A4Tech x7 ve diğer 6 7 tuşlu mouseların buton ayarları

Başlatan SoulSmasher, 13 Mart 2008 - 19:43:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SoulSmasher

arkadaşlar, bir italyan sitesinde gördüğüm makaleyi sizlerle paylaşmak istedim..
makalenin orjinali Bu sayfada mevcut..

Burada açıklayacağım yöntem ile mouseunuzun 7 tuşunu da aktif hale getirebilirsiniz (zaten aktifler, fakat 6. ve 7. tuş sol ve sağ tuş gibi çalışıyorsa bu da düzelecektir)

Yapacaklarınız:

İlk olarak evdev paketini indirip güncellememiz gerek (zaten günceldir dağıtımla gelen ama bunu yeniden kontrol etmeliyiz)
bunun için şu kodu konsolda çalıştırın:
sudo apt-get update
sudo apt-get install xserver-xorg-input-evdev

daha sonra konsolda şu komutu çalıştırın.
cat /proc/bus/input/devices
bu komut sisteme takılı aygıtlar ve id leri hakkında bilgi verecektir

benim mouse ile alakalı olan bölümün kodu şu şekilde:
I: Bus=0003 Vendor=09da Product=000e Version=0110
N:
P: Phys=usb-0000:00:13.0-4/input0
S: Sysfs=/class/input/input2
U: Uniq=
H: Handlers=mouse1 event2
B: EV=7
B: KEY=ff0000 0 0 0 0 0 0 0 0
B: REL=303

burada H (Handlers) kelimesinden sonra gelen event2 kısmı önemli. buradaki event2 nin 2 si size göre değişebilir. ben şu anda 7.10 (gutsy gibbon) ve x7 x750-f model a4 tech mouse kullanmaktayım ve event 2 olarak gözükmekte..
dediğim gibi, sizdeki event numarası modele göre değişebilir, onu kendinize göre aşamalarda düzenleyin, ben event2 olarak anlatmaya devam edeceğim..

şimdi xorg.conf da bir düzenlemeye gideceğiz. bundan önce yedeğini alıp acil durumlarda geri dönme şansımızı oluşturmalıyız :)
bunun için konsolda şunu çalıştırın:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek

eğer sorun olursa recovery mode da veya gnome arayüzünde geri dönmek için şunu kullanmalısınız:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf.yedek /etc/X11/xorg.conf

şimdi xorg.conf u düzenlemeye başlayalım :)
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

şunun gibi bir şey çıkmalı:

Section "InputDevice"
            Identifier      "Configured Mouse"
            Driver          "mouse"
            Option          "CorePointer"
            Option          "Device"                "/dev/input/mice"
            Option         "Protocol"              "ImPS/2"

Option          "Emulate3Buttons"       "true"

EndSection

şu şekilde değiştirilmeli:

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "evdev"
# Option "CorePointer"
Option "Device" "/dev/input/event2"
Option "Protocol" "ImPS/2"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
Option          "Name" "A4Tech X7"
# Option "Emulate3Buttons" "true"
EndSection

Identifier Adına Kesinlikle Dokanmamalısınız, , Driver Adı mouse yerine evdev olmalı, option "corepointer"  satırının başına # koymalı, veya o satırı silmelisiniz, Device de /dev/input/mice yerine /dev/input/event2 (hatırlatırım event numarası kendi ayarınız ile değişmeli), Option          "Name"   "A4Tech X7" satırı eklenmeli ve de eulate3bbuttons ayarı corepointerda yapılan gibi kaldırılmalıdır..

ayarları kontrol ettikten ve kaydedip kapadıktan sonra ctrl alt backspace kombinasyonu ile gnome u yeniden başlatın

giriş yaptığınızda tuşlarınız aktif fakat ayarlanmamış olacaktır, şimdi gelelim ayarlamaya..

konsolda şunu çalıştırın:
xmodmap -e "pointer=1 2 3 4 5 8 9 6 7"
bu kod gutsy gibbonda bende çalışmadı konsolda bir tepki gelmedi veyeniden başlattığımda da olmadı, eski sürülerde olabilir ama..

ama bu olmayacak anlamna gelmiyor :)

şimdi size tuşları açıklayayım:

konsole şunu yazın:
xev | grep button
şunun gibi bir görüntü gelecek karşınıza

burada pencerede her mouse a tıklayarak konsoldan da takip ederek her bir tuşun numarasını anlayabilirsiniz..
standart olarak şu şekilde olmalı:

sol tuş buton1
orta tuş buton2
sağ tuş buton3
mouse tekerleği yukarı doğru buton4
mouse tekerleği kendinize doğru buton 5
yan tarafta size uzak olan buton buton6
yan tarafta size yakın olan buton buton7

xmodmap sıramız standart şu şekilde yani: 1 2 3 4 5 8 9 6 7

burada buton 8 ve 9 a dokanmayın, farenin kendi içindan ayarlarla ilgili onlar..

şimdi tuş dizilimini de anladığımza göre userınızla (normal hesap) konsolu açıyoruz ve şunu yazıyoruz
gedit .Xmodmap
boş bir gedit sayfası açılacak, çünki öyle bir dosya henüz yok, ama biz yaratacağız :)
içine onun şunu yazıp kaydedip kapatın:
pointer=1 2 3 4 5 8 9 6 7

şimdi ctrl alt backspace komutu ile gnome u yeniden başlatın, açtığınızda xmodmap ı eklemek isteyip istemediğinizi soracak, sağ kısımdan .xmodmap ı seçip load diyin sola taşınsın, sonra kabul edip kapatın, artık farenizin 7 tuşu da çalışmakta ;)

afiyet olsun ;)

ipucu: ben farenin 6. ve 7. tuşunu ters kullanıyorum, yani yan tarafta bana yakın olan tuş back görevini uyguluyor standart göevi olan forward yerine, bu sebeple bendeki tuş dizilim sırası şu oldu: 1 2 3 4 5 8 9 7 6

kaynak: xorg-conf.com

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

savvase

sedefsiz_masrapa

tam olarak anlatımdaki resimde görülen mouse u kullanıyorum. teşekkürler

dogubuntu

Resimdeki farenin siyahını kullanıyorum :D yazınız için teşekkürler

akrazi

resimdeki farenin biraz farklısını kullanıyorum.

farklı olarak 8.ve 9. tuşlar yok. senin verdiğin numaralara göre 6. ve 7. tuşlar. onun yerine tekerlek bende iki tane. daha önce diğer tuşları çalışıyordu. tek benim işime yarayan tekerleğin üzerine basılarak sayfanın hareketini sağlayan tuş. bu tuşu çalıştıramadım. bu konuda yardımcı olabilrmisiniz_?
Günler geçiyor azar azar.
Ölüm yaklaşıyor sevinsen ne yazar.

akrazi

bu konu hakkında burada yardımcı olacak kimse yoksa eğer başka bir konu açmam gerekir mi_?

heartsmagic

Alıntı yapılan: akrazi - 25 Kasım 2008 - 01:01:54
bu konu hakkında burada yardımcı olacak kimse yoksa eğer başka bir konu açmam gerekir mi_?

Yeni konu açmana gerek olmayabilir. Eğer konuyu gören varsa ve bu donanıma sahipse zaten yazacaktır. Ancak sanırım bu donanıma sahip olan kimse kalmamış aramızda.

akrazi

bu linux için mouse mu değiştirmem gerekecek yani..  :)

erginemr

Alıntı yapılan: akrazi - 23 Kasım 2008 - 23:49:40
...
tek benim işime yarayan tekerleğin üzerine basılarak sayfanın hareketini sağlayan tuş. bu tuşu çalıştıramadım. bu konuda yardımcı olabilrmisiniz_?

Belki o tuş zaten çalışıyordur da web tarayıcınızın ayarı tam yapılmamıştır:

Firefox kullanıyorsanız;
Menü >> Düzen >> Seçenekler >> Gelişmiş >> Genel >> "Otomatik Kaydırmayı Kullan" seçeneğini etkinleştirin.

Opera kullanıyorsanız;
Shift + Orta Tuş (tekerlek tuşu) >> Açılan seçim kutusunda "Orta tuşa basınca otomatik kaydırma" seçeneğini etkinleştirin.

akrazi

Süpersin usta. eyvallah. ohhh beee.

beni mutlu ettin Allahta seni mutlu etsin.  :) ;)

erginemr

Alıntı yapılan: akrazi - 25 Kasım 2008 - 21:20:06
Süpersin usta. eyvallah. ohhh beee.

beni mutlu ettin Allahta seni mutlu etsin.  :) ;)

Amiin! Güle güle kullan. :)

heartsmagic

Donanıma sahip olmadan da oluyormuş demek ki :)
Eline sağlık @erginemr.

dirmil

dirmil

isc

çok güzel anlatım eline sağlık ubuntuyu kurmayacaktım bu gibi sebeplerle ve kurdum ayarladım tekrar sağolasın
ancak benim farem bu ve usb girişli

sizde 6 ve 7 olarak görünen yan tuşlar bende 8 ve 9 olarak göründü..sadeceburaya takıldım çeşitli kombinasyonları deniyorum bakalım..ileri geri işlemini yapıyor ama sizin gibi bende ters kullanıyorum yakın olanı back olarak ayarlayacağım inş..

anarchia

tam ihtiyacım olan bir konuda çok aydınlatıcı bir anlatım olmuş. çok teşekkür ederim. solak olmam ve yan tuşu orta buton olarak kullanmam durumu güçleştirecek diye korkuyordum ama gayet kolay bir şekilde buton konfigürasyonunu ayarladım.

tyler78

Ben de xorg.conf'u açınca aşağıdakiler çıkıyor. Mousela ilgili birşey göremediğim için ellemedim. Doğru mu yapmışım, yoksa devam edeyim mi rehbere göre?

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   Device      "Configured Video Device"
   DefaultDepth   24
EndSection

Section "Module"
   Load   "glx"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver   "nvidia"
   Option   "NoLogo"   "True"
EndSection

heartsmagic

@tyler78 eğer aynı fareye sahipsen rehberdeki bölümü xorg.conf dosyana geçirebilirsin. Ancak başlamadan önce bir yedek almanı tavsiye ederim.

canosayan

bir soru. x7 mause a sahibim. fakat çoğu zaman sağ tuşa tıkladığımda hemesol tuşada tıklamışım gibi yapıyor. daha doğrusu bir menü üzerinde iken sağ tuş o menüde sol tuş gibi herhangi bir menü öğesini çalıştırabiliyor. 6 ve 7 tuşlarım 8 ve 9 olmasına rağmen doğru çalışıyor var mıbir önersi olan.
Chmod bizim işimiz.

osmancık

Kenardaki ileri geri tuşlarına başka fonksiyon atanabilir mi? Mesela çift tıklama fonksiyonu atamak istiyorum.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

Mohican

SoulSmasher arkadaşım böyle bi konu açtığın için çok teşekkür ederim...Bende de A4Tech Wop-49 usb mouse var, iki tekerlekli sol tarafında ileri ve geri butonları var, ama ters çalışıyor.greb button dan baktığımda yan butonlar 8 ve 9 olarak çıkıyorlar. xorg.conf bende boş çıkıyor içinde hiçbirşey yok. Tek sorunum ileri geri butonlarının ters çalışması başka hiçbir sorun yok. Ubuntu 10.04 Lts X64 kullanıyorum. mouse event6 olarak gözüküyor bende. win7 de de tuşlar ters çalışıyor ama driverini güncelleyince tuş fonksiyonlarını özelliştirme çıkıyor ordan yapıyodum ama ubuntu da mouse yi tam tanımasına rağmen ileri geri butonlarını bi türlü düzeltemedim çünkü default olarak ters yapmışlar mouse u çok saçma. Win7 de de default olarak ters çalışıyor. Ubuntu da bunu düzeltemezsem mouse un içini açıp lehimle tuşları çaprazlayacam artık :D böylece defaultu düz olur win7 de bile driver yüklemeye gerek kalmaz :D Bunu nasıl düzeltebilirim ?
Şikâyetçi olup ağladığım nice günler oldu. Zaman geldi ki, ağladığım günlere ağladım Hazreti Ebû Bekir

acer

Birkaç Sorum var
1-) Bu fare oyuncu faresi midir?
2-) Oyuncu faresinin oyuna olumlu yöndeki katkısı nedir- nekadardır?
3-) Linuxta özellikle ubuntu da %100 uyumlu oyuncu faresi var mıdır var ise marka ve modeli nedir?

okeymax

buton 6 ya kopyala buton 7 yede yapıştır komutunu nasıl verebilirim

Göktürk

Alıntı yapılan: acer - 06 Ocak 2011 - 10:38:37
Birkaç Sorum var
1-) Bu fare oyuncu faresi midir?
2-) Oyuncu faresinin oyuna olumlu yöndeki katkısı nedir- nekadardır?
3-) Linuxta özellikle ubuntu da %100 uyumlu oyuncu faresi var mıdır var ise marka ve modeli nedir?

ben genelde windows oyunlarını denedim linux oyunlarını üzerinde denemedim özellikle counter strike source üzerinde mesela bence a4 tech xl-755bk 3600 dpi bende şu an sorunsuz çalışmakta ben counter üzerinde daha hızlı dpi hızlı dönme sabitleme yapabiliyorum ubuntu üzerinde yalnız ben mouse taktım direk tanıdı her tuşu aktif değil onu ayar yapcan burdaki konuda anlatıma göre ben denemedim ama genelde fps oyunlarında işe yarar oyuncu mouseleri linuxsa uyumlu doğrudan driveri olan bir mouse yok yalnız a4tech serilerini bir kaç ayar ile kullanabiliyorsunun diğer markaları bilmiyorum ak47 ile tak head kafadan çekebiliyorsun tek tuş ve iyi bir sabit dpi ile sen düşün gerisini iyi oyunlar . :d
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

Oyuncu

Merhaba arkadaşlar, x7 Oscar Macro Editor'de pasif şekilde gözüken 1 nolu (Sol  fare tuşu) Aktif edebilirmiyiz ?

Yada diğer bir tuşu (örneğin 5 nolu tuş), 1 nolu tuş ile değiştirebilirmiyiz ? Yani 5 Nolu tuşa ayar yaptığımızda 1 nolu -sol tuşa- makro atabilmek gibi bir şey yapabilirmiyiz ?.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2014 - 03:15:54

an itibariyle sol fareye tuş atama özelliği açmış bulunuyorum  ;)

Mavi alan sol mouse alan bölümü, kırmızı alan ise diğer tuşlarda olduğu gibi ayar seçenek penceresi.

Lakin tek bir sorun var, yaptığım ayarları kaydedip fareye yüklememe rağmen ayarlar sol mouse'ye kayıt edilmiyor.

Sol tuşu yada 1 nolu tuşu koruma altına almışlar. Bu korumayı nasıl kırabilirim ?