MEB'in bilgisayarlara Linux dağıtımı kurmasını ister misiniz?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:18:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MEB'in bilgisayarlara Pardus (veya başka bir linux dağıtımı) kurmasını ister misiniz?

Evet
457 (92.3%)
Hayır
13 (2.6%)
Olabilir
25 (5.1%)

Toplam Oy Verenler: 495

BayboraKaan

cumali

Tabiki evet.Yalnız bu anket daha önce açılmamışmıydı?

2-33

BayboraKaan

Alıntı yapılan: cumali - 06 Şubat 2010 - 23:22:04
* tabi ki evet.Yalnız bu anket daha önce açılmamışmıydı?

Teknik bir sebepten dolayı bazı anketler silinmiştir. O yüzden yeniden açma kararı alınmıştır.

hedzuben

2-33

ODİN

kursa ne olacak ki daha önce tartışıldı bu konu gerek öğretmenlerin kullandığı sistem gerekse öğrencilerin not sistemi i.e ile çalışıyor ha eğer ubuntuya kurulan ie ile çalışırsa ona sözüm yok zaten tbmm tüm kamu kuruluşlarında pardus kullanacak diye bir karar aldırmadı mı
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

maydin95

Hayır cevabını kim verdi?

ayrıca sadece ie ile çalışan uygulamaları başka tarayıcılar için de yapabilir. bu zor bir şey değildir herhalde.

her zamana kurması daha iyi.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

xrhymer

Hayır cevabını veren kişinin sebebini merak ettim şimdi. :)
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

ODİN

hayır cevebı 1 olduğuna göre açıklama bana düşer hayır cevabını ben verdim çünkü okullarda linux konsunda teknik desteği kim verecek merak ediyorum ha burada ms yi kim destek veriyor diye soracaksınız ve haklısınız bu konuda da resmi destek yok ama en azından informal yoldan bir destek mevcut, eğitimin için de olmayan arkadaşların dışarıdan bakarak yorum yapmasınıda pek doğru bulmuyorum açıkcası çünkü bu ülkede hem "kafa" nedeni ile hemde "cehalet" nedeniyle pc ile tanışmamış, net ne bilmeyenler var (bu çok afaki bir düşünce değil) pcdeki işini başkalarına yaptıran okul yöneticileri ve öğretmenler mevcut bunlar eşinin dostunun yardımıyla en azından ms kullanıyor kalkıp onlara linux verirsek ne onlar çözer ne de ona yardım edecekler bu da zaten bürokrasi cenneti olan ülkemizde işlerin dahada uzamasına neden olur düşünün ki adam ms offıce in nereden açıldığını bilmiyor netten haberi yok desteksiz atarak teknoloji okur yazarlığını arttıramayız önce projenin tabanını oluştrucakasın sonra başlayacaksın biz bir gecede yaptık oldu mantık ile olmuyor bu işler
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

GAREZ

Alıntı yapılan: ODİN - 08 Şubat 2010 - 14:31:35
hayır cevebı 1 olduğuna göre açıklama bana düşer hayır cevabını ben verdim çünkü okullarda linux konsunda teknik desteği kim verecek merak ediyorum ha burada ms yi kim destek veriyor diye soracaksınız ve haklısınız bu konuda da resmi destek yok ama en azından informal yoldan bir destek mevcut, eğitimin için de olmayan arkadaşların dışarıdan bakarak yorum yapmasınıda pek doğru bulmuyorum açıkcası çünkü bu ülkede hem "kafa" nedeni ile hemde "cehalet" nedeniyle pc ile tanışmamış, net ne bilmeyenler var (bu çok afaki bir düşünce değil) pcdeki işini başkalarına yaptıran okul yöneticileri ve öğretmenler mevcut bunlar eşinin dostunun yardımıyla en azından ms kullanıyor kalkıp onlara linux verirsek ne onlar çözer ne de ona yardım edecekler bu da zaten bürokrasi cenneti olan ülkemizde işlerin dahada uzamasına neden olur düşünün ki adam ms offıce in nereden açıldığını bilmiyor netten haberi yok desteksiz atarak teknoloji okur yazarlığını arttıramayız önce projenin tabanını oluştrucakasın sonra başlayacaksın biz bir gecede yaptık oldu mantık ile olmuyor bu işler
o tarz odunları şöminede yakarlar takma kafana zaten hedef kitle onlar değil... Bilgisayar kullanmasını öğrenebilen kişiler için...

onurun

bizim sınıftaki özellikleri düşük bilgisayara kurdum hocalar gelen geçen herkes beğendi notebookumdakini de görenler beğeniyor ben memnunum sistemimle :)

adolffwangel

Alıntı yapılan: ODİN - 08 Şubat 2010 - 14:31:35

güzel söylemişsiniz. Ama benim fikrim de şu mesela. Madem o insanlar cehalet yüzünden bilmiyorlar net nedir, başlat menüsü nedir, tarayıcı nedir; o zaman henüz microsoft'un yazılımlarıyla tanışmadan önce linuxla tanıştırmak, özgür yazılımla tanıştırmak lazım. Yani dediğinize göre zaten adamlar sıfır. O halde hiçbir kayıp olmaz. Bir de linux' un çözülemeyecek kadar zor olduğunu düşünmüyorum ben. Benim gibi kullanıcıların forumlara düşmesinin sebebi genellikle extra sebepler. Yani okuldaki bilgisayarda da compiz olmasın canım (örnek olarak compiz dedim). Yani zaten linux bir çok donanımı tanıyan bir işletim sistemi. Üreticilerin destek çıkmamasına rağmen linux uyum sağlamak için evrim geçirdi ve sanırım hala geçiriyor. Standart bir bilgisayara linux kurmaktan daha kolay bi şey yok. Bir tek ihtiyacınız kolaylık olsun diye internet o kadar. Her şey yapılıyor, okullar için özel bir sürüm çıkartılabilir. Ben windowstansa linuxu tavsiye ederim. Neden daha iyisini hak edenlere linux dururken windows diyelim. Hep demiyor muyuz windowstan gelen alışkanlıklar diye. Bence windows alışkanlıktan ibarettir, başka hiç bir şey değil. Tabi hakkını yememek lazım. Ama linuxta öğretilebilir, öğrenilebilir. O windosta allah aşkına ne yapıyor ki o öğretmenler, öğrenciler. Linuxta da aynısı yapılmıyor mu.
"eğitimin için de olmayan arkadaşların dışarıdan bakarak yorum yapmasınıda pek doğru bulmuyorum"  demişsiniz. Aynı sıralardan geçtik hepimiz. Nişanlım bir öğretmen. Ona da sorduğum zaman bu soruyu;
Tabi olsun, madem ücretsiz, madem barışçıl bir felsefesi var, madem daha hızlı, madem güvenli, madem aynı şeyleri yapılabiliyor; neden olmasın. Ama aynı zamanda paralel bir şekilde üniversitede eğitim fakültelerinde okuyan öğrencilerin de dersi olmalı linux.

Zaten dediğiniz gibi, sihirli bir değnek yok öyle kimsenin elinde. Amaç Windowsun tekelini kırmak değil, amaç geleceğin işletim sistemini kazandırmak.
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

Hatti

MEB' in bilgisayarlarına Pardus kurması var olan sorunları çözmez. Sadece ordular halinde ve özgürce dolaşan virüs, solucan, truva atı gibi zararlıları ortadan kaldırır. Şimdiki sistem tamamen tıkanır. Öncelikle ie bağımlılığından kurtulunması gerekir. Sonra bilgisayar insanların işlerini kolaylaştırmak için yapılmış bir makine ise şu an kullanılan arayüzün de bu amaç doğrultusunda tekrar tasarlanması gerekir. En son olarak da işin teknik destek ayağı var.

Eğitim, insan ve insanlık için...

Anıl

MEB'de Ubuntu yada Pardus kullanılmasını  istemeyen yoktur sanırım ama önemli olan  yeterli teknik desteği sağlayabilmek.
Bilgisayar Teknolojileri yada Öğretmenliğinden mezun kaç kişi Linux eğitimi alıyor  ? yada kendini  geliştirmek adına birşeyler yapıyor ? Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olanlar linux'e ne kadar hakim ?
Kaldı ki linux Windows gibi  belli sınırları ve kalıpları olan bir işletim sistemi değil , daima yenilikçi ve hertürlü geliştirmeye açık olan bir işletim sistemi , bunu uygulayan ve öğrenen kişilerde ufku geniş ve değişime açık , bundan zevk alan ve işini severek yapan kişiler olmalı.
Kısaca  MEB'de linux kullanılsın demekle  bitmiyor herşey , ilk önce bunu teknik anlamda karşılamak  ve  bu ihtiyacı karşılayacak kişilerinde ufkunun geniş olması gerekiyor.
Ubuntu - SuSe

adolffwangel

Alıntı yapılan: Anıl - 11 Mart 2010 - 23:34:57
MEB'de Ubuntu yada Pardus kullanılmasını  istemeyen yoktur sanırım ama önemli olan  yeterli teknik desteği sağlayabilmek.
Bilgisayar Teknolojileri yada Öğretmenliğinden mezun kaç kişi Linux eğitimi alıyor  ? yada kendini  geliştirmek adına birşeyler yapıyor ? Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olanlar linux'e ne kadar hakim ?
Kaldı ki linux Windows gibi  belli sınırları ve kalıpları olan bir işletim sistemi değil , daima yenilikçi ve hertürlü geliştirmeye açık olan bir işletim sistemi , bunu uygulayan ve öğrenen kişilerde ufku geniş ve değişime açık , bundan zevk alan ve işini severek yapan kişiler olmalı.
Kısaca  MEB'de linux kullanılsın demekle  bitmiyor * her şey , ilk önce bunu teknik anlamda karşılamak  ve  bu ihtiyacı karşılayacak kişilerinde ufkunun geniş olması gerekiyor.

Beni yanlış anlamayın sizin fikirlerinize kesinlikle saygı duyuyor ve belli bir çerçevede haklı buluyorum. Ama ne olursa olsun kesinlikle fikirlerinize de katılmıyorum. ( Anlayışınıza sığınarak yazıyorum bunları. ) Neden mi peki? Teknik destekten bahsediyorsunuz. Öğrenmek zor diyorsunuz (genel olarak bunu diyorlar ). Eminim ki zaten herkes anasının karnında windows ofis ve uygulamaları sertifikası ile doğuyordur. Çünkü insanlar windows bile kullanmasını bilmiyor allah aşkına. Kimse daha win kullanmasını bilmiyor ki. Antivirüs yazılımı nedir bilmiyor, başlat menüsü ne işe yarar bilmiyor, masaüstündeki simgeleri göstermesini bilmiyor. Win'i bir yüklüyorsun bir media player var bir de internet explorer başka işe yarar hiç bir şey yok sistemde o kadar son kullanıcıya hitap ediyor ve kolay işte. Ne kodekler yüklü geliyor ne sürücüler var ne de yamalardan başka bir şey. Çökünce formatı bas gitsin. Onu bile yapamıyor insanlar format başına 40 lira para alıyorlar allah aşkına. Zaten bilmiyor ki win kullanmasını linux onun için bir anlamda farksız olacak değil midir? Neden linuxu daha zor görüyor insanlar winden bilmem. Nasıl olacak o yok bu yok teknik destek yok şu yok. Ben sistemimi bir kere kurmayı severim kodeklerim herşeyim yüklü gelir (bu sadece linuxta var) içinde bir kaç program ve alternatif isterim (sadece linuxta var) sürücümü otamatik bir şekilde görmeli (sadece linux dağıtımlarında var). Oyun oynayamıyor diye yakınan yeni yetme kullanıcıların isyanları olmasa ne yapardı linux bilmiyorum çıkarıp göstersinler bugüne kadar satın aldıkları oyunların faturalarını lütfen.

Ufku geniş insanlar gerek diyorsunuz. O ufku geniş dediğiniz insanlar gençler işte. Şimdi ulaşamazsan ne zaman ulaşacaksın değil mi?  (istisnalar elbette vardır)  Ben gençleri görüyorum ve onlar gerçekten zeki ve cin gibi.. Şimdi ulaşmanın zamanı neden bekleyelim ki.. Neyin düzelmesini bekleyeceğiz. İnsanların kendi kendilerine evde otururken ufuklarının genişlemesini mi? Anlayışlarının farklılaşmasını ve geleceği görmesini mi bekleyeceğiz. Bazı şeyler diretmeden olmuyor maalesef.
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

Anıl

Estafurullah üstadım elbette sizi yanlış anlamıyorum , kesinlikle size katıldığım noktalar var,haklısınız da.
Linux öğrenmek elbette zor değil , benim  anlatmak istediğim şey şuydu ;
Gençlerimiz zehir gibi , kesinlikle linux öğrenecek kapasitedeler , ancak belli noktalarda takıldıklarında onlara öncü olacak bire bir uygulamaları  gösterecek birine ihtiyaç duyacaklar , bu bağlamda  ilgili bölüm mezunlarının tam olarak linux konusunda kendilerini geliştirdiklerine inanmıyorum ki zaten  gözümle de görüyorum asıl değinmek istediğim şey buydu.

birde şu üzücü gerçek var ,

Bilgisayar = Msn+Oyun  ,   olmuş maalesef , oyun desteği ve  msn (alternatif linux uygulamalarını beğenmiyorlar)  konularında da sektöre windows hakim olduğu için kullanıcılar bu  takıntılı alışkanlıklarından kurtulamıyorlar , gençlerimiz birazda bu oyunlar nedeni ile windows'a mahkum hissediyorlar kendilerini ama değiller , bunu onlara anlatmaya çalışıyoruz ama  bir yerde takılıp kalıyoruz :) ikna olmuyorlar.

Geniş ve Etkili bir Linux platformunu  köklü üniversitelerimiz desteklediği sürece linux'lü günlerin pek uzakta olmadığını da eklemek istiyorum.
Ubuntu - SuSe

GAREZ

Öğretmenler kullansa bile öğrenciler istemez onlar sadece windows kullanmasını biliyor ve sadece windows kullanacak kapasitedeler...

ubuntuki lilith

Ben dersi bırakıp linux'tan ve onla yapılabileceklerden bahsettiğimde bile dut yemiş bülbül gibi uslu uslu dinliyorlardı, sorular sormaya başlıyorlardı. Aslında inanın hoşlarına gider.

eribol

Herşeyi öğrencilerin isteklerine veya kapasitelerine(10milyonluk bir kitleden kapasite çıkmaması da ilginç) bırakırsak derslerin tümünün boş geçmesini göze almamız gerekecek. Bu ne kadar mantıklıysa pardus veya bir başka linux tabanlı dağıtımı okullara kurarken öğrencilerin eğlencelik beklentilerini gözönüne almakta o kadar mantıklı olur.

GAREZ

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 13 Mart 2010 - 01:07:36
Ben dersi bırakıp linux'tan ve onla yapılabileceklerden bahsettiğimde bile dut yemiş bülbül gibi uslu uslu dinliyorlardı, sorular sormaya başlıyorlardı. Aslında inanın hoşlarına gider.
Gördüğüm öğrencilerin bilgisayarı kullanması bile mucize oluyor kaldıki Linux hakkında bazı bilgiler verince hiç bir şey anlamadılar hala anlatıyorum ama ısrarla anlamıyorlar... öss ve ösy'de nasıl sıfır (0) çektiklerini bile anlatıyor...

Alquimista

Alıntı yapılan: GAREZ - 13 Mart 2010 - 01:13:43
Gördüğüm öğrencilerin bilgisayarı kullanması bile mucize oluyor kaldıki Linux hakkında bazı bilgiler verince hiç bir şey anlamadılar hala anlatıyorum ama ısrarla anlamıyorlar... öss ve ösy'de nasıl sıfır (0) çektiklerini bile anlatıyor...

Bana göre hiçbir zaman başarısız öğrenci yoktur, başarısız öğretmen ya da sistem vardır. Çocukların anlamayacağı bir dilde Linux anlatmakla, onların sevebileceği Linux'u anlatmak farklı konular.

Ayrıca ÖSS ya da ÖSY'de sıfır çekmekle insanların anlama kapasiteleri arasında bir bağ kurmanız çok garip. ÖSS gibi bir sistemin ölçtüğü şey ne kadar sistem adamı olup ezber yapabildiğinizdir, bilmek ya da anlamakla bunun ilgisi yok.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

GAREZ

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 13 Mart 2010 - 01:27:31

Bana göre hiçbir zaman başarısız öğrenci yoktur, başarısız öğretmen ya da sistem vardır. Çocukların anlamayacağı bir dilde Linux anlatmakla, onların sevebileceği Linux'u anlatmak farklı konular.

Ayrıca ÖSS ya da ÖSY'de sıfır çekmekle insanların anlama kapasiteleri arasında bir bağ kurmanız çok garip. ÖSS gibi bir sistemin ölçtüğü şey ne kadar sistem adamı olup ezber yapabildiğinizdir, bilmek ya da anlamakla bunun ilgisi yok.
o sınavda sıfır almak imkasıza yakın bir olay ya soruların hepsini bileceksiniz yada oda meçhul tamam sınav ile anlama kapasitesi ölçülmez ama bu forumun ilgili başlıklarınıda göstersem anlamayan olunca ne yapılır? arkadaş vardı XP kullanıyordu bozmuş ona kubuntu verdim detaylı anlattım zaten zarfta yazıyor ama anlattım sonuç ne oldu dersiniz kuramamış... bende Kubuntu'mdan olmuş oldum...:(

ubuntuki lilith

Katılıyorum bu testlerdeki 0 malum bağıl sıfır ve bilginin yokluğunu ifade etmez. Kaldı ki eğitime böyle yaklaşılırsa zaten ders değil hiçbir bilgi aktarılamaz.

Alquimista

Alıntı yapılan: GAREZ - 13 Mart 2010 - 01:34:23
Alıntı yapılan: AlmaMorena - 13 Mart 2010 - 01:27:31

o sınavda sıfır almak imkasıza yakın bir olay ya soruların hepsini bileceksiniz yada oda meçhul tamam sınav ile anlama kapasitesi ölçülmez ama bu forumun ilgili başlıklarınıda göstersem anlamayan olunca ne yapılır? arkadaş vardı XP kullanıyordu bozmuş ona kubuntu verdim detaylı anlattım zaten zarfta yazıyor ama anlattım sonuç ne oldu dersiniz kuramamış... bende Kubuntu'mdan olmuş oldum...:(

Anlamamak ilginç bir kavramdır; şimdi siz anlatırsınız karşınızdaki başka şey düşünür anlamaz, siz anlatırsınız karşınızdaki insan sizi ciddiye almadığından dinlemez sonuçta anlamaz, siz anlatırken ciddiye almaz ne neticede yeteri derecede iyi anlatamazsınız karşınızdaki insan anlamaz, siz karşıdaki insanın bilgisinin üzerinde konular anlatırsınız anlaması mümkün olmaz, siz karşınızdaki insanın anlayamayacağı bir dil ile anlatırsınız yine anlamaz. Anlamak derken ben de sizin yazdıklarınızın bir kısmını anlayamıyorum ama anladığım kadarı ile anlatmaya çalışıyorum neticede kimin ne anlayıp ne anlamadığı bile belirsizken şu esnada biz yine konuşmaya devam ediyoruz mesela.

Kubuntu'yu bana anlatsanız bir Ubuntu kullanıcısı olarak benimde anlamama ihtimalim yüksek bana göre. Bu yüzden anlattım anlamadılar yerine, anlatmak gereklidir diye düşünmemiz lazım. Eğer bu forumda yazıyor ve bazı konular etrafında tek bir amaç için konuşuyorsak anlattım anlamadı diyerek geçiştiremiyoruz ne yazık ki, vakit harcıyoruz belki evet, yine misal bende şuan vakit harcadığımın bilincindeyim ama anlatmaya başlamak lazım bir yerden sonra. Aksi halde sadece sinirlenerek izlemek durumunda kalıyoruz konuşulanları.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.