Gönderen Konu: Nokia'dan KOffice'e Destek  (Okunma sayısı 1136 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

Nokia'nın N serisi akıllı telefonlar için geliştirdiği özgür Maemo işletim sisteminin geliştiricilerinden Suresh CHANDE, Amsterdam'daki Maemo Konferansı'nda, Nokia'nın KO GmbH ile KOffice kütüphanelerini kullanarak bir mobil ofis görüntüleyicisi yazma konusunda anlaşma yaptığını duyurdu. CHANDE tarafından hazırlanan sunum, Nokia N900 akıllı telefonuyla yapıldı.

KOffice'teki iyileşmeler önemli ölçüde, Maemo görsel arayüzünün (GUI) üstüne inşa edildiği kütüphanelerde gerçekleşti. Son değişikliklerle KOffice daha hızlı ve daha kararlı bir hale geldi ve çeşitli dosya aktarma filtreleri önemli ölçüde iyileştirildi. Bu iyileştirmeler MS Office 2007 içe aktarma desteği başlangıçlarını da içeriyor.

KOffice'deki bu yenilikler sayesinde, Maemo KOffice belge görüntüleyiciyi daha fazla ofis uygulaması tarafından yaratılan dosyaları doğru bir şekilde okuma yetisine sahip olacak ve tüm diğer KOffice 2.x kullanıcıları bu özellikten faydalanabilecek.

"Maemo Daha Fazla Mobil"

KDE News portalı, KOffice üstüne yapılan bu çalışmalar hakkında bilgi veren Suresh CHANDE ile kısa bir söyleşi yapmış:

Merhaba Suresh, kendini KDE topluluğuna tanıtabilir misiniz?Merhaba, Ben Suresh Chande, Hindistan'ın Bangalore şehrinde doğdum. Melbourne'da (Avustralya) eğitim gördükten sonra, Finlandiya'daki Nokia Araştırma'da 12 yıl görev yaptım. Bir yıldır Maemo Projesi ile ilgileniyorum ve şu anda Maemo FRE Office (Fremantle veya Maemo 5) setinin teknik ürün yöneticisiyim. Bireysel olarak özgür ve açık kaynak yazılım (FOSS) topluluklarına katılmamama rağmen, elbette ki araştırma projelerimizde özgür yazılım kullanıyoruz.

Sunumunuz sırasında Mobil Office'in çeşitli yönlerini incelediniz. Bu konuda ayrıntıya inebilir misiniz, bu neden önemli?

Sunumum "mobile office" adını taşıyordu. Patronumun söylediği gibi, ofis uygulamaları geleceğin kalem, kağıdıdır. Her birey için gerekli şeyler. Bu günlerde, yazılarımızı kağıda yazmaktan ziyade, bilgisayarlara yazıyoruz. Ve her yerde ofis gereçlerine ihtiyaç duyuyoruz. Bildiğiniz gibi dizüstü bilgisayarlar gittikçe daha çok revaçta olmaya başladı, onları ofisinize, seyahatlerinize veya okulunuza kendinizle birlikte götürebiliyorsunuz. Biz ofis yazılımlarını N900 ve Maemo platformu ile daha da mobil hale getirme niyetindeyiz. Düşünün ki, bunlara bir de mobil projektör eklediğinizde, cebinize sığabilecek bu iki cihaz sayesinde tüm bir sunum yapabileceksiniz!

Dahası, şimdi bu röportajı yaparken bile kullandığınız ölü ağaçlara olan gereksinimi ortadan kaldıracaktır. Bu cihaz üzerinde, hareket halindeyken kısa notlar alabileceksiniz, trende belgelerinizi tamamlayabileceksiniz, seyahat ederken sunumunuza hazırlanabileceksiniz. Bu size inanılmaz derecede güç katar!

Sunumunuzda, Marijn KRUISSELBRIN'in Akademy'de KOffice'i Maemo ile bağlantılı hale getirmesinin ardından başladığınızdan bahsettiniz. Bulunduğumuz noktaya kadar nasıl bir gelişim oldu?

Birkaç şey bir araya geldi. Marijn'in, KOffice'in kullanılabilirliğini bir N810 üstünde kanıtlamasının ardından öğrendik ki bu mümkün. Daha sonra bana bu yönde işaret veren Thomas ZANDER ile bir konuşma yaptım ve KO GmbH ile tüm parçalar yerine oturdu.

Bu proje şu anda iki bölümden oluşuyor: Birincisi Nokia'da KOffice kütüphaneleri üstüne Maemo UI geliştirilmesi, diğeri doğrudan KDE subversion depolarında bulunan KOffice kütüphanelerinin kendilerinin geliştirilmesi. Bununla birlikte, ofisin Maemo üzerinde çabuk bir şekilde gelişmesini görmek istiyoruz ve farkındayız ki bunun için bir topluluğa ihtiyacımız var. Bu yüzden, arayüzümüzü insanların kullanımlarından elde edeceğiz, Git ile birlikte birkaç hafta içinde yayımlanacak.KOffice kütüphanesi üstünde yapılan takım çalışması, belge görüntüleyicisi için KOffice'i hazır hale getirmeye odaklandı. Bu, performans ve kararlılık çalışması ve bununla birlikte çeşitli dosya biçimleri için içe aktarım filtreleri geliştirme çalışması anlamına geliyordu. MS Office 2007 uyumluluğu hâlâ yoktu. Biz de bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdik. KOffice topluluğu bu çalışmaya sıcak baktı ama öncelik listelerinde üst sıralarda yer almadı. Bu yüzden, temelleri ortaya çıkardık ama hâlâ yapılacak çok şey var. Üstünde çalışmaya devam edeceğiz ve gelişim sürecini ve diğer konuları tartışmak üzere bir sonraki KOffice toplantısında (KOffice Sprint) bulunacağız.

Peki topluluk ile çalışmalar nasıl ilerliyor?

Çoğunlukla topluluğun bazı çekirdek üyeleriyle çalışıyoruz ama kişisel olarak topluluğun daha geniş kısmıyla bağlantılı olmayı isterim. KOffice'e olan bağlarımızı artırdığımızda ve kendi çalışmalarımızı ortaya koyduğumuzda bu şüphesiz ki olacaktır. Topluluk içerisindeki uzman bilgilerinin avantajını elde etmek ve KOffice'i geliştirmenin en iyi yolunu bulmak için onlarla birlikte çalışmak istiyoruz. İletişim kurmak ve takımımız ile KOffice topluluğu arasında bir anlayış oluşturmak için daha açık olmaya ihtiyacımız var.

Bizlere Maemo üstünde çalışan KOffice'in bir demo videosunu gösterdiniz, biz bu videoya çevrimiçi olarak ulaşabilir miyiz?

Bu adresten ulaşabilirsiniz.

KDE topluluğuna söylemek istediğiniz başka herhangi bir şey var mı?

Evet var. Bu uygulamanın bazı noktaları, gelecek yıl içerisinde Maemo tabanlı cihazlarımızı satın almalarını umduğumuz milyonlarla birlikte açığa çıkacak. Son kullanıcı için hazır olmalı ve iyi izlenim bırakmalı. Bu açıdan, her türden test ve geri besleme için minnettar olacağız! Elbette, kod yardımlarını da sevinçle karşılayacağız. Maemo uygulamalarını birkaç hafta içinde Maemo Extras ya da Testing depolarında yayımlayacağız ve kodlar Git'te olacak. Elbette çekirdek KOffice kodları SVN'de bulunuyor yani bulunulacak her türlü yardım hem bize hem KOffice'e olacaktır.

Kaynak: KDE News

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma