Ubuntu, Yahoo’yu Varsayılan Arama Motoru Olarak Seçti

Başlatan fortran, 28 Ocak 2010 - 01:03:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Ubuntu dağıtımı, uzun süredir Google'ı varsayılan arama motoru olarak belirlemişti. Fakat bu gelecek versiyonda değişecek. Lucid Lynx versiyonu ile Yahoo otomatik arama motoru olacak. Canonical, Yahoo ile kar paylaşımı anlaşmasını imzaladıktan sonra bu değişiklik yapıldı.

Değişiklik, Ubuntu e-posta listesinde, Rick Spencer tarafından duyuruldu. Firefox'un açılış sayfasında, Google yerine Yahoo görünecek. Ama birkaç ufak ayar değişikliğiyle yine eski ayarlara dönülebilir.

Canonical'ın yaptığı anlaşma, bu değişikliğin önemli bir etkeni olduğu kesin. Bu anlaşmaya Ubuntu geliştiricileri ve innovasyon çalışmaları için daha çok kaynak bulunabilicek. Ayrıca Yahoo'nun arama bilgilerini saklamaması da büyük bir avantaj. Google'un kullanıcı bilgilerini ne yaptığı konusu hala önemli bir tartışma konusu olarak önümüzde. Firefox her zaman kullanıcıların seçimlerine önem veriyor. İsteyenler Google'ı rahatça kullanabilecek.

Kaynak

habertux.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma

kahyainsaat

boylece baska bir destek olarak yahoo messengerin linux versiyonu çıkacak ve MSN yerine yahoo kullanmaya daha cok meyilli olacağız diyebilir miyiz?

xwes

Alıntı yapılan: kahyainsaat - 30 Ocak 2010 - 01:11:04
boylece baska bir destek olarak yahoo messengerin linux versiyonu çıkacak ve MSN yerine yahoo kullanmaya daha cok meyilli olacağız diyebilir miyiz?
Skype'in linux versiyonu var ama skype kullanmaya pek meyilli degiliz. Gerçi ben kullaniyorum video+sesli goruşmlerimde ama.... Dolayısıyla yahoo messenger gerçekten de bu adımdan sonra belki linux versiyonu çıkarır ama ne (özellikle türkiyede) ne kadar kullanılır bilmiyorum.

sabian

neden böyle birşey yaptı anlamadım, iyice tcari şirket gibi davranmaya başladılar artık. Yahoo bing ile birleşmemiş miydi? Neden Canonical böyle birr adım attı anlamadım..
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

xwes

Alıntı yapılan: dewrim2 - 30 Ocak 2010 - 02:04:46
Yahoo bing ile birleşmemiş miydi? Neden Canonical böyle birr adım attı anlamadım..
Bunun bilmiyordum. Öyle ise kötü olmuş. Ben de anlamadım nasıl olmuş böyle bir şey. Google ile beraber yürümek daha mantıklı bence, evet google da tekelleşmeye çalışıyor ama hiç olmazsa linuxu görmezden gelmiyor, hatta destekleyip kullanıyor. (android, chrome browser gibi) Bu nedenle google'ı microsoft ve apple'a karşı desteklemek gerekir diye düşünüyorum.

sabian

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

wiper

Yahoo = Microsoft

Canonical'ın Microsoft'a yaklaşacağı dedikodularını çıkaranlara gün doğdu.

sabian

Alıntı yapılan: wiper - 30 Ocak 2010 - 04:08:57
Yahoo = Microsoft

Canonical'ın Microsoft'a yaklaşacağı dedikodularını çıkaranlara gün doğdu.

bana da öyle geliyor.

Debian Sosyal Sözleşme

canosayan

peki gerçekten kaç kişi yahoo ya geçildi diye yahoo kullanacak? Ülkemizde neredeyse bilgisayarların %90'ı google ile açılırken kim bu değişikliğe gidecek. Açıkçası bu anlaşma yahoo'dan çok ubuntu için faydalı gibi.
Chmod bizim işimiz.

epipe

yahoo mail açılırken aşağıdaki mesajı alıyorum.

The all-new Yahoo! Mail has not been tested with your operating system.
You can choose to continue anyway, or simply go to Yahoo! Mail Classic.

yahoo'dan gelecek destek bu kadar olur.
bence talihsiz bir seçim olmuş.

badhero

Alıntı yapılan: canosayan - 30 Ocak 2010 - 09:34:42
peki gerçekten kaç kişi yahoo ya geçildi diye yahoo kullanacak? Ülkemizde neredeyse bilgisayarların %90'ı google ile açılırken kim bu değişikliğe gidecek. Açıkçası bu anlaşma yahoo'dan çok ubuntu için faydalı gibi.

Aynen katılıyorum.

Sherlock Holmes

Bu gelişime Canonical'ın imzalı tüm dağıtımlar için geçerli olacak değil'mi.?
Diğer dağıtımlarda(canonical hariçi) durum ne olacak merak ediyorum şimdiden.

sabian

Alıntı yapılan: ğnome - 30 Ocak 2010 - 16:33:57
Bu gelişime Canonical'ın imzalı tüm dağıtımlar için geçerli olacak değil'mi.?
Diğer dağıtımlarda(canonical hariçi) durum ne olacak merak ediyorum şimdiden.

DEBİAN'da böyle birşeyin olmayacağına eminim ama gerisini bilemem :)

Debian Sosyal Sözleşme

Cozmo

-

mahoni

Yahoo şirketi yaklaşık 200 bin İranlının internet adresini İran rejimine teslim etti. Adresi teslim edilen insanlar rejime karşı gösterilere katılmışlardı.

İran telekomünikasyon şirketi çalışanlarınca sızdırılan bu bilgi, Yahoo tarafından yalanlansa da, şirket ile İran yönetimi arasındaki ilişkilerin seyri iddialarla örtüşüyor.

Daha önce İran rejimi Yahoo şirketinin İran'a girmesini önleme girişiminde bulunmuştu. Yahoo rejim karşıtı gösterilere katılan insanların mail adreslerini rejime vererek İran'dan çalışma iznini kopardı.

bunların al birini vur ötekine.Google'da NSA ile işbirliği yaparak bütün kullanıcılarının verilerini amerikan istihbaratı ile paylaştı.
aslolan özgür yazılımın özgürlüğünü yitirmemesi
Düşmanla yapılan her temas,teslim almak için değilse teslim olmak içindir. Marcos

Yiğit Ateş

Yahoo önce Linux için Yahoo Messenger çıkarsın, Bing ile anlaşma yapan arama motorunu, hele de Google varken, kim tercih eder ki?

BayboraKaan

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 06 Şubat 2010 - 18:42:01
Yahoo önce Linux için Yahoo Messenger çıkarsın, Bing ile anlaşma yapan arama motorunu, hele de Google varken, kim tercih eder ki?

Aynen katılıyorum.

sabian

Alıntı yapılan: mahoni - 06 Şubat 2010 - 18:18:43
Yahoo şirketi yaklaşık 200 bin İranlının internet adresini İran rejimine teslim etti. Adresi teslim edilen insanlar rejime karşı gösterilere katılmışlardı.

İran telekomünikasyon şirketi çalışanlarınca sızdırılan bu bilgi, Yahoo tarafından yalanlansa da, şirket ile İran yönetimi arasındaki ilişkilerin seyri iddialarla örtüşüyor.

Daha önce İran rejimi Yahoo şirketinin İran'a girmesini önleme girişiminde bulunmuştu. Yahoo rejim karşıtı gösterilere katılan insanların mail adreslerini rejime vererek İran'dan çalışma iznini kopardı.

bunların al birini vur ötekine.Google'da NSA ile işbirliği yaparak bütün kullanıcılarının verilerini amerikan istihbaratı ile paylaştı.
aslolan özgür yazılımın özgürlüğünü yitirmemesi

kesinlikle katılıyorum.

Debian Sosyal Sözleşme

techworld

Hükümetler bilgiyi kontrol altında tutmayı seviyor.Tüm arama motorları bir şekilde bilgilerini istemesede paylaşmak zorunda kalıyor.Ancak googleın buna daha çok karşı çıktıgı bir gerçek(bakınız çin-google restleşmesi).Bunun dışında arama motoru degişikligi yapmak tekrar googlea dönmek zor degil ayrıca ubuntu gibi dev projeye yatırım yapan şirketin bu kadarını da hakettigini düşünüyorum.Bu yakınlaşma belkide kullanıcı lehine sonuçlanabilir.Yahoo  belki linux alanında yatırımlarını sürdürür..

ironic

gelturi

bing le birleşen yahoo ve yahoo yu varsayılan arama motoru olarak kabul eden ubuntu dolasıyla microsoftla birleşen ubuntu gibi görüyorum o zaman biz pc lerden windows ları neden sildik neden gnu lisanslı işletim sistemlerine yani özgürlüğe adım attık bunlar boşunamıydı biz istediğimiz ayarları yaparız ama ideolijimiz satın alınıyor yada satılıyor bana ters bir durum tabi ubuntu kendisi bilir iyi bir işletim sistemi ama ms gibi davrandıktan sonra bir faydası yok lakin win7 de iyi bir işletim sistemi ve crack i oldukça kolay...saygılarımla.

heartsmagic

Sadece arama sayfasını Yahoo yapan Ubuntu ve MS ile birleşme iddiası :)
MS de Linux'a (kernel bazında, kod yazarak) destek veriyor. Sanallaşma meseleleri için. E o zaman ne oldu, MS Linux mu oldu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gelturi

sanırım bir proje sorumlusu olarak ubunutyu savunmanız gayet normal ve yine sanıyorum yok sanmıyorum eminim ubuntunun açık kaynak kodlu bir yazılım olarakms la ortaklık kuran yahoo yu varsayılan arama motoru olarak tercih etmesi benden  çok senelerini linux a vermiş bu amaca istinaden proje sorumluluğu görevini yürütecek birisini yani sizi daha fazla üzmüştür diyorum bende tabiki ms ye karşı linux türevlerini her zaman savunan biri oldum ama bu son atak bana pek mantıklı gelmedi dediğim gibi bana pek mantıklı gelmedi saygılarımla...

ırmak

Varsayılan arama motoru sayfasını Ubuntu'yu ilk kurduğum günden bu yana tekrar görmedim. Hep sekmelerle kapatıyorum Firefox'u. Sağ üstte bir arama kutusu var, onu kullanıyorum. Ve dilerse abaragambi.com üzerinden arama yaptırsın Ubuntu, endişelenmiyorum:)

heartsmagic

Alıntı yapılan: ertangungor - 16 Şubat 2010 - 00:11:43
sanırım bir proje sorumlusu olarak ubunutyu savunmanız gayet normal ve yine sanıyorum yok sanmıyorum eminim ubuntunun açık kaynak kodlu bir yazılım olarakms la ortaklık kuran yahoo yu varsayılan arama motoru olarak tercih etmesi benden  çok senelerini linux a vermiş bu amaca istinaden proje sorumluluğu görevini yürütecek birisini yani sizi daha fazla üzmüştür diyorum bende * tabi ki ms ye karşı linux türevlerini her zaman savunan biri oldum ama bu son atak bana pek mantıklı gelmedi dediğim gibi bana pek mantıklı gelmedi saygılarımla...

Forumda genelde proje sorumlusu olarak değil şahsım adına konuşuyorum. Proje sorumlusu olarak konuştuğum iletiler genelde bellidir.

Soruya cevap vereyim ancak. Açıkçası üzülmedim, sevinmedim de. Kısacası ilgilenmiyorum da, zira bu bir ticari hamledir. Aynen diğer ticari hamleler gibi. Ben şu an Ubuntu veya Canonical'ın GPL'den uzaklaştığını, herhangi bir MS politikası izlediğini görmüyorum. Bu nedenle de oldukça rahatım. Eğer siz böyle bir şey görüyorsanız bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.