[Çözüldü!]Hoparlörden acayip sesler geliyor(!)

Başlatan Bamboo16, 01 Şubat 2010 - 22:26:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bamboo16

Biraz saçma olucak galiba ama laptopa ubuntu yükledikten sonra hdddenmi ne içinden cız cızz diye bir ses geliyor 2-3 dkda bir bu normal mi?Win(vista-7) hiç olmadı bugüne kadar.Bunu nasıl kesebilirim acaba??(ses sanki hdd kullanıldığından dolayı geliyor)

kalender

Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

Xenophobia

Aşağıdaki komutu uygulayın ve sesin devam edip etmediğini izleyin.

sudo hdparm -B 192 /dev/sda

Bamboo16

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Sonunda o baş ağrısı yapan ses gitti (=
İyi geceler dilerim.
Alıntı yapılan: Xenophobia - 01 Şubat 2010 - 23:19:20
Aşağıdaki komutu uygulayın ve sesin devam edip etmediğini izleyin.

sudo hdparm -B 192 /dev/sda

Malesef tekrar ediyor verdiğiniz kodu yazdıktan sonra durdu fakat hoparlörü kıstım sonra bir daha pcyi açtım gene olmaya başladı.Bir daha yazdım kodu gene oluyor.Fakat hoparlörden geldiğini kesin anladım şu an.Paneldeki hoparlör simgesini mute yapınca hiçbir şekilde ses gelmiyor.Özür dilerim ses hdd den değil hoparlörden gelmekteymiş.Bu neden kaynaklanıyor olabilir acaba??Birde o alıntı yapılan iki adresteki şeyleri nasıl yapıcam anlamadım.
Şimdiden teşekkürler...

Ozmo

canosayan

komutun görevini bilmiyorum. ama başlangıç uygulamalarına eklerseniz belki çözüm bulursunuz
Chmod bizim işimiz.

Bamboo16

Şuanda kafayı yicem.Cız cız cız.Ses kartlarındaki bütün konuları okudum alakalı alakasız ama beceremedim.GÜndüz gene iyi fakat gece hepten sessiz olduktan sonra ev sesler öldürücü oluyor =/ tek çarem hoparlör simgesinden kapatmak oluyor öyle geçiyor fakat o zamanda müzik falan dinleyemiyorum hiçbir işime yaramıyor.Asus x52s pcm var.Ubuntu 9.10 yüklü.Alsa derlemesini yapmaya çalıştım paket dosyaları yükledi falan sonra olmadı.Normal ses çıkıyor şimdi fakat cız cız diye devamlı ses geliyor(kulaklık takıncada aynı)
Birde 9.10 için alsa yüklenmesi gerekmez falan yazılmış ben yükledim paketleri ama bir sorun olur mu??
kodları yazınca bunlar geliyor:
Realtek ALC660-VD
Motorola Si3054
Belki verilmiş olabilir konu ama inanın hepsini okudum.Amacım gereksiz bir konu açmak yada hiç uğraşmadan birilerine yaptırmak değil.
Şimdiden teşekkürler..

Ozmo

Bamboo16

Sorun hddden değilde hoparlörden olduğu için oraya açtım kusura bakmayın.
Sorun güncel

Felâsife

Bu olayın bir benzeri bende de Pardus altında oluyor, burada ki işlemi yapınca sesi kesebiliyorum.
Artık pavucontrol Ubuntu'da nasıl açılır/olur orasını bilemiyorum, denemeniz gerek.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

By_Mihni

Alıntı yapılan: Bamboo16 - 02 Şubat 2010 - 14:49:08
Sorun hddden değilde hoparlörden olduğu için oraya açtım kusura bakmayın.
Sorun güncel
Sorununuzun aynısı burada çözülmüş durumda bir bakın.

Bamboo16

Teşekkürler dediğiniz sayfadakileri yapmaya çalışıcam.
NOT:
Sorunum çözüldü.Çok teşekkür ederim fikir önerisinde bulunan herkese (=
O linktekileri yapmadım tam ama benimki gibi cızırtı geliyorsa hoparlörlerden bunu şöyle çözebilirsiniz:
-Terminale şu kodu girip:
alsamixer -V all
Daha sonra ses seviyelerini gösteren bir ekran gelicek karşınıza ben acemiyim ilk aşağı-yukaru yön tuşlarıyla sesi arttırdım alçalttım fakat ana ses göstergesi hareket ediyordu.Sonra deneme yanılma yöntemiyle klavyede bastım "h" tuşu yardım bölümüne giriyormuş yeni öğrendim bunuda.Ordan diğer hoparlör seviyesi sekmelerine nasıl geçiceğimi baktım daha sonra en sondaki "cd"yazan sekmeye geldim sıfırladım ve artık o kahredici ses yok.Tekrardan çok teşekkür ederim herkese.Bu sorunu yaşayanlar böyle giderebilirler sorunu.