[Çözüldü] Grafik kartımı sürücümü kuramıyorum

Başlatan erenali, 03 Haziran 2008 - 02:03:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

Galiba aynı durum bende var.
Benim kartta nVidia 7300 GT kısıtlı sürücüyü kaldırıp,envy direk kurayım dedim ekran 800x600 de kaldı.
Açılışta yapılandır devam penceresi geliyor ikisini de denedim sonuç değişmedi.
xorg.conf dosyasının da ilgili yeri 1280x1024 yaptım,restart yaptım gene aynı.
Envy konsoldan bir daha kurdum gene aynı 800x600 açıldı...xorg.conf'ta ki 1280x1024 de değişmemiş..
Kısıtlı sürücü de aygıtı kullanımdan kaldırmıştım ama kullanım da görünüyor.. [IMG]http://img152.imageshack.us/img152/8609/kstlzx0.th.png[/img]

Bu xorg.conf dosyam sadece 1280x1024 yazan yeri değiştirdim orada da 640x480 yazıyordu ama sistem>tercihler>ekran çözünürlüğün de 800x600 ve 101 mhz yazıyor.
Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Configured Video Device"
Monitor "Configured Monitor"
SubSection "Display"
Depth 24
Virtual 640 480
Modes "1280x1024@60"
EndSubSection
Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
Defaultdepth 24
EndSection

Section "Screen"
Identifier "screen1"
Device "device1"
Monitor "monitor1"
Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
Defaultdepth 24
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Boardname "vesa"
Busid "PCI:5:0:0"
Driver "nvidia"
Screen 0
EndSection

Section "Device"
Identifier "device1"
Boardname "vesa"
Busid "PCI:5:0:0"
Driver "nvidia"
Screen 1
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "tr"
Option "XkbOptions" "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
 screen 0 "Default Screen" 0 0
EndSection

Section "Module"
Load "glx"
Load "GLcore"
Load "v4l"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
Vendorname "Plug 'n' Play"
Modelname "Plug 'n' Play"
 modeline  "640x480@60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
Gamma 1.0
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "monitor1"
Gamma 1.0
EndSection

Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ufuk_k

Envy yazan herşeyi kaldırıp, uçbirimden şu komutun çıktısını verir misin?
uname -r

ViolentDesire

mono, senin sorunun benimkinden biraz farklı. Seninkine benzer sorunları olanlar çözebiliyor. Forumlarda okudum. Çünkü en azından Restricted Drivers'ta görünüyor. Onu ayarlayabilirsin eğer moderatörler yardımcı olurlarsa...

Felâsife

eğer kast ettiğiniz bensem buyrun,yoksa pardon. mono@mono-desktop:~$ uname -r
2.6.24-18-generic

Felâsife

Alıntı yapılan: ViolentDesire - 04 Haziran 2008 - 02:49:08
Forumlarda okudum. Çünkü en azından Restricted Drivers'ta görünüyor. Onu ayarlayabilirsin eğer moderatörler yardımcı olurlarsa...
Anladım ben çıkayım aradan size kolay gelsin bu arada umarım çözülür sorununuz.

ViolentDesire

ufuk_k

Eğer işinize yarasa siz de uygulayabilirsiniz, ben diğer arkadaşa yazmıştım. Sizin de xorg.confta yanlış parametreler var, misal nvidia kartlarda composite enable satırı olmaz, board adında vesa yazıyor filan. Ben arkadaşı yönlendirmeye çalışayım, siz de takip edin.

ufuk_k

Alıntı yapılan: ViolentDesire - 04 Haziran 2008 - 02:54:39
uname -r
2.6.24-17-server

Şimdi bakın ViolentDesire:
1. Ubuntu server kurduğunu ilk başta belirtmemişsin. Bu sürümde X masaüstü yok, biliyorsun. Ayrıca verdiğin komuttan anlıyoruz ki, kernelin de farklı. BU bilgileri en başta vermeniz gerekir. Bir ekran kartı sürücüsü kurulurken sürücü pakedi sisteme kurulur ve kullanılan kernelle ilgili modüller oluşturur/indirilir ve kurulur. Bu şekilde çalışır. Şimdi senin kullandığın bu kernelin nvidia modülleri var mı bilmiyorum, çünkü server edition bu, yapanlar 3D, ekran kartı gibi şeylere ihtiyaç duysalar, zaten masaüstü de koyarlardı sisteme. Ki konmuş hali var, biz de ona Desktop edition diyoruz :) Neyse, sonuçta her kernelin restricted-modules paketleri var  sanıyorum.

Yapacağın şu, eğer synaptic paket yöneticisi var ise şu paketleri ara ve kur, kurulu ise de yeniden kur:

nvidia-glx-new
linux-restricted-modules-2.6.24-17-server
nvidia-kernel-common

@mono,  siz de envy gibi birşeyler kurmuşsanız kaldırıp bu dediğim paketleri kurabilirisiniz. 2.paket kernel modülleridir, siz kendi kernelinize uygun olanı kurun.

ufuk_k

http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1590.msg15572#msg15572

Daha sonra yukardaki cevapta verdiğim xorg.conf dosyasını aynen yapıştırın ve sistemi yeniden başlatın.

Felâsife

Bu arada benim sistem 64-bit onu belirteyim de..
Bu arada dediklerinizi yapıyorum..takipteyim.

ufuk_k

Mesajı düzelttim:
linux-restricted-modules-2.6.24-17-server olacak..

ViolentDesire

Synaptic Package Manager'de

linux-restricted-modules-2.6.24-17-server

ve

nvidia-kernel-common

paketleri yok. Nasıl kurabilirim?

ufuk_k

Depolarınız eklenmemiş demek ki. http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=417.msg3323#msg3323
sudo gedit /etc/ap/sources.list ile açıp içeriğini şurada verilen ile değiştirip kaydedin. Sonra da konsoldan:

sudo aptitude update

ViolentDesire

Ufuk_k, dediklerinizi aynen yaptım, çözünürlük yükseldi, derhal Hardware Drivers'a baktım ve Device Driver olarak NVIDIA accelerated graphics driver (latest cards) seçili durumda.

Yardımlarınız için çok çok teşekkürler.. (Ses ile ilgili sorunum var, daha sonra rahatsız edeceğim sizi)  :)

ufuk_k

Çözünürlük ayarını system--preferences--screen kısmından yapabilirsin. Ses için ayrı başlık açarsan daha iyi olur.
@mono, siz de uygulayıp denerseniz, belki düzelebilir sorununuz. Siz de kurulmuş olan envy paketlerini kaldırıp, ViolentDesire'a yazdığım paketler ve size uygun olan linux-restricted-modules-2.6.24-18-generic pakedini kurmayı deneyin.

Felâsife

Şuan benim de sorun halloldu  :) simgeler de küçüldü ki bu çok iyi oldu sağ olasınız.
Önce sizin xorg.conf'u yapıştırdım sonra restart attım olmadı..kıst.sür. den kartı aktif ettim restart attım bu sefer düzeldi.
Lakin anlamadığım önceden 1280x1024'deyken simgeler filan bu kadar küçük olmuyordu,şimdi küçük
Normalde böyle mi olması gerekiyor?
veya kurulum tam olduğu için mi böyle oluyor?

ufuk_k

Büyük olasılıkla alışkanlıktan kaynaklanıyordur. Masaüstü simgelerini sağ tıklayarak esnet diyip büyütebilirsiniz. Ayrıca forumda arama yaparsanız hepsini birden büyütmenin yöntemi olacaktı. Panel için ise, sağ tıklayıp özelliklerden boyutunu artırdıkça simgeler büyür. Ben Gnome üstünde değilim, o yüzden yönlendiremiyorum.

sudo aptitude install mesa-utils yüklü değilse yükleyin, glxinfo çıktısı için gerek.

glxinfo | grep render çıktısı Yes diyor ise sorun yoktur.

Felâsife

Yok yok aman ben büyütmek istemiyorum :D
Aksine böyle küçük olması daha işime gelir.
Öte taraftan glxinfo | grep render de "yes" dedi.

Daha fazla karıştırmayayım en iyisi,ben size çok çok teşekkür ediyorum.
Saygılar.

ufuk_k

Önemli değil. Karıştırın, karıştırmadan tadına varılmaz. Bozulan da tekrardan eski haline gelir, merak etmeyin.

Felâsife

Gerçekten Linux insanı hep karıştırmaya sevk ediyor.
O yüzden de buralardan hiç ayrılamıyoruz.

heartsmagic

@ufuk_k hanene 10 puan, 10 puan, 10 puan yaz Barış abiden :)
Kerneli sormak nereden geldi aklına, cidden tebrik ediyorum. Aynı başlıkta iki kişinin sorunu çözülmüş, etiketleyip kapatmayı da sana bırakıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Sağol abi, işte dedim sadece bu paketler gerekliyse, bunlar kurulunca olur :) Yani nvidia kartın sürücüsünün yüklenmemesi pek mümkün değil aslında. bi de Nvidia ile uğraşacaksak yandık :D

Başlığı açan geri dönüş yapmamış, onu bekledim aslında, gerçi o arkadaş Ubuntu'yu açamıyordu sanırım.

ufuk_k

Neyse başka başlık açmış arkadaş, ben konuyu kilitleyeyim o zaman.