[Çözüldü] Ubuntu neye göre güncelliyor?

Başlatan bsod1, 03 Şubat 2010 - 22:13:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bsod1

Ubuntu yazılım güncellemelerini neye göre yapıyor? Mesela birkaç günde bir ne olduğunu bilmediğim bazı paketleri güncelliyorum, fakat örneğin Firefox güncellemesi aylardır çıkmıyor ve bugün hala daha 3.5 kullandığımı fark ettim.

Firefox'un da güncellenmesini nasıl sağlarım(bir aralar güncelliyordu, hatırlıyorum güncellemiştim birkaç kez), ve diğer programların..

agritux

Depolara göre güncelleme alırsınız. Depoya atılan programlar ile sisteminizdekiler arasında farklılık olduğunda sisteminiz uyarı verir ve güncellersiniz.

Firefox'un depolardaki sürümü şu an 3.5.7
Eğer size rahatsızlık veriyorsa ya da daha güncel kullanmak istiyorsanız launchpad depolarını kullanabilirsiniz.

bsod1

Launchpad'dekini kullandım az önce o da 3.6, 3.7 çıktı halbuki..

Neden geriden geliyor ki? Bir uyumluluk sorunu falan mı oluyor?

agritux

Çünkü henüz linux için kararlı sürüm 3.6
http://www.mozilla-europe.org/tr/firefox/
Buradan bakabilirsiniz.

3.7 yi kararsız olarak kurabilirsiniz fakat bir çok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ayrıca launchpad'de firefox 3.7 mevcut görünüyor.
https://launchpad.net/~ubuntu-mozilla-daily/+archive/ppa?field.series_filter=karmic

sudo apt-get install firefox-3.7 komutu ne yapıyor?
(launchpaddekini kullandığınıza göre mozilla günlük depolarının ekli olduğunu düşünüyorum)

bsod1

Hm çözüldü sanırım, fakat mesela FileZilla, NetBeans, Opera.. gibi programları nasıl otomatik güncelleyebilirim?

agritux

Yeni sürümleri çıktıkça ve linux için uyarlandıkça, denemeler yapıldıkça ve stabilitesi (kararlılığı) ispatlandıkça; programların yeni sürümleri depoya düşecektir. Böylece hiç bir şey yapmanıza gerek kalmadan birkaçgündür olduğu gibi sistem size güncelleme uyarısı verecektir.
Ama yok ben en güncelini kullanmak istiyorum diyorsanız
Opera'yı kendi sitesinden indirip kurabilirsiniz.
Diğer sorduğunuz programlar için launchpadden arama yapabilirsinz.

acer

Alıntı yapılan: bsod1 - 03 Şubat 2010 - 22:38:03
Hm çözüldü sanırım, fakat mesela FileZilla, NetBeans, Opera.. gibi programları nasıl otomatik güncelleyebilirim?

Bu problemleri bende yaşıyordum ta ki ubuntu tweak programını kuruncaya kadar. Eğer ubuntu tweak programını kurarsanız orada istediğiniz programı hatta ekran kartınızı dahi sorunsuz güncelliyebilirsinz. Size şiddetle ubuntu tweak kurmanızı öneryorum.

bsod1

@acer teşekkürler ubuntu tweak kullanıyordum zaten ama o özelliğin farkında değildim, 180mblık yama yükledim..