Hangi Windows sürümünü kullanırken Ubuntu'ya geçtiniz?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:17:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi Windows sürümünü kullanırken Ubuntu'ya geçtiniz?

XP
126 (42.7%)
Vista
28 (9.5%)
Windows 7
119 (40.3%)
Windows Server 2003
1 (0.3%)
Windows 8
21 (7.1%)

Toplam Oy Verenler: 294

plusnettr

Bir çoğunuzun aklı karışabilir ama Windows'un temel çekirdeğini oluşturan yazılım Kernel yine Linux tarafından da kullanılmaktaydı. Ta ki Microsoft FAT32 isimli dosya sisteminden NTFS isimli dosya sistemine geçene kadar. Bunun en basit örneğini FAT32 olan sistemler ile Linux uyumundan anlayabilirsiniz. Yani Microsoft'un Linux'un yazılımlarına her türlü konuda eli mahkum :)
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

ca

Win 7 kullanırken geçtim ama bi yandan hala xp kullanmak zorundayım ...
nası şirinim nası şirinim belli deil...

empax

Xp > Pardus ve bir çok linux (Deneme amaçlı) > Ubuntu
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Ugurcan377

gnu/linux'u ilk deneyişim xp zamanındaydı fakat bir ara silip win7 ile ken tekrar yükledim

sabriyurga

Windowsun eziyetinden kurtulmak istedim.Dedimki windowstan kopmalıyım artık :) Tek işletim sistemi olarak Ubuntuyu kurdum ve artık böyle devam edeceğim ;)

sem

XP hala daha durmakta... /*Teknik hatalardan dolayı diyelim*/
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

thekazma

Aslında benim geçmemde Wubi'nin de etkisi büyük. Daha sonra ortada ne wubi ne windows kaldı o ayrı:D...

ubuntupardus

Yaklaşık 1-2 senedir Linux'a geçmeyi düşünüyordum. Daha öncesinde Pardusu denemiştim Fakat bazı sorunlardan sonra ara verdim.

Fakat son aylarda artık Windows Çok sıkıcı olmaya başladı Windows 7 kullanıyordum donmalar vardı

1)Bilgisayara antivirüs yükledikten sonra yavaş açılması beni deli ediyordu. (Gerçi Anti virüs yüklemeden öncede yavaş açılıyor o başka)

2)Açıldıktan 1-1,5 dk. sonra internete anca girebilmek beni delirten ikinci neden.

3)Son zamanlarda çok sık donmalar reset sorunları olmaya başladı.(Sanırım RAM bozuk olduğu için. Ama yine aynı ram ile Ubuntu reset atmıyor İlginç!!!)

4)Bilgisayarın 1 dk. da kapanması başka bir neden.

5)Ve sürekli olarak programların paralı olması. Ve bu programların para vermenize karşılık çok ta harika olmadıkları..

6)Bir kere ihtiyaç duyacağınız bir program o da paralı. Eee!!! Bir kere ihtiyaç duyacağım programa para vermenin bir manasının olmaması ve bunun sonucunda *****  Seriial vs vs. Aranması.

7)O kadar sistemi yavaşlatan Anti virüs programlarını kurupta yine virüsten kurtulamamanız(Paralı olduğu halde)

TEmel olarak bu nedenleri sıraladım. Daha çoooook vardır. Forumdaki diğer arkadaşlarda sanırım bana katılacaklardır. Bu nedenlerden dolayı.

İşletim sistemine para, programlara para, antivirüse para, ona para, buna para, Yeter artık diyor insan. Bir kere kullanacağn programa niye PARA VERESİN Kİ?

Üstelik bu kadar paraya karşı Sonuç Çok ta iyi değil....

Ücretsiz olan Ubuntuya geçtim. Size yemin ediyorum. Şu an için pek te bir eksiklik hissetmedim. Oyunları bile çalıştırabiliyorum.
Üstelik fazlası var. Sistemim 5sn. de kapanıyor. Bu duruma Windows tan sonra gerçekten çok şaşırdım..

Daha bir sürü artı özellik gözlemledim fakat burada daha yazarsam olmayacak bu kadar yeter sanırım

İNSANLIK İÇİN LİNUX (Linux For Human Beings).........

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ağustos 2010 - 00:58:32

Ama şunu söyliyim. Windows bir yanda mecburen duruyor. Çünkü Visual studio programını orada kullanıyorum.

kalkan1973

1993 yılından beri faal bilgisayar kullanıcısıyım. Daha önce de COMODOR 64 le başlamıştım. 1993 yılında KRN marka DOS la çalışan bir bilgisayarımız vardı. Bir adet müşteri takip porgramımız vardı. Tüm komutları elle klavyeden yazıp çalıştırıyordum. Sonraki yıllarda WİNDOWS 3.1 ile tanıştım. Aman ALLAH'ım masaüstü olmayan hepsi tüm ekranda çıkan simgeler topluluğu. Adım başı sorulan sorular vs. Sonra WİN95 ki işyerindeki bilgisayarlarda hele donanım yüklemede ve AĞ yapılandırmasında beni DELİ ederdi. Daha sonra WİN98 adım adım tüm bilgisayarlara girdi. O zamanlar baya bi popülerdi. Ben de kullandım kaç yıl. Onda bu sefer bazı WEB sayfalarını tamamen açmama mavi ekran masaüstü gelmeme gibi sorunlarla yıllarca boğuştum. 2002 yılında WİN 2000 denedim. estetik ve stabilite ile güvenlik hoşuma gitmişti ama PC leri kasması bir yana XP nin yaygınlaşmasıyla çabuk vazgeçtim.Hele MİLENİUM u hiç sormayın en dandik WİNDOWS sürümüdür. MAVİ EKRAN ve çökmelerden başımı alamadım. XP ye geçtiğimde ise ilk başta SASSER virüsünden  yaka silkmiştim. O yıllarda başlamıştım LİNUX u araştırmaya ( 2004 -2005 ) xp kullanırken yavaşlamalar kasmalar  kapanmama sorunu virüsler mavi ekran güvenli olmayan AĞ ( Ki kendim de denemiştim mesai arkadaşımın bilgisayarına girip içindeki yedekleri oturduğum yerden hem almış hem de kalanını silmiştim. Dha hala haberi yok. ) VİSTA deseniz estetik ve görsellik SIFIR. Hiç mi tasarımcıları yok MİCROSOFT'un. Kasma takılma donma çok aşırı yavaş çalışma AĞ problemleri program uyuşmazlığı HARDDİSKİ bitirecek neredeyse...Çok çalşıyor HDD. WİN 7 deseniz hem çalışma prensibi hem de görselliği hiç hoşuma gitmedi.

NEYSE GELELİM LİNUX'a... 2008 de PARDUS 2007  ile başladım. çok önceden CD lerim vardı ama araştırma amaçlı geçici kullanıyordum.Baktım LİNUX da seçenek çok görsellik hakeza. Stabilite iyi. VİRÜS derdi yok. Estetik harika. WİNDOWS gibi kaba değil. Program çeşidi bol. Ne arasan var. AAAHHH BİR DE MUHASEBE PROGRAMLARININ VERSİYONLARI OLSA... Benim LİNUX'u tercih nedenim ücretsiz olması değil. GÜVENLİK nedeniyledir. Ya işte benim maceram böyle... Şimdi işteki masamda da UBUNTU kullanıyorum. Maşaallah tık yok. VİSTA ile çakılan makina UBUNTU ile canavar maşaallah uçuyo.
Evde İşte her yerde Linux

lener49fi

yeri ve zamanı olmaya bilir ama, başlık ile alakalı diye düşündüm; en azından bir bilen doğru yere yönlendirir..

"Canonical, Ubuntu dışında resmi olarak üç farklı Ubuntu-benzeri işletim sistemini destekler: Kubuntu, Edubuntu, Ubuntu Sunucu Sürümü (Server Edition).[3] Ayrıca dört farklı Ubuntu benzeri işletim sisteminin geliştirilmesine de katkı sunar: Xubuntu, Gobuntu, Ubuntu Studio, Mythbuntu."

Wiki'de böyle bir ifade var. Bu adı geçen işletim sistemleri arasındaki farkı nereden öğrenebilirim?

umutubuntu

Alıntı yapılan: lener49fi - 21 Ağustos 2010 - 11:26:39
yeri ve zamanı olmaya bilir ama, başlık ile alakalı diye düşündüm; en azından bir bilen doğru yere yönlendirir..

"Canonical, Ubuntu dışında resmi olarak üç farklı Ubuntu-benzeri işletim sistemini destekler: Kubuntu, Edubuntu, Ubuntu Sunucu Sürümü (Server Edition).[3] Ayrıca dört farklı Ubuntu benzeri işletim sisteminin geliştirilmesine de katkı sunar: Xubuntu, Gobuntu, Ubuntu Studio, Mythbuntu."

Wiki'de böyle bir ifade var. Bu adı geçen işletim sistemleri arasındaki farkı nereden öğrenebilirim?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2906.0.html

daligo5

bende vista kullandıktan sonra pardus geçtim son 5 aydır da ubuntu kullanıyorum
su bir geröek ülkemizde insalnarı windowstan kurtarmanın en kolay yolu pardus
cünkü gerçekten iyi iş cıkartıyorlar
tabiiki ama bir ara pardus-linux gönüllü  gurubuna yaptıklarından sonra gerçekten sogudum bazı seyleri tekrar tekrar sorguladım
baktımki açık kaynagın ismiyle yasıyorlar felsefeyi benimseyememişşler
birde kde cok ozellesebilmesine ragmen bana gnome nin tadını veremiyor
bence pardus grubunun benimsedikleri felsefenin uygulanıs tarzı tartısmaya acılmalıdır. ama yine de türk kullanıcıları windowstan kurtardıkları ıcın tesekkur etmek gerek diye dusunuyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2010 - 04:15:47

bende vista kullandıktan sonra pardus geçtim son 5 aydır da ubuntu kullanıyorum
su bir geröek ülkemizde insalnarı windowstan kurtarmanın en kolay yolu pardus
cünkü gerçekten iyi iş cıkartıyorlar
tabiiki ama bir ara pardus-linux gönüllü  gurubuna yaptıklarından sonra gerçekten sogudum bazı seyleri tekrar tekrar sorguladım
baktımki açık kaynagın ismiyle yasıyorlar felsefeyi benimseyememişşler
birde kde cok ozellesebilmesine ragmen bana gnome nin tadını veremiyor
bence pardus grubunun benimsedikleri felsefenin uygulanıs tarzı tartısmaya acılmalıdır. ama yine de türk kullanıcıları windowstan kurtardıkları ıcın tesekkur etmek gerek diye dusunuyorum
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

csfyldz

ben de vista dan geçtim.
win 7 görmek nasip olmadı allaha şükür :-)
GNU/Linux – Coming soon on every computer.

lener49fi

GAREZ

vista'yi elestirmeden yorum yazmak cok mu zor? ben wubi ile kuruyorum vista olmazsa olmaz derim...
nedeni optik surucum mefta kart okuyucu bosta usb bellek yok ondan en kolay kurulum vista ile oluyor:-)

eribol

Ama birçok kişinin sevmemesi doğal ve eleştirmesi de bir o kadar doğal.

kaansef

Ben ilk önce Kubuntu ile tanıştım.Sonra ubuntu sonra pardus şimdide arch'ı denicem.İlk kubuntumda 7.04'tü.
# 28065

akelek

Vista kullandıktan sonra geçtim. vista, illallah dedirtti, yeni arayışlara soktu :) pardus 2008 i denedim ilk. Ekrandaki renkler daha bir renkli görünüyordu. Çok hoştu.

GAREZ

Alıntı yapılan: akelek - 18 Eylül 2010 - 01:54:06
Vista kullandıktan sonra geçtim. vista, illallah dedirtti, yeni arayışlara soktu :) pardus 2008 i denedim ilk. Ekrandaki renkler daha bir renkli görünüyordu. Çok hoştu.

Ne bu Vista düşmanlığı? Vista olmasa ben Ubuntu kuramazdım... tabi sizde Pardus 2008 ve şu an kullandığınız işletim sistemini...

sem

İroni mi yaptınız tam anlaşılmamış =) Ya da ben en azından tam anlayamadım... Arkadaş illallah dediği için yeni arayışlara girip buralara gelmiş... İllallah dedirtmeseydi Linux ile tanışamazdık gibisinden mi söylediniz onu ? Merakımdan soruyorum sadece @GAREZ... İyi ki illallah dedik de yeni şeyler arayışına girdik mi diyorsunuz...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

GAREZ

Alıntı yapılan: sem0900 - 18 Eylül 2010 - 02:16:25
İroni mi yaptınız tam anlaşılmamış =) Ya da ben en azından tam anlayamadım... Arkadaş illallah dediği için yeni arayışlara girip buralara gelmiş... İllallah dedirtmeseydi Linux ile tanışamazdık gibisinden mi söylediniz onu ? Merakımdan soruyorum sadece @GAREZ... İyi ki illallah dedik de yeni şeyler arayışına girdik mi diyorsunuz...
hem o hemde alternatif işletim sistemi araştırmaya sebeb verecek kadar sorgulayan Vista HER EYLEM İÇİN KULLANICIYA SORU SORUYOR HEMDE EKRANI KARARTIPTA... ben yinede Vista'yı severek kullanıyorum ( wubi ile ubuntu kurup Pardus ile sorun yaşamadan kullanıyorum... tabi genelde ikisi sorunsuz çalışıyor ama arada Pardus sorun çıkartıyor...)

ırmak

Alıntı yapılan: GAREZ - 18 Eylül 2010 - 02:22:03
hem o hemde alternatif işletim sistemi araştırmaya sebeb verecek kadar sorgulayan Vista HER EYLEM İÇİN KULLANICIYA SORU SORUYOR HEMDE EKRANI KARARTIPTA... ben yinede Vista'yı severek kullanıyorum ( wubi ile ubuntu kurup Pardus ile sorun yaşamadan kullanıyorum... tabi genelde ikisi sorunsuz çalışıyor ama arada Pardus sorun çıkartıyor...)

Vista'yı bir daha sesini çıkaramayacak hale getirmenin çeşitli yolları vardır.
Uyarılar basitçe kaldırılabilir.
Windows'la alakalı forumlardan araştırabilirsiniz ;)

GAREZ

Alıntı yapılan: ırmak - 18 Eylül 2010 - 09:52:19
Alıntı yapılan: GAREZ - 18 Eylül 2010 - 02:22:03

Vista'yı bir daha sesini çıkaramayacak hale getirmenin çeşitli yolları vardır.
Uyarılar basitçe kaldırılabilir.
Windows'la alakalı forumlardan araştırabilirsiniz ;)

o zamanda savunmasız kalıyor virüslere 5 yıldızlı otel oluyor... ben sadece 1-2 saat çalıştırıyorum oda güncellemek için Pardus ve ubuntu kullanması daha iyi ubuntu 64B iken Vista starter kullanmak biraz mecburiyetten oluyor ablam ne ubuntu nede Pardus'tan hoşlanmadı... zorla sevdiremem oda Vista starter ve ie8'e takılıyor...

kalkan1973

Çocuğun okul dersleri projeler çizimler vs için mecburen windows kullanıyoruz.Hoş çoğunu open office de bulabiliyoruz ama yapamadıklarımız da oluyor. Mecburiyet olmasa windows a selam bile vermeyecez ama... İşte mecburiyet...
Evde İşte her yerde Linux