış cümlesi saçma. Wiki gerekli midir diye sorulmaz bu soru. Kişisel olarak Wiki kullanılmayabilir, bu sorulabilir. Kişisel olarak Wiki gereksizdir de denebilir ancak dediğim gibi bu son derece itiraz edilebilecek bir konu. Senin söylediğin şuna benziyor @xwes: İnsanların kurup, tık tık kullanabilecekleri bir Windows varken ne gerek var Ubuntu'ya.

Haliyle kimileri için Wiki hiç kullanılmamış durumda olabilir, belki de hiç kullanılmayacaktır. Ancak bu gereksiz ifadesini söyletmemeli kimseye.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: atakli - 07 Şubat 2010 - 03:53:28
arama motorlarında hep forum çıkıyor bu iyileştirilseydi bence daha iyi olurdu.

katılıyorum.
Forum'daki arama sonuçlarına wikinin'ki eklenebilmesi/dahil edilmesi iyi olurdu.

Yiğit Ateş

Bence çok gerekli, daha derli toplu bir ortam sunuyor. Kaldı ki %62 oranında gerekli oranı çıkan Wiki için artık gereksiz demek pek doğru bir yaklaşım olmasa gerek.

heartsmagic

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 26 Eylül 2010 - 02:09:31
Forum'daki arama sonuçlarına wikinin'ki eklenebilmesi/dahil edilmesi iyi olurdu.

Sağ üstteki Google aramasında Wiki bölümümüz mevcut.

Sherlock Holmes

Kendim bunun farkındayım,  :)
iki bölümünde sonuçlarını toplu/eşit/ortak olarak görüntülenmesi,
ayrı ayrı aranmasının vakit kaybını önlerdi.
Gerçi wiki ile forum ayrı projeler, amaç aynı olsa'da  :D

heartsmagic

Aynı yerden aranma durumunu bilemiyorum, teknik olarak bakınacak birileri lazım. Fakat bir iki tık zahmet sanırım sorun olmaz :D

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Eylül 2010 - 02:21:59
Fakat bir iki tık zahmet sanırım sorun olmaz

Günde ortalama olarak yapılan tıkları hesaplarsak, buna kabiliyetimiz var sanırım.   :)

Alquimista

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Eylül 2010 - 02:21:59
Aynı yerden aranma durumunu bilemiyorum, teknik olarak bakınacak birileri lazım. Fakat bir iki tık zahmet sanırım sorun olmaz :D

Teknik olarak bakınacak birileri lazım derken buradayız halen diye bir ses vereyim ben =)

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 26 Eylül 2010 - 02:09:31

Teknik açıdan (bu da büyük bir iş havası veriyor konuşmaya) sanırım bildiğiniz üzere bu aramalar google'da indexlenen ubuntu-tr.net sayfalarını getiren ayrı ayrı iki arama ama bunların tek arama biçiminde yapılması da zor olmasa gerek. O arama sistemini @canosayan yapmıştı o yüzden detaylı bilgim yok. Fakat eğer isteniyorsa yapılır tabi neden olmasın. Yapamazsakta yapamadık deriz :) (daha önce dedik mi hiç hatırlamıyorum ama =P)

Ama @heartsmagic'e katılıyorum ayrı ayrı aramalar olmasının zahmetli olmaması konusunda. Hatta benim kişisel düşüncemde ayrı ayrı olması daha iyi, bana mevcut hali kullanışlı geliyor. Ama derseniz ki olsun, bakalım neler yapabileceğimize :)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

guestwho

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Eylül 2010 - 15:48:45
Anket "Wiki'yi kullanıyor musunuz?" ya da "Wiki'den fayda sağladınız mı?" şeklinde açılmalıymış zamanında. Bunu kimse sorgulayamaz zaten. Gerçi "Wiki gereksizdir" diyenleri de sorgulamak ne kadar doğru bilemem zira o da bir fikir :) Fakat itiraz etmesi çok daha kuvvetli oluyor bu durumda.
Peki anketin konu başlığı söylediğin şekilde değiştirilemez mi? Yanlış anlaşılmasın; forumda yeni sayılırım bu yüzden anketlere ilişkin usülleri bilmediğim için soruyorum. Kanımca hala birileri çıkıp da oyunu wiki projesinin gereksizliğinden yana kullanabilir, herhalde bu da pek istenen bir durum değil yanılıyor muyum ?
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

heartsmagic

@guestwho, değiştirilebilir ancak haliyle anket bu durumda geçersiz olacaktır :) Beraberinde oyları da sıfırlamamız gerekiyor ki bu da farklı bir durum. En güzeli oylamayı kapatalım. Bir süre sonra da başlığı tümden kapatırız.

kaansef

Bence wiki çok gerkli.Kapatılırsa yazık olur.(O kadar emek fln.)
# 28065

heartsmagic

Alıntı yapılan: kaansef - 26 Eylül 2010 - 15:39:18
Bence wiki çok gerkli.Kapatılırsa yazık olur.(O kadar emek fln.)

Wiki'yi değil, bu başlığı kapatıyoruz. Wiki'yi bu kadar savunduktan sonra kapatmayı neden düşünelim? :)