MEB'in bilgisayarlara Linux dağıtımı kurmasını ister misiniz?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:18:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MEB'in bilgisayarlara Pardus (veya başka bir linux dağıtımı) kurmasını ister misiniz?

Evet
457 (92.3%)
Hayır
13 (2.6%)
Olabilir
25 (5.1%)

Toplam Oy Verenler: 495

dberkay

Bizim bölgenin bir yanındaki bölgede (kooparatifte oturuyoruz, 18 evlik bölgeler halinde dağılmış kooparatif) bir internet cafe var. Bilgisayarları linux'a geçirmek istediler, devlet izin vermedi. Bunlar da ps3'ün oldğu odaya 4 tane linux bilgisayar koydu (open suse), ilk başlarda çok da memnunlardı, herkes linux'u görmek için akın ediyordu, sonra ani kalabalıklaşmayı fark etti zabıtalar falan artık kim bilmiyorum, sonra bir öğle vakti geldiler o bilgisayarlara el koydular ama sanırım dediğin sebepten dolayı. Aslında wine gibi bir program kurulup akınsoft, yassak gibi filtre yazılımları kullanılabilir? Haksız mıyım?
Can sıkıntısıyla karışık gök gürültülü sağnak yağış...

grayloop

Alıntı yapılan: odyssey - 15 Eylül 2012 - 12:17:57
TİB kurumu Dansguardian programına lisans vermediği için kullanamıyorum ve filtre oladan da kullanamadığım için (yasal mevzular) şimdilik windowsa mecburuz dedi
Yani ülkemizde linux kullanımının yayılması birazda devletin elinde

Kesinlikle haklısınız, ancak bu değişimin bekleyerek ya da forumlarda kendi aramızda konuşarak çözülemeyeceği de açıktır sanırım. Cumhurbaşkanlığı e-bilgi de dahil olmak üzere pek çok yere açık kaynak kodlu yazılımla ilgili pek çok dilekçe gönderdim. Hatta üşenmedim Sony'e bile telefonları için neden Linux uygulamaları yapmadıklarını sordum. Hepsinden de mesajla ilgili cevaplar aldım. Tabii bu bir kamuoyu meselesi. Kamuoyu oluştuktan sonra bürokrasi sesinizi duyar, her yerde böyledir bu. Ses artttıkça bakışlar döner. Buradaki fısıltıyı kimsenin duyacağını sanmıyorum. Kısacası istek ve beklentileri duyurmak lazım.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

casper53

odyssey

O zaman hepberaber eylem yapalım :D
İstiklal caddesinde yürüyüş yapalım kendimizi zincirle bağlayalım
Ancak o zaman dikkat çekeriz

ÖmüR

Alıntı yapılan: ODİN - 08 Şubat 2010 - 14:31:35
hayır cevebı 1 olduğuna göre açıklama bana düşer hayır cevabını ben verdim çünkü okullarda linux konsunda teknik desteği kim verecek merak ediyorum ha burada ms yi kim destek veriyor diye soracaksınız ve haklısınız bu konuda da resmi destek yok ama en azından informal yoldan bir destek mevcut, eğitimin için de olmayan arkadaşların dışarıdan bakarak yorum yapmasınıda pek doğru bulmuyorum açıkcası çünkü bu ülkede hem "kafa" nedeni ile hemde "cehalet" nedeniyle *bilgisayar ile tanışmamış, net ne bilmeyenler var (bu çok afaki bir düşünce değil) pcdeki işini başkalarına yaptıran okul yöneticileri ve öğretmenler mevcut bunlar eşinin dostunun yardımıyla en azından ms kullanıyor kalkıp onlara linux verirsek ne onlar çözer ne de ona yardım edecekler bu da zaten bürokrasi cenneti olan ülkemizde işlerin dahada uzamasına neden olur düşünün ki adam ms offıce in nereden açıldığını bilmiyor netten haberi yok desteksiz atarak teknoloji okur yazarlığını arttıramayız önce projenin tabanını oluştrucakasın sonra başlayacaksın biz bir gecede yaptık oldu mantık ile olmuyor bu işler

yorumların hepsini okumadım ama gözüme carpan yorumlardan birisi olduğu içn katılıyorum düşüncelerine

furkankalkan

Bu gün Windows XP ve Internet Explorer 6 yüzünden fena halde kasan okul aile birliği bilgisayarına Lubuntu yükledim ve artık kasma ve virüs denilen sorunlar yok. En iyisi de Tefbis sisteminin Internet Explorer bağımlılığı olmaması. Böyle durumları göz önünde bulundurarak okulda küçük misyonerlikler yapmak iyi olabilir :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

BerkAlka

Bulunduğum lisede mümkün olursa Ubuntu kurmayı düşünüyorum, tabii izin verirlerse. Benim için büyük bir zevk olacak.

anime

Tasanın etrafın da gezgin olmuş insanlar, kısacık molalarda tanıdılar mutluluk denen kelimeyi

cereyanakapilma

Alıntı yapılan: anime - 29 Eylül 2012 - 21:54:21
Okulumuza gelen akıllı tahtalar da Pardus de kurulu.

12.04 sürümü çıktığından beri bu sürüm bilgisayarımda yüklü hızda hiç yavaşlama olmadı. Bilgisayarımı bir şey çıkarmak, tarayıcı kullanmak için okuldaki yöneticilerin yazıcılarına, tarayıcılarına bağlıyorum. Yazdır ya da tarat demek yetiyor. Ne sürücü tanıtmakla ne de her markanın kendi programı ile uğraşıyorum. Ubuntu, yöneticilerinde hoşlarına gitti ama şu e-okul ve mebbis sorun çıkartıyor. Aslında bu sorun ubuntu'da değil bu siteleri yapan yazılımcıdadır.

BerkAlka

e-Okul ve Mebbis niye sorun çıkartsın ki? İşletim sisteminin tarayıcı ile ne alakası var? Daha doğrusu site ile, gidersin Chromium yüklersin açılır mis gibi.

ersinkandemir

Fatih projesi kimseye zerre bilgisayar, bilişim, Linux bilgisi katmayan; Microsoft'un tekelinin en güzel örneklerinden biri olmaya aday bir proje. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.
Where there's a shell, there's a way.

odyssey

Alıntı yapılan: BerkAlka - 06 Ekim 2012 - 18:51:57
e-Okul ve Mebbis niye sorun çıkartsın ki? İşletim sisteminin tarayıcı ile ne alakası var? Daha doğrusu site ile, gidersin Chromium yüklersin açılır mis gibi.

Mebbis ve İlsis sitesi uygulamaları Chromium tarayıcı ile açılıyormu ?

Aşağıdaki resimde sanki başka birşey söylüyor gibi

BerkAlka

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 06 Ekim 2012 - 19:00:04
Fatih projesi kimseye zerre bilgisayar, bilişim, Linux bilgisi katmayan; Microsoft'un tekelinin en güzel örneklerinden biri olmaya aday bir proje. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Katılıyorum, aslında bütün Milli Eğitim Bakanlığı Microsoft sömürgesi bildiğin, ne PHP bilgisi ne MySQL bilgisi veya ne Linux bilgisi. Microsoft Türkiye'nin görevlisi söylemişti "Microsoft Surface tabletlerini Fatih Projesi'nde yer aldırtmak için elimizden geleni yapıyoruz."

Alıntı yapılan: odyssey - 06 Ekim 2012 - 19:35:02
Alıntı yapılan: BerkAlka - 06 Ekim 2012 - 18:51:57

Mebbis ve İlsis sitesi uygulamaları Chromium tarayıcı ile açılıyormu ?

Aşağıdaki resimde sanki başka * bir şey söylüyor gibi

Hım, hiç düşünmedim bunu. Ayrıca IE "5.0" demesi ne kadar geri kafalı olduklarının göstergesi. Microsoft'un sadece Windows'unu severim, diğerleri fıs.

Wine ile Internet Explorer yüklesinler, sıkıntı olmaz.

ersinkandemir

Bundan nefret ediyorum işte. IE saçmalığı kullanıcının da geliştiricinin de elini kolunu bağlıyor!

Aaron

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 06 Ekim 2012 - 21:00:08
Bundan nefret ediyorum işte. IE saçmalığı kullanıcının da geliştiricinin de elini kolunu bağlıyor!

IE 6.0, geliştiricisi olan Microsoft'un dahi nefret ettiği bir tarayıcı. Siz hala IE 6.0 mı kullanıyorsunuz minvalinde bir site dahi yapmıştı Microsoft; kullanıcıları modern tarayıcı IE 9'a yönlendirmek için.

ersinkandemir

Ubuntu sever

Süper olurdu! Ama imkansız, okuldaki bilgisayarda windows kulanmak zorunda kalıyorum! hatta şimdide ubuntu'daki bir sorun yüzünden windows'dayım çile! :-\

Lütfen imzama bak!

nikbinliknet

Türkiye Cumhuriyeti'nde tüm kamu kurum ve kuruluşlarının istinasız bir şekilde GNU felsefesiyle hareket eden işletim sistemleri ve konusuna göre GPL lisanlı açık kaynaklı yazılımlar kullanmasını isterim.

Bunu elbet sağlıyacak olanda bu ülke vatandaşlarıdır.

Özgür olsun, açık olsun, kamu lisanlarıyla lisanslanmış olsunda da... Linux olsun, Unix olsun farketmez...
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

Heisenberg

Alıntı yapılan: dberkay - 15 Eylül 2012 - 15:52:04
Bizim bölgenin bir yanındaki bölgede (kooparatifte oturuyoruz, 18 evlik bölgeler halinde dağılmış kooparatif) bir internet cafe var. Bilgisayarları linux'a geçirmek istediler, devlet izin vermedi. Bunlar da ps3'ün oldğu odaya 4 tane linux bilgisayar koydu (open suse), ilk başlarda çok da memnunlardı, herkes linux'u görmek için akın ediyordu, sonra ani kalabalıklaşmayı fark etti zabıtalar falan artık kim bilmiyorum, sonra bir öğle vakti geldiler o bilgisayarlara el koydular ama sanırım dediğin sebepten dolayı. Aslında wine gibi bir program kurulup akınsoft, yassak gibi filtre yazılımları kullanılabilir? Haksız mıyım?

Sanırım bir yanlış anlaşılma var neden linux için internet kafe basılsın ve linux internet kafecilerin en son kuracağı şeydir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Kasım 2012 - 00:43:21

Alıntı yapılan: ÖmüR - 16 Eylül 2012 - 20:31:33
Alıntı yapılan: ODİN - 08 Şubat 2010 - 14:31:35
hayır cevebı 1 olduğuna göre açıklama bana düşer hayır cevabını ben verdim çünkü okullarda linux konsunda teknik desteği kim verecek merak ediyorum ha burada ms yi kim destek veriyor diye soracaksınız ve haklısınız bu konuda da resmi destek yok ama en azından informal yoldan bir destek mevcut, eğitimin için de olmayan arkadaşların dışarıdan bakarak yorum yapmasınıda pek doğru bulmuyorum açıkcası çünkü bu ülkede hem "kafa" nedeni ile hemde "cehalet" nedeniyle *bilgisayar ile tanışmamış, net ne bilmeyenler var (bu çok afaki bir düşünce değil) pcdeki işini başkalarına yaptıran okul yöneticileri ve öğretmenler mevcut bunlar eşinin dostunun yardımıyla en azından ms kullanıyor kalkıp onlara linux verirsek ne onlar çözer ne de ona yardım edecekler bu da zaten bürokrasi cenneti olan ülkemizde işlerin dahada uzamasına neden olur düşünün ki adam ms offıce in nereden açıldığını bilmiyor netten haberi yok desteksiz atarak teknoloji okur yazarlığını arttıramayız önce projenin tabanını oluştrucakasın sonra başlayacaksın biz bir gecede yaptık oldu mantık ile olmuyor bu işler

yorumların hepsini okumadım ama gözüme carpan yorumlardan birisi olduğu içn katılıyorum düşüncelerine

Sizin katıldığınız arkadaşa bende katılıyorum ayrıca yakından tanırım kendisini.
ALLES WAR DIE SEKTE !

firetux

Elbette ama internet explorer bağımlılığı kalkmadıkça imkansız!

microanaliz

MEB windows kullanmasının altın yatan neden; her hangi bir sıkıntı olduğunda hesap soracak kişi olmasını istiyor herhalde diye düşünüyorum.Yoksa masrafsız kullanışlı bir işletim sistemi kim istemez?!.
MicroAnaliz

firetux

Alıntı yapılan: microanaliz - 29 Aralık 2012 - 22:04:05
MEB windows kullanmasının altın yatan neden; her hangi bir sıkıntı olduğunda hesap soracak kişi olmasını istiyor herhalde diye düşünüyorum.Yoksa masrafsız kullanışlı bir işletim sistemi kim istemez?!.
Bence linux'tan haberleri yok :D

Alman

İsterim ama geçeceklerini hiç sanmıyorum. Ön yargı dolayısı ile olacağını düşünüyorum. Dönseler bile pardus'a dönerler sanırım ki linux'den bir farkı yok sanırım.  ::)

SypreS

Okullar rahatlıkla kendi insiyatiflerinde bu sistemlere geçebilirler. Mozilla Firefox için bir eklenti vardı IE simülasyonu yapıyor ve siteler açılıyor.