Sizce wiki projesi gerekli mi?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:29:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizce wiki projesi gerekli mi?

Sorunlarımı wiki ile çözdüğüm oldu, gerekli olduğunu düşünüyorum
44 (62%)
Wiki ile hiç sorun çözdüğüm olmadı, bence forum yeterli, bence gereksiz
7 (9.9%)
Faydalanmadım ama gerekli olduğunu düşünüyorum.
20 (28.2%)

Toplam Oy Verenler: 71

heartsmagic

Wiki'den bir şeyler neden öğrenilmesin ki? Gerçi temel olarak wiki bir ansiklopedik platformdur. Orada bazı şeyler sabit olarak kalır ve dileyen istediği anda o güzel düzen içinde gider bakar. Fakat bu oraya bir şeyler öğrenmek ve hatta hatırlamak amacıyla başvurulmayacağı anlamına gelmez. Ben bile zaman zaman eski yazdıklarımı eğer taşımışsam/taşınmışsa gidip wikiden bakıyorum ve hatta uyguluyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ırmak

"Rastgele Sayfa" linkini çok seviyorum. En fazla oradan öğrenirim ben, her çeşit Wiki'de :)

plusnettr

Faydalı bir proje olarak düşünüyorum hatta CD temini bölümüne ufak bir katkım olmuştu katkılarımın artmasını isterim ama sayfa oluşturma konusuna biraz yabancıyım onun için ilerleyen zamanlara diyelim en güzel faydasını ise sistem araçlarının altında 8.10 sürümü için verilmiş olan Ubuntu'da gereksizleri temizleme betiğinin 9.10 sürümü Ubuntu ve Xubuntu'da işe yaraması oldu. Biraz yavaşlama hissettiğim sistem betiği uyguladıktan sonra hızlanmaya başladı hala kararlı yani..
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

sabian

Bence kesinlikle gerekli, çünkü maddeler ve çözümler tek tek ve düzenli bir şekilde ortada duruyor. İnsan fellik fellik link aramıyor. Herşey düzenli ve elinizin altında oluyor. Kesinlikle forumda çözülen konuların uygun olanları ya da yapılan sunumlar düzenlenip sürekli olarak wikiye taşınmalı. Forum wiki'yi besleyecek asıl damardır. Wiki ilerde forumdan daha kullanışlı hale bile gelebilir bu noktada.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

xrhymer

Anketin açılmasına bile gerek yok. :) Wiki çok önemli bir projedir. Olmazsa olmaz.
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

adolffwangel

forumda sorununuzu arattığınız zaman en az 5-6 tane başlık çıkıyor... ama wiki'de tek bir başlık ve alt kategorileri.. forum wiki gibi olamaz... forum evet çok başarılı ve bir çok soruya yanıt veriyor.. ama wiki de öyle... forumda cevap verilen veya tanıtılan, anlatılan bir şey için "bunu wikiye taşıyalım" dendiğini defalarca gördüm... demek ki wiki daha çok ciddiye alınması gereken, daha düzenli bir yer... forumda yanlış olabilir, cevapsız sorular olabilir... ama wiki de olamaz...
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

neneki

wiki kesinlikle gerekli. günümüzde forumlardan oluşan bir çöplükte yaşıyoruz. dabi burası farklı en hızlı cevab veren yerlerden biri ama cok ince ayrıntı var. sorun basit olsada arama yaptıgında kafan karısabilir. wikide durum daha farklı .. genel çözümler mevcut..  ;)

rick

Kesinlikle gerekli! Şu ana kadar hiç işim düşmedi ama bir el kitabı gibi İngilizce bilmeyen Türk kullanıcılara oldukça faydalı olacaktır.

ufuk_k

help.ubuntu.com'lardaki anlatımlar neredeyse her alanda bana yardımcı oldu. Ses kartı sorunları, LAMP kurulumu, ati driver-xorg.conf modifikasyonları... Eğer bu genişlikte ve sürekli güncellenen bir ansikolopedik bilgi olduğu zaman, şu an için daha iyi bilgi alınacak, danışılacak bir platform göremiyorum. Ayrıca öğrenmek ayrı, sorun danışmak, "Arkadaşlar bu nasıl yapılıyor? -Şöyle yapılıyor. -Ok" ayrı şeyler. Bir anlatımı uyguladığınız zaman, hele de bir kaç kez uygulamak ve danışmak zorunda kaldığınızda, gerçekten öğreniyorsunuz. Birine bir şey sorunca o da haliyle sadece cevabı verince yalnızca tek bir şey öğrenmiş oluyorsunuz. Cevap veren kişiye 100 soru sorsanız daha çok şey öğrenirsiniz ama, buna da kimse her başlıkta zaman ayıramaz. Forum da bir yerden sonra sabit başlıkların önem kazandığı bir yer olmalıdır. Yoksa her "paneli sildim ne yapıcam" sorusuna her seferinde cevap yazılsa, çöplüğe döner ortam.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

guestwho

Umarım bu anketten sonra "Sizce bu forum gerekli mi?" gibisinden anketler yapılmaz...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

such

Hemen herkesin başına gelmiştir muhakkak. En azından ben öyle düşünüyorum. Mesela bazen herhangi bir sebepten dolayı forumdan uzak kalabiliyoruz. Bu süre içerisinde diyelim bir konu yazdık ama zaman içerisinde yazan kişi ortalarda yokken konu güncellemesi gerekti, bilgilerin bazıları yada tümü geçersiz duruma geldi değişiklik şart oldu ama yazarı ortalarda yok.

-Bu durumda; ya yönetici mesajı kendisi değiştirecek
-Mesajın sahibi beklenecek
-Yeni bir konu açıp yeniden yazılacak
-vd

Ama wiki için bu böyle değil. Aynı sorun orada oluşmuş olsa yazarını beklemeye yada bunları tekrar etmeye gerek kalmayacak. Wiki erişimi olan herhangi biri duruma müdahale edebilecek. Bu büyük değişiklik olabileceği gibi küçük değişiklik için de geçerli.

Ve forum bence bir tartışma alanı. Bir fikir alışverişi ya da bilgi alışverişi yapılabilen bir yer.
Ama wiki bence fikir ya da bilginin sadece alınabildiği ya da güncelleyerek katkı yapılabildiği bir yer. Tartışmaktan farklı bence. Ve forumda yazılan yazara ait gibi duruyor bence. Ama wiki de yazardan çok erişen herkesin gibi duruyor. Zaten mühim olan da sahip olunan bilgiyi diğerlerine kullanılabilir kılmaksa bence wiki gerekli.

Gnoll

Wiki tek kelime ile anahtar rolde bu tarz site/proje türü şeylerde.

heartsmagic

Alıntı yapılan: guestwho - 21 Eylül 2010 - 18:49:05
    Umarım bu anketten sonra "Sizce bu forum gerekli mi?" gibisinden anketler yapılmaz...

Anketi her gördüğümde aynı saçma düşünce aklıma geliyor, şu anketin bile aslında ne kadar gereksiz olduğu tekrar zihnimde depreşiyor. Eskiden yazmıyorduk anket sebebini, artık yazıyoruz. Merak ettim acaba bu anketi neden açtık diye, muhtemelen bir istek gelmiştir.

canosayan

Anketin açılmasının sebebini söyleyeyim. Anket açıldığı zamanlarda gün içinde wikiye uğrayan 2 yada 3 kişiydik. Haliyle bir kırgınlık vardı.
Belki anketi görenler bir dönüp bakar diye gündeme getirilmişti. Neyse ki wiki o günleri az çok atlattı.

Şu 7 kişinin adlarını bilseydim wikiye girişlerini engellemeye çalışırdım.
Chmod bizim işimiz.

yeah

wiki - blog - forum vs. farketmez...

forum ekibi ile wiki ekibi ayrı olduğu sürece sorun yok...ne kadar çok kaynak olursa o kadar iyidir...wikiymiş, forummuş, blogmuş farketmez yani bilgiyi veriş biçimi...

ama dediğim gibi bilgiyi veren ekip bağımsız olduğu sürece gereklidir...yoksa forumda aynı wiki de aynı başlıkların oluşu komik...

hitokiri

Alıntı Yapforum ekibi ile wiki ekibi ayrı olduğu sürece sorun yok...ne kadar çok kaynak olursa o kadar iyidir...wikiymiş, forummuş, blogmuş farketmez yani bilgiyi veriş biçimi...

ama dediğim gibi bilgiyi veren ekip bağımsız olduğu sürece gereklidir...yoksa forumda aynı wiki de aynı başlıkların oluşu komik...
bilgi toplama yeri aynısı olması normal şu sunum yapan arkadaşlarda,kendilerine güvenip direk wikiye ekleseler ya niye foruma yazıyorlar :P
Yani biraz karışık bi durum ikisindede olması bana görede ama örneğin wikiden özgün olması zaten beklenemez olmıyan bilginin nesi eklenicek wikiye :P

yeah

@hitokiri
forummuş wikiymiş falan yalan zaten, benim blog dururken ne işiniz var burada anlamıyorum :p

stratovarius

Açıkcası ben bir sorun araştırırken ilk işim wikiye bakmak oluyor. Forum biraz çöplüğe döndüğü için boğuşmadan kolay yoldan wikiyi kullanmak daha hızlı oluyor.

hasanzincir

xwes

Öncelikle anket benim isteğim üzerine açılmıştı.
@canosayan o yedi kişiden biri benim, wikiye girişimi engelleyebilirsiniz :)
Öte yandan şu an için anket sonucuna göre oylamaya katılanların %39.7'si wikiden faydalanmadığını belirtmiş.
Oylayanların yaklaşık %40'ının kullanmıyorum dediği bir şeyin gerekliliğinin sorgulanabilirliğinin neresi anlaşılmıyor anlamıyorum. Tamam çıkan sonuç wikinin gereklilğini ortaya koyuyor ancak bunun tartışmaya açık olmadığını da kanıtlamıyor.

heartsmagic

@xwes, temel anlamda anketin açılış şeklini yanlış buluyorum ben. Zira gerekli midir? Elbette gereklidir. Zira forum soru sorulacak, cevap alınacak bir mecradır. Ara ara güzel Nasıl belgeleri de çıkar, ki bu da forumlarda görülebilecek bir mevzudur. Fakat Wiki ansiklopedik bir yapıya sahiptir, tartışma ortamı içermez. Eli ayağı daha düzgündür ve güncel tutulduğu sürece forumdan (soru/cevap hariç) kat kat yararlıdır.

Anket "Wiki'yi kullanıyor musunuz?" ya da "Wiki'den fayda sağladınız mı?" şeklinde açılmalıymış zamanında. Bunu kimse sorgulayamaz zaten. Gerçi "Wiki gereksizdir" diyenleri de sorgulamak ne kadar doğru bilemem zira o da bir fikir :) Fakat itiraz etmesi çok daha kuvvetli oluyor bu durumda. 

eribol

Alıntı yapılan: xwes - 25 Eylül 2010 - 15:42:35
Öncelikle anket benim isteğim üzerine açılmıştı.
@canosayan o yedi kişiden biri benim, wikiye girişimi engelleyebilirsiniz :)
Öte yandan şu an için anket sonucuna göre oylamaya katılanların %39.7'si wikiden faydalanmadığını belirtmiş.
Oylayanların yaklaşık %40'ının kullanmıyorum dediği bir şeyin gerekliliğinin sorgulanabilirliğinin neresi anlaşılmıyor anlamıyorum. Tamam çıkan sonuç wikinin gereklilğini ortaya koyuyor ancak bunun tartışmaya açık olmadığını da kanıtlamıyor.
Zaten wikiden faydalanılsaydı forumda grub kuramadım, panelim gitti, tema kuramıyorum vs vs gibisinden aslında cevaba dahi gerek olmayan bir sürü soruyu görmezdik. Yanlış anlaşılmasın ama belki buradaki wikiyi kullanmadınız ama hiç mi ubuntu help belgelerine bakmadınız veya sıkıştığınız bir sorundan dolayı google dan yardım dosyalarına bakmadınız? Ben burada olmasa da muhakkak sorgulayan her kişinin hatta biraz daha ileri gideyim bir sorunla karşılaştığında google'a danışan herkesin wikiyi kullandığına inanıyorum. Anime izleyen arkadaşlarım bile ilk kaynak olarak wikiye bakıyor. Durum bu.

xwes

Alıntı Yap"Forumda grub kuramadım, panelim gitti, tema kuramıyorum vs vs gibisinden aslında cevaba dahi gerek olmayan bir sürü soruyu"
görüyor olmamızın sebebi sadece wikiden faydalanılmaması değil, forumda bile aramanın yapılmaması. Sonuçta sanırım wikide olup da forumda olmayan hiçbir şey yok.
Wiki ile forumda çözülmüş meselelerin düzenli bir şekilde sunulması kulağa hoş gelen bir düşünce olsa da insanlar forumları her zaman daha fazla tercih edeceklerdir çünkü sürekli kafalara takılan sorular insanları forumdaki ilgili başlığın altında soru sormaya, sorun bildirmeye zorlayacaktır. Netice itibariyle döngü şöyle:
Sorunlar, sunumlar forumda yapılır, tamamlanınca çoğu zaman "olduğu gibi" wikiye aktarılır, kullanıcı wikiden bakar anlamaz ya da sorun oluşur ve tekrar foruma yani kaynağa döner. Bu durum size de anlamsız gelmiyor mu? Ya da şöyle sorayım sorun yaşayan biri wikinin aramasını kullanıp çözüme kavuşur, peki forumun aramasını kullanıp çözüme ulaşmak gerçekten de çok mu daha zordur, yani wikinin tek artısı olan düzenlilik gerçekten çözüme ulaşmayı kayda değer şekilde hızlandırmakta mıdır?
Bence gerçekçi olmak gerekirse sorunun cevabı hayırdır. Zaten gayet düzenli olan, başlıkların bile kontrol edildiği forumumuzda aradığını bulmak wikiden daha zor değil.
Velhasıl bence wikinin savunulan  "çözülmüş konuların düzenliliği" işlevini de forumdaki "Bölümdeki Tüm Konuların Listesi" başlıkları yerine getiriyor.

Elbette google aramalarımda (bizim wiki olmasa da) wiki sayfalarına denk geldiğim oldu ancak bunun bir anlamı yok ki, bazen forumda kendi yazdığım başlıklara bile google aramasıyla denk geliyorum.

mami96

Aylar sonra yazıyorum ama, kişiler wikide ne arayacağını bilmedikten sonra.

Yine buradan yönlendirmeler mutlaka olmalı, olması yararınadır.

kaansef

Bence wiki çok gerekli.Çünkü forumdaki yazılanlar düzenli değil.Mesela wiki'de şablonlar var.Kod şablonu sayesinde kodların neler olduğunu ne işe yaradığını görebiliyoruz.Wiki olmazsa forum çöplüğe döner.
# 28065