[Arşiv][Çözüldü] Ubuntu açılmıyor...

Başlatan Sedo79, 19 Şubat 2010 - 21:29:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sedo79

Merhaba,

startup manager kurdum ve açılışı 1280x1024 24 bit yaptım (benim monitörümün default durumu zaten bu) ve sistemi yeniden başlattım...
grub ekranı geliyor oradan ubuntuyu seçiyorum fakat sonraki siyah ekranda kalıyorum.. Sorunu nasıl düzeltebilirim?
hobaaaaaaaaaaaa night train

bytan

O ekranda yazan bir şeyler var mı? Ubuntu kurulu bölümdeki /etc/default/grub dosyasının içeriğinde ilgili satırın başına # karakterini koyduğunda problem düzeliyor mu?

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Sedo79

Grub ekranını gördüğümde ilgili satırı editleyip başa # ekleyeceğim. Doğru anladım değil mi?

bytan

Makinanı canlı cd ile aç. Ubuntu kurulu olan bölümün içerisine girip yukarıda yolunu verdiğim dosyanın içeriğini buraya kopyala. Ne var ne yok beraber bakalım.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Sedo79

# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=8
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=" splash vga=795"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

Alquimista

GRUB_CMDLINE_LINUX=" splash vga=795"

Satırında ki 795 yerine 788 yazarsanız çözünürlüğün 1024x768 olarak ayarlanması lazım. Daha önce başıma gelmişti böyle bir durum, ben böyle çözmüştüm. Umarım size de yardımcı olur.

Grub ekranı çözünürlüğü neden tam olarak bilmiyorum ama bazı standart çözünürlüklerin üzerine çıkınca hata veriyor.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Sedo79

Bugün hiç bir değişiklik yapmadan açtım ve açıldı.. Şaşırdım..
Ayrıca kernel güncellenmesine rağmen grup halen 32.12 yi açması şaşırtıcı.. Oysaki 32.14 açılması gerekiyor..

bytan

Yapılandırma dosyalarını yeniden oluşturur; eklenmesi gereken kernel varsa ekler, çıkartılması gereken varsa çıkartır. Yalnız dikkat etmen gereken, önceki yapılandırmalarının üzerine yazabileceği için, bazı ayarlamalarını -örneğin arkaplan gibi- tekrar yapman gerekebilir:

sudo update-grub2

PF @ ST

Sedo79

Selam

Yukarıda verdiğiniz komutu yaptım, 2.6.32.14 found dedi buldu yani.. Fakat restart yaptığımda eskisi gibiydi hiç bir değişiklik yoktu..

Bu da resimi;

Not: Üstteki 2.6.32.13 yanıltmasın, oradaki 13 başka hdd'de ki Lucid..

bytan

Diğer sistemden haberimiz olsaydı iyi olurdu. :) Şu an grub menünü en üstte gördüğün işletim sistemi yönetiyor. Eğer düzenleme yapacaksan aynı işlemi onun üzerinde yapmalısın veya az önceki komutu kullandığın sistemin grub'unu mbr'ye yazmalısın. Bunu yaptığında dünkü sorunu tekrar yaşama ihtimalin var.

PF @ ST

Sedo79

Diğer sisteme girebilsem o komutu orada da yapardım ama o sistem hiç açılmıyor :)
32.10 dan girip bunu düzetme imkanım yok mu?

bytan

Grub menüsünü yönlendirmesini istediğin dağıtımın içine girip grub2'yi mbr'ye yaz:

grub-install /dev/sda

Bu başlıkta belirttiğin sorun o sistemde miydi yoksa? :)

PF @ ST

Sedo79

Evet aslında onun için konu açmıştım ama yanlışlıkla diğerine girip oldu sanmıştım :) :)

Komutu yaptım ve şöyle birşey çıktı..

Installation finished. No error reported.

Bu grub2'yi, mbr'ye yazdırmak bu şekilde mi oluyor, yoksa bundan hariç başka bir işlem yapacak mıyım?

Ve şimdi ne yapmam gerekiyor üstadım?

BayboraKaan

Artık sistemi yeniden başlatabilirsiniz Grub kurlumu sorunsuz bir şekilde tamamlanmış.

Sedo79

Evet şuan Grub'a 2.6.32.14 eklemiş ve sorunsuz giriş yaptım..

Açılmayan ubuntunun sorunun çözemesemde bunu çözmemde yeterli.. Zaten win7 ile aynı hdd'ye kuruluydu..
Win7 yi formatlayacaktım, oda içinde uçar gider iyi olur..

Yardımlarınız için teşekkürler.. Yeni bir sorunda görüşmek üzere.. (umarım sorun çıkmaz)

BayboraKaan

Sedo79

Aslında ben şöyle birşey istiyorum, Mesela çift sistem kullanıyorum. Bir tane win7 loader kalsın, birde son kernel ve recovery olsun.

memtest ve eski kernellerin gözükmesini istemiyorum. Bunu nereyi editleyerek veya hangi komutlarla silebilirim

BayboraKaan

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11844.0
Burda tam olarak anlatım var aklınızın takıldığı yerde bu başlıktan devam ederiz.

bytan

@DevilTUX'un verdiği yönteme alternatif olarak; eski kernelleri sistemden kaldırırsan, grub menüsünden de temizlenir. Ola ki temizlenmedi, update-grub2 ile menü yapılandırmanı güncelleyerek temizleyebilirsin.

Lucid henüz alfa aşamalarında olan bir sürüm. Bu sebeple kullandığın yazılımlar ve bu yazılımlar aracılığıyla yaptığın yapılandırmalar düzgün çalışmayabilir, sana da böyle sorunlar çıkartabilir. :)

Etikete güvenerek konuyu kapatıyorum. :)

PF @ ST