Yabancı Yönetimler Birer Birer Özgür Yazılıma Geçiyor

Başlatan fortran, 28 Ocak 2010 - 01:41:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Amerika'da Kaliforniya Eyaleti Bilgi Teknolojileri Başkanı (Chief Information Officer) özgür yazılımların devlet dairelerinde kullanılmasının uygun olduğunu belirten resmi politikayı yazılı olarak açıkladı.

Eyalet eşi benzeri görülmemiş 20 milyar dolarlık bütçe açığı altında ezilirken yönetim harcamaları azaltmak ve altyapıyı yönetmenin daha verimli yollarını bulmak için uğraşıyor. Üreticiye bağımlılığı azaltmak, özgür ve açık kaynak kodlu yazılımlara yönelmek eyaleti içinde bulunduğu mali krizde biraz olsun rahatlatabilir.

Aynı durum ulusal düzeylerde de geçerli. Geçen yıl Kanada ve İngiltere hükümetleri açık kaynak kodlu bilgi teknolojileri stratejilerini resmi olarak geliştirmeye başladılar. Geçmişte açık kaynaklı yazılımlara yandaşlığıyla bilinen Amerikan Savunma Bakanlığı geçen yıl da özgür yazılıma geçmenin avantajlarını bildiren kısa bir not yayınlamıştı.

Özgür yazılımlar ucuz bilgi teknolojisi (BT) için sadece hızlı bir çözüm değil aynı zamanda destek ve geliştirmeyi artırabilecek bunun yanında resmi yönetimleri lisans ücretlerinden kurtarabilecek bir adım. Yönetimlerin özgür yazılım kullanımını gözden geçirirken yalnızca ucuzluğunu değil, geniş destek ve geliştirilmeye çok yatkın oldukları gerçeğini de göz önünde bulundurmaları gerek.

Dünyada özgür yazılım kullanımı ile ilgili resmi yönetimler tarafında güzel gelişmeler olurken Türkiye'de hükümetin bu konuda bilgisiz ve umursamaz olması çok üzücü. Zaten başbakanın Bill Gates ile görüşüp iş anlaşmaları yapmış olması durumumuzun ne kadar vahim olduğunu göstermiyor mu?

linux.org.tr
Özgür yazılım dergisi: eniXma

ozan2680

tüm dünya yavaş yavaş açık kaynağa terfi ederken biz ise hayla amerikaya paramızı yediriyoruz
Speed

XRumer

Tüm dünya özgür yazılım kullanmaya başlıyor. Türliye'de tık yok.
Hem git Pardus geliştir, hatta 2010 bütçe planlarında Pardus'a yer ver. Hem de git Bill amca ile anlaşma imzala.
Hükümetten bir de Linux açılımı bekliyoruz. :)

canosayan

Benim fikrim Türkiye'de bu açılımın çok geç yapılacağı şeklinde.

Bunun nedeni ise hükümetlerden çok, insanların yapısıyla alakalı. Hani bu insan böyle şöyle demeyi pek sevmem fakat bazı durumlarda demek gerekiyor. Şu an eğer bu halkın dinamiklerine bakarsanız büyük bir yozlaşma ve umursamamazlık var. İster bilgisayar konusunda olsun ister başka konularda.

Gerek ekonomik kriz olsun, gerek ülkenin içinde bulunduğu genel durum olsun insanların bir çok şeyi önemsemesini engelliyor. İnsanların bir işletim sistemini çalar durumda olmaları onları etkilemiyor. Hatta bu durum nedeniyle insanlar hazır verileni kullanıp yeni bir şey öğrenmeye kalkışmıyor.

Hal böyleyken es kaza ülke bir açık kaynağa geçse bile bizim insanımız devlet bilgisayarlarına gizliden windows yükler. Aynı şimdi bizim gizliden devlet bilgisayarlarına linux kurup kurmamız gibi
Chmod bizim işimiz.

maydin95

Bill amcayla yapılan anlaşmalar mı var. Bunlar ne acaba?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.