Gönderen Konu: Münster Okullarında OpenOffice  (Okunma sayısı 1100 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

Münster şehrindeki pilot okullarda, OpenOffice.org kullanılmaya başlandı. Şehrin Bilgi Teknolojileri departmanı olan Citeq, ilk ve orta dereceli okullardaki 150 sunucuda, GNU/Linux kullanılacağını açıkladı. Bu okulların yarısı zaten açık kaynak koda göç etmişlerdi. Okullarda yapılan bu değişiklikler, şehrin genel bilgi teknolojileri stratejisinin bir parçası. İki okulun öğretmenleri, OpenOffice.org ile ilgili çalışmalar yaptı. Kasım ayından beri tüm okullarda OpenOffice.org kullanılıyor. Citeq'in sözcüsü Stefan SCHOENFELDER "Bizim planımız OpenOffice.org'u okullar için birincil ofis uygulaması yapmaktır." şeklinde konuştu.

Şehir, eylül ayında 360 sunucusunun 140'ının GNU/Linux sistemiyle çalıştığını duyurmuştu. Şehrin Bilgi Teknolojileri departmanı Citeq, bilgi paylaşımını kolaylaştırdığı için açık kaynak kodu kullanmaya yöneldiğini belirtiyor. Aynı basın açıklamasında,  özgür yazılım araçlarının gelişmiş olmasıyla beraber, onları kullanmanın ekonomik açıdan tasarruf da sağlamasına da vurgu yapılıyor.

Münster, sunucularında Debian ve Suse'yi kullanıyor. Citeq sözcüsü Stefan SCHOENFELDER'in söylediğine göre, bu sistemler dosya sunucularında veya Typo3 açık kaynak içerik yönetim sistemini çalıştırmak için kullanılıyor.

Münster, 1988'den beri açık kaynaklı

Şehirdeki bütün bilgisayarları açık kaynak kodlu hale getirmeyi şu anda düşünmediklerini belirten SCHOENFELDER, "Personel, ofiste ve evinde lisanslı ofis uygulamalarını kullanıyordu. Ayrıca birçok uygulama sadece Microsoft masaüstlerinde mevcut ve bilgisayarların tamamını Linux'a geçirmek pahalıya mal olurdu." diyor.

Münster belediyesindeki bilgisayarlarda varsayılan web tarayıcısı, açık kaynaklı Mozilla Firefox.

Münster şehri açık kaynak kod kullanmaya 1988'de başladı. Belediyedeki ilk Linux sistem, e-posta sunucusu olarak kullanılıyordu. Açık kaynak kod kullanım kararı, Bilgi Teknolojileri Departmanı tarafından alındı. Ardından siyasiler kentin açık kaynak kullanımını artırmak istedi. SCHOENFELDER elde edilen sonuçtan çok mutlu: "Ekonomik olarak daha faydalı gözüken her yerde Linux kullanıyoruz. İşletim sistemini değiştirmenin bedeli, lisansa verilen ücreti aşmadığı sürece her yerde Linux'a geçmek başarı sağlıyor."

Kaynak: OSOR

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma