Kubuntu Tomcat sorunu

Başlatan ernbsrn, 29 Ocak 2010 - 03:48:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ernbsrn

Arkadaşlar merhaba, ben daha bir kaç günlük kubuntu kullanıcısıyım. sayenizde bir çok problemimi çözdüm... Fakat iş tomcat i kurmaya gelince orda tıkandım. winden kalma alışkanlıklarla birşeyi yanlış mı yapıyorum tam olarak bilmiyorum ama tomcat i kuramadım. ben yaptıklarımı yazayım hatalı olduğum yerleri siz düzeltin :)

apache-tomcat .tar.gz uzantılı olarak indiriyorum home/belgeler klasörü altına,
daha sonra terminale
tar -zxvf apache-tomcat-5.5.28.tar.gz
komutunu yazıyorum, dosyayı açtıktan sonra
export JAVA_HOME=/Belgeler/jdk1.6.0_18
ve
export CATALINA_HOME=/Belgeler/tomcat
yazıyorum.

en sonunda startup.sh komutuyla tomcat i başlatmaya çalıştığımda http://localhost:8080/ e bağlanmıyor.

Nerede hata yapıyorum bilemedim yardımcı olursanız sevinirim.

ernbsrn

ilgi alakanıza teşekkür ederim. fakat bu yollada yapamadım bende çareyi direk tomcat server ı eclipse ten başlatarak çalıştırmakta buldum. ayarların bir yerinde yanlışım var ama çözemedim :)

ineversmoke

Alıntı yapılan: ernbsrn - 10 Mart 2010 - 03:35:25
ilgi alakanıza teşekkür ederim. fakat bu yollada yapamadım bende çareyi direk tomcat server ı eclipse ten başlatarak çalıştırmakta buldum. ayarların bir yerinde yanlışım var ama çözemedim :)

Bu gün bende tomcat indirdim, kurulum vs yapmadım, tar.gz dosyasına çift tıkladım, açılan pencereden tomcat klasörünü(windows'da winrar'dan nasıl dosya alıyorsak) masaüstüme aldım, startup.sh dosyasını çift tıkladım, çalıştır dedim.

Ardından tarayıcıya http://localhost:8080 yazdığımda tomcat karşıladı beni.

Ben tomcat'ı netbeans için indirmiştim, orada benim de şöyle bir sorunum var. Netbeans son sürümünde tomcat6 ile jsf 2.0 kütüphanesini deactive ediyor, 1.2 kullanmaya zorluyor.

Tomcat lib altına jsf 2.0 implement dosyalarını atıp denemedim ama projeye manuel elle jsf 2.0 eklediğimde de çalışan proje 404 hatası veriyor.

Bu konuda bir fikri önerisi olan var mı?

Düzeltme: Çok pardon, siz kubuntu da sorun yaşıyormuşsunuz ben ubuntu 10.10 kullanıyorum bunu belirteyim.

françois gonenc

kubuntu da paket manager'da tomcat var. oradan kurun.
islem bitince apache2 restart
port 8080'e kuruyor bunu degistirmek mumkun.
/etc/init.d$ sudo ./tomcat6 status
* Tomcat servlet engine is running with pid 1563
bu yoksa paket manager'dan yeniden kurmak gerekiyor.
eger apt-get kullaniyorsaniz bu durumda ubuntu sitesinde
elden kurma islemleri izahi var. kolay gelsin.

muzir

@ineversmoke, Ben eclipse de benzer bir uygulamaya yapmaya çalışıyorum tomcat ile, ancak orada belirttiğiniz gibi Mojorro 1.2 jsf kullanıyorum. Yine de projenizin web.xml dosyasını yapıştırırsanız belki bazı önerilerim olabir. Çünkü jsf kulllanırken web.xml'den kaynaklı problemler yaşamıştım.
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

ineversmoke

Alıntı yapılan: muzir - 12 Şubat 2011 - 02:01:48
      @ineversmoke, Ben eclipse de benzer bir uygulamaya yapmaya çalışıyorum tomcat ile, ancak orada belirttiğiniz gibi Mojorro 1.2 jsf kullanıyorum. Yine de projenizin web.xml dosyasını yapıştırırsanız belki bazı önerilerim olabir. Çünkü jsf kulllanırken web.xml'den kaynaklı problemler yaşamıştım.

Hocam kusura bakmayın bu cevabınızı yeni görüyorum.

Ben belirttiğim sorunu artık yaşamıyorum, o zamanlar bir kaç netbeans güncelleme ve ayarı ile bu sorunu aşmıştım. Yani tomcat6 ile jsf 2.0 kütüphanesini kullanabiliyorum.

Teşekkür ederim.

muzir

Tamam, önemli olan sorunu çözmüş olman, başarı ve kolaylıklar dilerim.
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...