Ubuntu Desktop Nasıl Server a Dönüşür

Başlatan ytekin, 04 Haziran 2008 - 19:06:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ytekin

arkadaşlar daha önce bir ubuntu server kurdum ancak visual ekranlar olmadığı için verilen önerilere kulak kabarttım ve desktop ı kurarak server işlemlerini yaptırmak istiyorum ancak windows karşılığı olarak DNS,IIS, ve Mail server olayını nasıl yaparım ne yüklemem gerekir

ufuk_k

http://doc.ubuntu.com/ubuntu/serverguide/C/
https://help.ubuntu.com/community/ApacheMySQLPHP

Bu iki adrese bakabilirsiniz. Konfigurasyon için bazı ipuçları:
sudo gedit /etc/network/interfaces Bu dosyadan static IP, netmask, gateway ayarları yapılır.

sudo gedit /etc/resolv.conf Bu dosyadan da DNS adresleri eklenir. nameserver 10.0.0.2 şeklinde mesela.

Ayarlar yapıldıktan sonra, bu komut ile ağ yeniden başlatılır:
sudo /etc/init.d/networking restart

ytekin

dns ayarlarının visual ekranları yok tabii yine sanırım :) bide mail server olayı var ama önce bi şu dökümanlara bakayım sağolasın

ufuk_k

Mail server için yeni, özel bir şey var mı bilmiyorum ama, Linux'ta geçmişten beri kullanılan mail server Postfix diye biliyorum. postfix pakedini de synaptic paket yöneticisinden aratıp kurarsın, kurarken zaten konfigurasyonu da yaptırıyor.

Server olayları ile ilgili geniş bilgim yok, ama sana önerim, -belli ki Linux'ta yenisin- önce forumu bir araştır, program kurulumu ve temel komutlar (sudo vb.) hakkında bilgi sahibi ol. Server yönetmek komut satırına hakim olmayı gerektirir diye düşünüyorum. Ha tabii ki temel ağ ayarlarını sistem--yönetim-ağ (network) kısmından da ayapabilir, DNSleri ve ipleri atayabilirsin. Ayrıca Gadmin tools diye bir paket var yine grafik araçlar, ama Ubuntu depolarında var mı bilmiyorum.

ufuk_k

Dediğim gibi masaüstünden görsel olarak yapmak istiyorsan Sistem--Yönetim-Ağ (system--administration-network) kısmından temel ağ, IP, DNS ayarlarını yaparsın.

ytekin

IP ve DNS ayarı yaptım sistem internete çıkıyor ancak DNS derken hosting den bahsediyorum yani domainleri tanımlayıp nameserver ları gireceğim alan neresidir yani tabii windows gibi düşünüyorum ama ?

ufuk_k

/etc/resolv.conf dosyasının düzenlenmesiyle ilgili araştırma yapman gerek. Kendi manual dosyası için konsoldan:

man resolv.conf okumanı öneririm.

a.a.sezen

Alıntı yapılan: ytekin - 04 Haziran 2008 - 20:36:45
IP ve DNS ayarı yaptım sistem internete çıkıyor ancak DNS derken hosting den bahsediyorum yani domainleri tanımlayıp nameserver ları gireceğim alan neresidir yani tabii windows gibi düşünüyorum ama ?

free hosting kontrol panelleri bir araştırın.. sizi özellikleriyle tatmin edeni kurabilirsiniz. Bu paneller istediklerinizi oluşturabilmeniz için arayüzlerdir.
Güce ve Geleceğe, Güvenle...

heartsmagic

@a.a.sezen haklı zira panelsiz o iş zor olur. Her şeyi elle yaparım diyorsan bilemem tabi. Bir de şurası göz atılması gereken kaynaklardan biridir:
http://www.howtoforge.net/perfect-server-ubuntu8.04-lts
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

panamax

Desktop edition ile GUI'leri kullanarak gerekli kurulumlari yaptiktan sonra fazla kurcalamayacaksan X'i acik hafiza yemesine gerek yok, yapacagin isler bittikten sonra 5 harici bir runlevel'da boot edersen saglikli olur. Sonraki isler icin mesela Usermin ve Webmin yukleyip uzaktan konfigurasyon degisiklikleri yapabilirsin.

Kolay gelsin..