Gnome Voice Control

Başlatan anubisx, 14 Mayıs 2010 - 17:59:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anubisx

Arkadaşlar linuxta istediğimiz bir programı yeterli bilgimiz varsa istediğimiz gibi düzenleyebiliriz değil mi ?
Peki  bilgisayarımızı ses ile kontrol etmemizi sağlayan gnome-voice-control programına istediğimiz komutları bir şekilde tanıtabilir miyiz? Bir fikri olan var mı ??

ironic

Yeterli bilgiden ve istenilen düzenlemeden kasıt nedir? Eğer kodlar üzerinde oynayıp, yeni özellikler katmayı kastediyorsak, malum açık kaynak, adres belli.. Kaynak kodları.  :)

Ses denetimi için iki yol geliyor aklıma. Eğer müzik oynatıcı falan türü birşeyin ses ayarlamaları yapılacaksa , man/help dosyalarında ek değişkenleri  var mı bakılır.

Ör: "amarok -s" komutu çalan şarkıyı durdurur.. Eğer bu tür destek yoksa, dbus üzerinden komut verilebilir. Dbus işleri diğerine nazaran zordur. Ayrıntılarını ben de bilmiyorum..

Yine amarok için örnek bir dbus komutu Sesi tamamen kısar.

dbus-send  --type=method_call --dest=org.kde.amarok /Player org.freedesktop.MediaPlayer.Mute

anubisx

demek istediğim tam olarak o değildi ironic,  gnome-voice-command ı biliyorsunuz, RUN BROWSER, RUN MAIL gibi 2-3 komutla bilgisayara sesli komutla işlem yaptırabiliyoruz.Benim burada merak ettiğim açık kanynak kodlu olduğuna göre biz bunlara mesela RUN PIDGIN  yada  SHUTDOWN COMPUTER gibi sesli komutları tanıtabilir miyiz ??

ironic

Hiç denemediğim bir uygulama. Paket açıklamasında  şimdilik temel pencere yönetim işleri ve kısıtlı uygulamalar için denetim desteği var deniliyor.

anubisx

http://code.launchpad.net/gnomestt/gnome-voice-control/0.4/+download/gnome-voice-control-0.4.tar.gz
dan 0.4 ü indirebiliyoruz onun daha gelişmiş özellikleri var ama kurulumunu yapamıyorum işte .gz uzantılı olunca.. beceremiyorum yani

kaansef

tam aradığım programlardan biriydi bu işte.Senin sorunun benim çözümüm oldu :D
# 28065

ironic

Alıntı yapılan: anubisx - 16 Mayıs 2010 - 22:05:37
http://code.launchpad.net/gnomestt/gnome-voice-control/0.4/+download/gnome-voice-control-0.4.tar.gz
dan 0.4 ü indirebiliyoruz onun daha gelişmiş özellikleri var ama kurulumunu yapamıyorum işte .gz uzantılı olunca.. beceremiyorum yani

Forumda kaynak koddan derleme anlatılıyor.. Ayrıca paket içerisinde, README ya da INSTALL dosyalarında neler yapılacağı anlatılır.

Mx0Ub

anubisx  tahribat a takılıyosun dime ben tbt den mx0tbt
öss den sonra bende bunla uğrascam istersen bana pm atarsan beraber uğrasırız
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

anubisx

Alıntı yapılan: nefretmy - 17 Mayıs 2010 - 22:31:59
anubisx  tahribat a takılıyosun dime ben tbt den mx0tbt
öss den sonra bende bunla uğrascam istersen bana pm atarsan beraber uğrasırız

12 den vurdun bana uyar :)