ATI Radeon Linux Ekran Kartı Sürücüsü Yayınlandı!

Başlatan maydin95, 29 Ocak 2010 - 13:28:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Alıntı YapATI sonunda Linux için ekran kartı sürücüsünü yayınladı. Artık ATI kartlara sahip kullanıcılar çok rahatlıyacak. Şu an Karmic Koala'cılar için biraz sorunluymuş. Ama Lucid ile çok fazla yeni özellik gelicekmiş.

Sürücü versiyonu: 10.1
http://linux.softpedia.com/get/Syste...ers-6719.shtml

Bu da AMD nin sitesinden
http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

Kaynak: Doctus
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

XRumer

Geçti Bor'un pazarı sür eşşeğini Niğde'ye.
Atı sürücü çıkarana kadar kaç kişi Atı'yı bıraktı, kaç kişiye de Atı'yı kötüleyip Atı'yı almamasını sağladı, bilen var mı? Eksik olsun anam bundan sonra Atı ağzıyla kuş tutsa bana yaranamaz.

maydin95

Bu cevabınıza göre zamanında ati ile çok uğraşmışsınız.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

matrax_41

Alıntı yapılan: XRumer - 29 Ocak 2010 - 19:29:14
Atı sürücü çıkarana kadar kaç kişi Atı'yı bıraktı, kaç kişiye de Atı'yı kötüleyip Atı'yı almamasını sağladı, bilen var mı? Eksik olsun anam bundan sonra Atı ağzıyla kuş tutsa bana yaranamaz.

Bu her ay çıkan catalyst sürücüsü. Yine x serisine desteği yok.Bundan sonraki hiçbir sürücüde de olmayacak.9.3 sürümden itibaren x serisi desteği kaldırıldı catalyst paketinden

maydin95

Alıntı yapılan: matrax_41 - 29 Ocak 2010 - 22:18:17

Bu her ay çıkan catalyst sürücüsü. Yine x serisine desteği yok.Bundan sonraki hiçbir sürücüde de olmayacak.9.3 sürümden itibaren x serisi desteği kaldırıldı catalyst paketinden

Bu dediğiniz kötü galiba.(Ben ATI kullanmadımda bilmiyorum.)

XRumer

Alıntı yapılan: matrax_41 - 29 Ocak 2010 - 22:18:17

Hiç şaşırmadım. Kullanmayın arkadaşlar Atı kullanmayın. Eğer Windows kullanıcısıysanız Atı kullanmanızda mahsur yok ama Linux kullanıyorsanız Atıden uzak durun. Mesa sürücüleri durumu idare ediyor ama bir yere kadar.

maydin95

Bilgisayar alırken ne olursa olsun ATI almayın diyorsun ha. NVDIA dan daha az performans gösteriyor sürücüyü kursan bile. Bir sorum var OpenGL, DirectX gibi bir şey mi. Ekran kartının bunu desteklemesi mi gerekiyor.

XRumer

Evet OpenGL, DirectX gibi bir şey ama oyun üreticileri genelde DirectX'i tercih ediyorlar. Aslında OpenGL daha iyi ama ne yazık ki sadece özgür yazılım dünyasında tercih ediliyor. Bu konuya ayrıntılı değinen ve bir kıyaslama yapan bir yazı Sudo'nun 4. sayısında var, istersen indirip göz atabilirsin. ekran katının bunu destekleyip desteklememesi mesele değil. Asıl sorun ATI'nın Linux'a destek vermemesi, sadece Windows için sürücü üretmesi. Nvidia öyle değil.

Örneğin ATI şirketi, Radeon X serisi ekran kartına desteği çektiğini ve yeni sürücü yayınlamayacağını açıkladı. Bundan sonra çıkacak işletim sistemlerinde bu ekran kartları kullanılamayacak demekti bu. Fakat ne hikmetse bu kararını Linux'da uygularken Windows 7 için bu ekran kartlarının sürücülerini üretti. İşte buna çifte standart denir, sözünden cayma denir.

ozan2680

Speed

xxx3

Ati gibi bir şirket olamaz arkadaşlar ben anlamıyorum ellerine ne geçti sanki sürücü yayınlamadılarda önceki sürücüleride zaten tam performanslı çalıştığı söylenemezdi.Nvidia şimdi 10.04 de daha iyi çalışacak allahtan o linux için birşeyler yapıyorsürücüleri daha iyi Bakmayın nvidia olmasa ati yeni sürücü filan çıkarmazdı da işte  ;)

werewolf39

Nvidia ve İntel linux'e en çok destek veren şirketler

bilgisayar parçası alırken bunlara dikkat edin
Ne Mutlu Atatürk'e Laik Olabilene !

pwl

Alıntı yapılan: werewolf39 - 31 Ocak 2010 - 22:54:25
Nvidia ve İntel linux'e en çok destek veren şirketler

bilgisayar parçası alırken bunlara dikkat edin
inteli bilmiyordum ama nvidia kart kullanmıyor olmama rağmen nvidia alacağım bir daha ki kart değişim sırasında.

maydin95

AMD nin işlemcileri daha iyi diyorlar ama IBM, Intel falan linuxa destek verenler arasında. Hele IBM, DOS u Microsofta sattı ve sonunda Windows çıktı. IBM onun için Microsoftsa karşı.

ozan2680

Benim düşüncem; Ati'nin Linux'a destek vermediği değil, Linux'un Ati'ye destek vermediğidir.
Speed

Alquimista

Alıntı yapılan: ozan2680 - 04 Şubat 2010 - 14:19:20
Benim düşüncem; Ati'nin Linux'a destek vermediği değil, Linux'un Ati'ye destek vermediğidir.

Teknik anlamda neden bilmiyorum ama bana da böyle gibi geliyor.

Mesela Ubuntu'da hd3430 ekran kartım ATI'nin sitesinden Linux sürücüsünü indirip yüklediğimde hiç sorunsuz çalışırken, Fedora 12'nin resmi forumlarında ATI HD serisinin Fedora 12'de hiç çalışmamasının sorumluluğunu ATI'ye atıp gidip onlara şikayet edin diyor. Aynı sürücüm Fedora 12'de kuruluyor ama sonrasında makina hiç açılmıyor.

Burada bir çelişki yok mu? Nihayetinde ATI bir Linux sürücüsü yayınlamış, bu Ubuntu'da çalışıyor ama Fedora'da çalışmıyorsa bu Fedora'nın desteklememesi gibi geliyor bana da.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

canosayan

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 04 Şubat 2010 - 14:35:26

Mesela Ubuntu'da hd3430 ekran kartım ATI'nin sitesinden Linux sürücüsünü indirip yüklediğimde hiç sorunsuz çalışırken, Fedora 12'nin resmi forumlarında ATI HD serisinin Fedora 12'de hiç çalışmamasının sorumluluğunu ATI'ye atıp gidip onlara şikayet edin diyor. Aynı sürücüm Fedora 12'de kuruluyor ama sonrasında makina hiç açılmıyor.

Burada bir çelişki yok mu? Nihayetinde ATI bir Linux sürücüsü yayınlamış, bu Ubuntu'da çalışıyor ama Fedora'da çalışmıyorsa bu Fedora'nın desteklememesi gibi geliyor bana da.

toptancı meyve suyu satıyor. çeşitler elma, portakal, kayısı gibi bir sürü. toptancının meyve suları ise sadece portakallı ve şeftalili. Fakat topancıya gelen bir çok perakendeci müşteri isteklerini düşünerek elma ve üzüm suyu almak istiyor. Hatta o kadar çok müşteri seviyor ki bu meyve sularını bedava dağıtma gayesinde. Fakat elma ve üzüm suyu yok. Bu durumda suçlu olan perakendeci. isteklerini alamayan ise müşteriler.

Perakendeci cidden suçlu mu iyi bir düşünmek lazım.
Chmod bizim işimiz.

acer

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 04 Şubat 2010 - 14:35:26

Valla şuana kadar hiç ati ekran akrtım olmadı ama sizin belirttiğini durum atinin beceriksizliği. Öyle bir sürücü yap ki hem fedorada hem de pardusta çalışssın. Demek uyduruk kaydırık yapıyor ki birinde çalışıyor diğerinde çalışmıyor.

Alquimista

Suç aramak değil durum yanlış anlamayın. Ben sadece somut bir örnek verdim bir dağıtımda çalışıp diğer dağıtımda çalışmayan sürücünün sorunu sürücüyü üreten kişide de olabilir ama dağıtımın bu sürücüyü kullanmaması ilginç.

Sürücüyü üreten firma Linux dağıtımları için bir sürücü çıkartmazsa deriz ki neden? Ama Linux için bir sürücü çıkartıyor ve bu sürücü dağıtımların misal %90'ında çalışıp %10'unda çalışmıyorsa bu noktada firmada değil, dağıtımda bir eksiklik vardır. HD 3430'dan sonra çıkan ekran kartlarının hemen hepsi Ubuntu'da sorunsuz çalışırken Fedora 12 forumlarında tüm ATI HD serisini çöpe atan açıklama yapıyor, ATI HD serisi bizde çalışmıyor, ATI dağıtımımızı desteklemiyor gidip onlara şikayet edin diyor. ATI her sürücü yayınladığında onlarca dağıtım için tek tek sürücü yayınlayamaz ki. Buna dikkat çekmek istiyorum ben. Yani bir sürücü yayınladığı zaman bu adamlar demek ki o sürücüyü Linux dağıtımları kullanabiliyor, ama 5 dağıtımdan 1'i kullanamıyorsa o zaman sorunu dağıtımda aramak gerekmez mi diyorum ben. Benden teknik anlamda bilgili çok kişi vardır forumda, açıklanabilir bu durum elbette. Ben sadece bir olayı yansıtıyorum ki size hem bilgi olsun, hem fikir üretebilsin üzerinde bilen kişiler diyerek.

@canosayan hocam, ben bu bilgim ile bakınca Perakendeci Fedora'yı suçlu görürüm. Çünkü Toptancı ATI arz-talep dengesi kurmak zorundadır, her perakendeci için farklı meyve suyu üretilemez, talep ortadadır. Ama tamamdır, mesela .deb ve .rpm meyve sularını getirmeyipte Perakendeciye .deb ve .rpm meyvasını satıp suyunu da siz sıkın arkadaşım diyen Toptancı şirazeyi kaydırmıştır, hatalıdır, bende o toptancının ürününü kullanmaktan memnun değilim zaten o noktada hepimiz hem fikiriz. Ama .deb Perakendecisi suyunu sıkıp müşretiye sunabiliyorken .rpm meyvasını satan güçlü Perakendeci müşterisine bana ne kardeşim ben suyunu sıkmıyorum yiyorsanız meyva budur diyorsa bu haklı bir tavır olmaz. Olması gereken ve zaten bu gibi forumlarla uğraştığımız şey .deb .rpm gibi tropikal-orjinal tatları ayvayı yemiş ve yiyen müşterilere anlatmaya çalışıyoruz. Biraz damak tadımızı geliştirmek, değiştirmek lazım bu ortada. Dün markete gittiğimde mesela Ananas'ın faydalarından bahsediyorlardı anons yaparak müşterilere, ilk başta gülmüştüm ama şimdi düşününce ne kadar hoş değil mi aynı bizim yaptığımız gibi =)

Toptancı piyasa zihniyetini yıkmalı buna katılıyorum, ama talepte yüksek olmalı bunu da anlıyorum nihayetinde ticaret var ortada, zaman ve kapital arasında bir denge olmalı.Ama haklı değiller kesinlikle çünkü görüyoruz ki daha mantıklı toptancılar var (NVidia) ama daha zeki Perakendecilerde var (Ubuntu). Yani çok değil haklısınız ama Kırmızı Şapkalı Perakendecinin de hiç mi suçu yok canım =) (çok keyifli oldu böyle konuşmak bundan sonra elma armutla konuşalım hep canosayan=D
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

canosayan

Kırmızı şağkalı perkandecinin suçu vardır sanırım. Fakat toptan satış bir toptancı için daha karlı değil midir? Bence toptancı her çeşit meyve suyunu üretmeli doğrudan müşteriye kendi satmalıdır. Bunu yapacak ve örgütleyecek gücü vardır toptancının.
Chmod bizim işimiz.

Alquimista

Kesinlikle haklısın daha karlı bir yatırım olacağının farkında olmayan toptancıda esas sorun. Kırmızı şapkalılar da direk suçu toptancıya attıklarından dolayı haksızlık etmişler hafiften ama bu da ortada.

ATI'den bundan daha çok özveriyi bekliyoruz Linux için..

ırmak

Hanım koş ATI Linux sürücüsü yayınlamış:)
Evet, ATI kullanan biri olarak bu habere sevindim gerçekten.
Ama bir yandan adı ATI olan hiç bir şeye güvenmeme eğilimindeyim.
Sürücüyü indirdim. Duruyor öylece, kursam compiz delirir mi şüphesini taşıyorum.
Bu ara yardım edecek bir heartsmagic veya bir bytan da yok üstelik forumda.
Bir ekran kartı düşünün ki Uygulamalar kısmında Catalyst Control Center bulunsun.
Ama tıklayınca açılmasın.
Ve insanı, açmak için çeşitli yöntemler denemek zorunda bıraksın.
Hayır masaüstü de kullanmıyorum ki söküp atayım.
Mecbur katlanıyoruz.
O derece.

Göktürk

dünyanın en iyi ekran kartı atı ama linuxsa destek vermiyor orası ayrı :) nvidiayla devam.
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

acer

Alıntı yapılan: Göktürk - 04 Şubat 2010 - 22:24:47
dünyanın en iyi ekran kartı atı ama linuxsa destek vermiyor orası ayrı :) nvidiayla devam.

Demek ki ati dünyanın en iyi ekran akrtı değilmiş. En azından bizim için. En iyi olabilmek için linuxa da destek vermeli!

pwl

Alıntı yapılan: acer - 05 Şubat 2010 - 12:43:44
Alıntı yapılan: Göktürk - 04 Şubat 2010 - 22:24:47

Demek ki ati dünyanın en iyi ekran akrtı değilmiş. En azından bizim için. En iyi olabilmek için linuxa da destek vermeli!
bence olay burada ayrılmalı.
Bir ekran kartının diğer dağıtımlara tam uyumlu destek veremeyişi onu lider seviyedeyken altlara düşüremez. Bu tamamen yanlış bir yaklaşımdır bence.
Sadece ihtiyaç sırasını değiştirir diyelim.
Bu arada ben az önce kurdum ati sürücüsünü gayet iyi ve kararlı çalışıyor bir sıkıntım yok şimdilik, umarım olmaz da.
Gördüğüm tek fark ati override desteği yok kartta, fan hızını ayarlayabilmem için. (belki bu da benim kurduğum versiondan kaynaklanıyordur)
Onun dışında memnunum.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ırmak - 04 Şubat 2010 - 22:18:30
Hanım koş ATI Linux sürücüsü yayınlamış:)
Evet, ATI kullanan biri olarak bu habere sevindim gerçekten.
Ama bir yandan adı ATI olan hiç bir şeye güvenmeme eğilimindeyim.
Sürücüyü indirdim. Duruyor öylece, kursam compiz delirir mi şüphesini taşıyorum.
Bu ara yardım edecek bir heartsmagic veya bir bytan da yok üstelik forumda.
Bir ekran kartı düşünün ki Uygulamalar kısmında Catalyst Control Center bulunsun.
Ama tıklayınca açılmasın.
Ve insanı, açmak için çeşitli yöntemler denemek zorunda bıraksın.
Hayır masaüstü de kullanmıyorum ki söküp atayım.
Mecbur katlanıyoruz.
O derece.
ATI kullandığım dönemlerden hatırladığım kadarıyla Catalyst Control Center Türkçe sistemlerde çalışmıyordu. İngilizce sistemlerde bir sorun çıkarmıyor.