Yeni bir Linux kullanıcı adayına hangi dağıtım ile başlamasını önerirsiniz?

Başlatan Dixie, 27 Ocak 2010 - 15:05:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yeni bir Linux kullanıcı adayına hangi dağıtım ile başlamasını önerirsiniz?

Arch
2 (1.5%)
Fedora
2 (1.5%)
Pardus
28 (21.5%)
Debian
4 (3.1%)
Ubuntu
95 (73.1%)
Sabayon
1 (0.8%)
Mandriva
17 (13.1%)
Linux Mint
34 (26.2%)
Open Suse
5 (3.8%)

Toplam Oy Verenler: 130

Oylama kapandı: 06 Mayıs 2010 - 16:05:58

ns

kodekler yüklü, film izlemek için extra birşeye gerek yok filen. kur, hemen kullan olduğu için pardus diyorum. zaten 1-2 aya kalmaz diğer dağıtımları denemeye başlar.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

Göktürk

Alıntı yapılan: Contempt - 03 Şubat 2010 - 21:43:24
Bence en ideali Mandriva kurulumu kullanımı çok iyi türkçe desteği ile son kullanıcıyı çok fazla yormuyor. 
Forever MandrivaLinux :D

Yüzdeyüz Türkçe evet

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Şubat 2010 - 10:18:40

Alıntı yapılan: ns - 04 Şubat 2010 - 10:07:06
kodekler yüklü, film izlemek için extra birşeye gerek yok filen. kur, hemen kullan olduğu için pardus diyorum. zaten 1-2 aya kalmaz diğer dağıtımları denemeye başlar.

olabilir evet mantıklı
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

özgürubuntu

Yeni başlayana birisine kesinlikle önereceğim dağıtım Linux Mint'tir..

afterlife

Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri
Dare ni mo jama saseru wake ni wa ikanai kara
Kajitsu ga tsugeta mirai
Yume, risou ni kaeru
Dare mo ga nozonda "owaru" wo...
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri
Dare ni mo jama saseru wake ni wa ikanai
Itsuka boku ga misete ageru
Hikari kagayaku sekai wo...

plusnettr

Ubuntu'yu ilk olarak çalışan CD modunda denemesini öneririm zaten çalışan CDden gördüğünde içindeki Ubuntu Kur'a tıklayacaktır kesin :) Kullanım kolaylığını gördükten sonra fazla yabancılık çekmeyeceklerini sanmıyorum
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

ırmak

bellatrix

bende debian sabayon ve mandriva diyorum. bazı arkadaşlar kolaylık olsun soğumasınlar demişler ama linux hep zorlu görünüyor. bunu bilip gelenler bence her dağıtımı denemeli. insanlar kendi araştırarak zorluklardan kurtulabileceği dağıtımlardan daha çok hoşlanırlar. en azından bende öyle oldu ilk mandrake tanışıklığımdan  sonra debian la tanıştım ve bunu neden başaramayım dedim. hala tam başaramasamda beni kendine bağladı. hala çözümleri forumlardan ve arkadaşlardan buluyorum. ama asla bırakamıyorum. slackware ve zenwalk çok hoşuma gitti ama deneyimim olmadığı için biraz erteledim-sabayon denenecek-. sıra onlarda ama asla debiansız olmaz. insan kendi birşeyleri -yardımlı veya değil- başarıyorlarsa o kendileri için vazgeçilmez oluyor.
Debian For Ever, Human, World and ME

erginemr

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 27 Ocak 2010 - 18:50:51
canosayan'a katılıyorum. eğer ne yaptığını bilen, orta düzey bir windows kullanıcısı ise mesela kendi bilgisayarına format atıp yükleyebilen sürücülerini tanıtan bir kişi ise kesinlikle Ubuntu ile başlamalı. Öğrenmeli, zevk almalı. Çünkü;
- %90 olarak hiçbir sürücüde sorun çıkartmayacaktır, sorun çıksa bile bu güzide forum vesilesi ile o sorunu aşacaktır (Ati hd3430 ekran kartımı yüklemenin ardından hemen tanıyan tek dağıtım Ubuntu mesela).
- Yüklemenin ardından anlamsız, nedensiz sorunlarla karşılaşılmayacaktır. Bilgisayar tam techizat çalışır durumda geliyor.
- Gnome ile gelen farklı masaüstü yapısı bir windows kullanıcısına bilgisayar kullanma keyfini yaşatacaktır, KDE'ler gibi zırt bırt çökme hataları alınmayacaktır.
- Standart halede kurulu gelen programlar KDE kurulu gelenlerde olduğu gibi (özellikle Pardus) onlarca gerekli/gereksiz programa sahip olmadığından kafa karıştırıcıda olmayacaktır.

Mandriva'da ilk etapta Ubuntu gibi seçilebilecek bir sistem ama Ubuntu kadar rahat öğrenilebileceğini ve sorunların kolayca çözülebileceğini pek düşünmüyorum, Ubuntu-Tr'leri yok mesela =)

AMA Yeni bir Linux kulanıcısı derken bilgisayarını sadece emesen, feysbuk, maysipeys gibi zerzavatlar için kullanan, kırk yılın başı da "powerpoint yok mu ya burada" diyen sıfır derecesinde bir bilgisayar kullanıcı ise Pardus ile başlamalı bence. Hemen her şey hazır halde geliyor, DNS değiştirmek, Flash yüklemek, codec yükleyip mp3 dinleyebilmek gibi sıkıntıları yok.

Arch zor, ilk etapta kullanılmamalı bence.

Fedora Ati ekran kartları sebebi ile çektirdiği çile sebebi ile uzak durulmalı ilk etapta. Türkçe destek olabilecek pek kapsamlı bir siteside yok Ubuntu'ya nazaran. Ayrıca Fedora 12 64bit Türkçe dil seçeneği seçilerek kurulum yapılmasına başlandığından hata veriyor mesela.

OpenSuse'de kurulum zor değil ama mesela benim dizüstünün prize takılı olduğunu her açılışında algılamaması ve tak çıkart yapmak gibi değişik hatalarla karşılaşmam, çok iyi olduğunu düşünmediğim Türkçe dil desteği ve yine Fedora'da ki gibi Türkçe destek alınabilecek yeterli bir kaynağının olmadığını düşünmem sebebi ile ilk etapta pek tavsiye edemiyorum.

Debian, bence Ubuntu'dan terfi bir tercih olmalı. DNS değiştirmek gibi konular ilk etapta bir miktar karışık gelebilir.

Sabayon ve Linux Mint'i henüz denemediğimden yorum yapmayayım.

Elinize sağlık, çok güzel bir analiz olmuş.  8)

Ben Gnome için Ubuntu/Mint, KDE için Pardus/Mandriva diyorum.

Alquimista

@erginemr, teşekkür ederim demek ki aynı mantıklı düşüncelere sahibiz  8) ehea :D

Ubuntu Mint deneyemedim bir türlü her indirmemde md5 hatası alıp duruyorum, ama ilk kullananlar için o da iyi bir seçim olur sanırım okuduklarım ve erginemr'in yorumu üzerine :D
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Anıl

Yeterli  desteği eksiksiz olarak alabileceğini düşündüğüm için elbette Ubuntu ile linux'e başlanmalı , ancak ben  suse ile başlamıştım,  beni yönlendiren kimse  olmadı , suse ile başlayıp birçok becereksizlik örneği gösterdiğim için de uzun süre linux'e yabancı kalmıştım :) pes etmedim uğraştım ,  sonrasın da  ise ubuntu ile tanıştım ve 6.10'dan beri  ubuntu  kullanıyorum , iyiki varsın ubuntu :) 
Ubuntu - SuSe

aliorhan

finix

Pardus ve Ubuntu derim.Pardus kde kullandığından alışması kolay oluyor.Ubuntu ise çok az hata var.İkiside bence iyi dağıtımlar: Gerisi foss :D

silvester

Önce pardus yükledim, 2 gün kullandım sildim
Sonra Mandriva kurmayı denedim, beceremedim -Piyasada satılan bir linux kitabının tavsiyesi üzerine ve resimli anlatmasına rağmen :))-
2 haftadır Ubuntu kullanıyorum. Çok memnun kaldım.
Bilgisayarımda Xp de yüklü aynı zamanda.
Bu süre zarfında windows u hiç kullanmadım:

finix

Alıntı yapılan: silvester - 21 Mart 2010 - 22:18:36
Önce pardus yükledim, 2 gün kullandım sildim
Sonra Mandriva kurmayı denedim, beceremedim -Piyasada satılan bir linux kitabının tavsiyesi üzerine ve resimli anlatmasına rağmen :))-
2 haftadır Ubuntu kullanıyorum. Çok memnun kaldım.
Bilgisayarımda Xp de yüklü aynı zamanda.
Bu süre zarfında windows u hiç kullanmadım:
Oyuncu değilsin galiba :D

erkuserdem

Tabi ki Ubuntu, ancak yeni linux kullanıcısı kurulum sonrası yapılması gereknleri okumayacağı için Mint kursa daha iyi olur .

Sherlock Holmes

Vvindows'tan geçiş yapana,
Kde'ye daha kolay adapte olur gibi geliyor bana.
Başlıktaki fikrimi LinuxMint+kde olarak değiştirip,
oyumu olduğu gibi bırakıyorum.
:)
Tabi şu da var,
Vvindows kullanamayan Kde'yi hiç kullanamaz.
:D

Yiğit Ateş

Kde kullanılacaksa bence Pardus daha uygun ya da Pardus'a sempatim olduğu için ben öyle düşünüyorum :)

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

ironic

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 18 Nisan 2010 - 00:03:15
Kde kullanılacaksa bence Pardus daha uygun ya da Pardus'a sempatim olduğu için ben öyle düşünüyorum :)

Açıkcası yeni bir kullanıcı program çeşitliliği arayacaktır. Pardus bu konuda çoğunluğa yeterli gelmeyebilir. Frostwire, Limewire gibi yazılımların pisi dosyası yok galiba. Elle ufak bir işlemle de çalıştırabilirsin ama yeni kullanıcı için haliyle zorlayıcı olacaktır. Ayrıca @localhost' a  katılmamak da mümkün değil.  :)

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Göktürk - 03 Şubat 2010 - 21:10:07
makina durumuna göre şöyle olabilir ;
düşük pc:lubuntu&lxde
orta pc:linux mint gnome
normal pc:ubuntu gnome
iyi pc:mandriva kde
çok iyi:pardus kde

Düşük Makinalarda Fluxbox ile bir ortam, daha randımanlı çalışır sanki.
:)

agunZagun

Ubuntu diyorum. Pardus daha cekici gelebilir, sonucta yerli mali. Ama Ubuntu kullanilmasi daha saglikli olur bence.

screenshot

Ben ilk arch ile başlamıştım. linux-sevenler adresindeki hüseyin dayı Linux öğrenmekte kararlıysan azimliysen kolay zor farketmez arch ile başla linux mantığını daha çok kavrarsın önerisine uydum.

Benim önerim ise yeni kullanıcılara ubuntu olacak. Bu forum aracılığı ile yardım bulmak sorun çözmek ve kendini geliştirmek oldukça kolay.

Ben zoru severim araştırırım bu için temel mantığını kavramak için zamanı gelirse 40 takla atarım diyenler için önerim ise arch.

Linux kullanmakta kararlı olan her kimsenin hemen hemen bütün dağıtımları denemesi oldukça isabetli karar olacaktır. Yapacağı canlı incelemeler sonrasında kendi tercihini yapmalı kendi kullanımına yakın olan kalbini fetheden dağıtımı seçmelidir.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

enver_226

nasilolcekbuisler

bence yeni kullanıcıya tavsiye ederken en önemli seçenek destek alabilme o yüzden yeni kullanıcı için kesinlikle pardus değil kesinlikle ubuntu.hata olduğu zaman pardus forumlarında destek alma oranınız %10.ubuntu forumda 2saat içinde %100

Al Arabi

Doğru tercih ubuntudur.Ubuntu-tr aracılığı ile hiçbir kurumdan alınmayacak destek alınabilir. Linux ve özelde ubuntu üzerine en iyi kaynağın olduğu forumdur.