MEB'in bilgisayarlara Linux dağıtımı kurmasını ister misiniz?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:18:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MEB'in bilgisayarlara Pardus (veya başka bir linux dağıtımı) kurmasını ister misiniz?

Evet
457 (92.3%)
Hayır
13 (2.6%)
Olabilir
25 (5.1%)

Toplam Oy Verenler: 495

serenler

Ben geçen gün üniversitenin ortak kullanılan benim de sık kullandığım bir bilgisayarına mint kurdum. Ama diğer kullananlar farkedemezler çünkü açılış ekranı sadece 2 saniye gözüküyor varsayılan olarak da windows seçili. Öğrenirlerse kaldırtırlar :)
https://launchpad.net/~serenler07
www.dahianlamindakideayriyazilir.com

decent

Alıntı yapılan: 6ng4n - 18 Ağustos 2011 - 00:16:23
@gridongu MEB'in şu an için o işe geçmesi oldukça zor ayrıca Microsoft ile bilmem kaç senelik anlaşmaları var. Kurulan web platformlarının çoğu Microsoft tabanlı ve Linux'a geçmesi oldukça fazla zaman alacaktır. Eğitilen öğretmenlerin de aslında formatör olarak gezip sınıftaki bir öğrenciden fazla bildikleri söylenemez. Bırak Linux dağıtımı kullanmayı Windows üzerinde klavye düzenini değiştiremeyen, yeniden Windows kuramayan, Ofis sürümü değişince afallayan birçok formatör öğretmen var. Sadece seminerlere katılıp gezmek için formatör oluyorlar gram bilgisayar kullanamıyorlar.

Aslında birçok Linux dağıtımı Windows'tan daha açık arayüze sahip. Daha Pardus'taki gibi bir yapılandırmaya (Kaptan) sahip Windows görmedim. Kimsenin Windows Yardım'ı açıp da bir şeyler öğren(e)bildiğini görmedim sözde sorun da çözüyor. Geçiş mutlaka bir miktar sancılı olacaktır ancak sorunusuz bir sistemde abardtıldığı kadar sancılı olacağını ve isteyen kişinin 1,2 günde pek çok şeyi yapabileceği fikrindeyim.

Türkiye'de hiç mi Linux dağıtımı kullanan yok tabii ki var TSK başta olmak üzere birçok kuruluş Linux tercih ediyor. Tamamen isteme meselesi yoksa GNU/Linux'un Windowstan aşağı kalır yanı neredeyse yok hatta artısı çok.

Okulda Pardus kurduğumu hatırlarım kaldırılması 1 ay sürmedi çünkü kimse kullanmıyordu.

Bilgisayar öğretmenlerinin yetersizliği, arayüz vs. konularını bir tarafa bırakarak farklı bir noktaya dikkat çekmek istiyorum;
Kaç tane bilgisayarcı Linux biliyor/kullanıyor çevremizde ?
Konu tamamen "al gülüm/ver gülüm" meselesinden ibarettir.
Virüs bulaşacak, sistemler çökecek ki bilgisayarcılara gün doğsun.
Bir çok kullanıcının işletim sistemini sadece facebook ve MSN' den ibaret olarak gördüğü de malumunuzdur.

Straga

kendi okuduğum meslek lisesindeki 2 lab. zorlayarak pardus kurdurmayı başardım en azından pardus u gördüler kullanmasalarda :)

emreseckin

Alıntı yapılan: decent - 18 Ağustos 2011 - 01:43:09
Alıntı yapılan: 6ng4n - 18 Ağustos 2011 - 00:16:23
@gridongu MEB'in şu an için o işe geçmesi oldukça zor ayrıca Microsoft ile bilmem kaç senelik anlaşmaları var. Kurulan web platformlarının çoğu Microsoft tabanlı ve Linux'a geçmesi oldukça fazla zaman alacaktır. Eğitilen öğretmenlerin de aslında formatör olarak gezip sınıftaki bir öğrenciden fazla bildikleri söylenemez. Bırak Linux dağıtımı kullanmayı Windows üzerinde klavye düzenini değiştiremeyen, yeniden Windows kuramayan, Ofis sürümü değişince afallayan birçok formatör öğretmen var. Sadece seminerlere katılıp gezmek için formatör oluyorlar gram bilgisayar kullanamıyorlar.

Aslında birçok Linux dağıtımı Windows'tan daha açık arayüze sahip. Daha Pardus'taki gibi bir yapılandırmaya (Kaptan) sahip Windows görmedim. Kimsenin Windows Yardım'ı açıp da bir şeyler öğren(e)bildiğini görmedim sözde sorun da çözüyor. Geçiş mutlaka bir miktar sancılı olacaktır ancak sorunusuz bir sistemde abardtıldığı kadar sancılı olacağını ve isteyen kişinin 1,2 günde pek çok şeyi yapabileceği fikrindeyim.

Türkiye'de hiç mi Linux dağıtımı kullanan yok tabii ki var TSK başta olmak üzere birçok kuruluş Linux tercih ediyor. Tamamen isteme meselesi yoksa GNU/Linux'un Windowstan aşağı kalır yanı neredeyse yok hatta artısı çok.

Okulda Pardus kurduğumu hatırlarım kaldırılması 1 ay sürmedi çünkü kimse kullanmıyordu.

Bilgisayar öğretmenlerinin yetersizliği, arayüz vs. konularını bir tarafa bırakarak farklı bir noktaya dikkat çekmek istiyorum;
Kaç tane bilgisayarcı Linux biliyor/kullanıyor çevremizde ?
Konu tamamen "al gülüm/ver gülüm" meselesinden ibarettir.
Virüs bulaşacak, sistemler çökecek ki bilgisayarcılara gün doğsun.
Bir çok kullanıcının işletim sistemini sadece facebook ve MSN' den ibaret olarak gördüğü de malumunuzdur.
Dediklerinize harfi harfine katılıyorum bir bilgisayarcıya sormştum Linux neden driver istemiyor diye verdiği cevap şuydu;
Domanım üreticileri linuxa driver vermiyorda o yüzden (burda bir aşağılamasöz konusu)
Ayrıca bilgisayarcılara hala 50 TL format ücreti verenler var okullara her ay bilgisayarcı gelir sözde bakım adı altında 2 program yükleyip giderler masraf masraf masraf...

yakusha

Artık bu forumu kullanmıyor.

6ng4n

@yakusha yazıyı okudum oldukça sevindirici görünüyor ancak ne yazık ki yazıda dendiği gibi yol kazasına dönebilir. Çünkü şöyle bir olay var geçen senelerde üstünde pardus kurulu makinalar ulaştırma bakanlığının projesi kapsamında okula pc laboratuvarı kurulması için gönderilmişti baktılar ki olcak gibi değil hepsine format atılıp windows kuruldu ve sonuç gene hüsran oldu. Benim bu projenin de aynı kaderi paylaşması hususunda çok ciddi şüphelerim var. Bunula beraber projenin akıllı tahta gibi "sadece" windows'a yönelik çözümler (ne yazık ki  yeterli sürücü desteği yok) içerdiği de bir gerçek. Ki bu çözümün gerçekleşmesi dahilinde bile bunları kullanabilecek yeterli kalifiye eleman sorunu yaşanacaktır yani bir anlamda ölü doğmuş bir proje olarak göründü gözüme ama gene de bir umut tabii ki var.

yakusha

proje, satınalma projesi olarak uygulanmak yerine içinde eğitim ve servisi içeren, yazılım ve uyumluluğu barındıran bir tübitak ueka birlikte çözümü olarak ele alınırsa hiç de elde kalmaz diye düşünüyorum...

opusxx

İstikamet değişmiş olsa gerekki ekonomi bakanı windows ve apple il görüşmeleri bayağı sıkıfıkı olduğu yönünde haberler çıkımaya başladı bile ve bu haberlerde pardus ismi yok.. http://www.pclabs.com.tr/2011/08/20/fatih-projesinin-en-sansli-adaylari-microsoft-ile-apple/
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

decent

Arkadaşlar, kendimizi ve forumumuzu sıkıntıya sokabilecek iletilerden kaçınalım lütfen.

yakusha

microanaliz

Geçende bir öğretmenle tartışdım, hemde bilgisayar öğretmeni ile. Öyle sallıyor ki ubuntuya... En sonunda açtım ağzımı. Bir şey bilip köy yolunu soralım dedik, meğersem her kavuklunun okuma bilecek hali olmadığını anladım.. Geçtim gittim, bir lafı söyleyene birde söylenene bakarım, değerse iki lafım olur .Pardus!... Hayır demiyorum da, ubuntuyu tanımadan sallayanlara kızıyorum...
MicroAnaliz

sem

Çok anlamak istedim fakat saatten ötürü olsa gerek anlayamadım, ya da imlâ ile alakalı da olabilir =)

Sonuç olarak anlamadığımı belirtmek isterim =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

confickerbelasi

meb orjinal kullanmıyorki korsan  ve orjinal karışık halbuki ubuntu veya pardus kursalar o bilgisayarlar o kadar sık servise gitmez adamlar her şey için servise götürüyor bilgisayarları.

furkankalkan

Formatör öğretmenlerle olcak iş değil bu mesele her bt sınıfına iyi linux bilen bi tane formatör öğrenci lazım :)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

abbasc

Linux u(büyük ihtimal Pardus olacaktır) ileriye doğru ülkemizde devreye sokacaklardır. Oyun ve bazı programları çalıştırma zorluğu dışında kimsenin yabancılık çekmeyeceği bir sistem.

grayloop

Forumda daha önce MEB e ve TÜBİTAK'a e-başvuru yaptığımı belirmiştim. Aşağıda MEB'in başvuruma gönderdiği cevap bulunmaktadır. İlgili yerlere daha çok başvuru yapmanın olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. "Nasıl olsa olmaz" ya da "ne işe yarar ki?" yerine başvuru denenmeli. Şu ana kadar yazılanların pek çoğu "zaten olmaz, olamaz" türü, ama kötüden örnek olmaz, istenirse pekçok şey olur, hayata geçirilebilir. Olmasını gerçekten istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Asıl mesele bu: olmak ya da olmamak. :)

"Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Başvuru No : 59....

Cevap Metni :  Sayın  Cengiz,

Bakanlığımız tarafından  hayata  geçirilecek  Fatih projesi  kapsamında  Pardus  yazılımı  kullanılacaktır. Sizinle  aynı  hassasiyetleri  biz de  paylaşıyoruz. Sistemin  milli hale  getirilmesi için desteklerinizden dolyı  çok teşekkür  ederiz.  İyi  günler.

İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir"
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

microanaliz

Benim şahsi görüşüm ubuntu kullanılması ubuntu kullandığım için bunu demiyorum sadece pardusten teknik olarak daha iyi.Çok linux denedim ama içlerinde çevremdekilerde aynısını diyor ubuntu unity ben beğenmedim ama daha bugun gelenler unity kurmamı istiyorlar kendi bilgisayarlarına.Eğer ubuntu çizgisini değiştirmezse   MEB yerini alacakdır bundan kuşkum yok...
MicroAnaliz

Kadir Can

Biz okuldaki bilgisayar laboratuarında Ubuntu kullanıyoruz.
MEB'deki  yetkililere Dual Boot sistemi anlatılırsa bence hemen başlanılabilir.
FATİH projesi daha uygulamaya geçmedi mi?

Nano68

Bizim pclere plus linux kurcaz perşembe günü
HA burada Plus Linux Alpha upload ediyorum pluslinux.org'A 850 mb

ersinkandemir

Sınıfımızda Windows sürekli bozuluyor, yavaşlıyor ben de Ubuntu'yu yanına kurdum. Herkes çok sevdi, virüsleri falan Ubuntu ile temizliyoruz.
Where there's a shell, there's a way.

grayloop

Bugüne kadar Ubuntu kurduğum öğrencilerimden sadece 1 tanesi Ubuntu'yu kaldırdı, öğretmenlerden ise kaldıran olmadı. İnsanlar Windows çöktüğünde bana getiriyor, ben de istedikleri gibi Win kuruyorum, yanına da Ubuntu. Çoğu kişi Windows'a alışmıştır ancak, hazır sistemi kullanma dışında, sistem bakımı ve ayarları konusunda yardıma ihtiyaçları var. İster Windows olsun, ister herhangi bir Linux sürümü, sonuç olarak kullanıcı aynı durumda. Linux kullananlar (Ubuntu, Pardus yüklediklerim) internet, film, müzik vs. ne isterlerse sorunsuz kullanıyorlar. Çocuklarına oyun kuruyorlar, yavaşlama vs. gibi sorunlarla da uğraşmıyorlar. Alışkanlıkları değiştirmek zordur elbette, ama imkansız değildir.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

heartsmagic

@gridongu, kutluyorum seni zira yöntemin çok güzel. İnsanları "Gel sana Windows yerine Ubuntu (Linux) kurayım" dediğimizde genelde temkinli yaklaşılıyor. Haliyle ortaya ölü doğan bir öneri konulmuş oluyor. Fakat her zaman kullandıkları sistemin yanına kurup "Zaman bulunca bakarsın" dediğimizde biraz meraktan, biraz ihtiyaçtan girip kurcalama ihitmalleri oluyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hatalar205

Bilgisayar laboratuvarındaki bütün bilgisayarları bir virüs nakavt etmiş. Hiçbiri açılmıyor. Bir el atsana dediler bana. Olur  ama hepsine Linux kurarım bir daha da virüsle uğraşmazsınız dedim. Okul idaresi düşüneceğini söyledi. Eğer kabul ederlerse hem Linux kuracağım hemde kullanımla alakalı ufak bir tanıtım sunumu hazırlayacağım. Umarım kabul ederler. Ayrıca ders anlatırken arada bir masaüstü küpünü çeviriyorum. Öğrenciler çok sevdi. Bunu Windows ta nasıl yaparız dediler. Maalesef yapamazsınız Linux kurmanız lazım dedim. Kıs kıs güldüm. :)

zeusmaster

Up and Running...

confickerbelasi

windows8 linux kurulmasını engelliyor izlenimi var ama vista veya 7 olunca 8 linux'a engel olmuyor bilgisayar ve teknoloji dergileri linux dağıtımlarını verse herkes ubuntu,pardus kullanabilir meb bilgisayar dersinde ms-dos yerine linux hakkında ders verse daha mantıklı olur artık kimse fdisk komutunu kullanmıyor zaten çoğu dos komutu artık windows ile çalışmıyor zaten.